www.infoglobe.cz » ČR, Doksy – dovolená pro celou rodinu

ČR, Doksy – dovolená pro celou rodinu

Publikováno: 3.6.2017
Léto a prázdniny se blíží a je pomalu čas vybírat, kam na víkend či na delší dovolenou. Pobyt v zahraničí u moře je sice lákavý, ale časově a finančně trochu náročnější. Co ale dělat, když přijdou i k nám tropy a je potřeba uspokojit celou rodinu? I v Čechách máme skvělé prázdninové letovisko, jsou jím Doksy u slavného Máchova jezera. Ať máte děti věkově od sebe hodně vzdálené, či rozdílné zájmy s partnerem, nebojte se sem vyrazit.

Doksy jsou městečko v Libereckém kraji s přibližně pěti tisíci obyvateli. Nacházejí se v dostupné vzdálenosti od České Lípy, ale i od Mladé Boleslavi či od Prahy a disponují navíc i vlakovou dopravou. Město se skládá z osmi částí – Doksy, Kruh, Staré Splavy, Žďár, Vojetín, Břehyně, Zbyny a Obora.

Máchovo jezero - pláž po ránu   Máchovo jezero - pláž po ránu

Hlavním turistickým lákadlem je již zmíněné Máchovo jezero. Jedná se o osmý největší rybník v České republice. V okolí „Mácháče“ je možné se ubytovat v několika kempech či si pronajmout apartmán přímo v Doksech. Čisté písečné pláže jsou téměř vždy v docházkové vzdálenosti skrz borový lesík, nicméně je zde tolik cestiček, které až vybízejí k zapůjčení koloběžky a prozkoumávání okolí jezera. Kolem pláží se nachází veškerý servis – toalety, sprchy, restaurace, bary, stánky a samozřejmě půjčovny lodiček, šlapadel a vyzkoušet je možné i zde velmi oblíbený windsurfing. Máchovo jezero má také vlastní lodní dopravu, takže plavbu lze absolvovat i bez vypětí sil. Pro děti se zde nabízejí další aktivity v podobě vodních klouzaček a tobogánů. Parta přátel může zase využít zdejší udržované hřiště pro plážový volejbal. Nejlepší je na pláž dorazit ihned ráno a vychutnat si pár hodin, než dorazí další rekreanti.

hřiště na plážový volejbal

Avšak ani samotné Doksy nezůstávají za jezerem pozadu. Milovníky historie zde může zaujmout barokní kostel svatého Bartoloměje a Nanebevzetí Panny Marie z roku 1638 s kopií Panny Marie Montserratské, renesanční zámek z 16. století či třeba památník Karla Hynka Máchy – budova slouží dnes jako muzeum a je zároveň nejstarším stavením Doks, jelikož jako jediná přečkala požár v roce 1842. Je chráněnou kulturní památkou České republiky a krom hlavní expozice věnované Karlu Hynku Máchovi se zde nachází i část věnovaná historii rybářství a rybníkářství z Českolipska a v průběhu roku se zde koná i plno dalších výstav.

Památník K. H. Máchy – muzeum a nejstarší stavení v Doksech

I děti si však přijdou na své, jelikož již 6 let je zde Muzeum Čtyřlístku, které je umístěno v budově knihovny. V muzeu se nacházejí expozice slavného komiksu Jaroslava Němečka. Ten má v okolí chalupu a zdejší krajina ho při tvorbě inspirovala. Prohlídka je interaktivní a děti se tedy rozhodně nebudou nudit. Mimo jiné zde byla zároveň také zřízena naučná stezka „Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku“, která je dlouhá 12 kilometrů a vede z Doks okolo Máchova jezera a přes Staré Splavy. Podél cesty se nacházejí informační tabule s komiksovými postavičkami a je možné si zakoupit i speciálního průvodce s ilustracemi pana Němečka.

knihovna Doksy a Muzeum Čtyřlístku

Krom Muzea Čtyřlístku mají Doksy ještě jedno místo, kam každá rodina určitě musí zavítat. Jedná se o Zoopark Berousek Doksy, který zde funguje již 2 roky. Obývá ho mnoho druhů exotických zvířat jako třeba bílí lvi či tygři. Děti mohou krmit plno kontaktních zvířátek a nechat se vyfotit s mláďaty šelem. Ani večer však Doksy nespí, zájemci mohou zavítat na oblíbenou diskotéku Bílý kámen nebo do kina Máj.

