www.infoglobe.cz » ČR, Kroměříž – podmanivá krása V

ČR, Kroměříž – podmanivá krása V

Publikováno: 12.4.2017
Naší závěrečnou zastávkou v Kroměříži bude Květná zahrada – skutečný skvost zahradní architektury ve světovém měřítku.

Dnes vám představíme její krásu a výjimečnost, pro kterou byla v roce 1998 korunována zápisem do světového dědictví UNESCO. Začneme vstupem do klasicistní budovy z roku 1840, kterou zdobí nádherné květné ornamenty v tzv. předzahrádkách. Uvnitř této pozoruhodné stavby se prodávají vstupenky a všelijaké suvenýry, dokonce tu můžete vidět zmenšený model zahrady. Po stěnách jsou rozvěšené informační tabule s její historií. Nechybí ani moderní informační prostředky – elektronické kiosky, které obklopují převážně zahraniční návštěvníci, protože tu najdou fakta o zahradě ve více světových jazycích.

hlavní vstup

hlavní vstup   tabule s informacemi o historii

Květná zahrada byla budována desetiletí, a to na bažinatém terénu, který byl na příkaz biskupa z Lichtenštejna postupně odvodněn. Založena byla v roce 1665, krátce po skončení třicetileté války. Zpočátku nesla pojmenování Rajská zahrada, resp. Zahrada Moravy, později zlidovělo pojmenování „Libosad“. Při jejím budování se vycházelo z italských a holandských vzorů, ale postupně se měnila na takzvaný módní francouzský sad, který z jedné strany uzavírá 244 metrů dlouhá sloupová galerie (kolonáda) s tehdejším vstupním vchodem uprostřed. V jejím nitru se ukrývá 44 soch, které jsou ztělesněním řeckých i římských bohů a na průčelí lze vidět busty několika významných filozofů a jiných osobností. Tato umělecká galerie je jedním z nejcharakterističtějších objektů zahrady a určitě vás ohromí. Zajímavostí je, že pokud stojíte na jednom konci kolonády, slyšíte mluvit návštěvníky z druhého konce. Jedná se o efekt Dionýsova ucha. Takže si dejte pozor, co budete říkat.

rotunda

 kolonáda   kolonáda a rotunda

Neméně zajímavá je i barokní rotunda uprostřed zahrady. Její bohatá výzdoba v podobě soch, fresek a štukatury je okouzlující. V interiéru najdete i Foucaultovo kyvadlo, které potvrzuje otáčení Země kolem své osy. Jedná se o jedno ze čtyř kyvadel tohoto druhu na světě. Dále se zde nacházejí umělé jeskyně a propracovaný vodní systém, který sloužil biskupovi pro zábavu. Ptáte se proč? Rád totiž své hosty v rámci kratochvíle „zaléval“, když objevovali kouzlo jednotlivých jeskyní. Proto se někdy rotunda nazývá i jako žertovný dům. Od rotundy vycházejí přesně geometricky střižené aleje do všech světových stran, které jasně symbolizují panovnický absolutismus čili podrobení přírody vládci.

Květná zahrada

Květná zahrada   Květná zahrada

Díky ukázkám prací Matěje Vischera máme možnost pozorovat, jak Květná zahrada vypadala těsně po jejím dokončení v roce 1691. Současný vzhled zahrady pochází z poloviny 19. století, avšak každým rokem přibývají nově zpřístupněné části.
Květná zahrada - rotunda
S průvodcem jsme se vydali zahradou. Prošli jsme si bylinkové i květinové záhony, oranžerie, labyrinty, nádherné cestičky obklopené vysokými habry a nechyběly ani zvláštní vyvýšeniny (jahodová pole), které sloužily jako vyhlídky a zároveň byly posledními tehdejšími zastávkami prohlídky. Při naší procházce jsme narazili i na králičí kopec, kde chovali králíky, nebo na obrovskou voliéru, kterou obklopovala voda. Další zajímavostí zahrady pro nás byl její nerovný půdorys, který spatříte až při pohledu na schůdky vedoucí do jezírka. Na jednom konci jich je více než na druhém, ale díky pozvolnému klesání a vytříbené architektuře zahrady to nijak neucítíte. Nevšední byly i fontány a vodotrysky, které zvlhčovaly vzduch a podtrhovaly výjimečnost díla.

voliéra

fontána   králičí kopec

Na závěr jsme vyšli úzkými schody na kolonádu, kde se nachází terasa táhnoucí se po celé její délce. Panoramatický výhled z ptačí perspektivy byl prostě nepopsatelný. Teprve teď před námi vynikla krása geometrie jednotlivých zahradních prvků.

skleníky

 skleníky   skleníky (interiér)

Cestou zpět ke vstupní budově jsme procházeli kolem velkých skleníků, kde během zimy uskladňují exotičtější rostliny a v létě zas využívají prostor na kulturně-společenské akce.

