www.infoglobe.cz » Černá Hora: Divoká krása I. – Dlouhá cesta

Černá Hora: Divoká krása I. – Dlouhá cesta

Publikováno: 24.5.2022
V našem miniseriálu o Černé Hoře, malém státě na Balkánském poloostrově, se dozvíte nejen o historii a přírodních památkách, ale i o svébytném žití místních obyvatel. V první části absolvujeme strastiplnou cestu do této "ekologicky nejšetrnější" země Evropy, tedy alespoň podle cestovatelských bedekrů.

Letní čtení vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Černá Hora (Montenegro), jako samostatný stát vznikla teprve nedávno, a to v roce 2006. Jejím hlavním městem je Podgorica. S počtem obyvatel přes 625 000 se řadí mezi nejmenší státy v rámci Evropy. Sousedí se 4 až 5 státy včetně Chorvatska, kde se nachází nám tak dobře známé a oblíbené "slovenské moře", čili Jadran. Možná jste se také pozastavili nad tím, proč uvádíme nejednotný údaj, co se týče počtu sousedských států. To proto, neboť tím pátým státem by mělo být Kosovo, které dodnes Slovenská republika, na rozdíl od České, neuznala a stále ho považuje za součást Srbska. Ale nechme politiku na politiky a vydejme se vstříc poznávání této divoké, místy nespoutané země.

Černá Hora
Cesta do neznáma

Černá Hora - cestaPokud se vydáte do Černé Hory autobusem, vězte, že cesta trvá úmorných 17 hodin. Samozřejmě můžete jet i autem, nebo pohodlně a rychle letadlem. My jsme si zvolili první možnost a řekneme vám, měli jsme co dělat, aby nás, jak se lidově říká, "roupy nesežraly". Z Bratislavy autobus zamířil směr Maďarsko, pak přes Slovinsko, Bosnu a Hercegovinu až po pobřeží Chorvatska, kde jsme míjeli tunel za tunelem, až se nám naskytl krásný noční, nebo spíše časně ranní pohled na městečko zapsané v organizaci UNESCO, nazývané také perla Jadranu - Dubrovník.

Dubrovník
Odtud bylo už jen na skok k hranicím Chorvatska s Černou Horou. Ještě jsme ani nevkročili do této země a hned nás překvapily dvě věci. První byla změna vegetace. Po stovkách kilometrů nehostinné chorvatské vápencovo skalnaté krajiny s minimální zelení jsme se rázem přehoupli do doslova zeleného ráje. Skály byly ukryty pod svěží "záplavou" stromů vykukujících pod oparovými obláčky. Druhým překvapením byla velká tabule přímo na hranici s textem: Vítejte v Evropské unii! Hned, jak jsme ji spatřili, začali jsme lovit v naší geograficko - politické paměti, zda vůbec víme, které státy patří do tohoto společenství zemí. No nijak nám tam Černá Hora nezapadala. A ani nemohla, protože si to místní Černohorci vymysleli. Tak, jak si vymysleli Evropskou unii, tak si i zavedly měnu euro. Jednoduše "na černo" si dovezli měnu a začali ji používat, jako vlastní. Nám, jak turistům nebo návštěvníkům této země, to jen vyhovovalo. Nemuseli jsme si měnit penízky. A toto byl jen začátek.

Černá hora - Kotorská boka

Není záliv jako záliv
Po překročení hranic jsme se z otevřeného jadranského pobřeží dostávali více do vnitrozemí země. Cesta, kterou náš autobus projížděl, začala kopírovat největší jižní přírodní záliv jadranského moře nazývaný Kotorská boka. V minulosti, ale i dnes, nesprávně považovaný za nejjižnější evropský fjord. O fjord se v žádném případě nejedná, protože ten vzniká po činnosti ledovce. Kotorská boka vznikla zatopením ústí řeky a dělí se na čtyři menší zálivy - Hercegnovský, Risanský, Kotorský a Tivatský. Známá je i ročními srážkami, které převyšují 4 600 mm, což ji řadí mezi nejdeštivější místo Evropy, přesto patří k nejnavštěvovanějším částem Černé Hory.

Černá Hora – Kotorská boka (trajekt)

My jsme prošli největší město a současně letovisko Herceg-Novi, známé jako město květin a pomerančovníků, abychom se přiblížili k nejužšímu místu Kotorské boky. Zde záliv od sebe odděluje pobřeží ve vzdálenosti jen 350 metrů. Toto místo se nazývá Verige a je známo vzpourou, která se zde odehrála v roce 1918, kdy se v úžině natahovaly řetězy bránící lodnímu útoku. Právě na tomto místě jsou nyní připraveny trajekty, které za poplatek přepravují či spíše přeplavují lidi, auta, kamiony a samozřejmě autobusy. Díky této zrychlené přepravě jsme ušetřili asi hodinu cesty, kterou bychom museli absolvovat při objíždění celého zálivu. Ještě jednou zajímavostí Kotorské boky pro našince je, že za první republiky sloužila Československu jako přístav. Po absolvování přejezdu přes úžinu jsme byli jen pár kilometrů od našeho cíle, prý "nejrušnějšího" města zálivu - města Tivat. Celou cestu lemovaly obrovské oleandry a křovinaté porosty s typickou "bílou" mediteránskou architekturou.

