www.infoglobe.cz » SR, Trnava: známá – neznámá očima Mateje Bela

SR, Trnava: známá – neznámá očima Mateje Bela

Publikováno: 19.12.2018
Přijměte pozvání na procházku historickou Trnavou, kterou nás provede „slavná ozdoba Uherska“ – Matej Bel. Objevme spolu s ním neznámá zákoutí města a jeho dějin a nechme se unášet atmosférou trnavských ulic v osmnáctém století.

V posledním desetiletí vyšlo několik překladů slavného a monumentálního díla Historicko-geografické znalosti o „súvekom“ Uhersku od slovenského polyhistora a učence Mateje Bela. My vám dnes chceme představit knižní novinku, která pojednává o městě Trnava.

kostel klarisek

Zatímco předchozí publikace o jednotlivých uherských stolicích přinášejí historické a geografické popisy jednotlivých oblastí Slovenska v 18. století a jsou určeny především odborné veřejnosti, kniha Trnava (známá – neznámá) je svým obsahem a zpracováním jiná. Snaží se více přiblížit dobové reálie a život ve městě, jak ho zachytil Matej Bel a jeho spolupracovníci. Nabízí unikátní svědectví o historii svobodného královského města a poskytuje jeho aktuální obraz z třicátých let osmnáctého století.

kniha Trnava (známá – neznámá)

Uplynulo již více než dvě stě osmdesát let od doby, kdy barokní vzdělanec a polyhistor Matej Bel uveřejnil v rámci svého monumentálního latinského díla popis Trnavy. Čtenář se v něm dozví množství informací o trnavské historii a místopisu a kniha mu také představí zajímavé rysy života tehdejších Trnavanů. Na základě jedinečných popisů si vytvoří například představu o tom, jak v minulosti vypadaly ulice a náměstí, jak žili studenti nebo čím se živili místní obyvatelé. Dozvíme se v ní i mnoho zajímavostí z topografie města, o činnosti městského magistrátu, soudů či o pravomocech jednotlivých úředníků.

Matěj Bel, Historicko-zeměpisné vědomosti o súvekom Uhersku

Zvláštní pozornost věnuje Matej Bel slavnému Trnavanovi Janu Sambucovi, Trnavské univerzitě a jejím budovám, místnímu trhu či povahovým rysům obyvatelstva. V Belově popisu vystupuje Trnava jako vzkvétající a bezpečné město, spojující výhody venkova s ​​prvky městského života. Z autorových slov je jasně cítit uznání a přejícnost městu i jeho obyvatelům. Matej Bel byl nesporně obdivovatelem Trnavy, ačkoli město mu při koncipování a psaní tohoto díla nevycházelo příliš vstříc.

kniha Trnava (známá – neznámá)

Přestože je Belův popis jedním ze základních knižních pramenů k dějinám Trnavy, dosud nebyl vydán ve slovenském překladu. Překlad latinského textu zpracovala doc. Mgr. Erika Juríková, PhD, působící na katedře klasických jazyků Filozofické fakulty Trnavské univerzity. Text je doplněn bohatým obrazovým materiálem, který tvoří mnohé historické veduty či obrazy. Fundovaný překlad, ilustrace a celková grafická podoba snad udělá radost každému zájemci o historickou geografii Slovenska a reálie 18. století.

kniha Trnava (známá – neznámá) Knížku z rodinného vydavatelství Dajama najdete v každém dobrém knihkupectví (e-shopu).

GPS: 48°22'39.6"N 17°35'08.9"E

 

 

 

 

Zdroj a foto: PR, archiv DAJAMA

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Trnava – slovenský Malý Řím
Publikováno: 3.4.2014
Město Trnava, rozkládající se v centrální části Trnavské pahorkatiny, je jedním z historicky nejzajímavějších měst Slovenska. Proto neváhejte a vydejte se spolu s námi na poznávání města, kde se od pradávna křižovaly obchodní cesty, střídali panovníci a vznikaly krásné sakrální stavby.

Dolná Krupá: První fantazijní festival pro celou rodinu – LESTIVAL
Publikováno: 15.4.2019
Spojte se na jeden den s kouzelným světem bytostí z Dobšinského pohádek a slovanské mytologie. Navštivte 18. května festival – LESTIVAL, který otevírá fantazii na 1000 způsobů.

