www.infoglobe.cz » ČR, Doudleby nad Orlicí – zámek plný sgrafitových vzorů

ČR, Doudleby nad Orlicí – zámek plný sgrafitových vzorů

Publikováno: 26.4.2018
Malá obec poblíž Rychnova nad Kněžnou, jejíž název vám nic neřekne pouze v případě, že jste tu nebyli. Území protkané Divokou Orlicí, které si kdysi šlechta zvolila ke stavbě zámků. I městys Doudleby jeden ukrývá, a ne tak ledajaký. Jeho vnitřní i vnější fasády jsou plné sgrafitových ornamentů.

zámek Doudleby nad Orlicí

Zámek svou rozlohou patří k těm menším, obklopuje ho však rozlehlý lesopark. Nepřehlédnutelná renesanční stavba, jejíž zdi pokrývá sgrafitová výzdoba a ze které ční 12 vysokých komínů. I komíny jsou zdobeny sgrafity, jejich výška dosahuje sedmi metrů. Zajímavostí je, že nikde ve sgrafitových lunetách nenajdete stejný motiv. Ne, že bychom to kontrolovali, ale věříme průvodci. Navíc sgrafita nebyla na fasádách po celou dobu existence stavby. V dřívějším období byla výzdoba překryta omítkou, která se pak pracně odborníky odstraňovala, aby vynikla ta prvotní, jak ji známe teď.

zámek Doudleby nad Orlicí   zámek Doudleby nad Orlicí

Původně letní sídlo rodiny Bubnů, které sloužilo také jako lovecký zámeček, prošlo ke konci 17. stol. barokní přestavbou. Přečkalo znárodnění a po revoluci v rámci restituce bylo vráceno zpět. Jeho interiéry zdobí spousta trofejí, proto není pochyb, že zdejší lesy byly a jsou plné zvěře. To dokládá i vznik Přírodovědného muzea ve zrekonstruované zámecké sýpce. Kromě množství druhů zvířat zde najdete i sbírky polodrahokamů a minerálů. Rok na vsi je zase sbírka, která zobrazuje dobové zvyky a obyčeje na zámku v podobě figurek z kukuřičného šustí. A u zvířat ještě zůstaneme. Nesmím zapomenout na Babiččin dvoreček s domácími zvířaty. Kozy, koně, kráva, prase i slepice nadchnou hlavně ty nejmenší.

zámek Doudleby nad Orlicí – muzeum   zámek Doudleby nad Orlicí – muzeum

Ale zpátky k renesančnímu zámku od italských umělců, jehož interiéry jsou zachyceny i ve filmu Bathory, a k legendě o králi zvířat. Ta praví, že bratr zakladatele zámku pomohl lvovi v boji se šelmami a ten mu zůstal věrný až do jeho smrti. Proto se ve znaku erbu objevil lev.

zámek Doudleby nad Orlicí   zámek Doudleby nad Orlicí – kavárna

Zámecký dvůr je obestavěn ze všech stran a po obvodu nádvoří jsou arkády. Sloupy původně vynášely dřevěnou pavlač, ta však byla v roce 1630 nahrazená kamenem. Za zmínku stojí barokní kachlová kamna, do kterých se, jak bylo na panských stavbách zvykem, přikládalo z venkovního ochozu. Do těchto se vejdou 3 kubické metry dřeva. Takovýto kolos se samozřejmě několik dní roztápí a několik dní vyhasíná. Při prohlídce zámku uvidíte kromě loveckých trofejí i sbírku krajek z nedalekého Vamberka. A kdo má zájem, řekne si v Zrcadlovém sále své „ano“.

zámek Doudleby nad Orlicí

Od 19. stol. se zámek stává trvalým sídlem Bubnů a zažívá největší rozkvět.

zámek Doudleby nad Orlicí – lesopark   zámek Doudleby nad Orlicí – zahrada

Po celý rok se na zámku Doudleby konají vždy jednou měsíčně trhy a v průběhu roku různé kulturní akce. Jinak je v zimě zámek uzavřen. Útulno a teplo najdete také v zámecké kavárně. Místním lidem tato sgrafitová stavba přirostla k srdci a rádi se zde setkávají s paní majitelkou a její rodinou.

 zámek Doudleby nad Orlicí

Text a foto: Monika Babická

GPS: 50°06'30.5"N 16°15'50.0"EDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Hradec Králové: Salon republiky - VIDEO
Publikováno: 24.12.2013
Tak tohle krajské město dělá svému regionu čest. Je to opravdu výstavní kousek mezi městy, alespoň tak na první pohled vypadá.

Hradec Králové: hradecká moderní architektura
Publikováno: 8.5.2018
Před pár dny vyšla dosud nejrozsáhlejší publikace o moderní architektuře v Hradci Králové pod názvem Struktura města v zeleni: Moderní architektura v Hradci Králové.

ČR: Hradec Králové - architektonický skvost
Publikováno: 21.10.2014
V Hradci jsem se poprvé ocitl při cestě z focení v Orlických horách a hned v první chvíli jsem si město zamiloval. Vystoupil jsem z auta, rozhlédl se po průčelí honosných prvorepublikových domů, pohlédl několika lidem do tváře a věděl jsem, že tu určitě nejsem naposledy.

ČR: Nový Hradec Králové – za přírodou
Publikováno: 21.7.2016
Předtím než se Hradečané rozhodnou odjet za přírodou mimo město, mnoho najetých kilometrů jim ušetří poznání okrajových částí Hradce Králové. Nový Hradec Králové poskytuje vše, co lidé z měst hledají v nedalekých Orlických horách nebo v Krkonoších – čistou přírodu, lesy a rybníky nebo stezky určené pro cyklisty. Zajímavostí jsou také stezky upravené speciálně pro vozíčkáře.

ČR: Pardubice – město s vůní perníku
Publikováno: 9.11.2017
Pardubice jsou mým zamilovaným městem, a tak vám dám pár tipů, kam můžete vyrazit. Moc ráda se procházím v okolí pardubického zámku. Je to nádherná renesanční stavba, která je také od roku 2010 zapsána do seznamu národních kulturních památek České republiky.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Krkonoše: Vrchlabí – město na Labi
Známé krkonošské město leží v nadmořské výšce 477 m pod nejvyšším vrcholem Krkonoš – Sněžkou (160...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj kraj

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Kniha Brdy známé i neznámé z knihkupectví bux.cz
2. cena:
Nepostradatelný průvodce na cestách Cestovní deník
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Výlety podél Sázavy
3. cena redakce:
Kost, brožura z řady vlastivědných průvodců nakladatelství Putujme

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.5.2018
Jubilejní desátá Noc kostelů se bude konat v pátek 25. května. Návštěvníci tak budou mít příležitost nahlédnout do věží, sakristií, kaplí, křížových chodeb a nechat se provést slovem, hudbou či potěšit setkáním.
21.5.2018
V rámci Dnů města Ružomberok se uskuteční v pořadí již 32. Ružomberský jarmark, který bude probíhat na náměstí Andreje Hlinky 1. a 2. června.
20.5.2018
V sobotu 26. května se v Amfiteátru nad Bôrami (Těrchová) uskuteční další ročník Mistrovství světa ve vaření a jedení brynzových halušek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ISLAND:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 22. 5. 2018
svátek:Emil
dnes:
úterý 22.5.
26 °C
zítra:
středa 23.5.
22 °C