www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Jakabov palác v Košicích

Jakabov palác v Košicích

Publikováno: 18.6.2010
Nedaleko centra Košic u dnešního městského parku vyrostl v 19. století palác. Během jednotlivých období byl sídlem více institucí, ale i předmětem majetkových sporů. Jeho první majitel byl Peter Jakab, jehož jménem se palác pyšní dodnes: Jakabův palác.

Jakabov palac

Pozoruhodnou stavbu se rozhodla zrealizovat rodina Jakabových. Předpoklady na to měla, vlastnila košickou cihelnu a tyto cihly použili i na stavbu tohoto paláce. Samotný projekt vytvořili Petrovi synové Arpád a Gejza. Zajímavostí je, že několik stavebních prvků, jimiž byl palác ozdoben, použili z Dómu sv. Alžběty, vyřazené jako nepotřebné. Stavbu ukončili v roce 1899. V té době se v jeho okolí nacházel uměle vytvořený vodní tok Mlýnský náhon, ten však v roce 1968 zrušili a přestavěli na podúrovňovou čtyřproudovou komunikaci.Jakabov palac

Jakabův palác byl postaven v novogotickém slohu a Jakabovi ho vlastnili až do roku 1908, kdy se rozhodli Košice opustit. Předtím svoje dílo prodali svoje sídlo Hugovi Barkányi. V roce 1945 sloužil po určitou dobu československému prezidentovi Edvardu Benešovi. Po roce 1989 nastalo období, kdy se o jeho vlastnictví začal spor mezi Barkányiho dcerou a městem. Jakabov palacSoud v této věci rozhodoval vícekrát, jednou v prospěch Barkányiho dcery, jindy v prospěch města. Až rok 2005 přinesl jednoznačné stanovisko soudu, jímž byl palác přidělen městu. Ani tím se však spor neskončil a dědička se odvolala. Jelikož však palác už nutně potřeboval opravu střechy, město se rozhodlo investovat. K celkové rekonstrukci paláce se však přistoupí až po definitivním určení vlastníka. Zatímco v minulosti byl kromě sídla majitelů a prezidenta i místem svatebních obřadů či působištěm Britské rady, dnes se jeho prostory využívají na významné společenské akce. V současnosti patří mezi národní kulturní památky a svou architekturou, zasazenou do současného prostředí vzbuzuje pozornost nejen místních Košičanů.

Jakabov palac

Stavební činnost Jakabových se zaměřovala i na další významné košické stavby, jako je například divadlo, muzeum nebo Andrássyho palác na Hlavní ulici.

Text a foto: Karin BogschováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovensko: Kostel Nejsvětější Trojice v Košicích
Publikováno: 17.3.2011
Pokud se rozhodnete navštívit Košice, určitě byste neměli vynechat návštěvu tohoto chrámu s množstvím vzácných fresek. Kostel Nejsvětější Trojice najdete přímo v centru města a při jeho prohlídce se vám naskytne nevšední pohled na několik uměleckých skvostů.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Malé světy

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na kole z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v Academic Congress Hotel **** Roztoky
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.4.2019
Zveme vás na výstavu bonsají v Botanické zahradě UPJŠ v Košicích, která se uskuteční od 26. dubna do 1. května.
18.4.2019
Ornamentálně zdobená dřevěná chata Libušín na Pustevnách, kterou v březnu 2014 z velké části zlikvidoval požár, už má svou novou podobu. Do konce letošního roku má být její obnova dokončena.
17.4.2019
Zvěropark ožije velikonočními zvyky a radostně přivítá jaro. Těšit se můžete na nové přírůstky, soutěže i bohatý program.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAROKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2019
svátek:Rostislav