SR, Malé Karpaty – skalní útvary Tři jezdci a Kamenná brána
Publikováno: 30.3.2014
Malé Karpaty sice nepatří mezi nejvyšší pohoří Slovenska, přesto mají svým návštěvníkům a turistům co nabídnout. Toto pohoří je neobyčejně bohaté na mnohá zajímavá a malebná přírodní zákoutí. Z některých vrchů se naskýtají nádherné výhledy na široké okolí, ale návštěvníka okouzlí také hluboké lesy, jeskyně, nebo četná skalní města táhnoucí se hřebeny vrchů.

SR, Malé Karpaty: Roštún - neobyčejně krásná příroda
Publikováno: 5.3.2015
Na sklonku zimy jsme se vydali na výlet do národní přírodní rezervace Roštún, která se nachází v pohoří Malé Karpaty. Za vstupní bránu jsme si vybrali obec Plavecké Podhradí. Co všechno jsme viděli a zažili, se dočtete v následujících řádcích.

SR: Malé Karpaty – Z Perneku na Skalnatou
Publikováno: 14.2.2018
Do Malých Karpat můžete vyrazit celoročně, po značených turistických stezkách můžete navštívit krásné a zajímavé lokality. V tomto článku si blíže představíme zimní túru na jednu z malokarpatských sedmistovek, kterou je vrch Skalnatá.

SR, Malé Karpaty: túra na Kršlenici a Černou skálu – VIDEO
Publikováno: 1.11.2016
Pokud máte rádi turistiku a krásné výhledy, vydejte se spolu s námi na jednu nenáročnou vycházku do Malých Karpat. Její začátek bude v obci Plavecký Mikuláš, odkud vede několik značených turistických stezek.

SR, Malé Karpaty – vrch Vysoká
Publikováno: 6.4.2014
Jako každé pohoří, i Malé Karpaty mají své dominantní vrchy, které výrazně vyčnívají přes široké okolí. Vrcholky těchto málo četných velikánů dotvářejí charakteristické panorama Malých Karpat. Tvoří výrazné dominanty, jsou výbornými orientačními body a také nabízejí nádherné výhledy na okolní krajinu. Jedním z těchto impozantních Malokarpatských titánů je i vrch Vysoká.

SR, Malé Karpaty – vrch Vápenná
Publikováno: 12.2.2015
V Malých Karpatech se nachází množství zajímavých lokalit, které patří mezi často navštěvované a turisty oblíbené cílové oblasti. Jsou to především vrchy nabízející úžasné výhledy na okolí, které lákají mnohé turisty k výstupu. Mezi tři nejvyšší vrcholy Malých Karpat, ze kterých se naskýtají fantastické panoramatické výhledy na okolí, patří i vrch Vápenná.

SR, Malé Karpaty - rozhledna Veľká homoľa
Publikováno: 11.7.2013
Už od nepaměti lákala lidi vyvýšená místa, aby se mohli porozhlédnout po širém okolí. Jako houby po dešti vyrůstaly rozhledny ve střední Evropě, zejména v druhé polovině 19. a začátkem 20. století. Na slovenském území jich je také nepočítaně a dá se říci, že každým rokem přibude nějaká další.


Souvisejicí fotogalerie

Záhorie: Sahara Slovakia
Jednou z oblíbených a pravidelných letních akcí je rozhodně Sahara. Pokud se zajímáte o vojenskou...

SR, Záhorie: Adamovská jezera a unikátní kostelík
Dnešní fotogalerií se přesuneme do západoslovenského regionu Záhorie, který ze severozápadu ohran...

SR, Trnava: Tradiční trnavský jarmark
I letos se konal Tradiční trnavský jarmark, který je zároveň nejstarším jarmarkem na Slovensku. N...

Město Trnava
Město Trnava je jedním z historicky nejzajímavějších měst Slovenska. Rozkládá se v centrální část...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.5.2019
Od 30. května do 1. června vás čeká nejvýznamnější kulturně-společenská akce města Brezno, které i letos přinese bohatý program.
25.5.2019
Zahájení sedmého ročníku Landscape festivalu a doprovodného programu se uskuteční v amfiteátru za ostravským domem kultury v sadech Dr. Milady Horákové 29. května v 18 hodin, vystoupení kapel o den později začne v 17 hodin. Štafetu Ostrava převzala po šesti ročnících konaných v Praze, Plzni a Opavě.
24.5.2019
Slovenský rekord za největší vertikální nápis v exteriéru získala obec Kružlová. Místní obyvatelé jej postavili v Údolí smrti, kde se uskutečnila největší tanková bitva v rámci karpatsko-dukelské operace.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 26. 5. 2019
svátek:Filip