www.infoglobe.cz » Cestování

Cestování

Letecky

 Vnitrostátní lety v Portugalsku jsou poměrně drahé a vzhledem k rozloze a dobré dopravní dostupnosti "po zemi" se vyplatí je používat pouze pokud jste v časové tísni. Mezi Lisabonem, Portem a Farem létají spoje denně. Studenti mají nárok na slevu, pokud se prokáží potřebnými doklady.

Autobusem

 Místní autobusové linky lze rozdělit na 2 odlišné typy: expressos (jenž zajišťují komfortní, rychlé a přímé spojení mezi velkými městy) a carrieras (ty jsou pomalejší a stavějí i v malých obcích).

Vlakem

 Státní železniční společnost Caminhos de Ferro Portugueses nabízí tři druhy vlaků: rápido nebo internacionale (značené IC), interregional (značené IR) a regional (R). Jízdenka na první dva druhy může stát až dvakrát více, než do obyčejného regionálního spoje a pokud se jimi rozhodnete cestovat, vyplatí se si jízdenku rezervovat, protože některé spoje bývají "zabolokované" už dopředu. Důchodci a studenti mohou uplatnit slevu.

Autem

 Téměř v každém větším městě narazíte na podniky, jenž půjčující auta. K řízení vozidla potřebujete vlastnit řidičský průkaz alespoň jeden rok a musíte být starší 23 let (včetně). Jízda ve městech je poměrně hektická, ale na venkově jezdí po tamních silnicích překvapivě málo aut.

 

Doklady

Občan ČR může cestovat do Portugalska na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu, který je vybaven strojově čitelnou zónou a který nemá oddělenou vyznačenou část (t.j. bez odstřiženého rohu). Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Portugalska.
Občan mladší 15 let může opustit území ČR s vlastním cestovním pasem. Bez vlastního cestovního pasu může cestovat jen s rodičem, v jehož cestovním pase je zapsán. Upozorňujeme však, že od 1.9.2006 již nelze dítě mladší 15 let do cestovního pasu rodiče zapsat.

Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem mladším 15 let, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
V případě ztráty cestovního dokladu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu vystaví náhradní cestovní doklad. Tento doklad slouží k jednorázově cestě do ČR.

V souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie/EHP se každý státní příslušník ČR může dovolávat práva pobytu v jiném členském státě EU (tzv. volný pohyb osob), a to na základě č. 18 Smlouvy o založení ES, který stanoví, že "každý občan Unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států."
Právo pobytu může být omezeno pouze v případech odůvodněných veřejným pořádkem, veřejnou bezpečností nebo ochranou zdraví.

V případě cesty motorovým vozidlem je třeba mít i technický a řidičský průkaz.


Převzato z MZV

zpět

Lokace:

Portugalsko
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Malé světy

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na kole z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v Academic Congress Hotel **** Roztoky
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.4.2019
Ve dnech 26.–28. dubna vás na českobudějovickém výstavišti čekají speciality z celého světa, soutěže o zajímavé ceny a doprovodný program. Veletrh Travel & Gastro nabídne nové turistické destinace a setkání odborníků v cestovním ruchu.
22.4.2019
Přijďte si užít Thurzovy slavnosti a odemknout Oravský hrad během posledního dubnového víkendu, tj. 27. a 28. 4.
21.4.2019
Hlavní město Slovenska vás zve na 16. ročník oblíbené akce s bohatým programem pro všechny, jakož i na městský open air festival Bratislavský Majáles.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAROKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 23. 4. 2019
svátek: