www.infoglobe.cz » ČR, Olomouc – město světových unikátů I

ČR, Olomouc – město světových unikátů I

Publikováno: 15.2.2017
V následujících řádcích navštívíme středomoravské město Olomouc, které se ve světě proslavilo nejen syrečky či památkami, ale i květinovou výstavou nebo bohatou historií.

Kde byste měli začít, je velmi těžké říct, protože nádherných míst je v Olomouci mnoho. Pokud se nebudete zlobit, pozveme vás po našich stopách. Začali jsme na snad turisticky nejvyhledávanějším Horním náměstí, které kromě velkorysého prostoru nabízí k vidění hned několik unikátních památek.

Horní náměstí

První z nich je olomoucký sloup Nejsvětější Trojice, který patří mezi největší seskupení barokních soch v rámci jednoho díla ve střední Evropě. Výstavba tohoto 32metrového monumentu trvala 37 let. Původně byl pískovcový sloup bílý, a to díky nátěru olovnatou bělobou. Kromě 18 soch světců, 12 reliéfů apoštolů, sousoší Nanebevzetí Panny Marie a dalších postav je jeho součástí i malá kaple. Díky svým rozměrům, náročnosti provedení i rozmanitosti byl v roce 2000 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

sloup Nejsvětější Trojice

Další dominantou náměstí je olomoucká radnice, která dodnes slouží svému původnímu určení. Je sídlem městské samosprávy, také je zde zřízeno informační centrum, obřadní síň a navštívit můžete i galerii, menší muzejní expozici či restauraci. Budova je čtyřkřídlá s vnitřním dvorem uprostřed. Mezi zajímavé architektonické prvky se řadí gotická kaple sv. Jeronýma a schodiště s renesanční lodžií. Součástí radnice je i 75 metrů vysoká vyhlídková věž, jejíž střechu tvoří jedna středová a čtyři postranní věžičky. Věž je přístupná veřejnosti a nabízí úžasný pohled na město a okolí.

olomoucká radnice

Největším turistickým lákadlem je ale olomoucký orloj, který je součástí severní stěny radnice. Jeho počátky sahají do 15. století, ale současná podoba v duchu socialistického realismu pochází z roku 1955 a jejím autorem je Karel Svolinský. Vzhled orloje se několikrát měnil, během druhé světové války byl poškozen granátem, později obnoven do původní podoby, až nakonec opět přebudován do nynějšího stavu. Jeho nejstarší částí je heliocentrický ciferník z roku 1898, kterým se řadí mezi světové unikáty.

olomoucký orloj, radnice a vyhlídková věž

 olomoucký orloj   olomoucký orloj

Musíme zmínit i barokní kašny, které se na Horním náměstí nacházejí. Herkulovu kašnu zdobí bájný hrdina a o kousek dál Caesarovu slavný římský císař. Druhá zmiňovaná kašna patří k nejznámějším a umělecky nejnáročnějším v celé Olomouci. V roce 2002 přibyla ještě novodobá Arionova kašna, která je inspirovaná antickou mytologií.

Arionova kašna

Herkulova kašna   Horní náměstí

Ještě než se vydáme poznávat další pěkná zákoutí města, zmíníme i trošku z historie. Olomouc je městem, které je obklopeno úrodnou krajinou Hané, protéká jím řeka Morava a do současnosti zde žije přibližně sto tisíc obyvatel. Spolu s Brnem tvořily od nepaměti významné společenské, politické a vzdělanostní centra Moravy. Své sídlo zde má arcibiskupství, Moravská filharmonie i druhá nejstarší univerzita v Česku – Univerzita Palackého.

Olomouc

První osídlení oblasti sahá do dob mladého paleolitu. Svou stopu zde zanechali i legendární Římané a od 6. století je zaznamenán příchod Slovanů. Původně zemědělská osada postupem času nabývala na významu, čehož důkazem bylo vybudování opevněného slovanského hradiště, později velkomoravského a v 10. století se hovoří již o olomouckém hradišti. Ve stejném století se stává Olomouc vojensko-správním centrem slavného rodu Přemyslovců. Zanedlouho zde nachází sídlo biskupství (1063), o pár let později je postaven olomoucký hrad a v roce 1306 se stává místem vraždy krále Václava III., čímž definitivně vymírá královská větev Přemyslovců.

Horní náměstí

V roce 1314 získává Olomouc privilegium prvního města na Moravě, o dalších sto let později už může razit vlastní mince, v letech 1642 až 1650 je okupována švédskou armádou, o století později pruskou a stává se součástí habsburské monarchie. V roce 1767 navštívil Olomouc W. A. ​​Mozart, který zde zkomponoval 6. symfonii F-dur. Rok 1841 přináší železniční propojení města s Vídní a 4 roky nato s Prahou. Do světové historie se zapsal i rok 1905, kdy primář očního oddělení olomoucké nemocnice – doktor Eduard Konrád Zirm uskutečnil první transplantaci oční rohovky na světě. 

sloup Nejsvětější Trojice

Novodobá historie se pojí s rozšiřováním města o další obce, prohlášením centra za památkovou rezervaci (druhá největší v ČR), s návštěvou dnes již svatého Jana Pavla II., který zde svatořečil blahoslavenou Zdislavu a Jana Sarkandera, nebo s katastrofální povodní z roku 1997, jejíž rozsah byl nejničivější v historii.

Olomouc je jedním z nejvýznamnějších královských měst v České republice a zveme vás sem i za týden.

GPS: 49°35'38.2"N 17°15'03.2"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Zlínský kraj: další trasy Cyrilometodějské stezky
Publikováno: 10.7.2018
V letošním roce bude vyznačeno 300 km poutních tras Cyrilometodějské stezky na Moravě. Klub českých turistů plánuje na základě dohody o spolupráci také vyznačit prvních dvacet kilometrů na Slovensku. Rozvoj kulturní stezky v příhraničí posílil regionální rozvoj, cestovní ruch, kulturu i církev.

Slatinky: rozhlednu Velký Kosíř čeká znovuotevření
Publikováno: 31.5.2018
Velký Kosíř (441 m n. m.) se nachází mezi Čechy pod Kosířem a Slatinkami na Prostějovsku. Výhled na rovinatou Hanou tu byl z rozhledny už v roce 1927. Obnova rozhledny v přírodním parku Velký Kosíř se přímo nabízela.

Olomouc: Olomoucké barokní slavnosti
Publikováno: 29.6.2017
Letošní Olomoucké barokní slavnosti se budou konat 6.–30. července. Každý večer od půl sedmé se v Uměleckém centru UP v jezuitském konviktu uskuteční představení působivých barokních oper v nádherných kostýmech s dobovými kulisami.

ČR, Olomouc – město světových unikátů IV
Publikováno: 8.3.2017
Od náměstí Republiky jsme se vydali ke katedrále svatého Václava, která se nachází na Václavském náměstí a je sídlem olomoucké římskokatolické arcidiecéze. Tato velkolepá románsko-gotická stavba s prvky baroka a bohatou sochařskou výzdobou je skvostem tohoto města.

ČR, Olomouc – město světových unikátů III
Publikováno: 1.3.2017
Po návštěvě Dolního náměstí a obhlídce Žerotínova náměstí jsme pokračovali spletí uliček a dostali jsme se znovu na Horní náměstí, v jehož těsné blízkosti se nachází unikátní kostel sv. Mořice.

ČR, Olomouc – město světových unikátů II
Publikováno: 22.2.2017
Minulý týden jsme začali poznávací procházku po Olomouci a ve stručnosti jsme si řekli o její historii. Naším výchozím bodem bylo Horní náměstí, jehož dominantou je sloup Nejsvětější Trojice, ale i budova radnice s věží.

ČR, Svatý Kopeček – místo víry a oddechu
Publikováno: 12.2.2017
Poutní místa mají jakousi nepopsatelnou atmosféru, která láká tisíce z nás k jejich návštěvě. Nedávno jsme se pokochali krásami Svatého Hostýna, který nám učaroval. Možná i proto jsme se krátce nato rozhodli vidět další významné poutní místo v Česku – Svatý Kopeček.

ČR, Teplice nad Bečvou – Zbrašovské aragonitové jeskyně
Publikováno: 19.2.2017
Při naší poslední návštěvě Teplic nad Bečvou jsme obdivovali krásy lázeňského městečka, vychutnávali si blahodárné účinky zdejší léčivé vody a zároveň absolvovali turistickou vycházku k nejhlubší zatopené propasti na světě – Hranické propasti. Ale vynechali jsme návštěvu ještě jednoho evropského unikátu, který je vyhlášen za národní přírodní památku.

ČR, Svatý Hostýn – poutní místo
Publikováno: 25.1.2017
Tentokrát se vydáme k nejvýše položenému mariánskému poutnímu místu na Moravě, které již celá staletí přitahuje poutníky nejen z blízkého okolí, ale i dalekých krajů. Tím místem je Svatý Hostýn.

ČR, Teplice nad Bečvou – Hranická propast
Publikováno: 14.12.2016
Poté co jsme minulý týden začali procházku po lázeňském areálu obce Teplice nad Bečvou (na levém břehu Bečvy), se dnes přesuneme na pravý břeh, abychom po krátkém turistickém výstupu mohli naplno obdivovat nejhlubší propast na světě.

ČR, Teplice nad Bečvou – lázně obdařené přírodním bohatstvím
Publikováno: 7.12.2016
Před nedávnem jsme objevovali krásu města Hranice. Po několikahodinové procházce jsme v našich toulkách pokračovali dál. Ani jsme se nenadáli a už jsme opět parkovali u obce Teplice nad Bečvou, která je jednou z nejvýznamnějších přírodních i lázeňských oblastí v České republice.

ČR, Hranice – město, které je škoda nenavštívit
Publikováno: 20.11.2016
Geomorfologický celek Moravská brána se může pochlubit krásnými přírodními zákoutími, ale i zajímavými městy, mezi které dozajista Hranice patří. Toto 23 kilometrů od Přerova vzdálené město je již od pravěku křižovatkou silnic, kde se snoubí historie s modernou.

ČR, Přerov – město opevněné historií
Publikováno: 30.10.2016
Dnes se budeme toulat po Moravě, přesněji po Olomouckém kraji, kde navštívíme město Přerov. Toto jen něco přes 20 kilometrů od Olomouce vzdálené město je důležitou dopravní křižovatkou a zároveň zajímavým výletním tipem pro cestovatele.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropole Olomouc nabízí všem cestovatelům skutečné dobrodružství. Vydejte se poznávat p...

ČR, Bystřice pod Hostýnem a Svatý Hostýn
Nechte se pozvat k návštěvě Bystřice pod Hostýnem, která nabízí širokou paletu zážitků. Ať už zač...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdílné světy
Město Holešov se nachází na západním okraji Hostýnských vrchů a nabízí návštěvníkům procházku po ...

ČR, Přerov – centrum střední Moravy
Dnes se vydáme do ulic Přerova, kterým teče řeka Bečva. Toto 40tisícové město je důležitou doprav...

ČR, Teplice nad Bečvou – lázně a světová propast
Málokterá obec se může pochlubit tolika přírodními unikáty jako Teplice nad Bečvou. Díky výjimečn...

ČR, Hranice – křižovatka cest
V dnešní fotogalerii se vydáme na procházku po městě Hranice, které se nachází v okrese Přerov. N...

ČR: Jeskyně Na Pomezí
Jeskyně Na Pomezí byly objeveny v roce 1949, nedaleko města Jeseník. Při dlouholetém zkoumání byl...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Báječná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Průvodce po tajemných místech z internetového knihkupectví bux.cz Nejkrásnější výlety na tajemná místa + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v Ubytování na jedničku (penzion Daniela) na Lipně + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lanovkou + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.7.2018
V roce 2018 si připomínáme 25. výročí vzniku Národní banky Slovenska. Při této příležitosti se příznivci Muzea mincí a medailí v Kremnici, které je součástí NBS od roku 1994, mohou těšit na sérii volných vstupů do vybraných expozic muzea – přesně 25krát v průběhu letošního roku.
15.7.2018
Město Lučenec a Novohradské Osvětové Středisko vás zvou na XXIII. mezinárodní Novohradský Folklorní Festival, který je určen všem milovníkům kvalitního folkloru.
14.7.2018
Téměř roční rekonstrukce brněnského koupaliště přinesla nejen nové bazény a atrakce, ale i estetiku a vymoženosti pro pohodlí návštěvníků. Město do oprav investovalo 218 milionů korun a termín otevření dodrželo před sezonou.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - MALAJSIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 16. 7. 2018
svátek:Luboš
dnes:
pondělí 16.7.
27 °C
zítra:
úterý 17.7.
27 °C