www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Slovensko: Lázně Vyšné Ružbachy

Slovensko: Lázně Vyšné Ružbachy

Publikováno: 15.9.2011
Na Slovensku existují dvě desítky lázní, z nichž většina je založena na léčivých pramenech. Mnohá tato vřídla a jejich léčivé účinky znali lidé už v dávné historii a patří k nim i dnešní Kúpele (Lázně) Vyšné Ružbachy.

Kúpele Vyšné RužbachyNa úpatí Spišské Magury odpradávna vyvěraly teplé prameny s vysokým obsahem vápence, který se postupně usazoval kolem pramene a vytvářel jakýsi kamenný kruh. V areálu lázní Vyšné Ružbachy lze dodnes najít několik menších podobných úkazů, kolem už vyschlých pramenů, na některé je však třeba si dávat pozor. Příkladem je tzv. „smrtná jama“ – kráter bez vody, kde ze země uniká kysličník uhličitý, který se drží u země a zabíjí vše živé, co se do kráteru dostane.

Příroda proti stresu

Nechceme však hned na začátku strašit, naopak příjemných překvapení je zde nespočetně a vychutnat si můžete například největší – s průměrem asi dvacet metrů – přírodní jezírko s příznačným názvem Kráter. V hloubce asi tří metrů do něho vyvěrá pramen vody, který si po celý rok udržuje teplotu kolem 20 °C, takže jezírko nezamrzá ani v zimě, podobně jako potok, do něhož voda z pramenů odtéká. Jezírko Kráter je vyhlášeno za chráněný přírodní výtvor, proto na koupání je určeno nedaleké termální koupaliště.

Kúpele Vyšné Ružbachy

Nejvydatnější z přibližně desítky zdejších pramenů nese jméno Izabela. Jeho léčivé a antidepresivní  účinky ovlivňuje příznivý obsah vápníku, hořčíku a také lithia. Proto se využívá zejména při léčbě psychických problémů, vysokého tlaku a nemocí s ním spojených, jako je ateroskleróza, mozkové příhody a podobně. Léčivé účinky vody doplňují další progresivní procedury, kromě toho jsou dnes lázně využívány ve značné míře na relaxační a oddychové pobyty ve spojení s wellness a klimatickými účinky nádherného prostředí v lůně hor a lesů, na rozhraní dvou národních parků – Tatranského a Pieninského.

Kúpele Vyšné RužbachyKúpele Vyšné Ružbachy

Královská tradice

Archeologické nálezy potvrdily, že v okolí pramene žili lidé už v pravěku. Výstavba nejstarší lázeňské budovy je doložena ze 16. století, kdy se tam už scházela polská a později i uherská šlechta. Samotný název Ružbachy údajně pochází od saských kolonistů, kteří do těchto Tatary vypleněných končin ve středověku přicházeli na pozvání uherských panovníků, a znamená „hučící potok“ (z německých slov „rauschen“ a „bach“). Obec totiž leží na soutoku dvou potoků, směřujících do řeky Poprad a dále do Baltického moře.

Kúpele Vyšné RužbachyKúpele Vyšné Ružbachy

Nové oživení lázní nastalo v 19. století a v první polovině 20. století Vyšné Ružbachy patřily mezi nejmodernější lázeňská střediska na území Slovenska. Zajímavostí je, že tehdejší majitel byl díky své manželce spřízněn s královským rodem Bourbonů, k němuž patřil i španělský král Alfons XIII., který tyto lázně navštívil krátce před druhou světovou válkou.

Kúpele Vyšné RužbachyKúpele Vyšné Ružbachy

Období největšího rozkvětu lázní připomínají některé stavby, zejména monumentální kamenný Bílý dům, vybudovaný ve stylu biedermeier na skalním útesu nad parkem a údajně inspirovaný jedním z paláců v Monte Carlo. Pozornost dodnes vyvolávají i tzv. Švýcarské domky (Švajčiarske domčeky) ve stylu tradiční alpské architektury. Velké hotely v lázních začaly vyrůstat od 70. let 20. století a dnes postupně procházejí rozsáhlou modernizací, aby splňovaly současné nároky z hlediska vnitřního vybavení a komfortu hostů. Příkladem je luxusní čtyřhvězdičkový Grand Hotel Strand s vlastním krytým termálním bazénem. Z dalších uveďme například vzájemně propojené léčebné domy Travertín I a II, poskytující přes 60 dvoulůžkových pokojů v příjemném a poklidném prostředí lázeňského parku pod lesem.

Kúpele Vyšné Ružbachy

Potěšení pro tělo i ducha

Prostředí lázeňského parku zkrášlují sochy a plastiky jako němí svědkové dlouholeté tradice uměleckých sympozií, kdy v sousedním travertinovém lomu vznikla pod rukama výtvarníků z celého světa přibližně stovka zajímavých děl. Po ukončení těžby dnes už chráněného travertinu sochaře vystřídali dřevořezbáři, kteří pokračují v této tradici.

Kúpele Vyšné RužbachyKúpele Vyšné RužbachyKúpele Vyšné Ružbachy

Lázně Vyšné Ružbachy nabízejí atraktivní pobyty i během zimy, a to nejen díky termální vodě nebo blízkosti Vysokých Tater. I přímo v sousedství lázeňského areálu se nalézá skipark s upravenými svahy včetně umělého zasněžování a večerního osvětlení. Okolí lázní poskytuje nepřeberné množství zajímavých výletních cílů, ať už jde o přírodní, historické nebo kulturní pamětihodnosti – městská památková rezervace Podolínec, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Levoča, Červený Kláštor, Pieninský národný park, Slovenský raj...

