www.infoglobe.cz » ČR: Ašsko – přírodní skvost Česka s tajemnou historií

ČR: Ašsko – přírodní skvost Česka s tajemnou historií

Publikováno: 11.2.2013
Hledáte dobrý tip na výlet? Jste milovníci nedotčené přírody a krajiny? Cestujete rádi na kolech? Máte rádi u turistiky klid, pohodu a zajímavé trasy? Obdivujete historické mezníky českých dějin? Vydejte se do nejzápadnějších končin Česka, které mají opravdu co nabídnout.

Mikroregion Ašsko se rozprostírá v nejzápadnějších koutech Karlovarského kraje. Jedná se o příhraniční oblast, která sousedí se dvěma spolkovými zeměmi Německa – Bavorskem a Saskem. Střediskem mikroregionu je město Aš, patří sem ale ještě obce Hranice, Hazlov, Krásná a Podhradí.

Goethova skalka

Ašsko je příhodnou lokalitou pro milovníky čisté přírody, turistiky, cykloturistiky, běžkaření, rekreace a je vhodnou oblastí pro školní výlety a vycházky. Ašsko rovněž láká spoustu návštěvníků díky svému specifickému historickému vývoji, který je podmíněn geografickou polohou regionu. V minulosti bylo vždy Ašsko zarostlé hlubokými lesy, které poskytovaly místním obyvatelům nejen dostatečné množství dřevní hmoty, ale pohybovalo se v nich i velké množství zvěře. Mikroregion je i v současné době z přírodního hlediska velmi rozmanitý a návštěvníkům nabízí široký rekreační potenciál, podmíněný pestrým upořádáním krajiny, která je utvářena rozsáhlými lesními porosty. Lesy prostupují údolí, která dotváří ráz krajiny. Na Ašsku najdeme také několik vodních ploch, drobných toků a rašelinišť, které jsou domovem pro vzácné druhy rostlin a živočichů. Celkově je to oblast s kvalitním životním prostředím, čistými vodami a vzduchem. V současné době se na Ašsku nenachází žádný velký zdroj znečišťování životního prostředí.

Hnědásek chrastavcový

Rozkládají se tu dva přírodní parky (Smrčiny, Halštrov), několik maloplošně chráněných území, evropsky významná lokalita Natura 2000 (Lužní potok), významné krajinné prvky, památné stromy a několik menších, přírodně atraktivních území. Všechny chráněné lokality ukrývají vzácné a kriticky ohrožené druhy rostlin a živočichů (perlorodka říční, čáp černý, hnědásek chrastavcový, prstnatec májový, rosnatka okrouhlolistá, …).

Z historického hlediska je i vývoj Ašska velmi zajímavý. Dějiny mikroregionu jsou ovlivněny především zeměpisnou polohou, která je příčinou toho, že až do 20. století projevovalo zájem o území Německo, které se snažilo o jeho připojení ke svému území. Ašsko však vždy historicky náleželo českým zemím. V určitých dobách mělo Ašsko zcela odlišný vývoj, než tomu bylo v dalších částech státu. Díky své samostatnosti si dokázalo prosadit zákony a výjimky jen pro své území, masivně rozvíjelo textilní průmysl, ale na druhé straně se potýkalo s dramatickými chvílemi, v nichž odolávalo silným tlakům válečným a politickým.

Trojstátí

10 historických mezníků:

1.) od konce 14. století panuje na Ašsku rod Zedwitzů, Ašsko má 400 let ve správě území širokou autonomii

2.) po roce 1648 jediné protestantské území v českých zemích

3.) 18. /19. století – Ašsko proslulé svojí textilní výrobou

4.) 21. září 1938 – Ašsko obsazeno německými vojsky

5.) 1939 – oficiálně součástí Třetí říše, Sudety, správcem byl Konrad Henlein

6.) 18. duben 1945 – město Hranice bylo osvobozeno jako první obec v Československé republice americkou armádou, osvobozování pokračovalo směrem Aš, Cheb

7.) 1948 – státní hranici uzavírá železná opona

8.) 1989 – železná opona padá, lidé mají otevřené nové možnosti v zahraničí, navázání spolupráce s Německem

9.) 1998 – volný průchod státních hranic

10.) 2012 – postupný rozkvět a rozvíjení mikroregionu ve spolupráci s partnerskými městy, za pomoci dotací z EU, díky mnoha aktivním občanům a vedení měst

Mikroregion využívá svých přírodních a historických zajímavostí pro rozvoj turistiky a cykloturistiky. Návštěvníkům nabízí několik desítek kilometrů kvalitně značených a udržovaných cyklotras, které je dovedou ke všem přírodním a historickým zajímavostem Ašska. Některé cyklotrasy jsou propojeny s Německem. Ze všech cyklotras Ašska je nejvýznamnější a nejdelší cyklotrasa číslo 2057 z Hranic přes Aš do Chebu. Kvalitně udržované jsou také turistické trasy. Červená turistická značka je značkou dálkovou, navazuje na značení z Německa a pokračuje přes celý mikroregion směrem na Cheb. Přírodní a historické zajímavosti Ašska lze poznávat také za pomoci naučných stezek. Naučná stezka „Na cestě k Trojstátí“ popisuje přírodní a historické zajímavosti v okolí Trojstátí Čech, Bavorska a Saska. Naučná stezka „Podhradí“ prezentuje historické zajímavosti a souvislosti v osadě Podhradí. Přeshraniční „Mostní cyklostezkaWunsiedel-Selb-Aš představuje návštěvníkům historii, přírodu a památky.

