řeka Jizera - Česká republika

Pramen:
Pramení v Polsku, asi 1,5 kilometru za naší státní hranicí, na území České republiky přitéká v Jizerských horách, jihovýchodně od Smrku, ve výšce 885 m n. m.
Délka toku:
164 km

Základní informace o řece

Říční úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze

Vodní stavy


Popis řeky

Povodí Labe

Jizerských hor teče jihovýchodním směrem do západní části Krkonoš, kde tvoří hranici Krkonošského národního parku, u Jilemnice se obrací k západu až jihozápadu a takto pokračuje až k ústí.

Na horním toku sbírá Jizera vody z rašelinišť Jizerských hor, pod Bukovcem se zařezává do sevřeného divokého údolí, překonává mohutné balvany a četné skalní výstupy. Protéká Jabloncem nad Jizerou, kde se údolí krátce rozšiřuje, poté se opět svírá a voda rychle proudí k Semilům, které leží při soutoku Jizery s Oleškou. Pod Semily se řeka prodírá krátkou soutěskou, pak se údolí otevírá. Do Železného Brodu vede podél toku malebná Riegerova stezka, kterou vybudoval Klub českých turistů již v roce 1909. Čilým proudem řeka směřuje od Železného Brodu až k Turnovu. Cestou protéká půvabným letoviskem Malou Skálou pod svahy Sokola, Suchých skal a Vranovským hřebenem. Na příkrém skalním hřebenu nad pravým břehem se nacházejí zbytky hradu Skála, zvaného také Vranov, upraveného baronem F. Z. Römischem v 19. století na skalní panteon na paměť známým osobnostem. V podhradí najdeme tvrz přestavěnou na barkoní zámek. Po proudu leží na pravém břehu obec Dolánky s roubenou patrovou stavbou z 18. století, kde se narodil a žil lidový písmák J. Dlask. Již na kraji Turnova stojí na opukové plošině nad pravým břehem zámek Hrubý Rohozec, který vznikl přestavbou původního gotického hradu. Východiskem do Českého ráje je Turnov s městskou památkovou zónou, která se rozkládá při ústí potoků Stebenky a Libuňky do Jizery. U Turnova se z horské říčky stává nížinný tok, který zvolna proudí mírně  zvlněnou lučinatou krajinou k Labi. Na levém břehu míjí Mnichovo Hradiště s barokním zámkem ze 17. století obklopeným anglickým parkem a francouzskou zahradou. Starší než město je bývalý klášter cisterciáků, přestavěný na renesanční zámek na protilehlém břehu, kde se do Jizery vlévá Zábrdka. Poté řeka pokračuje kolem skalních srubů Jizery, morfologicky významných skalních výklenků v březích. Centrum dolního Pojizeří, Mladá Boleslav, na levém břehu, se vyvinulo z podhradí knížecího hradu na ostrohu soutoku Jizery a Klenice. Dominantou města je hrad ze 14. století renesančně přestavěný a v 18. století upravený na kasárna. Pod Mladou Boleslaví vstupuje řeka do polabské roviny a protéká posledním větším sídlem Benátkami nad Jizerou, s dominantou renesančního barokně přestavěného zámku a kostela Narození P. Marie. Proti slatinným lázním Toušeň se Jizera vlévá do Labe, ve výšce 169 m n. m.

Z přítoků přijímá zleva Mumlavu, Huťský potok, Jizerku, Olešku, Kněžmostku, Klenici a zprava Jizerku II, Kamenici (tanvaldskou), Žarnovník, Mohelku, Zábrdku, Bělou.

Informace pro vodáky

Jizera patří k našim velkým řekám horského charakteru a je oblíbená vodáky sjíždějícími obtížnější toky.

