www.infoglobe.cz » ČR, Radyně – hradní zřícenina v západních Čechách

ČR, Radyně – hradní zřícenina v západních Čechách

Publikováno: 13.9.2018
Pokud se vydáte na hrad Radyně, který se nachází nedaleko města Plzeň, přivítá vás ve výšce 567 m n. m. zřícenina, která má ze své věže neuvěřitelný výhled do širokého okolí Plzeňského kraje. Radyně byla postavena za vlády Karla IV. někdy v polovině 14. století, přibližně mezi lety 1356 až 1361.

Na počest Karla IV. byl hrad nazván Karlskrone, ale moc se to mezi lidmi neujalo, a tak byl po jeho smrti přejmenován. Nový název získal podle jména kopce, na kterém byl postaven. V minulosti zde správci hradu měli za povinnost sledovat a zajišťovat bezpečnost obchodní cesty z Norimberka do Prahy a spravovat královský majetek v okolí, hrad bohužel v 16. století vyhořel. V dalších letech hrad postupně vlastnili různé šlechtické rody – Šternberkové (hrad opět vyhořel), Kokořovci z Kokořova, Černínové z Chudenic a Valdštejnové, v současnosti je hrad v péči Starého Plzence.

Radyně   Radyně   hradní věž

Ke zřícenině bez problémů dojedete autem, ukáže se vám už z dalekého okolí, takže se vůbec nemusíte bát, že byste ji složitě hledali. Pod Radyní je dostatečně velké parkoviště, infocentrum a restaurace. Nahoru už ale musíte po svých. Čeká vás menší výstup po pěkně hrbolatých schodech, ale cíl cesty za to stojí. Na hradní věž vede 114 schodů a najdete tam i pozorovací dalekohled. Při pohledu z Radyně můžete za pěkného počasí vidět v širokém okolí památky, kterých je tu mnoho. Například hrad Přimda, zámek Kozel, Starý Plzenec s rotundou sv. Petra a Pavla a mnohé další. Určitě vyjmenujete dalších 10 zajímavých míst v okolí, která je třeba navštívit.

výhledy do okolí   výhledy do okolí

Ve věži se nachází historická expozice, ale také pohádková expozice, kde se dozvíte více o pověstech, které se o hradě vyprávějí.

Zajímavá je třeba ta o zlém Radoušovi, který když se narodil, měl oslí uši, kančí zuby a kozlí bradku. Žil v lesích a jednoho dne se mu podařilo ukrást spícímu starci kouzelnou knihu, která po přečtení přivolala skřítky, kteří okamžitě splnili veškerá přání. Radouš si přál být mocným pánem, a tak si poručil, aby na skále v lesích postavili hrad Radyně. Také chtěl krásnou ženu, která mu porodí dítě. Splnilo se. Dítě mělo ale také oslí uši, kančí zuby a kozlí bradku. Radouš se rozzlobil a ženu i dítě zabil. Toto přání se opakovalo několikrát a vždy to dopadlo stejně. Zemřelo tak mnoho krásných panen. Jednoho dne udeřil do věže blesk a celý hrad se zřítil a Radouše pohřbil. Byl tak potrestán za své špatné chování a zlé činy. Říká se, že si tu svůj majetek dodnes hlídá.

uvnitř hradu   erby   Radyně

Pokud by vás vyhlídka z věže inspirovala k další procházce, doporučuji naučnou stezku, která vede okolo Starého Plzence, kde se mimo jiné nachází i rotunda sv. Petra a Pavla. Stezka byla vybudovaná k 1000. výročí založení Staré Plzně.

GPS: 49°40'52.1"N 13°27'52.6"E

 

Text a foto: Kateřina FúdorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR – lovecký zámek Kozel nedaleko Plzně
Publikováno: 5.7.2018
V dnešním článku si představíme krásný lovecký zámek, který se nachází na místě, o kterém se vypráví velmi netradiční pověst. Původní název zámku byl Waldschloss, ale kdysi dávno Slované v době jarní rovnodennosti pravidelně obětovali právě v těchto místech kozla, protože doufali, že si udobří bohy a bude dobrá úroda. Pravdivost pověsti dokazují četné archeologické nálezy. V pozdějších letech se tedy název zámku změnil na Kozel.