Kúpele Vyšné Ružbachy

Text: Jiří Výborný

Zdroj a foto: Kúpele Vyšné RužbachyDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Prešov
Publikováno: 4.3.2009
Prešov nebo také rusínsky Prjašev, německy Preschau nebo maďarsky Eperjes, se nachází na východním Slovensku a je hlavním městem Prešovského samosprávného kraje.

SR, Červený Kláštor: kouzelné splavování Dunajce – VIDEO
Publikováno: 18.9.2018
Podzim je nejbarevnějším obdobím roku a zároveň jedním z nejvhodnějších pro poznávání krás Slovenska. Tentokrát vás zavedeme do obce Červený Kláštor, kde zažijeme úžasné dobrodružství v podobě splavu zurčící řeky.

SR: Červený Kláštor – lázně pod křídly legendárního mnicha Cypriána
Publikováno: 9.1.2019
Dnes vás zavedeme do klidného prostředí Zamaguria, které se rozprostírá na severovýchodě Slovenska. Navštívíme lázně Červený Kláštor Smerdžonka, kde od nepaměti vyvěrá zdravá minerální voda. Zvěsti o této léčivé vodě pod Třemi Korunami (982 m n. m.) se začaly šířit již na počátku 14. století, kdy ji ve své léčitelské praxi využívali kartuziánští a později kamaldulští mniši z nedalekého kláštera.

Prešov: Výstava relikvií tibetských mistrů
Publikováno: 16.3.2016
Ve dnech 19. a 20. března 2016 se v PKO Černý orel v Prešově uskuteční nevšední výstava relikvií buddhů jako upomínka na velké východní mistry, kteří zasvětili své životy pomoci jiným.

SR: Slovenskému cestovnímu ruchu se daří
Publikováno: 16.10.2015
Podle Slovenského statistického úřadu se za prvních šest měsíců letošního roku nevídaně dařilo slovenskému cestovnímu ruchu, který zaznamenal nárůst o 10 % a tím překonal i rekord z roku 2013.

SR: Identita Slovenska ve světě
Publikováno: 20.8.2014
V těchto dnech se národní projekt branding-u Slovenska dostává do další fáze, kterou je veřejná debata, jejímž záměrem je, aby vznikla jasná a rozpoznatelná značka Slovenska.

SR: Lázně jak je neznáme
Publikováno: 6.2.2014
Koncem minulého roku se na pulty našich knihkupectví dostala velmi zajímavá knižní publikace, která mapuje slovenské lázně na starých pohlednicích. Prostřednictvím těchto jedinečných pohlednic přibližuje specifickou oblast přírodního a kulturního bohatství Slovenska široké veřejnosti.

SR: Lázně Nimnica jsou minerální perlou Slovenska
Publikováno: 20.1.2014
Lázně Nimnica za poslední roky procházejí výraznými změnami, které přinášejí zvýšení úrovně ubytovacích zařízení a zlepšení lázeňských služeb. K pozitivním změnám přispělo i nové wellness centrum, které zařadilo lázně k těm nejlepším na Slovensku.

Číž: Jarní pozvánka do lázní
Publikováno: 17.4.2013
Díky velkému zájmu klientů o léčebný pobyt připravily Přírodní jodové lázně Číž pobytovou akci se slevou 20%, která potrvá až do konce května.

SR, Hniezdne – Nestville Park
Publikováno: 1.11.2017
Dnes nás čeká výlet na severovýchodní Slovensko, kde se jen pár kilometrů od Staré Lubovně rozprostírá vesnička Hniezdne. Obec nabízí jednu unikátní turistickou atrakci, kterou byste široko daleko nenašli.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Nestville Park – ráj vyznavačů whisky
Jen pár kilometrů od Staré Lubovně se rozprostírá vesnička Hniezdne, která nabízí jednu unikátní ...

SR: Prešov – vstupní brána regionu Šariš
Třetí největší město na Slovensku – Prešov – nabízí návštěvníkům přes 300 kulturních památek, nád...

SK: Vysoké Tatry z balónu
Nebezpečnou výzvou bylo pro česko-slovenské vzduchoplavce zdolání Vysokých Tater. Po tříleté příp...

Vysoké Tatry: hory, které vás uchvátí
Fotografie byly pořízeny na podzim v roce 2009. Tehdy bylo těsně po konci letní sezony a počasí z...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Malé světy

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na kole z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v Academic Congress Hotel **** Roztoky
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.3.2019
Nenechte si ujít 72. ročník nejstarší atletické akce na Slovensku: Národní běh Děvín–Bratislava, který se uskuteční v neděli 14. dubna.
24.3.2019
Milujete moře a sluncem zalité pláže? Celosvětově známý cestovatelský portál sestavil žebříček těch nejoblíbenějších pláží na světě a my vám přinášíme jejich přehled.
23.3.2019
Letiště Václava Havla Praha bylo vyhlášeno nejlepším evropským letištěm v oblasti zákaznické spokojenosti v kategorii 15–25 milionů odbavených cestujících. Cenu Airport Service Quality Award uděluje mezinárodní sdružení letišť Airports Council International nejlepším letištím s prokazatelně nejvyšší spokojeností cestujících.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LICHTENŠTEJNSKO a LUCEMBURSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 25. 3. 2019
svátek:Marián