www.infoglobe.cz » ČR: Bedřichov – běžkování po okolí

ČR: Bedřichov – běžkování po okolí

Publikováno: 25.1.2018
Komu nevadí mrazivé počasí a propadl tomuto bílému sportu, je pro něj okolí Bedřichova tím pravým místem. Dopravní dostupnost je skvělá, ať už veřejnou hromadnou dopravou (nejlépe z Jablonce nad Nisou nebo z Liberce), nebo po vlastní ose.

I my jsme tedy v sobotu dopoledne nazuli v Bedřichově běžky, nandali batůžky se svačinou a s dobrou náladou jsme vyrazili na první zimní výlet směrem na Novou Louku, Hřebínek a dále podle situace. Ještěže jsme se obrnili trpělivostí, protože té bylo opravdu třeba. Což o to, přes husté noční sněžení byly běžkařské cesty perfektně upravené pro klasiku i bruslařský styl. Nápad si vyrazit na běžky dostala ale kromě nás i spousta dalších lidí. A to navzdory nepříliš přívětivému počasí.

u běžeckého lyžařského areálu v Bedřichově   Blatný rybník

Běžkařské trasy kolem Bedřichova jsou samozřejmě dostupné všem. Až na výjimky vhodné jak pro sportovně zdatné, tak i pro amatérské běžkaře, včetně rodin s malými dětmi. Jen by neuškodilo, kdyby byli lidé disciplinovanější a ohleduplnější. Takže i naše skupinka se zařadila do proudu návštěvníků a posouvala se v davu po Jizerské magistrále. Přestože je trať opravdu hodně široká, místy dokonce s oddělením protijedoucích směrů, o kolize není nouze. Na rozcestí U Buku, cca po necelých 2 km jízdy, jsme se dali vlevo směrem na Novou Louku. Na dalším rozcestníku U Nové Louky jsme se vydali opět vlevo po Vládní cestě k rozcestí Vládní a odtud jsme dále pokračovali po Jizerské magistrále vpravo až k rozcestí Za Přehradou. Zde jsme se trochu vydýchali a rozhodli se odpočinout si na chvíli od davu lidí před i za námi a vydali jsme se po vyšlápnuté stopě přibližně v trase naučné stezky Černá Nisa. V duchu jsme děkovali tomu, kdo tudy projel ten den jako první a prošlápnul cestu. Konečně jsme se mohli v klidu pokochat krásnou okolní přírodou a užít si chvilky ticha.

po NS Černá Nisa   výhled na prošlápnutou lyžařskou stopu v trase NS Černá Nisa

Po necelých 3 km, kde jsme potkali pouze dvě srnky, jsme dorazili na Hřebínek. Zde bylo opět plno lidí a nekonečná fronta na občerstvení u kiosku. Posvačili jsme proto raději z vlastních zásob a vydali jsme se směrem na Točnu. Na rozcestníku Točna se zdatnější z nás vydali opět prošlápnutou stopou přibližně v trase Holubnické cesty, my unavenější jsme pokračovali Jizerskou magistrálou, konkrétně po Nové cestě. Zde již bylo lidí méně, tak jsme si mohli v klidu vychutnat upravené tratě dlouhé rovinky i táhlé sjezdy. Holubnická cesta se připojila k naší a my jsme tak mohli už opět společně pokračovat směrem na Kristiánov. Na rozcestí Kristiánov jsme se dali doprava, projeli jsme kolem Tetřevího kříže a zastavili jsme až u nádherného Blatného jezírka, které bylo celé zamrzlé.

po magistrále z Hřebínku na Točnu

S vidinou občerstvení na chatě Šámalce u Nové Louky jsme vyjeli krátký kopec. Vzhledem k přeplněné restauraci, kde se táhla fronta čekajících na místo u stolu až ven, jsme si jen odskočili a z Nové Louky jsme vyrazili směrem zpátky na Bedřichov. Po cestě opět bylo nutné neustále dávat pozor a předcházet kolizím, zvláště v případě předjíždění skupin, jejichž členové byť nebyli fyzicky zdatní, zabírali kromě pravé stopy i veškerý volný prostor pro předjíždění. Ačkoliv se v závěrečném úseku nevyskytuje žádný prudký sjezd (prakticky veškeré sjezdy na Jizerské magistrále jsou spíše táhlé s dojezdem do roviny) a sníh nebyl namrzlý, nebyla zde nouze o pády. Vyhýbání se popadaným běžkařům pak připomínalo překonávání neregulérní překážkové dráhy.

pod Šámalkou

Nakonec jsme však šťastně dorazili zpět na okraj Bedřichova, projeli jsme pod lanovým parkem ke koupališti a zamířili do naší oblíbené chaty Dolina. Naštěstí nás opět nezklamala. Jednomyslně jsme se však shodli, že příště si buď o víkendu přivstaneme, nebo naopak vyrazíme na noční jízdu s čelovkou.

