www.infoglobe.cz » ČR, Plzeň – náměstí Republiky v období Vánoc

ČR, Plzeň – náměstí Republiky v období Vánoc

Publikováno: 14.12.2017
Pokud budete v Plzni blízko centra a budete hledat náměstí Republiky, zvedněte hlavu a rozhlédněte se! Jistě uvidíte kostelní věž gotické katedrály svatého Bartoloměje, která je nejvyšší kostelní věží v České republice, měří 102,6 m a stojí přímo uprostřed náměstí. Z ochozů můžete na celé město a jeho okolí shlížet z výšky 60 metrů.

Stavba katedrály započala spolu se založením města a byla dokončena počátkem 16. století. Chrám je národní kulturní památkou. Mohla bych vám složitě vyprávět, jak katedrála vypadá, ale myslím, že každého na ní osloví něco jiného. Někteří z vás jistě budou obdivovat krásy stavby, ti nejmladší třeba uchvátí malý andělíček, kterého můžete vidět na mříži na zadní straně katedrály. Hlavně studenti si v období zkoušek a maturit jdou pohladit andělíčka, protože údajně nosí štěstí a plní tajná přání. Dáte-li si sraz s někým z místních, pravděpodobně se sejdete právě u něj. Jeho popularitu dokazuje i fakt, že místní obyvatelé dokonce malým andělíčkům pletou oblečky na zimu.

katedrála sv. Bartoloměje   andělíček   vánoční katedrála

V okolí katedrály se nachází spousta krásných starých budov a kaváren, a pokud vás zajímá umění, zajisté oceníte sgrafita Mikoláše Alše, která se nacházejí v okolí náměstí, mezi ně patří například dům U Červeného srdce. Budovu poznáte podle červeného srdíčka uprostřed fasády. Sgrafitový výjev připomíná slavný turnaj, který se v Plzni konal na počest Ferdinanda II. Tyrolského.

Ve směru tramvajového pásu směrem k sadům Pětatřicátníků míjíme plzeňskou radnici, která je postavená podle plánů italského stavitele Giovanniho de Statia. Budovu zdobí sgrafito s vyobrazením českých panovníků a městského znaku. Hned vedle stojí dům, který získal název Císařský dům po císaři Rudolfu II., ten se sem ukryl, když v Praze vypukl roku 1599 mor. Nyní má za okny v prvním patře domu svoji pracovnu plzeňský primátor. Přes ulici před Císařským domem stojí mariánský morový sloup. Místní obyvatelé ho zde v roce 1681 postavili jako výraz díků za mírný průběh morové epidemie. Vrchol sloupu zdobí barokní replika proslulé Plzeňské madony, jejíž originál se nachází v katedrále sv. Bartoloměje.

morový sloup – za ním císařský dům a radnice

Ve zbylých rozích náměstí se nacházejí tři kašny, které mají pozlacené chrliče a černé nádrže. Kašny symbolizují motivy plzeňského znaku – anděla, chrtici a velblouda. Přes zimu jsou zakryté, ale za zmínku stojí, protože je to mezi místními celkem rozporuplné téma, někomu se líbí, jiní jsou naprostí odpůrci.

anděl   velbloud   chrtice

V průběhu roku se zde konají desítky kulturních akcí, slavností a festivalů. Stejně tak zde mají své místo tradiční sezonní a farmářské trhy, dnes bych vám ráda přiblížila vánoční trhy. Ty zde začínají poslední sobotu v listopadu a končí den před Štědrým dnem. Nejraději mám rozsvícení vánočního stromu, to se naplní celé náměstí lidmi. Rodiny se zde potom procházejí, popíjejí svařák, pojídají laskominy a užívají si vánoční atmosféru.

vánoční náměstí

GPS: 49°44'49.9"N 13°22'42.3"E

Text a foto: Kateřina FúdorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Plzeň – město piva a (evropské) kultury – VIDEO
Publikováno: 3.11.2015
Pivo Pilsner Urquell zná asi úplně každý. Tento spodně kvašený světlý ležák vznikl v českém královském městě na půli cesty mezi Prahou a německým Regensburgem. Ve městě, odkud pochází i světově proslulé lokomotivy Škoda, kde stojí nejvyšší kostelní věž České republiky a kde najdete druhou největší synagogu ve střední Evropě. Plzeň je v roce 2015 Evropské hlavní město kultury a tento status si rozhodně zaslouží. Pojďte se s námi podívat, co vás tam čeká!