Prstnatec májový   Trojstátí    Podhradí

Top 10, aneb která místa při návštěvě Ašska určitě navštívit:

1.) Trojstátí Čech, Bavorska, Saska - zaniklá osada Kaiserhammer

2.) Město Hranice - evangelický kostel

3.) Studánka – přírodní koupaliště, přechodové rašeliniště

4.) Podhradí – zříceniny hradu a zámku, evangelický kostel

5.) Doubrava – zámeček, pramen Doubrava, nedaleko lázně Bad Elster

6.) Nejzápadnější místo ČR – zaniklá obec Újezd

7.) Město Aš – vrch Háj (Bismarckova rozhledna)

8.) Nový Žďár – historické hraniční mezníky

9.) Goethova skalka – křemencové skály

10.) Pramen Bílého Halštrova – významné historické místo

 

V dalším článku bude podrobně představena naučná stezka „Na cestě k Trojstátí“ a bude prezentováno město Hranice.

Text/foto: PhDr. Josef Levý

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Trojstátí Čech, Bavorska a Saska: Místo s tajemnou historií a nedotčenou přírodou
Publikováno: 25.2.2013
Hledáte klidné, tajuplné a turisticky lákavé místo v přírodě? Toužíte poznat zajímavé a stále ještě skoro neznámé končiny? Navštivte atraktivní naučnou stezku v nejzápadnějších končinách Česka, stezku „Na cestě k Trojstátí“.

ČR, Hranice: město s příznačným názvem v nejzápadnějším koutu Česka
Publikováno: 13.4.2013
"Karlovarský kraj – pevná hráz socialismu a míru". Uvedené heslo dávných časů zcela přesně vystihuje postavení města Hranice v rámci Česka. Právě zde vstupovala dříve do Československa železná opona, právě toto město bylo na „konci“ světa.

ČR, Lužní potok - Národní přírodní památka 1.
Publikováno: 20.4.2013
Nedaleko města Hranice a kolem samotného Trojstátí Čech, Bavorska a Saska se rozprostírá maloplošně chráněné území, které ukrývá vzácné druhy rostlin i živočichů. Vývoj chráněných druhů zapříčinila paradoxně železná opona a nepřístupnost míst v hraničním pásmu.

ČR, Lužní potok - Národní přírodní památka 2.
Publikováno: 27.4.2013
Nedaleko města Hranice a kolem samotného Trojstátí Čech, Bavorska a Saska se rozprostírá maloplošně chráněné území, které ukrývá vzácné druhy rostlin i živočichů. Vývoj chráněných druhů zapříčinila paradoxně železná opona a nepřístupnost míst v hraničním pásmu. Celá lokalita zabírá pouze malou plochu, ale může se chlubit unikáty jako národní park.

ČR: Trojmezí Česka - nezapomenutelný cestovatelský zážitek
Publikováno: 8.6.2013
Dlouho jsme hledali zajímavý turistický výlet, zajímavou turistickou trasu. Protože se staráme o Trojstátí Čech, Bavorska a Saska, napadlo nás podniknout výpravu na všechna trojmezí Česka. Zážitek stál za to, doporučujeme všem. Je to výlet přírodou s jedinečným záměrem splnit si velký cíl. Na místa jsme se dopravili autem, ale vždy jsme alespoň několik kilometrů museli dojít k cíli pěšky.

ČR: Z nejzápadnějšího k nejvýchodnějšímu bodu Česka 1.
Publikováno: 22.6.2013
Protože rádi hledáme zajímavé turistické výlety, rozhodli jsme se tentokrát vydat se s nejzápadnějšího cípu Česka na ten nejvýchodnější.

ČR: Z nejzápadnějšího k nejvýchodnějšímu bodu Česka 2.
Publikováno: 6.7.2013
Protože rádi hledáme zajímavé turistické výlety, rozhodli jsme se tentokrát vydat se s nejzápadnějšího cípu Česka na ten nejvýchodnější. Oba dva body mají něco společného: jsou schované a dokonale maskované uprostřed nedotčené přírody, vede k nim drobná cestička, cesta k nim prochází poměrně členitou krajinou a vždy si každý myslí, že jsou úplně někde jinde.

Hranice: pochod k Trojstátí 2015
Publikováno: 26.12.2015
Každoroční zimní turistický pochod nesmí chybět ani v letošním roce. Sraz je v neděli 27. 12. v 11 hod. u roty v Trojmezí.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Malé světy

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na kole z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v Academic Congress Hotel **** Roztoky
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.3.2019
Milujete moře a sluncem zalité pláže? Celosvětově známý cestovatelský portál sestavil žebříček těch nejoblíbenějších pláží na světě a my vám přinášíme jejich přehled.
23.3.2019
Letiště Václava Havla Praha bylo vyhlášeno nejlepším evropským letištěm v oblasti zákaznické spokojenosti v kategorii 15–25 milionů odbavených cestujících. Cenu Airport Service Quality Award uděluje mezinárodní sdružení letišť Airports Council International nejlepším letištím s prokazatelně nejvyšší spokojeností cestujících.
22.3.2019
Od 29. do 31. března bude probíhat mezinárodní festival anime, mangy, fantasy a her v bratislavském Domě kultury Ružinov.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LICHTENŠTEJNSKO a LUCEMBURSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 24. 3. 2019
svátek:Gabriel