www.infoglobe.cz » Berlín: dva světy jednoho města

Berlín: dva světy jednoho města

Publikováno: 27.7.2010
Dnes dnem i nocí pulsující německá metropole. Kdysi jeden z hlavních stanů Führera Hitlera nebo město, které mělo pevnou hranici mezi východem a západem. Historie je z ulic Berlína cítit téměř na každém kroku.

Ten, kdo nezná historii, nemůže porozumět přítomnosti a je odsouzen k tomu prožít minulost znovu. Při návštěvě Berlína si člověk rychle uvědomí, jak pravdivé tohle klišé je. Berlín není město k odpočinku, donutí vás přemýšlet. 

dělící čára mezi východem a západem - most přes Sprévu

Brandenburská brána: středobod německých dějin

Symbol znovusjednocení Německa, ale také místo, kde se slavil Hitlerův nástup k moci – Brandenburská brána. Na berlínském bulváru stojí od roku 1791. Původně se jí říkalo Brána míru. V její blízkosti se odehrály velice důležité momenty německých, ale i světových dějin. Z centra západního Berlína k ní vede široká a dlouhá třída, stejn,  po které nesčetněkrát projížděl nacistický vůdce Adolf Hitler. Jen pár ulic od bývalé budovy sídla Gestapa a Brandenburské brány vyrostl také bunkr, ve kterém se Hitler krátce po kapitulaci Německa zastřelil. Na jeho místě, v ulici Kolmar Straße stojí jen panel s technickými daty o Hitlerově bunkru.

Brandenburská brána

Brandenburská brána

Dlažbu, po které denně projdou tisíce turistů, někdo polepil silnou lepenkou – přesně v místech, kudy vedla linie bývalé Berlínské zdi. Bezmála čtyři metry vysoké a 165 kilometrů dlouhé gesto Sovětské "nadkontroly" se i před Brandenburskou branou táhlo celých 28 let. Berlínská zeď kromě východního Berlína oddělila od západu taky Braniborsko. Měla zabránit dalšímu odsunu lidí na západ. V letech 1949–1961 totiž opustily hranice tedhejší NDR skoro 3 miliony lidí, převážně inteligence. S rokem 1961 přišlo rozhodnutí z Moskvy, které inicioval soudruh Nikita Sergejevič Chruščov. Hranice města se uzavřela. Nejdřív ostnatým drátem, pak zdí. Největší oslavy pádu Berlínské zdi, 9. 11. 1989, proběhly  před Brandenburskou branou.

Berlínská zeď: symbol studené války i atrakce turistů

Z Berlínské zdi zbyly jen zbytky. Dva kusy stojí mezi Postdamer Platz a Checkpoint Charlie a druhý na Bernauer Straße.  Nejdelší 1300 metrů dlouhé torzo Berlínské zdi "East side Gallery" vede podél řeky Sprévy. Karikatury tehdejších politiků  tak trochu změkčují  trvdé dopady  studené války. To, co kdysi nahánělo lidem hrůzu a kvůli čemu umírali,  je dnes turistickou atrakcí. Údaje o počtech zastřelených, kteří se pokusili přes zeď, nebo některý ze čtyř Checkpointů (pozn. red. hraničních přechodů) proniknout, se různí dodnes. Poslední uváděná čísla hovoří bezmála o 130 mrtvých. Desítky dalších případů se stále vyšetřují.

East side Gallery  East side Gallery  East side Gallery

East side Gallery

východní Berlín  východní Berlín  východní Berlín

Skoro 21 let po pádu komunismu a sjednocení Německa je na území jednoho města pořád tolik zjevný rozdíl mezi západem a východem. Šedivé panelové domy stojí snad všude. Nevkus a uniformita komunismu z ulic východního Berlína nevymizely. "Já jsem tu byl před deseti lety a tahle ulice byla prázdná," popisuje proměnu východního Berlína kanadský mladík a ukazuje směrem k vysokým moderním budovám. "Spoustu míst jsem vůbec nepoznal. Dál od centra je to ale pořád stejné," dodává.

Checkpoint Charlie – další ze zastávek základní prohlídky Berlína

U zdi, kterou zdobí plakáty s fotkami z dob studené války, německý mladík emotivně popisuje příběh své matky. Byla jednou z odpůrkyň režimu. Prožila podobný život jako miliony východních Němců. Přežila. "Chtěla uprchnout, ale nakonec si to rozmyslela. Nemohla riskovat. Nebyla hloupá," vypráví hlasitě mladý průvodce. Lidé ho se zájmem poslouchají. Od fakt a fotografií na stěně nemohou odtrhnout oči. Asi dvacetiletá Francouzka nevěřícně kroutí hlavou, když se dívá na fotku z roku 1961, na které proti sobě kolem Checkpointu Charlie stojí americké a sovětské tanky.  

 

muzeum Checkpoint Charlie   Checkpoint Charlie 2010  muzeum Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie 1961

muzeum J. F. Kennedyho  kennedyho legendární prohlášení  tehdejší berlínská hranice

Příběh Berlínské zdi zná snad každý. Dostane-li se člověk do stejných míst, chodí-li kolem vysoké zdi a čte-li příběhy lidí, kteří se pokoušeli dostat na západ třeba v kufru auta, pak teprve se stane i jeho příběhem. Berlín tohle umí dokonale. Pokud se mu otevřete, stanete se jeho součástí, zamilujete si ho a budete se tam chtít vrátit.

