www.infoglobe.cz » Cestování

Cestování

Občané ČR potřebují k cestě do Libye vízum. Libyjské vízum je možno získat v Lidové kanceláři Libye ve Vídni (Lidová kancelář = velvyslanectví):

Konsularabteilung des Volksbüros der Sozialistischen Libysch-Arabischen Volks-Dschamahirija,

Blaasstrasse 33, 1190 Wien.
Konzulární oddělení otevřeno PO-Čt od 9:00 do 12:00, tel +43/1/3677639, fax: +43/1/3677601, e-mail: libyan.embassy.vienna@hotmail.com.

Kromě pasu je zapotřebí předložit dvě fotografie pasového formátu, vyplněná žádost (není ji možné najít na internetu) a pozvání. Vízum nelze obdržet na libyjských hranicích (při individuální cestě). Vyjímky mohou být v případě organizovaných turistických skupin, podnikatelů (udělení víza na letišti však musí být předem dohodnuto příslušným libyjským zvoucím subjektem s imigračními orgány).

K podání žádosti o vízum musí být cestovní pas vybaven překladem do arabštiny, tzv. „arabizací pasu“ (vyjímka existuje pouze pro diplomatické pasy). To znamená, že na poslední stranu pasu určenou pro víza (pokud není volná, tak na nejbližší prázdnou) bude nalepen list papíru ve formátu menším, než-li je strana pasu a na něm budou uvedeny v arabštině všechny položky vytištěné v datové stránce pasu kromě rubriky "PODPIS" a vypsány údaje naležející k těmto položkám. (Např. položka JMÉNO bude uvedena v arabštině a jméno JAN bude rovněž uvedeno v arabštině).
Překlad musí být pořízen výhradně soudně ustanoveným překladatelem pro arabštinu. Ten vlepí vyhotovený překlad do pasu a otiskne své kulaté překladatelské razítko tak, aby část otisku byla na vlepeném papíru s překladem a zbývající část na příslušné stránce pasu.
Seznam soudních překladatelů do arabštiny naleznete na webové stránce www.kstcr.cz, která patří Komoře soudních tlumočníků ČR, náměstí Winstona Churchilla 2, 130 00 Praha 3.

Použitelnost víza vydaného libyjským zastupitelským úřadem ve Vídni je omezena na dobu 1 - 3 měsíců, platnost maximálně 3 měsíce (jedná-li se o návštěvu či jiný druh krátkodobého pobytu, nelze toto vízum dále prodloužit).
Vízum lze obdržet pouze na základě pozvání fyzické či právnické osoby (libyjské nebo v Libyi legálně působící). Toto pozvání musí být v Libyi postoupeno Úřadu pro pasy a imigraci (Idárat Ul-Džavázát va Al-Hidžra), který se poté obrátí s pokynem k udělení víza na příslušný ZÚ Libye.

Do Libye v současné době v zásadě není možné přicestovat za účelem zcela individuální turistiky. Zájemci o turistickou cestu do této země tak mohou volit ze dvou variant skupinové turistiky:

a) koupě zájezdu u některé ze specializovaných českých CK - tyto kanceláře již mají navázanou nezbytnou spolupráci s libyjskými „partnerskými“ CK, které dobře znají místní podmínky a zabezpečí pro turisty nejen vstupní víza, nýbrž i nezbytný pobytový standard a doprovod

b) „neorganizovaná“ skupinová turistika - dle stávajících předpisů je „neorganizovaná“ turistická cesta do země možná pouze ve skupině, jež čítá minimálně 4 osoby. Taková to „neorganizovaná“ skupina se však stejně musí (minimálně z důvodu zajištění víz) před svým odjezdem obrátit na některou z libyjských cestovních kanceláří. Během pobytu pak musí návštěvníci počítat s tím, že dle stávajících předpisů budou i v tomto případě cestovat po Libyi s doprovodem zástupce této CK.

V případě skupinové turistiky je nyní již možné (na rozdíl od turistiky individuální) získat na libyjských hranicích tzv. skupinové vstupní vízum. Podklady nezbytné pro udělení tohoto typu vstupního víza zajišťuje partnerská libyjská CK ještě před příjezdem skupiny, takže vlastní odbavení na hranicích je po kontaktu skupiny a zástupce libyjské CK většinou již relativně rychlé a bezproblémové.

Vlastnictví finančních prostředků - od ledna 2008 zavedla Libye pro TURISTY (dospělé i děti) povinnost prokázat na hranicích hotovost ve výši 1000 USD nebo ekvivalent v jiné směnitelné měně (kreditní karty nebo potvrzení o uhrazení zájezdu nejsou akceptovány). Cestovní kanceláře navíc musí doložit, že osoby cestující na turistická víza přijíždějí pouze za účelem turistiky. V opačném případě může těmto osobám být imigračními orgány odepřen vstup do země.

Z uvedené povinnosti prokazovat finanční prostředky k pobytu jsou vyjmuty osoby cestující do země:

· v rámci oficiální návštěvy
· za účelem studia
· na základě oficiálního pozvání
· hodlající pobývat dlouhodobě za předpokladu, že zvoucí (rezidentní) osoba se písemně zaváže k úhradě nákladů
spojených s jejich pobytem

Přihlašovací povinnost - každý cestující se po příjezdu do země musí přihlásit na výše zmíněném Úřadu pro pasy a migraci během 7 dní od překročení státní hranice, poplatek za registraci (trojúhelníkové razítko + kolek) je LYD 5,00. Veřejná ubytovací zařízení (hotely) registraci zařizují sama.

Pozn.: Vzhledem k možným (neoznámeným) změnám je nezbytně nutné se na aktuální podmínky pro přicestování do země a pobyt v ní VŽDY informovat na ZÚ Libye ve Vídni, případně v Bratislavě.

 

Letecky

Vnitrostátní lety zajišťuje Libyan Arab Airlines, přičemž cestování letadlem je asi nejlepším prostředkem pro přemisťování se po celé Libyi a zároveň letenky nejsou příliš drahé. Nejdelší vnitrostátní let netrvá déle jak čtyři hodiny. Letenky si je třeba rezervovat dopředu, protože lety bývají často obsazené hodně dopředu, ať už cestovními kancelářemi nebo místními obyvateli.

 

Autobusem

Autobusová síť není v zemi příliš velká, ale linky jezdí pravidelně mezi velkými městy. Lze si vybrat mezi mikrobusy a obyčejnými autobusy, jejichž kvalita se různí (vzhledem ke komfortu).

 

Autem

Silniční cesty jsou v Libyi v poměrně dobrém stavu, horší kvalitu mají pouze ty u pobřeží, ty jsou vytěžovány frekventovanou kamionovou dopravou. Pokud budete chtít jezdit po zemi zapůjčeným nebo vlastním autem, budete muset mít sebou minimálně jednoho místního „průvodce“, který na vás bude během cestování „dohlížet“ a „odpovídat“. Benzin je tu velmi levný. Jezdí se na pravé straně silnice, přičemž na dálnicích je maximální povolená rychlost 100km/h, 85km/h na silnicích mimo obec a 50km/h ve městech a obcích.

 

Taxíkem

V každém větším městě narazíte na spousty taxíků, takže nějaký sehnat není problém.

 

zpět


Lokace:

Libye
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 24. 4. 2024
svátek:

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X