www.infoglobe.cz » ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů

Publikováno: 11.10.2018
Brdské přehrady ležící na řece Litavce byly původně založeny pro potřeby příbramských dolů. Dnes zásobují pitnou vodou Příbram a přilehlé obce.

Vodní nádrž Láz

Lázská vodní nádrž leží v lesích u vsi Láz a vybudována byla v letech 1818 až 1822. Dostanete se k ní tak, že projdete celou vesnicí až k pile v části Žernová a vydáte se od ní po lesní cestě. Přehrada má sypanou hráz, zachovala se zde také historická odběrná štola, která je dnes chráněna jako technická památka. Cenná je také flóra a fauna vyskytující se v okolí. Žije zde rosnička zelená a čolek horský a přímo v nádrži také roste pobřežnice jednokvětá.

vodní nádrž Láz   pod hrází Lázské nádrže

Vodní nádrž Pilská

K největší brdské přehradě se dostanete nejlépe z Bohutína či Kozičína anebo od vodního díla Láz. Vybrat si můžete ze dvou cest. V obou případech se ale musíte vrátit do vesnice. Kolem pily pokračujte až na křižovatku u místního občerstvení a vydejte se doprava. Na prvním rozcestí pak máte možnost vydat se po lesní cestě Perkanská, po které dojdete na Skelnou Huť, kde se pak napojíte na modrou turistickou značku a po ní dojdete přes rozcestí U Pilské studánky až k samotné vodní nádrži.

Pilská nádrž   hráz Pilské přehrady

Pokud chcete přímočařejší cestu, vydejte se na rozcestí doprava kolem hájovny. Ta prochází pod protáhlým hřebenem nazvaným Zavírka a dostanete se k po ní až k Pilské. Nádrž byla postavena na místě menšího rybníka. Právě podle ní také dostala přehrada své jméno. Původně plánované dílo bylo větší rozlohy, než je dnešní vodní plocha. V červnu 1854 však přišly silné deště a sotva dokončenou sypanou hrází začala prosakovat voda. Následný příval zatopil Láz i Bohutín. Při povodni zahynuli dva lidé, větší katastrofě zabránila kvalitně postavená hráz níže postaveného Vysokopeckého rybníka.

Lázská a Pilská vodní nádrž byly ve své době velmi impozantní stavby, které už nesly všechny výrazné znaky moderních údolních přehrad. Mezi významné technické památky patří také odběrné štoly, v té u Pilské přehrady zimují i netopýři.

Pilský potok

Struhy

Úkolem struh bylo přivádět vodu z vodních nádrží v brdských lesích do příbramských dolů. Celý systém byl dlouhý 17,5 km a měl mírný spád. Struhy jsou dnes už bohužel z větší části zarostlé, zasypané a poničené, poměrně zachovalý úsek je k vidění například v úseku mezi Vysokou u Příbrami a Bohutínem. Naštěstí existují skupiny nadšenců, kterým osud struh není lhostejný, bojují za částečnou obnovu tohoto vodního díla. V roce 2017 se tak bohutínskému spolku Řimbaba povedlo obnovit krátký úsek struh v lese nad místním obecním úřadem. Doplňuje ho i informační tabule, kde se o tomto unikátním systému dozvíte více informací.

Hutnické rybníky                 

Mezi další rybníky založené pro potřeby hutnictví patří Vysokopecký rybník v Bohutíně. Později sloužil jako koupaliště, dnes je oblíbeným místem rybářů. Obnovy se nedávno dočkal také další z báňských rybníků – Vokačovský (místními nazývaný také Drozďák). V lesích nedaleko Obecnice se ještě schovává další z bývalých huťských rybníků. Stavba se sice oficiálně jmenuje vodní dílo Obecnice, nikdo jí zde ale neřekne jinak než Octárna (podle sousední hájovny).

Skelná Huť    pod Skelnou Hutí

Soustavu malých rybníčků najdete také v lesoparku mezi Příbramí a Bohutínem nedaleko Lazce. V těchto místech kdysi dávno Keltové rýžovali zlato. Bohutínské hutnické rybníky a Lazecké jamky najdete ve zmenšeném měřítku společně s příbramskou Horní a Dolní oborou také na Václavském náměstí v Příbrami. Zmenšený model této soustavy totiž tvoří zdejší kašnu.