Berlín cyklistický

Zdá se to neuvěřitelné, ale v ulicích Berlína nejezdí moc aut. Prostorné Straße patří cyklistům. Své městské kolo má snad každý Berlíňan. Do práce na něm jezdí manažeři v kravatách i dámy v kostýmcích. Pro turistu je pak tím nejlepším dopravním prostředkem. Zhruba za 10 euro na den se dá pronajmout snad na každém rohu. Do ulic Berlína se podle Lonely Planet vydá nejméně 400 tisích cyklistů denně. K dispozici mají 130 kilometrů dostatečně bezpečných cyklotras.

"invaze" cyklistů v Berlíně

 

Text a foto: Klára Svobodová

 

 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Německo: Berlín - kavárny a hipster
Publikováno: 22.12.2014
Berlín se za posledních několik let stal uměleckým centrem Evropy a místem, kde vyrostla (a stále roste) velice silná alternativní kultura. Jeho "turistickou" stránku jsem již znal, rozhodl jsem se proto podívat se i do míst, kam běžný turista nechodí. Do míst, která mají "šťávu" a kde se pořád něco zajímavého děje.

Německo: Klášter Weltenburg a pivovar
Publikováno: 14.9.2023
Klášter Weltenburg je opatství benediktinů, které se nachází na poloostrově u známého průlomu Dunaje mezi Weltenburgem a Kelheimem. Je to nejstarší bavorský klášter, založili ho skotští mniši, a jeho vznik se datuje do roku 620 našeho letopočtu.

Německo: Ingolstadt – spojení historie a moderní atmosféry
Publikováno: 2.10.2013
Ingolstadt je město na Dunaji známé zejména díky automobilce Audi. Má však i bohatou historii, největší slávu zažilo začátkem 15. století, kdy bylo sídlem bavorských vévodů. Staré město není velké, všechny důležité památky se dají stihnout projít za dvě hodiny.

Německo, Brémy - krátké zastavení v hansovním městě
Publikováno: 7.9.2023
V dnešním článku se krátce zastavíme a podíváme na staré památky v hlavním městě nejmenší spolkové země.

Německo, Erfurt: Rande v srdci Durynska
Publikováno: 19.10.2022
Spolková země Durynsko, plná honosných hradů, zámků, starobylých klášterů a kostelů, leží uprostřed Německa. Durynská města lákají svou atmosférou v úzkých uličkách i na otevřených náměstích, kde lze na každém kroku narazit na stánek s místními specialitami, jakou je například pečená klobása Thüringer Bratwurst.

Německo, Braniborsko: Benátská romantika a buddhistický klid na řece Sprévě
Publikováno: 7.9.2015
Chcete proplouvat říčními toky na gondole, sledovat lužickou přírodu, potkat hasičskou a pošťáckou pramičku, ochutnat spreewaldské okurky a palačinky s jablkovým pyré? Tak navštivte lužickosrbský Spreewald (Sprévský les).

ČR: České Budějovice - město neprávem opomíjené - VIDEO
Publikováno: 11.11.2014
Téměř stotisícové město na jihu Čech by si možná zasloužilo výrazně více pozornosti než jen „turistické předměstí” Českého Krumlova jako dnes. Královské město na soutoku Malše a Vltavy nadchne hlavně svým rozsáhlým historickým centrem, kterému vévodí náměstí Přemysla Otakara II. s barokní Samsonovou kašnou a radnicí.

Německo: Rothenburg ob der Tauber - typické německé město
Publikováno: 16.10.2013
Rothenburg ob der Tauber leží na severozápadě Bavorska, na břehu řeky Tauber. Je to středověké opevněné město s množstvím úzkých uliček, romantických zákoutí a malých náměstí. Před městskou branou se nachází velká zahrada s výhledem na protější část města.

Německo: Eichstätt - historické město na řece Altmühl
Publikováno: 30.10.2013
Eichstätt je historické město na řece Altmühl přibližně ve středu Bavorska. Obklopují ho kopce přírodního parku Altmühltal a vládne tam naprostý klid a pohodová atmosféra. Možná to bude tím, že je jakoby odříznuté od okolního světa. Leží totiž mimo hlavní železniční tratě, z rychlíku musíte vystoupit na zastávce uprostřed ničeho a do města se dovézt "osobákem".

Víte, že? Legenda jménem Vindobona II.
Publikováno: 2.12.2012
Vlak, který spojoval a spojuje již více jak půlstoletí střední Evropu, významná dopravní osa, která si jako jediná z mála evropských železnic udržovala jeden unikát - vozy vyráběné na míru jedné konkrétní lince.

Víte, že? Legenda jménem Vindobona I.
Publikováno: 25.11.2012
Jen málo vlaků se vepsalo do paměti národa tak, jako právě Vindobona, spojující již přes šedesát let tři státy, jejich hlavní města i jejich obyvatele. Jaká byla historie a jaká součanost této dodnes nadmíru vytěžované dopravní osy střední Evropy?

Bayreuth – město Richarda Wagnera
Publikováno: 3.1.2011
Bayreuther Festspiele, Markgräfliches Opernhaus a další zajímavá místa a aktivity nabízí toto německé město všem svým návštěvníkům i místním obyvatelům. Město, ležící v severním Bavorsku na řece Roter Main (Červený Mohan), je lehce přístupné autem nebo vlakem, ale spojení má i s letištěm v nedalekém Norimberku.


Souvisejicí fotogalerie

Německo - Sasko, Drážďany: staronové město
Drážďany jsou poslední dobou Čechy stále častěji vyhledávanou destinací. Druhé největší město Sas...




Souvisejicí videa

Německo: Berlín kulturní a umělecký
Video: Katka Konečná-Rivera


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X