www.infoglobe.cz » ČR: Divišov – Lbosín: rozhledna Špulka a naučná Ptačí stezka

ČR: Divišov – Lbosín: rozhledna Špulka a naučná Ptačí stezka

Publikováno: 17.6.2014
Do Středočeského kraje na Benešovsku letos přibyla nová rozhledna v podobě dřevěné špulky na nitě, podle níž dostala i svůj název. Špulka je také synonymem pro vzájemné propojení 21 obcí sdružených v mikroregion CHOPOS, který se stal hlavním aktérem výstavby. Cestou k rozhledně se pomocí informačních panelů dozvíte něco málo o ptačí říši.

Ptačí stezka

Ptačí stezkaPtačí stezkaPtačí stezka

Lbosín u Divišova je na návštěvníky perfektně připraven. Hned po vjezdu do obce je první parkoviště, druhé o pár set metrů dále, vše popsáno a směrovkami označeno, takže výchozí místo Ptačí stezky, která vás dovede zhruba za kilometr na kopec Březák (533 m n. m.), nemůžete minout. Právě na jeho vrcholu se tyčí ocelová konstrukce rozhledny, která byla vkusně zkombinována se smrkovým a modřínovým dřevem. Záměr architekta se povedl, stavba dokonale splývá s místní krajinou.

rozhledna Špulka

Po mírném stoupání přejdeme z obecní asfaltky na zpevněnou polní a později lesní cestu. Po celé trase vás provází dřevěné naučné tabule, které formou kvízu doplní znalosti o vybraných druzích zde žijících ptáků. Zcela jistě se také zdržíte na některém z odpočívadel. Děti vás nenechají minout bez povšimnutí např. uměle vytvořenou tůni (rybník Brčálník), které vévodí vodník a kde si se zapůjčeným dřevěným prutem zkusí své umění. Vodník ale není jedinou řezbářsky a umělecky zpracovanou pohádkovou postavou…

Ptačí stezkaPtačí stezka

Trup rozhledny Špulky tvoří ocelový tubus, kolem kterého se vine ocelové točité schodiště na 30 metrů vysokou vyhlídkovou plošinu o průměru necelých 6 metrů. Zde máte Benešovsko, Kutnohorsko i Posázaví jako na dlani. Za dobré viditelnosti jsou prý k vidění Krkonoše se Sněžkou, ale my to štěstí bohužel neměli. Při pohledu dolů rozeznáte význam kamenného dláždění u paty rozhledny, které kopíruje tvar mikroregionu CHOPOS. Dřevěné trámy po celém obvodu pak dotváří design špulky.

rozhledna Špulka

Rozhledna je volně přístupná, ale kdo má zájem, přispěje do místní pokladničky. Prostor je pochopitelně opatřen kamerovým systémem. Turistickou známku s rozhlednou Špulka zakoupíte ve stánku s občerstvením. A protože je přístupová stezka k rozhledně pro pěší i cyklisty, k dispozici je tu i uzamykatelný stojan pro kola. Venkovní kronika – to jsou tabule a jiné cedulky s nápisy názvů spolků, organizací a jmen lidí, kteří nějakým způsobem přidali ruku k dílu. Spolu s informačními panely okolních obcí utváří vkusné antré k rozhledně.

cesta k rozhledněu rozhledny Špulkycesta k rozhledně

Text a foto: Monika BabickáDiskuze u článku (2)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Vlašim - život na zámku a v podzámčí - VIDEO
Publikováno: 20.12.2011
Historické centrum Vlašimi kouzlí všemi možnými způsoby. Jeho půvab jen podtrhuje kopcovité podloží, na kterém se rozkládá.

Jílové u Prahy: Muzeum otevřelo novou expozici
Publikováno: 20.4.2017
Ke stálým výstavám Regionálního muzea v Jílovém u Prahy se přidala nově zpracovaná a rozšířená expozice zaměřená na historii kláštera na Ostrově u Davle. Rozšířeny byly i nejstarší dějiny Jílovska.