ČR: Sgrafita v Plzni – Mikoláš Aleš
Publikováno: 21.12.2017
Plzeň už od středověku plně podporuje umělecké dění, důkazem jsou gotické stavby, renesanční domy, moderna a další. Památky jsou soustředěny zejména ve středu města a já bych vám ráda představila okrasu Plzně, které si málokdo napoprvé všimne. Není to tím, že by to nebylo zajímavé, ale výzdobu domů nemáme v úrovni očí, a tak kolikrát ani místní obyvatelé nevědí, že procházejí kolem uměleckých děl. Dnes se tedy podíváme na výzdobu sgrafity od Mikoláše Alše. Byl to vynikající český grafik a ilustrátor, ale především přední malíř českých dějin.

ČR: Plzeň – katedrála sv. Bartoloměje
Publikováno: 28.12.2017
Katedrála sv. Bartoloměje se nachází na plzeňském náměstí Republiky. V minulém článku jsem se o ní sice zmínila, ale byla by škoda neseznámit vás s tak krásným klenotem Plzně i zevnitř.

ČR, Plzeň – věž katedrály sv. Bartoloměje
Publikováno: 4.1.2018
V minulém článku jsme se podívali do katedrály, dnes se však zaměříme na její věž. Ta je totiž nejvyšší kostelní věží v České republice, měří 102,26 m.

ČR: Podzimní putování za žulovými balvany v okolí Žihle – za Dědkem a Bábou
Publikováno: 16.11.2017
Dnes se spolu s námi vydáte na výlet 50 km od Plzně, k vesnici Žihle. Pokud nechcete cestovat autem, je sem výborné spojení vlakem, zastavují zde jak osobní vlaky, tak i rychlíky. Žihle je jednou ze zastávek na trati Plzeň–Žatec a místní nádraží se stává turistickým uzlem i díky dalším autobusovým spojením Kralovice–Manětín. Dnešním cílem výletu jsou obrovské žulové balvany Dědek a Bába, které vznikly zvětráváním a rozpadem hrubozrnné žuly. Každý, kdo má trochu představivost, si po lese jistě najde i další pohádkové i jiné kameny – vnučka, velryba, kačer, zajíc...

ČR: Podzimní výlet za žulovými balvany v okolí Žihle – k soše sv. Peregrina
Publikováno: 30.11.2017
Cílem dnešního výletu je socha sv. Peregrina, než se tam ovšem dostaneme, ráda bych vás seznámila s místem, které je až pohádkově kouzelné a kam vás zavedou jen místní.

ČR: Podzimní výlet za žulovými balvany v okolí Žihle – skalní městečko Viklany
Publikováno: 23.11.2017
V minulém článku jsem psala o žulových balvanech Dědek a Bába a jen kousek od nich se nachází skalní městečko Viklany.

ČR, Plzeň – Evropské hlavní město kultury I.
Publikováno: 4.3.2015
Na západě Čech se nachází jedna výjimečná metropole, která nabízí procházku bohatou historií, zajímavými turistickými atrakcemi a v neposlední řadě kulturními zážitky. Tou metropolí je město Plzeň.

ČR, Plzeň – Evropské hlavní město kultury II.
Publikováno: 11.3.2015
Minulý týden jsme navštívili Evropské hlavní město kultury 2015 - Plzeň a dnes budeme v jejím objevování pokračovat. Zaměříme se převážně na zážitky a události, které byste si určitě neměli nechat ujít.


Souvisejicí videa

ČR, Plzeň – město piva a (evropské) kultury
Když se řekne Pilsner Urquell, tak všichni vědí, že tento světlý ležák pochází z Plzně. Už ale mé...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.12.2018
Nové vedení hlavního města chce stavět trať z Vinohradské třídy kolem Národního muzea přes náměstí a napojit koleje na Vodičkovu a Jindřišskou. Kudy přesně koleje povedou, zda po současné komunikaci nebo prostředkem náměstí jako v minulosti zatím není jasné.
14.12.2018
I letos se mohou návštěvníci Vysokých Tater těšit na zamrzlé království v podobě Tatranského ledového dómu, který je široké veřejnosti přístupný celou zimu.

13.12.2018
I letos budou k vidění v Kempu Sport v Rožnově pod Radhoštěm výtvory 21. ročníku mezinárodního sochařského sympozia Ledové království. Navštívit ho můžete od 15. prosince do 3. února kromě zavírácích dnů.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ARMÉNIE / GRUZIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 15. 12. 2018
svátek:Radana
dnes:
sobota 15.12.
-1 °C
zítra:
neděle 16.12.
-2 °C