ČR, Plzeň – město piva a (evropské) kultury – VIDEO
Publikováno: 3.11.2015
Pivo Pilsner Urquell zná asi úplně každý. Tento spodně kvašený světlý ležák vznikl v českém královském městě na půli cesty mezi Prahou a německým Regensburgem. Ve městě, odkud pochází i světově proslulé lokomotivy Škoda, kde stojí nejvyšší kostelní věž České republiky a kde najdete druhou největší synagogu ve střední Evropě. Plzeň je v roce 2015 Evropské hlavní město kultury a tento status si rozhodně zaslouží. Pojďte se s námi podívat, co vás tam čeká!

ČR, Plzeň – věž katedrály sv. Bartoloměje
Publikováno: 4.1.2018
V minulém článku jsme se podívali do katedrály, dnes se však zaměříme na její věž. Ta je totiž nejvyšší kostelní věží v České republice, měří 102,26 m.

ČR: Plzeň – katedrála sv. Bartoloměje
Publikováno: 28.12.2017
Katedrála sv. Bartoloměje se nachází na plzeňském náměstí Republiky. V minulém článku jsem se o ní sice zmínila, ale byla by škoda neseznámit vás s tak krásným klenotem Plzně i zevnitř.

ČR, Plzeň – Evropské hlavní město kultury I.
Publikováno: 4.3.2015
Na západě Čech se nachází jedna výjimečná metropole, která nabízí procházku bohatou historií, zajímavými turistickými atrakcemi a v neposlední řadě kulturními zážitky. Tou metropolí je město Plzeň.

ČR, Plzeň – Evropské hlavní město kultury II.
Publikováno: 11.3.2015
Minulý týden jsme navštívili Evropské hlavní město kultury 2015 - Plzeň a dnes budeme v jejím objevování pokračovat. Zaměříme se převážně na zážitky a události, které byste si určitě neměli nechat ujít.

ČR: Podzimní putování za žulovými balvany v okolí Žihle – za Dědkem a Bábou
Publikováno: 16.11.2017
Dnes se spolu s námi vydáte na výlet 50 km od Plzně, k vesnici Žihle. Pokud nechcete cestovat autem, je sem výborné spojení vlakem, zastavují zde jak osobní vlaky, tak i rychlíky. Žihle je jednou ze zastávek na trati Plzeň–Žatec a místní nádraží se stává turistickým uzlem i díky dalším autobusovým spojením Kralovice–Manětín. Dnešním cílem výletu jsou obrovské žulové balvany Dědek a Bába, které vznikly zvětráváním a rozpadem hrubozrnné žuly. Každý, kdo má trochu představivost, si po lese jistě najde i další pohádkové i jiné kameny – vnučka, velryba, kačer, zajíc...

ČR: Podzimní výlet za žulovými balvany v okolí Žihle – k soše sv. Peregrina
Publikováno: 30.11.2017
Cílem dnešního výletu je socha sv. Peregrina, než se tam ovšem dostaneme, ráda bych vás seznámila s místem, které je až pohádkově kouzelné a kam vás zavedou jen místní.

ČR: Podzimní výlet za žulovými balvany v okolí Žihle – skalní městečko Viklany
Publikováno: 23.11.2017
V minulém článku jsem psala o žulových balvanech Dědek a Bába a jen kousek od nich se nachází skalní městečko Viklany.


Souvisejicí videa

ČR, Plzeň – město piva a (evropské) kultury
Když se řekne Pilsner Urquell, tak všichni vědí, že tento světlý ležák pochází z Plzně. Už ale mé...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.11.2018
Projekt „Česko-polská Hřebenovka – východní část“ je zaměřen na obnovení historické hřebenové trasy v česko-polském pohraničí. Trasa z velké části kopíruje hranici a v několika místech přechází do druhého státu. Na nejvyšším vrcholu Wlodzické vrchoviny (Vladzická hora, 758 m n. m.) v Polsku byla koncem října otevřena nová rozhledna, jako první z jedenácti plánovaných.
16.11.2018
Nenechte si ujít možnost přiblížit si různé jazyky světa, naučit se slovíčka, setkat se s rodilými mluvčími z různých jazykových škol, ochutnat tradiční jídla a dozvědět se mnoho o zvycích typických pro země, jejichž jazyky se budou prezentovat na jedinečném Vánočním festivalu jazyků.
15.11.2018
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel se letos 17. listopadu zúčastní téměř stovka divadel.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – URUGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 17. 11. 2018
svátek:Mahulena - Státní svátek - Den boje za svobodu a demokracii
dnes:
sobota 17.11.
6 °C
zítra:
neděle 18.11.
4 °C