www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Slovensko: Michalovce I. – Pohled do historie

Slovensko: Michalovce I. – Pohled do historie

Publikováno: 1.12.2011
V třídílném seriálu si představíme metropoli regionu Zemplín. Začneme chronologicky, a tedy historií Michalovců, přejdeme na památky a vyprávění završíme současnými Michalovcemi.

Území východoslovenských Michalovců bylo díky své výhodné poloze, na břehu Laborce a křižovatce obchodních cest, osídleno již ve starší době kamenné. V období mladší doby bronzové se staly díky svým surovinovým zdrojem severovýchodním centrem obchodu s mimokarpatskými oblastmi. Dějiny Michalovců jsou poznamenány přítomností Keltů na tomto území a také římskými vlivy. Později, v období stěhování národů, přesněji v 6. století, se zde usídlily slovanské kmeny, což dokazují četné archeologické nálezy. Období raného feudalismu mapují naleziště v lokalitě Hrádok a na nynějším Kostelním náměstí.

 Z roku 1922Z 30-tých letStalinova ulice

Poprvé se Michalovce vzpomínají v privilegiu představeného budinského chrámu a kapituly v roce 1244 jako Myhal. Název je zřejmě odvozen od duchovního patrona kostela nebo šlechtického vlastníka. Později se město vzpomíná jako Nogmihal, tedy Velký Michal, Nagymihály nebo Michalowcze. Výhodná poloha zajistila, že již v 15. století se Michalovce staly městem a postupně přibývaly výsady jako právo mýtného, sobotní trhy a výroční jarmark. Michalovce byly v 15. století významným tržním střediskem. Další historie je vcelku jednotvárná až do začátku 18. století, kdy nastalo období úpadku. V tomto období zaniklo mnoho obcí, ba i hrad, který byl dosud centrem města a sídlem rodiny Sztárayovců. V roce 1766 proběhlo v Michalovcích sčítání, z něhož se zachovaly výsledky: 11 urozených, 59 svobodných, 1752 poddaných, 6 větrem hnaných a 16 Romů.

Kostelní náměstíŽelezniční stanice z 19. stol.Již neexistující synagoga

Z úpadku se město dostalo až v 19. století, zejména díky rozkvětu řemesel a průmyslu. Na počátku 20. století už Michalovce úplně ztratily povahu zemědělského města. Nacházely se zde závody na zpracování zemědělských produktů, textilu, strojírenské a stavební podniky.

Příště: Historické stavby města 

 

Text: Zuzana Megerssová

Zdroj a foto: Město Michalovce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Košice: DinoPark znovu otevřen!
Publikováno: 27.4.2015
Už od začátku dubna 2015 mají návštěvníci Košic možnost objevovat svět pradávného života na Zemi, a to v unikátním DinoParku Zoo Košice.

SR, Smolník – královské báňské městečko
Publikováno: 7.5.2015
Na východním Slovensku se nachází mnoho krásných míst a my jedno z nich dnes navštívíme. Zastavíme se v obci Smolník v okrese Gelnica, který má bohatou hornickou minulost, nevšední architektonické památky a je obklopen nádhernou přírodou, ideální pro turistické vycházky.

SR, Herlany – obec proslavená gejzírem
Publikováno: 13.8.2015
Po delší době se vydáme na východní Slovensko, abychom navštívili pár jedinečných míst. Prvním z nich bude obec Herlany, která se nachází přibližně 28 kilometrů od Košic, v malebné krajině na úpatí Slanských vrchů a v údolí Herlanského potoka.

Východní Slovensko – návštěva Mořského oka a ochutnávka vína
Publikováno: 20.8.2015
Poté, co jsme strávili den v Herlanech, přesunuli jsme se po silnici E58 do obce Orechová, která se nachází v okrese Sobrance. Kromě ochutnávky vína jsme si naplánovali i výlet k Mořskému oku, který jsme uskutečnili další den. Jak to dopadlo, se dozvíte v následujících řádcích.

SR: Slovenskému cestovnímu ruchu se daří
Publikováno: 16.10.2015
Podle Slovenského statistického úřadu se za prvních šest měsíců letošního roku nevídaně dařilo slovenskému cestovnímu ruchu, který zaznamenal nárůst o 10 % a tím překonal i rekord z roku 2013.

