www.infoglobe.cz » ČR: Drbákov – Albertovy skály, výlet pro zdatné turisty

ČR: Drbákov – Albertovy skály, výlet pro zdatné turisty

Publikováno: 29.3.2018
Dnes vás zveme na výlet, který není pro každého. Úzká pěšina na úbočí skal je velmi obtížně schůdná, některá místa překonáte jen za pomoci řetězového zábradlí, neustále stoupáte, pak klesáte o desítky metrů, abyste vzápětí znovu šplhali do kopce. Cesta je dlouhá asi 6,5 km a nelze ji nijak zkrátit, navíc cestou nejsou ani stánky s občerstvením, natož hospoda. Tak co? Ještě si troufáte? Výborně! Čeká vás adrenalinový výlet s nádherným výhledem na vltavský meandr a okolní divočinu.

Nejvyšší bod – Drbákov

Vrchol Drbákova (490 m n. m.) je asi 200 m stranou od nejjižnějšího bodu stezky. Pokud si tu krátkou zacházku uděláte, uvidíte zde jen betonové základy dřívější pozorovatelny a rozpadající se schodiště pokryté mechem. Tato dřívější vyhlídka na vodu je dnes krytá vzrostlým lesem, ale bývalo tu místo dalekého rozhledu, odkud pozorovatelé dbali, aby po Vltavě neplul, kdo neměl. Podle toho se dřív kopec jmenoval Dbákov, Drbákov je pozdější zkomolenina.

Albertovy skály

Vyhlídky na řeku

Z nejnáročnějšího úseku cesty se opakovaně naskýtá výhled na smilovický meandr Vltavy a skalní výstupky tu tvoří celkem deset přírodních vyhlídek. Můžete si představovat, jak to vypadalo před vybudováním slapské přehrady, kdy byla hladina řeky ještě o 35 m níž. Pod hladinou přehrady zmizela blízká vesnička Oboz a také osada Vymyšlenka, kde to miloval zedník Karel Bartůněk, první budovatel této vyhlídkové trasy. Po něm se také jedna z vyhlídek jmenuje – Bartůňkova. Jeho následovníkem byl místní patriot a průvodce, skaut Robin Veselý, jehož pomník stojí u Albertovy vyhlídky. Ta je ze všech nejvyšší, nejnebezpečnější, ale také nejhezčí. Na kameni obráceném k řece je vyveden Robinův nápis: „Milý poutníče, nespěchej! Měj oči otevřené a dobře se rozhlížej, neboť to, co tu je dnes, nemusí tu být zítra… Robin“.

Albertovy skály   Vyhlídka z Bílých skal

Národní přírodní rezervace Drbákov – Albertovy skály

Trasa naučné stezky vede národní přírodní rezervací stejného jména. Uvidíte-li houby, neobvyklé květiny, kapradí, nechte je růst, jsou chráněné. Po celé trase je rozmístěno 11 infotabulí s obrázky a krátkými texty o místních zajímavostech. Roste tu prý na 1000 tisů červených. Tyto velmi jedovaté stromy a keře jsou dlouhověké, mohou růst až 3000 let. Ve skalách hnízdí výr velký a krahujec obecný, vyskytuje se tu vzácný lesní motýl okáč bělopásný a rostou tu bělozářka liliovitá, chrpa chlumní a koniklec luční.

tis červený v NPR Drbákov – Albertovy skály

Kola, kočárky a malé děti nechte doma

Slova v úvodu článku nejsou nadsázkou, cesta rozhodně není vhodná pro malé děti a s kolem, kočárkem nebo snad invalidním vozíkem ji opravdu nelze projet. Úsek podél řeky je vytesaný úzký chodník ve skále, šplháte po prudkém úbočí a jste rádi, když se můžete podržet řetězového zábradlí. Cesta je neschůdná v zimě při sněhu a náledí a na podzim, po kluzkém listí, je nutná zvýšená opatrnost. Jinak je ale stezka ve výborném stavu, na jaře 2018 byly jasně patrné stopy čerstvé údržby vč. odhrabaného listí.

výhled na obec Smilovice   vyhlídka na smilovický meandr Vltavy

Kde parkovat

Nejvýhodnější je nechat auto na malém parkovišti „U Křížku“ cca 500 m za obcí Nalžovické Podhájí (viz souřadnice na konci článku). Je tu místo pro přibližně 15 aut. Naučná stezka je značená zeleným šikmým pruhem a provede vás celým okruhem zpět do výchozího místa.