ČR, Jílové u Prahy - Borek: štola Halíře
Publikováno: 18.11.2014
V okolí Jílového se nachází jedna z nejmladších ze tří zpřístupněných štol. Vede pod stejnojmenným kopcem a její nejhezčí úsek z období středověku vás čeká až na konci.

ČR: Sázava - město na stejnojmenné řece – VIDEO
Publikováno: 7.6.2011
Sázava je řeka, na kterou bratři Nedvědové vždycky pěli úplné ódy. Sázava je ale taky město, které na stejnojmenné řece leží.

ČR, Týnec nad Sázavou: zřícenina Zbořený Kostelec
Publikováno: 16.3.2014
Jak už sám název napovídá, jde o zbytky hradu, který se kdysi nazýval Kostelec nad Sázavou. Trosky stavby jsou k vidění na skalisku vrchu Hradečnice v přírodní rezervaci Čížov u Týnce nad Sázavou. Po 300 metrech výšlapu je i pěkný pohled do údolí na klikatící se řeku Sázavu.

ČR, Benešov: nejen dopravní uzel, ale i kus historie - VIDEO
Publikováno: 23.10.2012
Důležitá obchodní i dopravní křižovatka, moderní a dynamické město, ale také místo plné historie – takový je Benešov, vzdálený od Prahy necelých padesát kilometrů.

ČR: Týnec nad Sázavou - město vodáků
Publikováno: 22.7.2011
Město, umístěné na levém i pravém břehu řeky Sázavy, s řadou jezů a starých mlýnů, vzdálené 35 km od hlavního města Prahy a 10 km od okresního města Benešov. Samotný název Týnec vznikl od slova „zatýněná“ = opevněná. Díky bohaté historii a okolní lesnaté krajině byl a stále je místem vyhledávaným turisty, zejména pak vodáky.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Komorní Hrádek
Veřejnosti nepřístupný zámek Komorní Hrádek slouží v současnosti jako Školicí středisko Ministers...


Souvisejicí videa

ČR, Panenské Břežany - stopa Santiniho i Heydricha
Panenské Břežany – v malé středočeské obci, ležící asi 15 kilometrů od Prahy, stojí dva zámky – h...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Vepsáno ve tváři

1. 9. – 31. 10. 2017
1. cena:
Nejhezčí túry světa, kniha pro milovníky dobrodružných cest
2. cena:
Nejkrásnější výlety na tajemná místa, praktický průvodce po výletech, na kterých se budete bát
1. cena redakce:
Zájezd na adventní trhy do Vídně s CK Radynacestu.cz
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Dárkový poukaz na masáž ve Studiu Nicole v Praze 4

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.9.2017
Pro všechny, kteří žijí pěší turistikou a krásou slovenské přírody, máme dobrou zprávu! Do knihkupectví přichází nová knižní publikace Králova studna – Velká Fatra.
21.9.2017
Vysílač a horský hotel Ještěd je symbolem Liberce i Libereckého kraje. Každý rok se k výročí jeho otevření pořádají oslavy. Letošní 44. ročník oslav se uskuteční v sobotu 23. září od 10 hodin. Návštěvník tak může nahlédnout do útrob stavby, za jejíž návrh získal architekt Karel Hubáček v roce 1969 ocenění Mezinárodního svazu architektů.
20.9.2017
V pořadí již 53. ročník Bratislavských hudebních slavností se uskuteční od 28. září do 15. října.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – EKVÁDOR:

Ekvádor

TIPY NA VÝLETY V EKVÁDORU:

 

Vilcabamba

Zamora

Saraguro a Loja

Cuenca

Riobamba, El Tambo a Ingapirca

Baños de Agua Santa

Zumbahua a laguna Quilotoa

Otavalo

hlavní město Quito

 

Vše důležité, co byste o Ekvádoru měli vědět, najdete zde.

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 22. 9. 2017
svátek:Darina
dnes:
pátek 22.9.
18 °C
zítra:
sobota 23.9.
18 °C