GPS: (vodní nádrž Láz) 49°39'47.5"N 13°53'32.9"E

 

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Brdy-res publica, Brdy-res publica (2), Brdy-res publica (3)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Brdy – poslední nepoznaný ráj I  – Valdek
Publikováno: 10.12.2015
Na začátku roku 2016 budou mít turisté zřejmě poslední možnost, jak se v Čechách projít po rozlehlém zalesněném území, kde nikdy nebyli a v němž nebudou zpočátku rušit ani turistické značky. Otevře se totiž veřejnosti dosud nepřístupný vojenský prostor Brdy. Zároveň tím vznikne fantastická možnost putovat pěšky nějakých 90 km z jižního okraje Prahy až někam za Rožmitál lesem, aniž by poutník narazil na aglomeraci nebo musel přecházet frekventované silnice!

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – procházka zaniklými osadami
Publikováno: 15.11.2018
Největší rybník Plzeňského kraje najdete uprostřed brdských lesů a nedaleko pozůstatků mnoha zaniklých míst.

ČR, Rožmitál pod Třemšínem – nejen za Jakubem Janem Rybou
Publikováno: 29.11.2018
Malebné městečko je ideálním výchozím místem pro výlety do jižní části Brd, ale pyšní se také zajímavou historií a je spjato s působením mnoha zajímavých osobností.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.

ČR, Tok: nejvyšší vrchol Brdské vrchoviny
Publikováno: 27.9.2018
Nejvyšší vrchol Brd ležel ještě nedávno ve vojenském újezdu, který nebyl přístupný ani o víkendech a státních svátcích. S otevřením CHKO Brdy už ale nejvyšší bod této oblasti můžete pokořit.

ČR, zámeček Tři Trubky – cesta do nejhlubších brdských hvozdů
Publikováno: 23.8.2018
Brdy jsou v posledních letech oblíbeným cílem turistů. Dnes se spolu s námi podíváte k romanticky působící myslivně, která je obklopena lesy bohatými na lesní plody i zvěř a pojí se také se zajímavou historií.

ČR, Rabštejn nad Střelou – procházka kolem „vodopádů“
Publikováno: 30.8.2018
Pokud se použije spojení slov severní Plzeňsko a voda, mělo by být všem milovníkům turistiky jasné, že se bude jednat místo s protékající řekou Střelou. Své jméno získala podle rychlosti a dravosti, jakou si razí cestu k soutoku s Berounkou.

ČR, Příbram – procházky po městě
Publikováno: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdské vrchoviny a pyšnit se může například bohatou hornickou minulostí a jedním z nejznámějších mariánských poutních míst u nás.

ČR: Příbram – Hornické Březové Hory
Publikováno: 24.8.2017
Příbram asi nejvíce proslavilo hornictví a mariánské poutní místo Svatá Hora. V dnešním článku se vydáme právě na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbrami – vyrážíme za Antonínem Dvořákem
Publikováno: 17.8.2017
Nebýt Antonína Dvořáka, který ve Vysoké u Příbrami rád pobýval a tvořil, většina z nás by o ní nejspíš nikdy neslyšela. Kromě vzpomínek na slavného hudebního skladatele se sem ale vyplatí vyrazit i za krásnými okolními lesy nebo výhledy na šumavský masiv, který se otevírá z mnoha okolních míst.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

11.12.2018
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 14.–19. prosince do kouzelné atmosféry vánoční vesničky. Doprovodný kulturní program s předními umělci, živým betlémem a čerty z Rakouska doplní prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
10.12.2018
I letos nabídnou Košice svým návštěvníkům jedinečnou předvánoční atmosféru s pestrým programem plným zábavy, dobrého jídla či bohaté výzdoby.
9.12.2018
Poslední letošní akce v Muzeu slovenské dědiny ve městě Martin bude vonět Vánocemi. Již dnes se v době od 10 do 16 hodin uskuteční Vánoce na dědině, během kterých nebudou chybět ani ukázky pečení oplatek či zdobení perníčků.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ARMÉNIE / GRUZIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 11. 12. 2018
svátek:Dana
dnes:
úterý 11.12.
4 °C
zítra:
středa 12.12.
2 °C