informační tabule na Máchově stezce  Zoopark Berousek Doksy  knihovna Doksy a Muzeum Čtyřlístku

Na okolí Doks se ale také nesmí zapomenout, jelikož disponuje plno turistickými i cyklistickými cestami. Podívat je možné se například do Hradčanských stěn, na pískovcový blok Králův stolec nebo na známé hrady, jako jsou královský hrad Bezděz či hrad Houska nebo Kokořín.

hrad Kokořín 

GPS: (Máchovo jezero) 50°34'41.2"N 14°39'16.0"E

Text: Veronika Schubertová

Foto: Veronika Schubertová, Klára Svobodová, Wikimedia Commons: LaSoDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Bezděz - hradní ruiny nad Máchovým jezerem - VIDEO
Publikováno: 18.10.2011
Malý a Velký Bezděz – dva vrcholy Dokeské pahorkatiny, ten větší už pěknou řádku let zdobí hrad Bezděz – přesněji řečeno - jeho zřícenina.

Mladá Boleslav: Historical Airshow – letecký den 2018
Publikováno: 14.6.2018
Každým druhým rokem se vždy v polovině června změní město automobilů Mladá Boleslav na město letadel. Letos vychází 12. dobový letecký den na 16. června.

ČR, Kokořín: kultovní záležitost - VIDEO
Publikováno: 13.8.2013
Kokořín je další z hradů, jejichž návštěva je pro každého Čecha skoro povinností. Obklopen krásou chráněné krajinné oblasti, láká Kokořín turisty do svých komnat už pěknou řádku let.

ČR, Houska: špunt nad pekelnou branou - VIDEO
Publikováno: 29.10.2013
Zůstává ve stínu blízkých hradů Kokořína a Bezdězu, přesto dokáže zaujmout svou originalitou a příběhy, které se k tomuto místu váží – hrad Houska.

Česká Lípa: ideální stanoviště při toulkách po českém severu - VIDEO
Publikováno: 16.7.2013
Další ze skoro povinných zastavení při putování Máchovým krajem je Česká Lípa. Její historické jádro leží na pravém břehu řeky Ploučnice, která městem protéká.

ČR, Mladá Boleslav – město nejen známé automobilky I
Publikováno: 10.5.2017
Tentokrát se vydáme do statutárního města Mladá Boleslav, které se nachází ve Středočeském kraji. Město vzdálené necelých 50 kilometrů severovýchodně od Prahy je známé především sídlem světové automobilové značky.

ČR, Mladá Boleslav – město nejen známé automobilky II
Publikováno: 17.5.2017
Minulý týden absolvovali výlet historií a památkami města Mladá Boleslav, dnes navštívíme hlavní turistický magnet, kde se více než sto let vyrábějí automobily. Asi už tušíte, že řeč bude o závodě a muzeu automobilky Škoda.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj kraj

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Kniha Brdy známé i neznámé z knihkupectví bux.cz
2. cena:
Nepostradatelný průvodce na cestách Cestovní deník
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Výlety podél Sázavy
3. cena redakce:
Kost, brožura z řady vlastivědných průvodců nakladatelství Putujme

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.6.2018
Přijďte na městský multižánrový festival do ulic Bratislavy. Urban Art Festival vol. 2 se uskuteční od 30. června do 1. července a přinese množství zábavy. Zároveň vás provede významnými místy hlavního města.
23.6.2018
Filmový svátek strávený v prostředí lázeňského města, kde soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích, to je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Letos potrvá od 29. června do 7. července. Filmy hodnotí nejen porota, ale i diváci. Hlavní cena festivalu je Křišťálový glóbus.
22.6.2018
Jediný slovenský multimediální festival Fest Anča, který je zaměřený na animovaný film především pro dospělého diváka, se i letos uskuteční v lokalitě Stanice Žilina-Záriečie, a to od 28. června do 1. července.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – SRÍ LANKA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 24. 6. 2018
svátek:Jan
dnes:
neděle 24.6.
17 °C
zítra:
pondělí 25.6.
21 °C