www.infoglobe.cz » ČR, Radyně – hradní zřícenina v západních Čechách

ČR, Radyně – hradní zřícenina v západních Čechách

Publikováno: 13.9.2018
Pokud se vydáte na hrad Radyně, který se nachází nedaleko města Plzeň, přivítá vás ve výšce 567 m n. m. zřícenina, která má ze své věže neuvěřitelný výhled do širokého okolí Plzeňského kraje. Radyně byla postavena za vlády Karla IV. někdy v polovině 14. století, přibližně mezi lety 1356 až 1361.

Na počest Karla IV. byl hrad nazván Karlskrone, ale moc se to mezi lidmi neujalo, a tak byl po jeho smrti přejmenován. Nový název získal podle jména kopce, na kterém byl postaven. V minulosti zde správci hradu měli za povinnost sledovat a zajišťovat bezpečnost obchodní cesty z Norimberka do Prahy a spravovat královský majetek v okolí, hrad bohužel v 16. století vyhořel. V dalších letech hrad postupně vlastnili různé šlechtické rody – Šternberkové (hrad opět vyhořel), Kokořovci z Kokořova, Černínové z Chudenic a Valdštejnové, v současnosti je hrad v péči Starého Plzence.

Radyně   Radyně   hradní věž

Ke zřícenině bez problémů dojedete autem, ukáže se vám už z dalekého okolí, takže se vůbec nemusíte bát, že byste ji složitě hledali. Pod Radyní je dostatečně velké parkoviště, infocentrum a restaurace. Nahoru už ale musíte po svých. Čeká vás menší výstup po pěkně hrbolatých schodech, ale cíl cesty za to stojí. Na hradní věž vede 114 schodů a najdete tam i pozorovací dalekohled. Při pohledu z Radyně můžete za pěkného počasí vidět v širokém okolí památky, kterých je tu mnoho. Například hrad Přimda, zámek Kozel, Starý Plzenec s rotundou sv. Petra a Pavla a mnohé další. Určitě vyjmenujete dalších 10 zajímavých míst v okolí, která je třeba navštívit.

výhledy do okolí   výhledy do okolí

Ve věži se nachází historická expozice, ale také pohádková expozice, kde se dozvíte více o pověstech, které se o hradě vyprávějí.

Zajímavá je třeba ta o zlém Radoušovi, který když se narodil, měl oslí uši, kančí zuby a kozlí bradku. Žil v lesích a jednoho dne se mu podařilo ukrást spícímu starci kouzelnou knihu, která po přečtení přivolala skřítky, kteří okamžitě splnili veškerá přání. Radouš si přál být mocným pánem, a tak si poručil, aby na skále v lesích postavili hrad Radyně. Také chtěl krásnou ženu, která mu porodí dítě. Splnilo se. Dítě mělo ale také oslí uši, kančí zuby a kozlí bradku. Radouš se rozzlobil a ženu i dítě zabil. Toto přání se opakovalo několikrát a vždy to dopadlo stejně. Zemřelo tak mnoho krásných panen. Jednoho dne udeřil do věže blesk a celý hrad se zřítil a Radouše pohřbil. Byl tak potrestán za své špatné chování a zlé činy. Říká se, že si tu svůj majetek dodnes hlídá.

uvnitř hradu   erby   Radyně

Pokud by vás vyhlídka z věže inspirovala k další procházce, doporučuji naučnou stezku, která vede okolo Starého Plzence, kde se mimo jiné nachází i rotunda sv. Petra a Pavla. Stezka byla vybudovaná k 1000. výročí založení Staré Plzně.

GPS: 49°40'52.1"N 13°27'52.6"E

 

Text a foto: Kateřina FúdorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR – lovecký zámek Kozel nedaleko Plzně
Publikováno: 5.7.2018
V dnešním článku si představíme krásný lovecký zámek, který se nachází na místě, o kterém se vypráví velmi netradiční pověst. Původní název zámku byl Waldschloss, ale kdysi dávno Slované v době jarní rovnodennosti pravidelně obětovali právě v těchto místech kozla, protože doufali, že si udobří bohy a bude dobrá úroda. Pravdivost pověsti dokazují četné archeologické nálezy. V pozdějších letech se tedy název zámku změnil na Kozel.

