www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Vlašim - život na zámku a v podzámčí - VIDEO

ČR: Vlašim - život na zámku a v podzámčí - VIDEO

Publikováno: 20.12.2011
Historické centrum Vlašimi kouzlí všemi možnými způsoby. Jeho půvab jen podtrhuje kopcovité podloží, na kterém se rozkládá.

 

V tomhle středočeském městečku, které leží necelých 40 kilometrů od Tábora a Humpolce, a kam fouká vítr od Prahy, z Vysočiny a z jižních Čech, žije asi 12 tisíc lidí. Vlašim v předvánočním, trochu mrazivém a chvilkami ale i slunečném dni, žije klidným tempem. Žádné zběsilé nakupování, dokonce ani tradice adventu, kdy krámky bývají otevřené i o víkendech, místní podnikatele příliš nevzrušuje. Ani se zdobením vánočního stromu, stojícího na náměstí, se nikdo nepředřel. Za bílého dne, když nesvítí barevná světla, vypadá prostě jako strom, který tam kdysi vyrostl. Přesto je tohle místo víc než kouzelné.  

Všechno našikmo – dnes i tehdy

Na Velkém Rynku nebo – li Žižkově náměstí nezaparkujete jinak než našikmo. Řidič tedy bude vystupovat do kopce a spolujezdec z kopce, nebo obráceně, podle toho jak kdo parkoval. Takhle našikmo se ve Vlašimi žije od pradávna. Na Velkém Rynku se konaly všechny důležité akce. Velmi významný pak byl osmidenní trh, kde to prý vonělo všemi možnými dobrotami, hlavně pak masem a chlebem. Na Rynku bývaly také lázně.

Vlašim

VlašimVlašimVlašim

Když tam tak člověk stojí a zírá na kašnu, kterou zdobí kdosi s helmou na hlavě, říká si, že tehdy musely být skvělé časy. Všechen život směřoval k jednomu trhu, kde se zboží měnilo na peníze a kde lidé získávali informace jeden od druhého. Žádné mobily, žádná auta, jen poctivé řemeslo, tvrdá práce, klapot koňských podkov a řinčení povozů, které táhli. Dnes tu, jako vzpomínka na rušný život, stojí jen kašna, na jejímž sloupu je skutečně někdo, o jehož původu se dodnes spekuluje, a spoustu krásných domů, které dohromady obklopují prostor kdysi plný života. I když je dnes všechno jinak, je fajn, že historie žije alespoň prostřednictvím práce našich předků a my se k ní můžeme vracet, kdy se nám zachce, i když jen v našich představách.

Záhadná socha na Rynku

Něco málo se o pseudogotické kašně ale přece jenom ví. Na to, aby se nevědělo vůbec nic, je totiž moc mladá. Na náměstí ve Vlašimi stojí od roku 1886 a ten kdosi s helmou má být rytíř. Ovšem o jakého rytíře jde, to už podnikatel František Šebek, který městu kašnu i sochu daroval, zapomněl sdělit. A nebo byl zrovna kronikář jen mimo službu, kdo ví. Místní lidé však tajemného reka považují za Jana Žižku z Trocnova, proto se také náměstí jmenuje Žižkovo.  Vlašim

VlašimVlašimVlašim

Část historické zástavby města z 20. let minulého století musela bohužel ustoupit tvrdé ruce komunistických panelů. A tak místo kouzelných domků stojí paneláky, jen kousek od kostelů sv. Jijlí a Československých husitů. Kdysi by se asi dalo psát: „Ve stínu kostelů, žijí lidé.“ Dnešek píše: „Ve stínu lidských příbytků se krčí dva vlašimské kostely, a to i přesto, že ten historicky mladší zdobí vysoká věž.“

Vlašim

VlašimVlašimVlašim

Vlašimský zámek, jeho věže a brány

Nad všechny paneláky ale bezpečně ční věž vlašimského zámku. Přebíjí je nejen svou velikostí, ale také svou historickou hodnotou. Na jeho místě kdysi stával gotický hrad. Z něj se dochovala jen jedna věž, která byla mnohokrát přestavována. Hrad byl nad říčkou Blanící vystavěn nejspíš roku 1303 a měl za úkol chránit původní obchodní stezku vedoucí z Prahy do Jihlavy. Koncem 14. století se tam usídlil rod pánů z Vlašimi. Původní hrad nechali na renesanční zámek v 16. století přestavět Vostrovcové z Královic. Neodmyslitelnou součástí impozantní zámecké budovy je zámecký park, jehož součástí jsou tři brány a několik historicky zajímavých staveb.