GPS: 50°47'48.8"N 15°08'32.6"E

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Jizerské hory – zimní přejezd
Publikováno: 26.1.2017
Pokud patříte mezi tu část populace, která se raduje z mrazivého počasí a sněhové pokrývky, můžete si konečně užít po delší době zimu se vším všudy i u nás v Česku. Jestli navíc rádi vyrážíte na běžky, mohu vřele doporučit přejezd Jizerských hor směrem od Horního Polubného do Bedřichova. Je to středně náročný výlet – cca 24–30 km (podle zvolené trasy). Jak na to?

ČR, Brdy: Kam na běžky?
Publikováno: 1.2.2018
Nebojte se vyrazit do Brd i v zimě, zdejší krajina je totiž krásná v každém ročním období.

ČR, Jizerské hory – na běžky i sjezdovky na Semerink
Publikováno: 22.2.2018
Semerink doporučujeme zejména pro rodinnou dovolenou. Hlavně rodiny s malými dětmi nebo začínající lyžaři ocení poměrně rozlehlý sjezdařský areál Severák s mírnými sjezdovkami a mnoha lyžařskými vleky. Sjezdovky jsou dostatečně široké, přehledné a dobře upravované. Lze zkombinovat velké množství tras. Hodí se však skutečně zejména pro malé děti nebo nenáročné lyžaře, mírný sklon a poměrně krátké svahy zkušenější lyžaře už nenadchnou.

ČR, Lázně Libverda – dovolená v Jizerských horách – VIDEO
Publikováno: 24.7.2018
Jen asi kilometr od slavných Hejnic v Jizerských horách najdete neméně věhlasnou lázeňskou obec Lázně Libverda. Skladatel Carl Maria von Weber zde dokonce načerpal inspiraci pro svou operu Čarostřelec.

Polsko – na běžkách v Jizerských horách
Publikováno: 12.1.2017
Osada Jakuszyce se nachází na polské straně Jizerských hor, necelých šest kilometrů po silnici E65 z Harrachova směrem na Szklarskou Porebu. Milovníci historických památek by zde sice asi byli zklamáni, spokojeni však budou rekreační turisté i aktivní sportovci. Během letní sezony využívají širokou síť cest zejména cyklisti a pěší, v zimním období díky vyšší nadmořské výšce a dobrým klimatickým podmínkám představuje oblast kolem Jakuszyc ráj zejména pro běžkaře, kteří mohou využít cca 100 km tratí různé obtížnosti. Běžecké trasy jsou samozřejmě i v zimním období propojeny s tratěmi na české straně.

ČR, Šumava – ráj nejen pro běžkaře
Publikováno: 16.2.2017
Pokud rádi běžkujete, věřte, že právě Šumava je tím pravým místem, kde si můžete vychutnat aktivní pohyb. Tamní krajina je nejen krásná, ale svým reliéfem s pozvolnými stoupáními a dlouhými mírnými sjezdy je v zimě vhodná právě pro běžecké lyžování. Pokud nehodláte brázdit šumavské trasy závodním tempem, můžete se během svých vyjížděk kochat nádhernou přírodou a pochutnat si na místních specialitách. Pro ilustraci uvádím několik tipů na zajímavé výlety, které jsem podnikla s přáteli v oblasti kolem Prášil, Srní, Modravy a Kvildy.

ČR, Příchovice – vesnička pro lyžařskou dovolenou
Publikováno: 11.3.2017
Pokud rádi lyžujete, jezdíte na snowboardu nebo na běžkách, měli byste určitě zvážit pobyt v horské vesnici Příchovice. Tato vesnička je součástí obce Kořenov a leží na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš v dobré dostupnosti do Harrachova či Rokytnice nad Jizerou. Z Prahy se sem dostanete po silnici E65 a ubytovat se je možné třeba v jedné z místních stylových roubenek.

Josefův Důl - brána Jizerských hor - VIDEO
Publikováno: 9.3.2010
Josefův Důl - kdysi brusičská a sklářská obec, jejíž přilehlé stráně s chutí spásával místní dobytek.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Jizerské hory – Jablonecko: Bedřichov, Smržovka, Janov n/N
Od Jablonce nad Nisou pomalu stoupáte přes Loučnou a Janov nad Nisou kolem nenáročných sjezdových...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.11.2018
Malí i velcí milovníci miniatur vlaků a železnic se mohou těšit na úžasnou výstavu, která probíhá na Trenčínském hradě až do 28. února.
20.11.2018
Ve čtvrtek 22. listopadu proběhne kampaň Noc venku, kterou pořádají organizace věnující se lidem bez domova. Sedmý ročník akce nabízí návštěvníkům kromě tematického kulturního programu také možnost vyzkoušet si pobyt na ulici na vlastní kůži.
19.11.2018
Srdečně vás zveme na tradiční vánoční trhy, které se konají od 23. listopadu do 23. prosince na Mariánském náměstí a náměstí Andreje Hlinky v Žilině.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – URUGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 21. 11. 2018
svátek:Albert
dnes:
středa 21.11.
3 °C
zítra:
čtvrtek 22.11.
4 °C