www.infoglobe.cz » Antarktida - království ledu a sněhu I.

Antarktida - království ledu a sněhu I.

Publikováno: 18.6.2011
Nejmenší světadíl naší planety. Jaký je, se dozvíte v dvoudílném článku.

Antarktida – šestý světadíl, nacházející se na jihu zeměkoule, byl objeven jako poslední. Roald Amundsen

Podle smlouvy o Antarktidě z roku 1959 celá Antarktida a oblasti kolem ní nemohou patřit žádnému státu. Využívají se pouze pro mírové účely, výzkumníci mají přístup na jakékoliv místo na Antarktidě a mají právo přístupu k informacím získaných výzkumníky z jiných států. Na dodržování smlouvy dohlíží speciální komise skládající se ze zástupců 45 států. Výzkum v Antarktidě koordinuje Vědecká rada antarktického výzkumu.

Antarktida spolu s oblastí kolem ní je celosvětovou přírodní rezervací.

Madridský protokol z roku 1991 zakazuje provozovat na území Antarktidy jakoukoliv výrobní činnost a těžbu užitkových nerostů.

 

Tučňák císařskýObjevování Antarktidy

Jako první spatřili břehy Antarktidy bez ledu ruští mořeplavci, členové výpravy Bellingshausena a Lazarěva, 28. ledna 1821. Bellingshausen pojmenoval pobřeží po ruském imperátorovi Alexandrovi I. Jak se později ukázalo, země Alexandra I. byla součástí světadílu Antarktida.  Do této doby o existenci jižního světadílu existovaly pouze hypotézy, často ho spojovali s Jižní Amerikou nebo s Austrálií. Právě výprava Bellingshausena a Lazarěva potvrdila existenci šestého světadílu.

V letech 1820-30 pobřeží Antarktidy navštívili výzkumníci z různých zemí, o čemž svědčí názvy pobřežních území na mapě kontinentu.V období let 1839-1843 britská výprava pod vedením Jamesa Clarke Rossa na lodích Erebus a Terror objevila velkou Bariéru (tj. Rossův pobřežní led), množství ostrovů a Rossovo moře. Přesné obrysy na mapě Antarktida získala až v roce 1874 po uskutečnění expedice parní korvety Challanger.Amundsen-Scottova polární stanice

Norský badatel Carl Anton Larsen v letech 1892-1894 prozkoumal na lodi Jason východní pobřeží Antarktického poloostrova, Rossovo moře a další ostrovy Antarktidy. Jako první na pevninu vstoupili 24. ledna 1895 kapitán norské lodě Antarctic Christensen spolu s profesorem přírodních věd Carstenem Borchgrevinkem.

Roku 1895 se v Londýně konal Mezinárodní geografický kongres, na kterém bylo přijato usnesení o výzkumu antarktického regionu, jako největším úkolu v oblasti zeměpisných objevů.

V letech 1901-1904, zároveň s mořským badáním, britská expedice R. Scotta uskutečnila první velkou cestu na saních z průlivu McMurdo do vnitrozemí Antarktidy. Roku 1902 Erich von Drigalský objevil a prozkoumal území pojmenované Země Wilhelma II. Nasbíraný materiál mu umožnil  vypracovat teorii pohybu ledových ker.

AntarktidaExpedice skotského polárního badatele Williama Bruce se v letech 1902-1904 na lodi Scotia ocitla ve východní části Weddellového moře, kde objevila rozlehlou Coatesovou zemi a podrobně ji prozkoumala. Francouzská expedice se v letech 1908-1910, pod vedením J. Charcota s lodí Pourquoi Pas, zasloužila o probádání té části Antarktidy, kde se nachází velké Bellingshausenové moře.

