www.infoglobe.cz » Obecné informace

Obecné informace

Norsko - obecné informace

Hlavní město: Oslo

Počet obyvatel: 4 577 200

Růst HDP: + 3,9 % (2005)

Oficiální jazyky: Dvě rovnoprávné verze Norštiny (Bokmaal a Nynorsk)

Norské království je země na severozápadě Skandinávského poloostrova. Je velice řídce osídleno a skoro tři čtvrtiny obyvatelstva jsou soustředěny ve městech.

Politika

Norsko je konstituční dědičná monarchie s parlamentně demokratickým politickým systémem a ústavou z roku 1814. Administrativně je země členěna na 19 krajů. Je členem Severoatlantické aliance a odmítá vstoupit do EU.

Geografie

Norsko se rozkládá v severní Evropě na západní straně Skandinávského poloostrova a na mnoha ostrůvcích v Severním moři, Norském moři, Barentsově moři a Severním ledovém oceánu. Pevninskými ostrovy jsou Lofoty a severněji ležící Vesteraly. K Norsku také patří ostrov Jan Mayen, Špicberky a Medvědí ostrov a Bouvetův ostrov.

Reliéf Norska byl modelován mnoha ledovci, na západním pobřeží jsou četné fjordy, které vznikly zatopením ledovcových údolí. Pobřeží je členité, příkré a fjordové s mnoha drobnými ostrovy a zálivy. K jihovýchodu je pobřeží méně členité a pozvolné, ale přemodelování ledovci je také patrné. Celým Norskem se od jihu táhne Skandinávské pohoří s recentním zaledněním. Nejvyšší horou je Galdhøpiggen s 2469 m výšky. Ve Skandinávském pohoří se nachází největší evropský ledovec Jostedalsbreen.

Příroda

Podnebí Norska je ovlivněno oceánem, zejména systémem Golfského proudu. Nejvýrazněji se projevuje větev Norského proudu. Nejvíce srážek spadne na podzim. Severně od Ålesundu až k 70° s. š. se táhne podnebný pás, který odpovídá mírně teplému podnebí západních podnebí s chladným létem. Na východ od Skandinávského pohoří se táhne pás mírně studeného kontinentálního podnebí s chladným létem . Oblast jižního Skandinávského pohoří je pod vlivem horského podnebí . Za polárním kruhem panuje podnebí tundry .

Říční síť je hustá, neboť se utvářela jen velice krátce. V Norsku jsou četná jezera a silně podmáčené oblasti. Norsko by mohlo být, podobně jako Finsko, nazýváno „Zemí tisíců jezer“. Hornindalsvatnet je nejhlubší norské a evropské jezero, jeho hloubka dosahuje 514 metrů.

Zdraví

Při cestě do Norska se doporučuje kromě Evropského průkazu zdravotního pojištění mít uzavřeno i cestovní připojištění, které pokryje případné další náklady (spoluúčast, repatriace apod.).

Rychlé změny počasí a atmosferického tlaku mohou ovlivnit zdravotní stav vnímavějších jedinců. Je třeba nepodceňovat náročné klimatické podmínky a jejich proměnlivost. Nedoporučuje se vycházet do rozsáhlých lesních oblastí s minimem osídlení jednotlivě.

Doprava

Silniční síť zahrnuje 23.000 km národních silnic a 16.000 km oblastních silnic.
Dálnice jsou rozděleny do kategorií:
(178 km čtyřproudých dálnic v okolí Bergenu,Osla)
E - evropská silnice
RV - národní silnice
FV - místní silnice

Zelená karta potvrzující zákonné pojištění motorových vozidel není oficiálně zapotřebí, ale pro zjednodušení situace v případě havárie lze plně doporučit její obstarání. Český občan, jako občan EU/Evropského hospodářského prostoru může v Norsku používat řidičský průkaz vydaný v ČR po dobu jeho platnosti. Český občan může požádat o výměnu platného řidičského průkazu za norský, není k tomu však povinen.

Pro řidiče za jízdy (se spuštěným motorem auta) platí zákaz telefonování mobilním telefonem, pokud není vozidlo vybaveno zařízením "handsfree". Při řízení platí hranice 0,2 promile alkoholu v krvi. Motoristé platí mýtné ve stanovených úsecích (mosty, tunely, vjezd do centra některých měst). Vozidla jsou kontrolována z hlediska dodržování maximálního povoleného zatížení; za přestupky jsou ukládány vysoké pokuty. Zákaz nebo slůvko "ne" se vyjadřuje slůvkem "ikke".

Media

V Norsku je 6 hlavních deníků a 5 televizních kanálu, z toho 2 jsou veřejnoprávní.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

zpět

Lokace:

Norsko
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.2.2019
Metropole severozápadního Slovenska – Žilina – ožije 1. března mezinárodním festivalem masopustních masek – Carneval Slovakia Žilina, který je považován za jednu z největších akcí ve městě a zároveň za největší masopustní festival na Slovensku.
17.2.2019
Portál Infoglobe vás zve na tři zajímavé akce, které vám představí život, krásu ledu či prehistorický svět pohledem vědců a milovníků přírody.
16.2.2019
Další z čokoládových festivalů, které jsou pořádány ve větších městech České republiky, se koná na českobudějovickém výstavišti o víkendu 22.–24. února. Na akci s vůní čokolády si pochutnáte, pobavíte se a možná i přiučíte.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – JAPONSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 18. 2. 2019
svátek:
dnes:
pondělí 18.2.
4 °C
zítra:
úterý 19.2.
6 °C