Sjízdnost horního toku Jizery je dána obdobím tání sněhu, což bývá duben až květen. Krátce je zde sjízdná po vydatném dešti. Jizerské hory byly odlesněty, a tak během dešťů řeka rychle shromažďuje vodu a rychle odtéká. Tím se zvýšil počet dní, kdy má řeka dostatek vody, ale délka období sjízdnosti se zkrátila. Sjízdnost lze velice orientačně posuzovat podle vodočtu v Železném Brodě, kde stav nad 160 cm může naznačovat sjízdnost horní Jizery z Mýta nebo Vilémova, stav 110 cm pak na sjízdnost od soutoku s Kamenicí. Při stavu nad 180 cm lze uvažovat o sjízdnosti nejhořejšího úseku. Hodnota vodočtu je však ovlivňována Kamenicí a pouštěním vody z PN Josefův Důl. Sjízdnost horního toku lze posoudit i podle vodočtu na pilíři mostu Na Mýtě, kde je 40 cm minimum, za stavu 60 cm je voda optimální a nad 80 cm se obtížnost zvyšuje minimálně o jeden stupeň, řeka má tah alpských řek, rychlost proudu je velká a vodní válce drží. Stavu 40 na uvedeném vodočtu odpovídá cca stav 40 cm na vodočtu v Jablonci nad Jizerou. Odtud lze jet za stavu 30 cm na tomto vodočtu. V nejhořejším úseku od Jizerky k železničnímu mostu Jizera tvoří státní hranici s Polskem a mohou zde být s plavbou problémy. V úseku od Mýta po Jablonec řeka protéká KRNAP, proto jsou zde vyznačena místa, kde lze nastupovat na řeku. Pod „Ostrovem hrůzy“, tj. jeden z názvů obtížného místa cca 1,5 km pod Mýtem, je vybudována přístupová cesta k vodě od silnice. Jen je třeba dát pozor na projíždějící auta, neboť místo na parkování zde není a parkuje se na silnci. Další místa jsou ve Vilémově a v Pasekách. Všechna místa jsou označena tabulkami s obrázkem vodáka. Vyplatí se tato místa respektovat. Kromě KRNAPU řeka protéká pod Semily ještě rezervací Údolí Jizery, kde platí omezení přístupu k toku. Rychlost plavby po Jizeře v úseku od Jizerky II k „Ostrovu “ je pro zkušené dobře vybavené jezdce cca 4 km v hodině, pro nutnost prohlížení a zajištění obtížných míst (úsek od kořenovského mostu k Mýtu a soutěsky u Ostrova). Dále pak již jsou jedinou překážkou jezy, z nichž je nutné některé přenést. Lze však počítat s 6 až 8 km v hodině, což platí až do Semil. Úsek „Riegrovky“ je vhodné předem prohlédnout. V nížinné části pak je běžná rychlost okolo 5 až 6 km.

 

Ubytování

Při víkendových zájezdech lze dnes zajistit ubytování na mnoha místech, je to jen otázka období a ceny. Tábořišť na Jizeře mnoho nenajdeme, proto také není využívána jako řeka na dovolenou. Kempy najdeme jen v Jablonci nad Jizerou, pod ústím Kamenice, v Malé Skále ve Žluté Plovárně a u Dolánek.

 

Zásobování

Kořenov, Jablonec nad Jizerou, Poniklá, Sytová, Háje, Loukov, Benešov u Semil, Semily, Železný Brod, Malá Skála, Turnov, Přepeře, Mnichovo Hradiště, Mohelnice, Bakov, Mladá Boleslav, Dražice, Benátky, Předměřice a Sojovice.

 

První pomoc

Jablonec nad Jizerou, Semily, Železný Brod, Turnov, Mnichovo Hradiště, Bakov, Mladá Boleslav, Benátky

 

Zajímavosti na řece:

 

 

Popis řeky:

elektronická verze knižní publikace Luďka a Vladimíry Švorcových: České řeky a říčky

Zpracovala: Lenka Fortinová

Vloženo: 6.8.2010

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Řeky / Evropa / Česká republika

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosoutěž:

Hory, hory, hory!

1. 1. – 28. 2. 2017
1. cena:
Nakladatelství JOTA - Exkluzivní dvoudílná kniha Legenda (H+Z), Legenda (Z+H) + vstupenky na veletrh FOR BIKES
1. cena redakce:
Poukaz na adrenalinový zážitek přenocování ve stanu na horské pláni u Dvorské boudy + vstupenky na veletrh FOR BIKES
2. cena redakce:
Roční předplatné OUTDOOR MAGAZÍNU + vstupenky na veletrh FOR BIKES
3. cena redakce:
Dárkový poukaz v hodnotě 500 Kč na nákup lyžařského nebo snowboardového vybavení v Happy Sportu + vstupenky na veletrh FOR BIKES

Aktuality:

25.2.2017
Chcete se dozvědět něco o ledních medvědech? Přijďte do pražské zoo.

24.2.2017
Svátky jara bez shonu, příprav a stresu si můžete dopřát i letos. Velikonoční pobyty v ALEXANDRIA**** Spa & Wellness hotelu v lázních Luhačovice patří k nejžádanějším.
23.2.2017
Největší obchodní veletrh lodí a vodních sportů ve střední a východní Evropě. Veletržní město Tulln pořádá výstavu lodí Austrian Boat Show již 46 let.


Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – Švýcarsko:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 2. 2017
svátek:Liliana
dnes:
sobota 25.2.
7 °C
zítra:
neděle 26.2.
8 °C