www.infoglobe.cz » ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp

Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.

výhled na hřeben Toku a Koníček

Něco málo z historie

Při archeologických průzkumech byly na Plešivci nalezeny pozůstatky hradiště, které pravděpodobně zbudovali příslušníci knovízské kultury v pozdní době bronzové. V novověku se zde při archeologických průzkumech nalezlo velké množství bronzových předmětů, valná většina je ale nenávratně ztracena. Bronzové výrobky se běžně dávaly na hraní dětem nebo byly vykupovány místními kováři, kteří jimi zušlechťovali železo. Hradiště bylo položené poměrně vysoko uprostřed divokých lesů a pravděpodobně nesloužilo jako trvale obytné místo, ale spíše jako pravěká svatyně nebo místo, kde se soustřeďovali zpracovatelé bronzu.

pec Barbora   kaplička na návsi v Rejkovicích

Brdské příšery a démoni

Na Plešivec vede mnoho zajímavých tras. Jako výchozí bod si můžete zvolit nedaleké Hořovice, Rpety, Lochovice nebo Hostomice. Ve všech těchto místech můžete nechat auto nebo se sem dostat vlakem či autobusem. Blízko je to i z Jinec. Odtud vede na Plešivec naučná stezka pojmenovaná z Jinec na Olymp Brd. K Plešivci se totiž váže snad nejvíce pověstí ze všech brdských vrcholů, a právě tady přebývá mnoho záhadných brdských bytostí a pohanských božstev. Často sem zavítá Fabián, pán Brd sídlící na kopci Velká Baba nad Hostomicemi. Přebývá tu také hadí královna, která se prohání po lese na bílém jelenu. O svátku svatého Jana se zde zase slétají čarodějnice kamenné věže u viklanua z protilehlého hřebene Koníček sem čas od času přilétá drak. K vyhlídce Čertova kazatelna se zase pojí pověst o ďáblu, který zaklel zdejší hříšné město.

Naučná stezka začíná na jineckém vlakovém nádraží a vede kolem rodného domu houslisty Josefa Slavíka a unikátní železné pece Barbora, která je jedinou zachovalou stavbou svého druhu v Evropě, pokračuje kolem rybníka Pecováku na místo nazvané Vinice (to je proslulé nálezy triolobitů) a přes ves Běřín až k rozcestí Klínek. Odtud vede kolem pomníčku neznámého partyzána až k Plešiveckému viklanu. Kámen leží na okraji suťového moře, kde turisté s oblibou staví kamenné věže. Dnes už se ale bohužel nepohne ani o milimetr.

Plešivecký viklan

Smaragdové jezírko

Ke Smaragdovému jezírku se dostaneme, pokud na rozcestí Bezdědičky sejdeme z naučné stezky a pokračujeme 1,5 km po žluté turistické značce. Jezírko je zatopený kamenolom a voda v něm má zvláště na jaře nádhernou smaragdovou barvu. K jezírku se také dostaneme z vrcholu Plešivce, odtud nás zelená turistická značka odvede k rozcestí Nad jezírkem. V případě, že jsme uhýbali z naučné stezky k jezírku, se od něho vydáme právě po zelené vzhůru a po 1,5 kilometru cesty dojdeme až na vrchol této bájné hory.

smaragdové jezírko

Výhled na celé Brdy

Z Čertovy kazatelny na vrcholu Plešivce se otevírá nádherný výhled na Jinecko a Hořovice a také na brdský masiv s největší horou Brd – Tokem. Přímo nad Jincemi také vystupují tři výrazné hřebeny v čele s Koníčkem. Skalní rampa na vrcholu Plešivce má tvar kamenného chodníku, pod ní se rozprostírá rozsáhlé kamenné moře.

výhled na Jince  kamenné moře  kamenný chodník na vrcholu Plešivce

Naučná stezka dále pokračuje do Rejkovic. Prochází kolem místa nazvaného Stará vrata, kde býval vstup do keltského hradiště. Poté schází poměrně prudce dolů, kolem místa pojmenovaného Masné Krámy. Právě tady se schovávali loupežníci, kteří kradli v okolí dobytek a na Plešivci ho poráželi. Z Rejkovic pokračuje stezka do Křešína a končí opět v Jincích. Pokud už ale máte dost, můžete v Rejkovicích nasednout na vlak. Ves leží na trati spojující Zdice a Příbram.

