www.infoglobe.cz » Bezpečnost

Bezpečnost

Cestovat do Syrské arabské republiky za účelem turistiky lze bez zvláštních omezení. Bezpečnostní situace v Sýrii je poměrně dobrá. V příhraniční oblasti sousedící s Irákem je možné počítat s kontrolou dokladů.Ve městech se lze bezpečně pohybovat většinou i v nočních hodinách. Kapesní krádeže se mohou výjimečně vyskytnout zejména v přeplněných tržištích. Krádeže aut a zařízení z nich prakticky neexistují. Nedoporučuje se volné táboření v přírodě mimo vyznačená místa. Je zakázáno fotografovat poblíž vojenských objektů (např. i mosty).

Zvláštní ohledy (konzumace alkoholu a kouření) je nutné brát v době postního měsíce ramadánu.

Ceny základních potravin dotovaných státem každoročně zvolna stoupají, nyní jsou zhruba na úrovni ČR. Ceny dovážených výrobků západní provenience jsou vyšší než v okolních státech (Libanon, Jordánsko) a vyšší než v ČR. Pro tzv. “levnou turistiku” nejsou vytvořeny vhodné podmínky. Kempinky pro soukromou turistiku neexistují, stanování ve volné přírodě však není omezeno.
Ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu se pohybuje kolem 110,- USD za den u jednolůžkového pokoje (zpravidla se snídaní), dvoulůžkový stojí 140,- USD za den. Ceny ve tříhvězdičkovém hotelu se pohybují mezi 80 - 100,- USD za noc. Turistické ubytovny v našem slova smyslu neexistují. Ve větších městech je lze nahradit pobytem v levnějších hotelech za předpokladu, že byl nocleh předem objednán. Pokud má turista zájem o samostatné ubytování v levném hotelovém pokoji, musí zaplatit i za ostatní neobsazená lůžka. Ve většině hotelů je nutno při ubytování ponechat cestovní pas přes noc na recepci (důvodem je kontrola ze strany bezpečnostních orgánů).
Restaurace, kterých je dostatečné množství, nabízejí většinou arabskou kuchyni s řadou teplých i studených předkrmů a typickými na rožni opékanými masy. Běžné jsou i pizzerie a další zařízení typu “take away” s opékanými, smaženými nebo grilovanými kuřaty, hamburgery, šavermou (obdoba gyros). Existuje bohatá nabídka různých zeleninových salátů, které však z hygienických důvodů nedoporučujeme konzumovat jinde, než v lepších restauracích vzhledem k možné vážné nákaze, způsobené nečistou zálivkou.

Dálniční poplatky neexistují. Povrch vozovek bývá kvalitou srovnatelný s kvalitou vozovek v ČR v 70.letech. Dopravní značení s výjimkou větších měst je nepřehledné, psané arabštinou. (Upozorňujeme též na odlišný název některých měst v arabštině - Aleppo - Halab, Palmyra - Tadmur, Lattákia - Al Latzakia).
Sýrie není vhodnou zemí pro cestování autostopem. Při cestování automobilem jsou v případě vzniku problému s vozidlem lidé ochotní a snaží se pomoci v rámci možností. Oprava modernějších vozidel, vybavených elektronikou, je velmi problematická. V Sýrii nejezdí auta vybavená katalyzátory, benzín, který lze koupit u čerpadel, má spornou kvalitu a nízné oktanové číslo (88 Okt.). Nafta je velmi nekvalitní, jde v podstatě o mazut, a používá se pouze pro nákladní vozidla. Její použití v moderních dieselových motorech (CDi) znamená téměř jisté rychlé poškození motoru. Ceny paliva nejsou vysoké: benzín 40,- SYP/litr, nafta 25,- SYP/litr. Jeho kvalita je horší než v okolních státech.
Upozorňujeme na skutečnost, že v Sýrii se prakticky nedodržují dopravní předpisy v evropském pojetí. Autoškoly téměř neexistují. Přes značný počet vozidel na vozovkách, z nichž mnohá bývají z našeho hlediska pro jízdu naprosto v nepřijatelném technickém stavu (nefungující světla, blinkry, zcela ojeté pneumatiky apod.), je nehodovost srovnatelná s naší. Při kolizi je vinen ten, kdo má poškozenou přední část vozidla. Při nehodě je pro účely náhrady škody od pojišťovny nutno zajistit sepsání protokolu o dopravní nehodě. I zde však narážíte u dopravních policistů na neznalost jiného jazyka než arabského. Nejen z tohoto důvodu je vymáhání náhrady za škodu v případě nehody téměř nemožné a viníkem je skoro zásadně cizinec. Vojenská vozidla jsou prakticky nepostižitelná, i když jsou zjevným viníkem dopravní nehody. Také hromadná městská doprava v našem pojetí v zemi neexistuje s výjimkou četných bílých mikrobusů pro přibližně 10 osob (tzv. “servisů), jejichž řidiči bývají postrachem pro ostatní účastníky silničního provozu. Při jízdě v noci lze i na dálnici běžně potkat neosvětené vozidlo jedoucí v protisměru stejně jako chodce či zvířata.Jízdě po setmění kromě osvětlených ulic je proto doporučeno se úplně vyhnout. Ve městech jezdí také levné taxíky jednotné žluté barvy s červenou SPZ. Jejich řidiči bývají ochotní, hovoří však pouze arabsky.

 Zdroj: MZV

 

Důležitá telefonní čísla


Ambulance 110

Policie 112

Dopravní policie 115

Hasiči 113

 

zpět

Lokace:

Sýrie
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

Malé světy

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na kole z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v Academic Congress Hotel **** Roztoky
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.4.2019
Přijďte si užít Thurzovy slavnosti a odemknout Oravský hrad během posledního dubnového víkendu, tj. 27. a 28. 4.
21.4.2019
Hlavní město Slovenska vás zve na 16. ročník oblíbené akce s bohatým programem pro všechny, jakož i na městský open air festival Bratislavský Majáles.

20.4.2019
Zahájení v pořadí již osmé litomyšlské lázeňské sezony proběhne od středy 24. do neděle 28. dubna. Opět po roce ožije lázeňská promenáda slavnostním průvodem, hudební i divadelní produkcí. Chybět nebudou ani oblíbené lázeňské prameny, lázeňské lavičky, výstava historických vozidel a prvorepublikové četnictvo.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAROKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 22. 4. 2019
svátek: