Powerkiting

Sport, který se za svou dobu působení rozrostl do mnoha variant, kde se používá drak/kite na sněhu, vodě, zemi. Pro lepší představu, kite je velmi podobný padáku nebo křídlu, které se používá pro paragliding. Velký rozmach nastal na přelomu tisíciletí, přitom v roce 1998 se na celém světě našlo stěží 30 jezdců. Dnes jich napočítáte na desetitisíce.

Podstatou tohoto sportu je nejprve se naučit ovládat kite, bez jakéhokoliv prkna na nohou. Až Vás kite přestane ovládat a Vy ho máte zcela pod kontrolou, můžete se konečně dostat do fáze, kdy v rukou držíte kite a na nohou máte některé z prken - mountainboard, snowboard, kiteboard.

Veškeré varianty powerkitingu jsou považovány za nebezpečné a velmi extrémní, protože kiting není jen o tom, nechat se tahat drakem po zemi, vodě či sněhu. Jakmile začnete prkno s drakem ovládat na dobré úrovni, nebudete chtít nic jiného, než velkou mezeru mezi povrchem pod Vámi a prknem. Budete překonávat větší a větší výškové rozdíly a zkoušet více odvážné triky. 

 

Kite/ drak

Kite, neboli tažný drak, je využíván v powerkitingu a jeho variantách (snowkiting, landkiting atd.) Velikosti draků jsou od 3 až do 16 m², výběr vhodného draka je vždy dobré konzultovat s odborníkem. Díky konstrukci draka je možné kromě klasického tahání po zemi, se nechat vynést do vzduchu, což činí kiting nebezpečným a řadí ho do extrémních sportů. Existují dvě základní konstrukce draků.

Komorový drak - velmi podobné křídlu, které se využívá pro paragliding, tato konstrukce kite se spíše využívá pro landkiting, snowkiting, protože díky konstrukci není možné po pádu znovu odstartovat. Drak je vybaven ze dvou vrstev látek, mezi kterými je několik vzduchových kapes, oddělených látkovými  žebry, vytvarování žeber určuje tvar draka.

Nafukovací drak - oproti komorovému drakovi je zde pevná nafukovací konstrukce, díky níž je lehký start z vody. Nevýhodou je, že se drak musí nafouknout pumpou a je zde i riziko propíchnutí vzduchových kapes.

Text: Nikol Wolfová

Foto: Štěpánka Svobodová

 


SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství IV.
Publikováno: 9.6.2011
V poslední části našeho vyprávění o nezapomenutelném prodlouženém víkendu ve Vysokých Tatrách se zaměříme na jeden z mnoha adrenalinových sportů, který má i u nás stále více příznivců. Powerkiting je sportovní aktivita, při níž se využívá síla větru a jezdec je s pomocí tažného draka (kiteu) posouván směrem dopředu, ať už na bugině, mountainboardu, snowboardu, lyžích nebo bruslích.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X