www.infoglobe.cz » Belgie, Brusel – hlavní město Evropy  

Belgie, Brusel – hlavní město Evropy

Publikováno: 18.12.2013
Dnes budeme pokračovat v poznávání naší krásné Evropy. Své kroky opět nasměrujeme do Belgie. Tentokrát se vydáme do jeho hlavního města, do Bruselu. Turista tu může obdivovat úchvatnou architekturu, zajímavá muzea, nebo ochutnat skvělou kuchyni a nespočet belgických piv.

V minulých částech našeho putování po Belgii jsme navštívili starobylé město na soutoku Šeldy a Leie - Gent, jedno z nejromantičtějších míst na světě - překrásné město Bruggy , jakož i druhé největší město Belgie - přístavní město Antverpy.      

                                                    

GentAntverpyBruggy

Brusel - metropole Evropské unie

V dnešním článku nakoukneme do Bruselu, hlavního města Belgie, které je neoficiálně označované také jako hlavní město Evropy, neboť je sídlem Evropské komise a také Rady Evropské unie a má sídlo právě zde. Brusel je také sídlem NATO.

Brusel

Na poznávání Bruselu si je dobré vyčlenit alespoň pár dní. Dalším důležitým vybavením turisty je kvalitní turistický průvodce a přehledná mapa, která vás spolu s radou od místních usměvavých domácích vždy dovede na místo, které právě hledáte. Také je dobré už dopředu si stanovit, co všechno chcete ve městě vidět, protože pokud to nebudete mít dopředu naplánováno, velmi snadno se vám může stát, že nestihnete navštívit ani polovinu z toho, co jste chtěli vidět. My jsme v Bruselu strávili pouze jeden jediný den, a to na důkladné prozkoumání tohoto jedinečného města opravdu nestačí.

Turistické atrakce, které musíte navštívit

Prohlídku města je dobré začít na náměstí Grand Place, které je jedno z nejkrásnějších na světě a od roku 1998 je zapsáno na seznam UNESCO. Dominuje mu gotická radnice z 15. století s věží vysokou až 96 metrů, na níž je umístěna socha sv. Michala, který je považován za patrona Bruselu. Každé 2 roky se na náměstí vytváří krásný květinový koberec, který se nazývá "Tapis de Fleurs".

Grand Place

Další zastávkou, kterou si udělají snad všichni návštěvníci Bruselu, je návštěva sošky čůrajícího chlapce - Manneken Pis, kolem níž je sroceno neustále mnoho turistů. Nachází se asi 250 metrů jihozápadně od náměstí Grand Place. Podle legendy utekl čůrající malý chlapec, který je dnes maskotem Bruselu, právě takovýmto riskantním způsobem z hořícího domu. Zajímavostí je, že pro sošku čůrajícího chlapce bylo vytvořeno přes 800 oděvů, které jsou však umístěny v městském muzeu. Ne všichni návštěvníci vědí, že v Bruselu se nachází i socha čůrajícího děvčátka - Jeanneke Pis, kterou najdete asi 200 metrů severně od centrálního náměstí Grand Place. No a aby toho nebylo málo, jen poměrně nedávno, v roce 1998, přibyla v Bruselu i socha čůrajícího psa - Zinneke Pis.

soška čůrajícího chlapce - Manneken PisBruselsocha čůrajícího děvčátka - Jaenneke Pis

Milovníci historie, ale nejen ti, budou jistě okouzleni z návštěvy nádherné gotické katedrály sv. Michala, jejíž výstavba trvala neuvěřitelná 2 století (13.-15.stol.). Působí opravdu úžasně. Její věže sahají do výšky 69 metrů a je z nich skvělý výhled na nedaleké historické jádro města. Velmi zajímavá je i dřevěná vyřezávaná kazatelna, která pochází z roku 1669.

           Katedrály sv. Michala

Za návštěvu rozhodně stojí i první zastřešená obchodní pasáž v Evropě - pasáž sv. Huberta, královský zámek v Laekenu, botanická zahrada, Justiční palác, nebo budovy Evropského parlamentu, Evropské rady a Evropské komise, v jejichž okolí však převládá úplně jiná atmosféra než v ostatních částech Bruselu. Dalo by se říci, že je zde doslova cítit politiku a právo, což ještě umocňují všudypřítomní pánové v sakách a dámy v kostýmech.

Atomium

Na závěr jen zmíním, že od roku 1958 směřují kroky turistů i k velmi zajímavému monumentu - Atomium, ale o tom si povíme až za týden.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Belgie: Antverpy – město přívlastků
Publikováno: 20.11.2013
Na našich toulkách zahraničím se dnes vydáme do přístavního města Antverpy, které je druhým největším městem v Belgii a zároveň i druhým největším přístavem Evropy. Podíváme se blíže na dějiny města, kde žil a působil světoznámý malíř Peter Paul Rubens, a také které se stalo centrem světového diamantového průmyslu a obdivuhodné architektury.

Lucembursko – malá, ale bohatá země
Publikováno: 28.1.2018
Tentokrát navštívíme malý stát v západní části Evropy – Lucembursko. Dnes si tuto bohatou zemi představíme jako celek a později navštívíme i některá malebná místa.

Belgie: Brusel – nejzajímavější hlavní město Beneluxu
Publikováno: 16.4.2017
Když se řekne Brusel, každý si představí něco jiného. Mnohé však jako první napadne Evropský parlament. To však ani zdaleka není všechno. Je hlavním městem Belgie, ale zároveň je to i největší aglomerace země. Pod Bruselem tedy rozumíme celou oblast, i když samotné město má pouze něco přes sto čtyřicet tisíc obyvatel, celý bruselský region má kolem milionu. Cítíte ten rozdíl?

