www.infoglobe.cz » ČR, Beroun: rozhledna Děd – cesta krajem, kde čerpal inspiraci Václav Talich

ČR, Beroun: rozhledna Děd – cesta krajem, kde čerpal inspiraci Václav Talich

Publikováno: 20.9.2018
Rozhledna Děd se tyčí na zalesněném křemencovém vrchu v oblasti Křivoklátské vrchoviny, která byla od nepaměti cílem zájmu pěších turistů.

Královské město Beroun

Na rozhlednu se dá dostat z několika míst, nejzajímavější cesta začíná u vlakového nádraží v Berouně a je značena modrou turistickou značkou. Trasa vede historickým centrem města. Cestou na Husovo náměstí prochází kolem zbytků městského opevnění. Z něho se dochovaly také dvě brány – Plzeňská, střežící horní konec náměstí, a Pražská na dolním konci směrem k Berounce. Pražská brána se dochovala ve své původní gotické podobě, druhá jmenovaná byla upravená po požáru v roce 1735. Na obě se dá dnes vystoupat a podívat se na město z ptačí perspektivy. Na náměstí také sídlí Muzeum Českého krasu, nabízející návštěvníkům expozici věnující se přírodě a historii Berounska. Muzeum sídlí v historickém Jenštejnském domě. Na dvorku je umístěn geopark s vystavenými kusy hornin z oblasti Barrandienu a také galerie sloužící příležitostným výstavám.

oblast Na Ostrově   městské opevnění

Cesta na rozhlednu Děd

Z náměstí pokračuje trasa po modré turistické značce kolem kostela sv. Jakuba venkaple Panny Marie Sedmibolestné z centra a stoupá až ke kapličce Panny Marie Sedmibolestné na vršku nad městem. Ta byla původně postavena nad pramenem zázračné vody v roce v roce 1724, obnovena byla podle návrhu architekta Josefa Mockera v letech 1894–1895. Od kapličky trasa stoupá k radiokomunikačnímu vysílači, odkud se otvírá nádherný výhled na Beroun, poté pokračuje po hřebeni až k rozhledně.

Samotná rozhledna je 12 metrů vysoká a je postavena z bílých cihel vyrobených v nedalekém Králově Dvoře. Tak trochu připomíná věž nějakého novogotického hradu, nechybí jí ani cimbuří. I výhled už je dnes lepší, než býval. Povedlo se domluvit vykácení pruhů lesa, takže se těm, kteří si vystoupají na ochoz věže, otevře na jedné straně výhled na Králův Dvůr a na té druhé zase na Kožovu horu nad Kladnem.

pohled na město

Jde o vůbec první rozhlednu, kterou u nás vybudoval Klub českých turistů. V okolí se navíc rozprostírá naleziště zkamenělin z doby ordoviku. Rozhledna je přístupná bez omezení a zdarma.

Oblíbená místa Václava Talicha

Výlet na Děd lze spojit i s procházkou po dalších zajímavých místech v okolí Berouna. Do města se můžete vrátit po červené turistické značce. Po cestě budete míjet Markovu studánku a zalesněným údolím sejdete až k místu, kde si v roce 1936 zakoupil nemovitost slavný dirigent Václav Talich. Část údolí po něm byla dokonce pojmenována, vede tudy také naučná stezka. Od Talichovy vily už je to na berounské náměstí něco kolem dvou kilometrů.

Markova studánka  zázračný pramen  rozhledna Děd

Z nádraží na Děd je to po modré turistické značce kolem 4 kilometrů, cesta zpátky po červené je podobně dlouhá. Na rozhlednu se dá také vyrazit z nedalekých Hudlic.

Městská hora a její medvědí obyvatelé

Cestou na Děd si také můžete odskočit na Městskou horu. Tyčí se do výšky 290 m n. m. a kromě železobetonové rozhledny a lesoparku s dětskými hřišti se zde nachází také medvědárium. Prvními zdejšími obyvateli se stali Vojta, Kuba a Matěj z večerníčků natočených filmařem Václavem Chaloupkem.

medvědárium

Dalším příjemným místem vhodným na procházky je lokalita Na Ostrově. Větvením řeky Berounky zde vznikl říční ostrov, na kterém se nachází zimní stadion a aquapark, podél řeky se dá dojít až k soutoku Berounky s Litavkou.

soutok Berounky a Litavky

GPS: (rozhledna) 49°58'04.4"N 14°02'02.1"E

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Janmanak, Ondřej Kořínek, AktronDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Beroun: historický, průmyslový
Publikováno: 4.12.2012
Beroun je z Prahy a Plzně jednoduše dostupným místem, a tak v době, kdy je moderní bydlet spíš mimo velkoměsto, se Beroun stává i novým bydlištěm Pražáků. Od Prahy leží asi 30 kilometrů a je s ní dobře propojen – jak dálnicí, tak železnicí. Do Plzně je to z Berouna asi 75 kilometrů.

ČR: Tetín – poutní místo a hradiště nad Berounkou – VIDEO
Publikováno: 22.5.2018
Chcete spojit výlet do krásné přírody s výletem do české historie? Vyrazte do obce Tetín nedaleko Berouna. Nejenže tu podle pověsti sídlila Krokova dcera Teta, ale také tu ve zdejším hradišti zavraždili kněžnu sv. Ludmilu.

ČR, Svatý Jan pod Skalou: poutníci vítejte - VIDEO
Publikováno: 1.10.2013
Tak o tomto místečku, které zabírá jen čtyři čtverečné kilometry, mnozí zasvěcení mluví jako o nejkrásnějším ze středních Čech. Někteří mu nadřazují ještě proslavený Karlštejn nebo starobylý Tetín.

ČR, hrad Křivoklát: 900 let stará tradice - VIDEO
Publikováno: 16.9.2014
Křivoklát – další skoro povinná zastávka každého správného turisty. Hrad, který už pěknou řádku staletí zdobí chráněnou přírodní krajinnou oblast Křivoklátsko, nabízí svým návštěvníkům mnohé, a to prosím celoročně. Letos Křivoklát slaví 900 let od první písemné zmínky.

ČR, Karlštejn: notoricky známý hrad - VIDEO
Publikováno: 12.11.2013
Nevím, jestli není zbytečné zvát Vás na místo všem Čechům tak notoricky známé – na hrad Karlštejn.

ČR, Skryje: zřícenina hradu Týřov
Publikováno: 2.4.2015
Máte rádi dobrodružství, českou historii a nádhernou až omamnou přírodu? Pak vás chci pozvat do hustých křivoklátských lesů v okolí řeky Berounky, kde kdysi stával významný královský hrad Týřov. Krajina tu splňuje mou představu o nebeském ráji, a to v kterémkoliv ročním období.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.12.2018
Lesnické a dřevařské muzeum ve Zvolenu vás zve na výstavu Obrázky Vánoc III: Od Vánoc do Ducha, nepouštěj se kožicha. Poznáte zvyky, které se na venkově tradičně spojovaly s tímto obdobím roku.
11.12.2018
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 14.–19. prosince do kouzelné atmosféry vánoční vesničky. Doprovodný kulturní program s předními umělci, živým betlémem a čerty z Rakouska doplní prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
10.12.2018
I letos nabídnou Košice svým návštěvníkům jedinečnou předvánoční atmosféru s pestrým programem plným zábavy, dobrého jídla či bohaté výzdoby.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ARMÉNIE / GRUZIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 12. 12. 2018
svátek:Simona
dnes:
středa 12.12.
2 °C
zítra:
čtvrtek 13.12.
-1 °C