GPS: 49°43'03.9"N 14°22'12.1"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Radka Snížková, Wikimeda Commons: Huhulenik, Chmee2, Huhulenik (2), Huhulenik (3)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Týnec nad Sázavou: zřícenina Zbořený Kostelec
Publikováno: 16.3.2014
Jak už sám název napovídá, jde o zbytky hradu, který se kdysi nazýval Kostelec nad Sázavou. Trosky stavby jsou k vidění na skalisku vrchu Hradečnice v přírodní rezervaci Čížov u Týnce nad Sázavou. Po 300 metrech výšlapu je i pěkný pohled do údolí na klikatící se řeku Sázavu.

ČR, Chotilsko: Drtinova rozhledna na Besedné
Publikováno: 15.6.2015
Česko se stalo během několika posledních let doslova rozhlednovou velmocí. Jen za rok 2014 jich bylo nově otevřeno 24 a horečná výstavba zdaleka neustává.

ČR: Kamýk nad Vltavou - předchůdce Karlštejna - VIDEO
Publikováno: 24.4.2012
Nedaleko od přehrady Orlík, na další významné české vodní nádrži Kamýk, můžete podniknout výpravu do středověku a navštívit zříceninu hradu Kamýk nad Vltavou – Vrškamýk nebo také Hunec.

ČR: Týnec nad Sázavou - město vodáků
Publikováno: 22.7.2011
Město, umístěné na levém i pravém břehu řeky Sázavy, s řadou jezů a starých mlýnů, vzdálené 35 km od hlavního města Prahy a 10 km od okresního města Benešov. Samotný název Týnec vznikl od slova „zatýněná“ = opevněná. Díky bohaté historii a okolní lesnaté krajině byl a stále je místem vyhledávaným turisty, zejména pak vodáky.

ČR: Dobříš - místo pod rakouskou nadvládou - VIDEO
Publikováno: 13.9.2011
Ta Dobříš, ne ten Dobříš, jak se mnozí mylně domnívají, je město bezmála 50 kilometrů vzdálené od Prahy. V Dobříši se lidé stavují hlavně, aby viděli místní Chateau.

ČR, hrad Zlenice – zřícenina nad říčními lázněmi
Publikováno: 15.3.2018
Hrad, kterému se dle dochované věže říká Hláska, trůní nad senohrabskou plovárnou. Jeho vznik se dle archeologického průzkumu datuje do konce 13. století. Byl sídlem významného posázavského rodu pánů ze Zlenic.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Malé světy

1. 3. – 30. 4. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na kole z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v Academic Congress Hotel **** Roztoky
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.3.2019
Ochutnejte dobrodružství na kolejích, které vedou městy Petrohrad, Moskva, Novosibirsk, Jekatěrinburg, Irkutsk a Bajkal. Zúčastněte se poutavých přednášek v Bratislavě, Banské Bystrici nebo v Popradu.
17.3.2019
Veřejné a školní knihovny na Slovensku a v Česku vás zvou ke strávení noci mezi knihami, a to 29. března.
16.3.2019
Devátý ročník rovnodennosti je pomyslným zahájením turistické sezony sedleckých památek. Putování paprsku zapadajícího slunce, který ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti dopadá největším oknem přímo na hlavní oltář, můžete pozorovat ve středu 20. března od 17 hodin v chrámu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LICHTENŠTEJNSKO a LUCEMBURSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 18. 3. 2019
svátek:Eduard