Černá Hora - architektura
V následujícím článku si povíme o městě Tivat, o jeho historii a nočním životě.

GPS: 42°27'00.2"N 18°32'08.6"E (Herceg-Novi)

Text a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Cestování s geologem
Publikováno: 7.12.2022
V následujících řádcích vám přinášíme pozvánku na přednášku S geologem do Černé Hory přes Bosnu a Hercegovinu, jakož i tipy na geologicko-cestovatelské toulky po severovýchodě Itálie za barevnými kameny Kyjeva nebo za nerostným bohatstvím Donbasu.

Černá Hora: Durmitor- nejoblíbenější národní park této země
Publikováno: 5.7.2022
Durmitor byl vyhlášen národním parkem v roce 1952 (spolu s Lovćenem a Biogradskou Gorou). Národní park Durmitor se rozkládá v pohoří Durmitor a úzkém pásu vedoucím podél řeky Tary směrem na Mojkovac.

Černá Hora: Divoká krása II. – Tivat, živé město zálivu
Publikováno: 31.5.2022
V předchozím článku jsme si řekli o strastiplné cestě do "zeleného" státu Černá Hora. Společně jsme překonali nejužší část slavného "pirátského" zálivu Kotorská boka, abychom si v následujících řádcích mohli vychutnat, ale hlavně poznat nejmladší a zároveň nejrušnější městečko Tivat.

Černá Hora: Divoká krása VI. – Plavi Horizont, čarokrásná zátoka
Publikováno: 28.6.2022
Pomalu, ale jistě naše putování po Černé Hoře končí. Na závěr jsme si pro vás přichystali malou třešničku v podobě návštěv překrásné, sluncem zalité zátoky Pržno s nádhernou písečnou pláží.

Černá Hora: Divoká krása III. – Kotor, středověký klenot
Publikováno: 7.6.2022
V našem cestování po Černé Hoře budeme i dnes pokračovat. Poté, co jsme poznali město rušných promenád Tivat, se tentokrát vydáme do středověku. A to doslovně! Společně navštívíme město Kotor s nejlepší dochovanou historickou architekturou v Evropě.

Černá Hora: Divoká krása IV. – Perast, nebojácné městečko
Publikováno: 14.6.2022
V předchozí části jsme navštívili město Kotor s nejlépe dochovanou historickou architekturou v Evropě. Dnes se vydáme do sousedního městečka Perast, vzdáleného jen pár kilometrů od Kotoru na úpatí pohoří Ilijiného brda. Toto oblíbené letovisko ještě nedávno bojovalo o samotnou existenci.

Černá Hora: Divoká krása V. – Budva, hlavní město turistického ruchu
Publikováno: 21.6.2022
Perast, toto malebné a okouzlující městečko bohaté na historii jsme navštívili a něco o něm řekli v předešlé části našeho seriálu. Dnes se posuneme o pár kilometrů dále k otevřenému Jaderskému moři, kde se na jeho pobřeží seznámíme s turisticky oblíbeným městem Budva.

Černá Hora: úchvatná dovolená na horách i u moře
Publikováno: 21.7.2014
Pokud přemýšlíte o dovolené v zemi, kde je dostatek zeleně, kde jsou nádherné hory, ale zároveň chcete trávit dovolenou u moře, je pro vás Černá Hora dobrým tipem. Pravdou je, že pobřeží bývá v letním období přeplněné lehátky a jejich hodinovými nájemníky, ale za tuto kombinaci to určitě stojí.

Chorvatsko: Na ostrově Hvar II.
Publikováno: 5.12.2011
Byla jsem na jednom z deseti nejkrásnějších ostrovů světa...

Chorvatsko: Na ostrově Hvar I.
Publikováno: 21.11.2011
Byla jsem na jednom z deseti nejkrásnějších ostrovů světa... Cesta autobusem do chorvatského přístavu Split trvala z Bratislavy přibližně 12 hodin. Štěstím bylo, že ostrov je téměř na samém jihu Chorvatska, a tak počet cestujících jen mírně přesahoval číslo 20. V autobusu tak měl téměř každý cestující dvě sedadla pro sebe, a to je už pořádný luxus.


Souvisejicí fotogalerie

Černá Hora: Divoká a nespoutaná krajina II.
Na pobřeží Jaderského moře se nachází malý stát svou rozlohou, ale zato velký srdcem. Tím státem ...

Černá Hora: Divoká a nespoutaná země I.
Malý stát na Balkánském poloostrově nazývaný Černá Hora, nabízí turistům krásnou přírodu, čisté m...

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Známé chorvatské rekreační letovisko Baška, které je díky nádherné architektuře považováno za jed...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 4. 2024
svátek:Marcela
dnes:
sobota 20.4.
3 °C
zítra:
neděle 21.4.
-1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X