Vlašim

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Ratměřice: Naučná stezka sedláka Oneše
Publikováno: 14.3.2019
Obec nedaleko Vlašimi se dostala do povědomí lidí díky tomu, že sousedí se známou obcí Jankov, kde se odehrála důležitá bitva evropského významu. Osudy obcí se prolínají nejen v historii. Dnes je propojují dvě naučné stezky, které vám přiblíží období bitvy u Jankova. Z návsi Ratměřic vede okružní stezka dlouhá 3 km s komiksovým příběhem místního sedláka Oneše a my se vydáme po jeho stopách.

ČR: Vlašim – srdce Podblanicka s unikátním zámeckým parkem
Publikováno: 19.4.2018
Půvabné město se pyšní unikátním zámkem a rozsáhlým zámeckým parkem.

ČR: Votice – sv. Martin klepe na dveře
Publikováno: 9.11.2015
Vůně podzimních hroznů, pečené brambory, svatomartinská husa, staročeská řemesla, sladký trdelník, střílení prakem, chléb se škvarky a sklenička prvního vína je každoroční tradicí ve středočeských Voticích.

ČR: Divišov – Lbosín: rozhledna Špulka a naučná Ptačí stezka
Publikováno: 17.6.2014
Do Středočeského kraje na Benešovsku letos přibyla nová rozhledna v podobě dřevěné špulky na nitě, podle níž dostala i svůj název. Špulka je také synonymem pro vzájemné propojení 21 obcí sdružených v mikroregion CHOPOS, který se stal hlavním aktérem výstavby. Cestou k rozhledně se pomocí informačních panelů dozvíte něco málo o ptačí říši.

ČR, Benešov: nejen dopravní uzel, ale i kus historie - VIDEO
Publikováno: 23.10.2012
Důležitá obchodní i dopravní křižovatka, moderní a dynamické město, ale také místo plné historie – takový je Benešov, vzdálený od Prahy necelých padesát kilometrů.

ČR: Dobříš - místo pod rakouskou nadvládou - VIDEO
Publikováno: 13.9.2011
Ta Dobříš, ne ten Dobříš, jak se mnozí mylně domnívají, je město bezmála 50 kilometrů vzdálené od Prahy. V Dobříši se lidé stavují hlavně, aby viděli místní Chateau.

Mělník: místo patriotů - VIDEO
Publikováno: 1.2.2011
Mělník. Kdo by neznal město, alespoň podle názvu, proslulé vinařstvím a soutokem dvou nejdůležitějších českých řek – Labe a Vltavy.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Ratměřice: po stopách sedláka Oneše
Okruh naučné stezky vás provede okolím obce Ratměřice. Jednotlivá zastavení vám prostřednictvím s...

ČR: Hrad Červený Újezd
Pokud máte rádi historii, zkuste navštívit v okrese Praha – západ soukromou stavbu nadšenců, kteř...

ČR: cestou ze Srbska na Karlštejn
Jedny z posledních zimních dnů letoška. Proč se je neužít procházkou na Karlštejn? Dá se jít nudn...


Souvisejicí videa

ČR: Vlašim – na zámku i v podzámčí
Vlašim je asi dvanácti tisícové městečko ve středních Čechách. Leží kousek, necelých dvacet kilom...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.5.2019
Slovenský rekord za největší vertikální nápis v exteriéru získala obec Kružlová. Místní obyvatelé jej postavili v Údolí smrti, kde se uskutečnila největší tanková bitva v rámci karpatsko-dukelské operace.
23.5.2019
Tato akce se koná každé dva roky a je zaměřena na prezentaci 21. základny taktického letectva Čáslav. Dynamické ukázky vojenské letecké techniky s doprovodným programem uvidíte v sobotu 25. května od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma.
22.5.2019
V sobotu 1. června se Svatoplukovo náměstí v Nitře opět stane dějištěm oblíbené akce Festival chutí Nitranského kraje. Na náměstí a v přilehlých uličkách vyrostou stánky plné gastronomických specialit z nitranského regionu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 24. 5. 2019
svátek:Jana