Ale celosvětovou pozornost k Antarktidě přitáhlo až soupeření cestovatelů, usilujících o primát v dosažení jižního pólu. Roku 1909 Angličan E. Shackleton absolvoval cestu od McMurda do 88°23` jižní šířky. Během této výpravy byl objeven jeden z největších ledovců na Zemi – Birdmorův ledovec. Bohužel kvůli nedostatku proviantu a uhynutí tažných zvířat se Shackletonovi nepodařilo dosáhnout jižního pólu, musel se vrátit. Do cíle mu chybělo pouze 178 km.

V letech 1911-1912 si hned dva silné týmy daly za cíl dosáhnout jižního pólu. Nor R. Amundsen u jižního póluAmundsen začal svojí cestu ve východní části Rossovy bariéry a 14. prosince 1911 dosáhl jižního pólu, cestou objevil hory Královny Mód. Angličan R. Scott spolu s přáteli uskutečnil pěší výpravu od McMurda a 18. prosince 1912 jako druhý dosáhl jižního pólu. Na zpáteční cestě R. Scott a jeho společníci zahynuli, do základního tábora jim zbývalo 18 km. Jejich těla, deníky a poznámky se našly po osmi měsících.

V letech 1911-1914 a 1929-1931 australský geolog a cestovatel D. Mawson uskutečnil dvě antarktické expedice, během kterých prozkoumal část pobřeží kontinentu a zakreslil na mapě více než 200 zeměpisných objektů (včetně Země královny Marry, Země princezny Alžběty a Země McRobertsona).

První let nad Antarktidou uskutečnil v roce 1928 americký polární badatel, admirál a letec R. Bird. V listopadu 1929 dosáhl na letadle jižního pólu. V letech 1928-1947 pod jeho vedením byly podniknuty čtyři velké výpravy do Antarktidy (ve čtvrté, největší výpravě se zúčastnilo více než 4 tisíce osob), během kterých byly uskutečněny seismologické, geologické a jiné výzkumy a byla potvrzena přítomnost velkých nalezišť černého uhlí. Bird nalétal nad pevninou kolem 180 tisíc km. Mount Erebus na Rossově ostrověPrvní transantarktický přelet provedl v roce 1935 americký důlní inženýr a letec L. Elswort, který na pevnině uskutečnil celou řadu zeměpisných objevů, včetně hor, které pojmenoval na počest svého otce.

V letech 1933-1937  L. Christensen během plavby podél pobřeží na lodi Torshawn objevil Pobřeží prince Haralda, pobřeží Leopolda a Astrid. V 40-50. letech 20. století v Antarktidě začínají vznikat vědecké základny a stanice pro provedení pravidelného výzkumu pobřežních oblastí.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Mbz21, St. Krekeler, Ranveig, Roald Amundsen (foto 2), Doruk SalanciDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Hory Antarktidy
Publikováno: 2.2.2010
Antarktida představuje se svojí rozlohou 14 000 000 čtverečních kilometrů pátý největší kontinent naší planety. 98% povrchu Antarktidy je pokryto ledovcem, jehož tloušťka se v průměru pohybuje kolem 1,6 km. Po celém obvodu je tento kontinent omýván Jižním (Antarktickým) oceánem.

Antarktida - království ledu a sněhu II.
Publikováno: 25.6.2011
V dnešním díle se dozvíte o antarktickém rostlinném a živočišném světě.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Malé světy

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na kole z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v Academic Congress Hotel **** Roztoky
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.4.2019
Přijďte si užít Thurzovy slavnosti a odemknout Oravský hrad během posledního dubnového víkendu, tj. 27. a 28. 4.
21.4.2019
Hlavní město Slovenska vás zve na 16. ročník oblíbené akce s bohatým programem pro všechny, jakož i na městský open air festival Bratislavský Majáles.

20.4.2019
Zahájení v pořadí již osmé litomyšlské lázeňské sezony proběhne od středy 24. do neděle 28. dubna. Opět po roce ožije lázeňská promenáda slavnostním průvodem, hudební i divadelní produkcí. Chybět nebudou ani oblíbené lázeňské prameny, lázeňské lavičky, výstava historických vozidel a prvorepublikové četnictvo.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAROKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 22. 4. 2019
svátek:Evženie