www.infoglobe.cz » ČR: Boží Dar – pohádková zima v Krušných horách

ČR: Boží Dar – pohádková zima v Krušných horách

Publikováno: 17.12.2017
Hornická historie a největší počet vánočních dopisů, pohlednic a přání nejen od těch nejmenších, píší i dospělí.

Nadmořská výška Božího Daru činí 1 028 m n. m.

Nejvýše položené české město a nejvýše položené město střední Evropy leží v Krušných horách. Můžete se sem vypravit autem nebo autobusem, cesta z Prahy trvá asi 2 hodiny. Boží Dar se proslavil těžbou cínu a stříbra. Dnes je známý jako centrum zimních i letních sportovních aktivit.

sjezdovky

Krásný výhled na Boží Dar a okolí

Zimní tvář horního městečka zdobí sněhová pokrývka. Hned za obcí se nachází lyžařský areál Neklid a 70 km běžkařských tras. Vyjdete kopec a máte Boží Dar jako na dlani. Kousek odsud se nachází i Klínovec, nejvyšší vrchol Krušných hor na české straně. O několik kilometrů dál najdeme nejvyšší německý vrchol Krušnohorska – Fichtelberg.

nad Božím Darem   Boží Dar za stmívání

Zimní sporty na kopci i pod kopcem

Okolí Božídarska můžete prozkoumat i na sněžnicích. Děti si s nadšením nazují medvědí tlapy a budou se pohybovat po závějích, dunách a přeskakovat příkopy. Nebo vyzkoušejte sněhový tobogán. Velká gumová duše se řítí po speciální snowtubingové dráze. Kdo má rád ještě více adrenalinu, může vyzkoušet snowkiting.

sjezdovka nad Božím Darem

Zázemí pro pěknou dovolenou

Při příjezdu do města vás jako první přivítá barokní kostel sv. Anny ze 16. století. nebudete chtít skončitZajímavý je dřevěný oltář a strop se speciálním dřevěným bedněním s rákosem a freskami. Nechybí tu ani malinký obchůdek s potravinami, kavárny s domácími koláči, dorty a zákusky a restaurace s vonícím svařeným vínem. Náměstíčko je pěkně upravené a zdobí jej tabule s informacemi o obci a okolí. Pošta a informační centrum sídlí v jedné budově.

Dopis Ježíškovi píší nejen děti, ale i dospělí

Před Vánoci má místní pošta pěkný fofr. Není to totiž ledajaká pošta, ale Ježíškova se speciálním razítkem, jehož motiv se každoročně obměňuje. Dopis nebo přání může každý vhodit do speciální schránky, která je umístěna vedle pošty. Opatruje ji dřevěný betlém s nádhernými figurkami. Ani já jsem neodolala a hodila do schránky své přání, teď už budu jen čekat, jestli se vyplní. 

betlém ve městě   dopis Ježíškovi

Procházka po Ježíškově cestě

Pojďme se teď podívat za Ježíškem. Z Božího Daru vede Ježíškova cesta s okruhem pro ty nejmenší o délce 5,6 km a pro ty větší se nabízí trasa 12,9 km. Můžete vyrazit pěšky, na běžkách, na sáňkách, na sněžnicích nebo i v létě na kole. Naučná stezka je plná úkolů a vyprávění o Ježíškovi a jeho pomocnících.

Ježíškova cesta a dřevěné figurky   Ježíškova cesta je plná úkolů

Ježíškova cesta s vodníkem   úkoly uvnitř zastávky

Cesta má 13 zastávek, kde se lze schovat i před deštěm či chmurným počasím. Každý domeček skrývá úkol a vyprávění. Trasu zdobí tradiční dřevěné figurky, pohádkové postavy, houpačka, točící dřevěné kolo, prolézačky i malinká lanovka.

občerstvení na Ježíškově cestě   tabule na Ježíškově cestě

Boží Dar se v zimních měsících nenechá rušit ze své kouzelné atmosféry. 

GPS: 50°24'38.9"N 12°55'22.1"E

 

Text: Šárka Vacková

Foto: Šárka Vacková, Wikimedia Commons: VitVitDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Krušné hory - kam na lyže
Publikováno: 25.12.2014
Nové lyžařské areály, nové moderní lanovky, kilometry udržovaných běžeckých tras, adrenalinová zábava, rozhledny… Existuje tisíc a jeden důvod, proč určitě jet do Krušných hor. Tím aktuálním se na konci podzimu stávají krásné lyžařské terény a sportovní příležitosti.

ČR, Krušné hory: Boží Dar a okolí
Publikováno: 2.2.2015
Na rozdíl od devadesátých let se už nyní neopakuje tak často, abychom byli svědky zápisů dalších objektů či rezervací v ČR na Seznam světového dědictví UNESCO. Nyní ale tato výjimečná událost opět nastává, o zápis do tohoto prestižního seznamu se uchází "Hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří", žádost předkládají společně česká a vedoucí německá (saská) strana. V následujícím roce se rozhodne, zda krajina bude zapsána.

ČR, Krušné hory: Jáchymov - hornická a kulturní krajina UNESCO?
Publikováno: 16.2.2015
V roce 1516 založil majitel ostrovského panství Štěpán Šlik poblíž rozkrytých bohatých ložisek stříbra osadu Údolí sv. Jáchyma, kterou osídlili především horníci ze sousedního Saska. Poté, co byla osada povýšena na svobodné horní město, žilo v ní v r. 1533 neuvěřitelných 18 tisíc obyvatel. Šlo o druhé nejlidnatější město Českého království!

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec
Publikováno: 9.2.2015
Dostane se Hornická a kulturní krajina Krušných hor na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO? Ti zasvěcení věří, že ano. Ale nečekejte na rozhodnutí komise, přijeďte se už nyní podívat na malá města a osady, hornické památky a divokou přírodu.

ČR, Krušné hory – Hauenštejn neboli Horní Hrad
Publikováno: 10.9.2015
Pokud si za cíl nedělních výletů nevybíráte místa z výpravných obrázkových katalogů, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cílem nepotkat se s davy lidí a touhou objevit si dosud neznámou zříceninu se silným příběhem, tak toto je místo pro vás. Vypravte se na Horní Hrad poblíž Stráže nad Ohří.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Krušné hory: hornická, kulturní krajina UNESCO
Krušné hory (německy Erzgebirge) jsou jedinečnou oblastí na západě České republiky a za jejími hr...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.1.2019
Při vstupu do historického centra italských Benátek zaplatí turisté od 2,50 do 10 eur. Nové opatření by se mělo dotknout pouze jednodenních turistů, kteří nebudou ve městě ubytovaní.
18.1.2019
Zveme vás na podmanivý zimní večer v zubereckém Muzeu oravské dědiny v obklopení nádherné přírody. Čekají vás úchvatné zimní kulisy, které slibují jedinečný zážitek.
17.1.2019
Beskydy už také mají svou stezku v oblacích. Nově vzniklá turistická atrakce nese název Stezka Valaška. Její součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený lanový chodník.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 19. 1. 2019
svátek:Doubravka
dnes:
sobota 19.1.
2 °C
zítra:
neděle 20.1.
1 °C