SR: Týden vědy a techniky na Slovensku 2015
Publikováno: 6.11.2015
I letos se všichni nadšenci pro vědu mohou těšit na Týden vědy a techniky na Slovensku, který bude probíhat od 9. do 15. listopadu.

SR: výjimečná publikace o Slovensku
Publikováno: 16.5.2016
Pokud máte rodinu, známé nebo přátele žijící v zahraničí, určitě byste jim rádi povyprávěli o zemi pod Tatrami – Slovensku. Díky publikaci One Thousand And Twenty Years Of Young Slovakia je můžete seznámit se Slovenskem velmi poutavou formou.

Humenné: Zavátý svět pravěku
Publikováno: 1.1.2018
Vihorlatské muzeum v Humenném a Středoslovenské muzeum v Banské Bystrici vás zvou na výstavu zachycující přes půl miliardy trvající příběh pravěku na naší planetě.

SR: festival Febiofest 2015
Publikováno: 13.3.2015
Již v pátek 20. března začíná 22. ročník mezinárodního filmového festivalu Febiofest v Bratislavě, který nabídne návštěvníkům široké spektrum filmové tvorby. Z Bratislavy následně poputuje výběr filmů i do dalších devíti slovenských měst.

SR: Michalovce II. - Historické stavby města
Publikováno: 8.12.2011
Ve druhém článku o metropoli Zemplína si povíme něco o historických budovách, které se ve městě nacházejí.

SR: Michalovce III. - Současnost perly Zemplína
Publikováno: 15.12.2011
Třetí díl o Michalovcích rozebírá, jak to ve městě vypadá v současnosti a co se tu dá dělat.

SR: Bánovce nad Ondavou – rodiště významného literáta
Publikováno: 29.12.2011
Název obce Bánovce prošel během její historie mnoha podobami. Od Banoch (1342), Banowsze (1773), Bánovce (1920), až po Bánovce nad Ondavou (1927).

SR: Gelnica – královské důlní město
Publikováno: 5.1.2012
Gelnica je město s bohatou hornickou historií, která zde číhá na každém kroku ze zdí starých staveb a štítů důlních štol. To však není jediné, co může nabídnout. Její okolní příroda je prostě okouzlující a nabízí mnoho způsobů využití pro turisty.

SR: Dolní Zemplín – Viniansky hrad
Publikováno: 6.6.2013
Viniansky hrad, z něhož se do dnešních dnů dochovaly už jen ruiny, stále přitahuje množství turistů.

Slovensko: Košice – Kaple svatého Michala
Publikováno: 11.8.2011
V centru východoslovenského města Košice se hned vedle Dómu sv. Alžběty nachází v nedalekém parku další gotický skvost – kaple sv. Michala. Mnozí Košičané ji donedávna mohli poznat převážně z její venkovní strany, interiér byl zpřístupněn jen zřídkakdy. Jaká je však její historie a čím vším prošla, než nabyla současnou podobu?

Trebišov
Publikováno: 29.8.2010
Město Trebišov se rozkládá v jihovýchodní části Slovenska na rozhraní Třebíšovské tabule a Ondavské vrchoviny, na břehu potoka Trnávka.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Městská džungle

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Kniha Procházky po pražských hřbitovech z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA
1. cena redakce:
Švýcarské hodinky Sea Force v hodnotě 9 290 Kč od firmy Wenger
2. cena redakce:
Výpravná a výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
3. cena redakce:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.1.2018
Pokud jste milovníky lidové hudby, neváhejte nad účastí na 14. ročníku celoslovenské prohlídky heligonkářů s názvem Svatoantonská heligonka.
16.1.2018
K jubilejnímu výročí ustanovení samostatného Československa, od kterého 26. října uplyne rovných 100 let, budou k vidění různé sbírkové předměty na řadě výstav. A protože 18. prosince uplyne také 100 let od založení Poštovního muzea v Praze, ke sbírkovým předmětům budou patřit i známky.
15.1.2018
Pokud se řadíte ke sportovním nadšencům, nenechte si ujít závody v horské cyklistice a zimním běhu – Stupava Winter Trophy MTB & RUN, které budou probíhat 20. a 21. ledna.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - INDONÉSIE:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 17. 1. 2018
svátek:Drahoslav
dnes:
středa 17.1.
3 °C
zítra:
čtvrtek 18.1.
7 °C