GPS: 49°48'41.5"N 13°59'20.2"E

 

Text a foto: Eliška GregorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Mníšek pod Brdy: zámek pro všechny - VIDEO
Publikováno: 22.4.2014
Kdy jindy se vypravit na zámek než na jaře, když všechno kvete? Také státní zámek v Mníšku pod Brdy je na jaře výjimečný. Zvláště pak zámecký park.

ČR, Brdy: Kam na běžky?
Publikováno: 1.2.2018
Nebojte se vyrazit do Brd i v zimě, zdejší krajina je totiž krásná v každém ročním období.

ČR: Bohutín – Vesnice s hornickou minulostí
Publikováno: 26.10.2017
Pokud se vydáte z Příbrami směrem na Plzeň, projedete celý Bohutín od začátku až do konce. Vesnice je spojena s hornictvím a díky své výhodné poloze je také ideálním výchozím místem pro poznávání Brd.

Karlštejn: Solvayovy lomy
Publikováno: 20.2.2018
Pokud chcete vyrazit na procházku, udělejte si výlet na Karlštejn a zároveň do Solvayových lomů, které jsou nedaleko.

ČR, Brdy – poslední nepoznaný ráj I  – Valdek
Publikováno: 10.12.2015
Na začátku roku 2016 budou mít turisté zřejmě poslední možnost, jak se v Čechách projít po rozlehlém zalesněném území, kde nikdy nebyli a v němž nebudou zpočátku rušit ani turistické značky. Otevře se totiž veřejnosti dosud nepřístupný vojenský prostor Brdy. Zároveň tím vznikne fantastická možnost putovat pěšky nějakých 90 km z jižního okraje Prahy až někam za Rožmitál lesem, aniž by poutník narazil na aglomeraci nebo musel přecházet frekventované silnice!

ČR, Mníšek pod Brdy: město na Zlaté stezce - VIDEO
Publikováno: 29.4.2014
Mníšek pod Brdy ležící na úpatí Brdského hřebene se nabízí turistům jako ideální výchozí bod po nádherném okolí Brd. Zajímavé je i město samotné.

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti
Publikováno: 28.9.2017
Protože se v příštích týdnech vydáme na pár krásných míst v Brdech, nejdříve si o nich něco řekneme. CHKO Brdy je jednou z našich nejmladších chráněných krajinných oblastí vůbec. Vyhlášena byla v lednu 2016 a turistům se tak otevřely i oblasti dříve nepřístupné.

ČR, Třemšín: Pověstmi opředený vrch u Rožmitálu
Publikováno: 5.10.2017
Bájný brdský vrch Třemšín obklopují krásné brdské lesy a také se objevuje v mnoha místních pověstech.

ČR: Příbram – Hornické Březové Hory
Publikováno: 24.8.2017
Příbram asi nejvíce proslavilo hornictví a mariánské poutní místo Svatá Hora. V dnešním článku se vydáme právě na havířské Březové Hory.

ČR, Příbram – procházky po městě
Publikováno: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdské vrchoviny a pyšnit se může například bohatou hornickou minulostí a jedním z nejznámějších mariánských poutních míst u nás.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Báječná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Průvodce po tajemných místech z internetového knihkupectví bux.cz Nejkrásnější výlety na tajemná místa + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v Ubytování na jedničku (penzion Daniela) na Lipně + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lanovkou + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.7.2018
Již v sobotu 21. července ožije krásné prostředí prievidzského lesoparku hudbou, divadlem a zábavou. Místní amfiteátr bude hostit akci Všichni máme zelenou, kterou chce připomenout myšlenku ochrany životního prostředí a snižování ekologické stopy společným cestováním.
17.7.2018
Metropole má novou veřejně přístupnou rozhlednu. Jmenuje se Doubravka a vyrostla na Černém Mostě. Jedinečná stavba od světoznámého architekta je vyplétaná z akátového dřeva a doplněná prvky modřínu a oceli.
16.7.2018
V roce 2018 si připomínáme 25. výročí vzniku Národní banky Slovenska. Při této příležitosti se příznivci Muzea mincí a medailí v Kremnici, které je součástí NBS od roku 1994, mohou těšit na sérii volných vstupů do vybraných expozic muzea – přesně 25krát v průběhu letošního roku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - MALAJSIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 18. 7. 2018
svátek:Drahomíra
dnes:
středa 18.7.
28 °C
zítra:
čtvrtek 19.7.
27 °C