ČR, Plzeň – město piva a (evropské) kultury – VIDEO
Publikováno: 3.11.2015
Pivo Pilsner Urquell zná asi úplně každý. Tento spodně kvašený světlý ležák vznikl v českém královském městě na půli cesty mezi Prahou a německým Regensburgem. Ve městě, odkud pochází i světově proslulé lokomotivy Škoda, kde stojí nejvyšší kostelní věž České republiky a kde najdete druhou největší synagogu ve střední Evropě. Plzeň je v roce 2015 Evropské hlavní město kultury a tento status si rozhodně zaslouží. Pojďte se s námi podívat, co vás tam čeká!

ČR, Plzeň – věž katedrály sv. Bartoloměje
Publikováno: 4.1.2018
V minulém článku jsme se podívali do katedrály, dnes se však zaměříme na její věž. Ta je totiž nejvyšší kostelní věží v České republice, měří 102,26 m.

ČR: Plzeň – katedrála sv. Bartoloměje
Publikováno: 28.12.2017
Katedrála sv. Bartoloměje se nachází na plzeňském náměstí Republiky. V minulém článku jsem se o ní sice zmínila, ale byla by škoda neseznámit vás s tak krásným klenotem Plzně i zevnitř.

ČR, Plzeň – Evropské hlavní město kultury I.
Publikováno: 4.3.2015
Na západě Čech se nachází jedna výjimečná metropole, která nabízí procházku bohatou historií, zajímavými turistickými atrakcemi a v neposlední řadě kulturními zážitky. Tou metropolí je město Plzeň.

ČR, Plzeň – Evropské hlavní město kultury II.
Publikováno: 11.3.2015
Minulý týden jsme navštívili Evropské hlavní město kultury 2015 - Plzeň a dnes budeme v jejím objevování pokračovat. Zaměříme se převážně na zážitky a události, které byste si určitě neměli nechat ujít.

ČR: Podzimní putování za žulovými balvany v okolí Žihle – za Dědkem a Bábou
Publikováno: 16.11.2017
Dnes se spolu s námi vydáte na výlet 50 km od Plzně, k vesnici Žihle. Pokud nechcete cestovat autem, je sem výborné spojení vlakem, zastavují zde jak osobní vlaky, tak i rychlíky. Žihle je jednou ze zastávek na trati Plzeň–Žatec a místní nádraží se stává turistickým uzlem i díky dalším autobusovým spojením Kralovice–Manětín. Dnešním cílem výletu jsou obrovské žulové balvany Dědek a Bába, které vznikly zvětráváním a rozpadem hrubozrnné žuly. Každý, kdo má trochu představivost, si po lese jistě najde i další pohádkové i jiné kameny – vnučka, velryba, kačer, zajíc...

ČR: Podzimní výlet za žulovými balvany v okolí Žihle – k soše sv. Peregrina
Publikováno: 30.11.2017
Cílem dnešního výletu je socha sv. Peregrina, než se tam ovšem dostaneme, ráda bych vás seznámila s místem, které je až pohádkově kouzelné a kam vás zavedou jen místní.

ČR: Podzimní výlet za žulovými balvany v okolí Žihle – skalní městečko Viklany
Publikováno: 23.11.2017
V minulém článku jsem psala o žulových balvanech Dědek a Bába a jen kousek od nich se nachází skalní městečko Viklany.


Souvisejicí videa

ČR, Plzeň – město piva a (evropské) kultury
Když se řekne Pilsner Urquell, tak všichni vědí, že tento světlý ležák pochází z Plzně. Už ale mé...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.1.2019
4. ročník závodu dvoučlenných týmů na saních rohačkách doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky se koná v sobotu 26. ledna od 10 hodin na sjezdovce U Kostela.
23.1.2019
Všichni milovníci psů se mohou těšit na jedinečnou akci plnou soutěží, psích vystoupení, lavinových her atd., která se uskuteční během víkendu 9. a 10. února v Tatranské Lomnici.
22.1.2019
Přijďte zažít atmosféru staročeské zabijačky a ochutnat zabijačkové speciality v sobotu 26. ledna do Národního zemědělského muzea v Praze. Prohlídka muzea včetně vstupu na akci bude za snížené vstupné 50 Kč, děti do 140 cm a senioři mají vstup zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 24. 1. 2019
svátek:Milena
dnes:
čtvrtek 24.1.
-2 °C
zítra:
pátek 25.1.
-2 °C