skleníky

Tato představitelka ojedinělého zahradního celku v Evropě, který představuje pozdně renesanční italské zaalpské zahrady v symbióze s barokně-klasicistickým francouzským typem zahrady, který známe z Versailles, byla pro nás skutečnou třešničkou na dortu. Město Kroměříž je vskutku výjimečné a určitě stojí nejen za jednu návštěvu.

rotunda

GPS: 49°17'50.5"N 17°22'58.4"E

Text a foto: Oskár Mažgút          

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Otrokovice – průmyslové město na rozmezí tří regionů
Publikováno: 2.8.2017
Po minulé návštěvě zlínské zoologické zahrady dnes navštívíme druhé největší město v okrese Zlín, které leží na soutoku řek Moravy a Dřevnice.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása I
Publikováno: 15.3.2017
Dnes se vydáme do města nádherných uliček, náměstí, sakrálních staveb, úžasných zahrad a UNESCO památek. Budeme se toulat po jednom z nejkrásnějších historických měst České republiky, které se díky mimořádným dějinám, kultuře a vzdělanosti nazývá i Hanácké Athény. Asi už pomalu tušíte, že řeč bude o městě Kroměříž.

ČR: Kroměříž – podmanivá krása IV
Publikováno: 5.4.2017
Minulý týden jsme naše povídání o Kroměříži skončili na prahu Podzámecké zahrady, která je zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO a je místním přírodním skvostem.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása II
Publikováno: 22.3.2017
Dnes nás čeká první procházka Kroměříží – nahlédneme do těch nejúchvatnějších architektonických skvostů a pokocháme se velkolepými náměstími i malebnými uličkami.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása III
Publikováno: 29.3.2017
Minulý týden jsme se díky toulkám Kroměříží dostali až k Arcibiskupskému zámku, který se nachází na Sněmovním náměstí. Dnes budeme v objevování krás tohoto města pokračovat, ale ještě před vstupem do zámku se vydáme k Mlýnské bráně, která je součástí starého hradebního opevnění.

ČR, Holešov – historie, osobnosti a památky
Publikováno: 29.1.2017
Na západním okraji Hostýnských vrchů v okrese Kroměříž se rozprostírá městečko Holešov, které je známé hlavně díky raně baroknímu zámku s velkolepým francouzským parkem a poměrně bohatou židovskou historií.

ČR, Bystřice pod Hostýnem – město ohýbaného nábytku
Publikováno: 5.2.2017
Po návštěvě poutního místa Svatý Hostýn jsme nemohli vynechat ani tři kilometry vzálené město Bystřice pod Hostýnem, které je proslulé výrobou ohýbaného nábytku. Samozřejmě nábytek není zdaleka vše, co toto městečko nabízí.

ČR, Svatý Hostýn – poutní místo
Publikováno: 25.1.2017
Tentokrát se vydáme k nejvýše položenému mariánskému poutnímu místu na Moravě, které již celá staletí přitahuje poutníky nejen z blízkého okolí, ale i dalekých krajů. Tím místem je Svatý Hostýn.

ČR, Rymice – obec s nádechem minulosti
Publikováno: 1.2.2017
Přibližně 11 kilometrů od Holešova se nachází obec Rymice, která láká turisty na pamětihodnosti lidové architektury.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Kroměříž – český klenot
Prostřednictvím naší fotogalerie vás zavedeme do města úžasných zahrad a historických památek, kd...

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechte se pozvat k návštěvě Bystřice pod Hostýnem, která nabízí širokou paletu zážitků. Ať už zač...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdílné světy
Město Holešov se nachází na západním okraji Hostýnských vrchů a nabízí návštěvníkům procházku po ...

ČR, Luhačovice – kouzelné lázně
V jihovýchodní části České republiky se nachází malé lázeňské městečko Luhačovice. Je situováno v...

ČR, Lázně Luhačovice – oddech pro tělo i duši
Lázně Luhačovice jsou nejen tradiční lázeňské a relaxační městečko, které nabízí širokou škálu sl...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Městská džungle

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Kniha Procházky po pražských hřbitovech z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA
1. cena redakce:
Švýcarské hodinky Sea Force v hodnotě 9 290 Kč od firmy Wenger
2. cena redakce:
Výpravná a výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
3. cena redakce:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.1.2018
Máte-li rádi lyžování, nezapomeňte, že ve dnech od 25. do 28. ledna se uskuteční jubilejní 45. ročník akce Bílá stopa v lyžařském středisku Skalka u Kremnice.
23.1.2018
Pardubický kraj pořádá ve dnech 28. ledna až 2. února zimní olympiádu dětí a mládeže, na které se bude prezentovat 1 300 talentovaných sportovců v kategorii mladších a starších žáků. Zahajovací ceremoniál v Tipsport areně je od 15 hodin.
22.1.2018
Milovníci královského moku, přijďte na Den svatojurských sklepů, který se již tradičně uskuteční během posledního lednového víkendu – 26. a 27.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - INDONÉSIE:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 24. 1. 2018
svátek:Milena
dnes:
středa 24.1.
8 °C
zítra:
čtvrtek 25.1.
10 °C