Belgie: Bruggy – Benátky severu
Publikováno: 9.4.2017
Jedním z pokladů Belgie jsou Bruggy. Nacházejí se na severozápadě země a jsou nejdůležitějším městem západního Vlámska. Ne nadarmo dostaly přívlastek Benátky severu. Ptáte se proč?

Belgie: Antverpy – „hlavní“ město země
Publikováno: 2.4.2017
Z několika známých belgických měst si vás Antverpy získají již v prvních minutách vašeho času. Proč? Uchvátí vás již vlakové nádraží. Jakmile vystoupíte z vlaku, naskytne se vám pohled na interiér nádraží, který můžeme bez váhání považovat za architektonický skvost.

Belgie: Gent – pohádkové město
Publikováno: 26.3.2017
Ze všech belgických měst právě Gent působí nejkrásnějším dojmem. Nachází se na východě Flander, tedy na severu země. Jeho atmosféra vás ihned přenese několik století do minulosti. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o obyčejné město, ale opak je pravdou.

Belgie: Mons – Evropské hlavní město kultury
Publikováno: 25.2.2015
V roce 2015 byl udělen titul Evropské hlavní město kultury dvěma městům, a to české Plzni a belgickému Monsu. My dnes navštívíme druhé jmenované město a představíme si ho nejen z hlediska kultury, ale i historie a doporučíme vám pár jeho turistických zajímavostí.

Belgie: Brusel - ráj pro líné cestovatele II.
Publikováno: 26.5.2014
Po cestě „domů“ ještě vyzvedáváme Zuzku, Áni kamarádku, která právě přijela z Francie. Druhý den nás kolem desáté budí slunce na úplně jasné obloze. A vzhledem k tomu, že slunce není nikdy dost, obzvlášť v našich končinách, řádně si ho užíváme celý den na dece v parku zhruba 200 metrů od místa, kde bydlíme. Nejlepší způsob jak poznat cizí země, vřele doporučuji!

Belgie: Brusel - ráj pro líné cestovatele I.
Publikováno: 12.5.2014
Stojím na dálničním nájezdu, v ruce hrdě držím ceduli s dvojjazyčným nápisem Brusel a nasávám vůni čokolády, která se line z továrny vedle které stojím. Připadám si trochu jako Karlík, žaludek mi jasně dává najevo, že by se mu nějaká strava hodila, a čokoláda je pro mne v daný moment stejně nedosažitelná jako pro malého chlapce z knihy.

Belgie, Brusel: Atomium - jedna z nejpopulárnejších atrakcí města
Publikováno: 25.12.2013
Na prohlídku hlavního města Belgie, Bruselu, je dobré si vyčlenit alespoň několik dní. V minulé části jsme společně navštívili pár nejznámějších památek a dnes naše kroky nasměrujeme přímo k nejpopulárnější atrakci ve městě - k obrovskému Atomiu.

Lucembursko – návštěva hlavního města
Publikováno: 4.2.2018
Minulý týden jsme si představili Lucemburské velkovévodství obecně, dnes zavítáme do jeho hlavního města, Lucemburku. V následujících řádcích si řekneme něco o jeho historii, památkách i zajímavostech.

Belgie, Bruggy – jedno z nejromantičtějších měst na světě
Publikováno: 27.11.2013
Dnes se společně přesuneme na severozápad Belgie, do historického a správního centra provincie Západní Flandry - města Bruggy, které mnozí cestovatelé označují za nejromantičtější místo na světě.

Belgie, Gent - starobylé město na soutoku Šeldy a Leie
Publikováno: 4.12.2013
Belgie - malý stát ležící v západní Evropě na břehu Severního moře, který proslavila lahodná čokoláda, diamanty, nádherné historické budovy, romantická starobylá města plná života se spletitými tajuplnými uličkami, okouzlující vesničky s krásnými zákoutími, nebo pozoruhodné vodní městské kanály, které jsou pro návštěvníky balzámem na duši, každoročně přiláká množství turistů.


Souvisejicí fotogalerie

Belgie – země čokolády, piva a srdce Evropy
Belgie je nepsaným srdcem Evropy, vždyť zde sídlí ty nejdůležitější instituce Evropské unie. Tato...

Belgie, Gent - město s romantickou atmosférou
Pojďte se spolu s námi alespoň na chvíli přenést do druhého největšího vlámského města Gent, ve k...

Belgie, Brusel - křižovatka kultur
Brusel je nejen hlavním městem Belgie, ale i hlavní multikulturní metropolí Evropské unie, v níž ...

Belgie: Antverpy – Rubensovo město
Druhé největší město Belgie - přístavní město Antverpy leží na pravém břehu řeky Šeldy (Schelde)....

Belgie, Bruggy - město s úchvatnou architekturou
Přeneste se spolu s námi prostřednictvím dnešní fotogalerie do překrásného belgického města Brugg...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.2.2019
Metropole severozápadního Slovenska – Žilina – ožije 1. března mezinárodním festivalem masopustních masek – Carneval Slovakia Žilina, který je považován za jednu z největších akcí ve městě a zároveň za největší masopustní festival na Slovensku.
17.2.2019
Portál Infoglobe vás zve na tři zajímavé akce, které vám představí život, krásu ledu či prehistorický svět pohledem vědců a milovníků přírody.
16.2.2019
Další z čokoládových festivalů, které jsou pořádány ve větších městech České republiky, se koná na českobudějovickém výstavišti o víkendu 22.–24. února. Na akci s vůní čokolády si pochutnáte, pobavíte se a možná i přiučíte.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – JAPONSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 18. 2. 2019
svátek:Gizela
dnes:
pondělí 18.2.
9 °C
zítra:
úterý 19.2.
11 °C