www.infoglobe.cz » ČR, Ratměřice: Naučná stezka sedláka Oneše

ČR, Ratměřice: Naučná stezka sedláka Oneše

Publikováno: 14.3.2019
Obec nedaleko Vlašimi se dostala do povědomí lidí díky tomu, že sousedí se známou obcí Jankov, kde se odehrála důležitá bitva evropského významu. Osudy obcí se prolínají nejen v historii. Dnes je propojují dvě naučné stezky, které vám přiblíží období bitvy u Jankova. Z návsi Ratměřic vede okružní stezka dlouhá 3 km s komiksovým příběhem místního sedláka Oneše a my se vydáme po jeho stopách.

Ratměřice, naučná stezka

Kdo je vlastně legendární pan Oneš? Je to přímý potomek zakladatele obce Ratměřice, který byl přítomen u každého důležitého dění v obci. Vydejte se k jednotlivým zastavením stezky a humornou formou se vraťte do doby minulé.

Ratměřice, naučná stezka   Ratměřice, naučná stezka

Na náměstí vás kromě kostela sv. Havla upoutá opravená kašna z roku 1888, která sloužila jako jediný pitný zdroj vody téměř do poloviny 20. století. Kostel sousedí s rozsáhlým parkem ratměřického zámku. Jeho novorenesanční podobě vděčíme rodu Chotků. Zámek je sice v soukromém vlastnictví, ale zámecký park zůstal po většinu roku přístupný veřejnosti. Zde máte možnost stát pod vrcholy sekvojovců, které jsou největšími stromy v České republice. Jejich stáří se odhaduje na 150 let, dožívají se až 3000 let. V parku naleznete mnoho dalších a zajímavých druhů listnatých i jehličnatých stromů a keřů. Bílé daňky tu už ale nepotkáte.

Ratměřice, naučná stezka

Pokračujte po hlavní silnici a u autobusové zastávky se dáte levou stranou křižovatky do písmene „V“. Kolem hřbitova dojdete po travnaté cestě k dalšímu zastavení a od něj k Habrovce – samotě na návrší, kde stávala podle pověsti tvrz a také zakopaná vojenská kasa.

Ratměřice, naučná stezka   Ratměřice, naučná stezka

Minete stavení a ocitnete se na široké pláni, kde je z dálky patrný pomník věnovaný padlým v bitvě u Jankova, kde Švédové nad císařskými vojsky zvítězili. Dle historických pramenů tu de facto skončila třicetiletá válka, i když trvalo ještě tři roky, než byl mír, jemuž se dnes říká vestfálský, opravdu uzavřen. Právě zde se křižují naučné stezky Ratměřic a Jankova.

Ratměřice, naučná stezka

Stezka sedláka Oneše vede vpravo kolem posedu k rybníku, kde si na dalším zastavení můžete vyzkoušet sestavit jednoduchý dřevěný domek, stejně jako kdysi lidé válkou vypálené obce Ratměřice.

Ratměřice, naučná stezka   Ratměřice, naučná stezka

Zastavení u studánky sv. Anny, která pravděpodobně patřila k nejstarším osadním zdrojům vody, vám připomene léčivou moc tohoto pramene. Odtud se vracíte kolem zámecké obory zpět na náves.

V místní hospodě spíš uhasíte žízeň než hlad a zámecká restaurace patří do vyšší cenové kategorie. Obec Ratměřice získala titul Vesnice roku 2010.

GPS: 49°38'40.9"N 14°45'31.2"E

 

Text a foto: Monika BabickáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Vlašim – srdce Podblanicka s unikátním zámeckým parkem
Publikováno: 19.4.2018
Půvabné město se pyšní unikátním zámkem a rozsáhlým zámeckým parkem.

ČR: Vlašim - život na zámku a v podzámčí - VIDEO
Publikováno: 20.12.2011
Historické centrum Vlašimi kouzlí všemi možnými způsoby. Jeho půvab jen podtrhuje kopcovité podloží, na kterém se rozkládá.

ČR, Benešov: nejen dopravní uzel, ale i kus historie - VIDEO
Publikováno: 23.10.2012
Důležitá obchodní i dopravní křižovatka, moderní a dynamické město, ale také místo plné historie – takový je Benešov, vzdálený od Prahy necelých padesát kilometrů.

ČR, Tábor: naučná stezka Pintovka
Publikováno: 9.4.2015
Lesním komplexem, který navazuje z jihozápadní strany na centrum města, se klikatí hned několik turistických tras a naučná stezka se stejným jménem jako samotný lesopark - Pintovka.

ČR, Tábor: Geologická expozice Pod Klokoty
Publikováno: 10.2.2014
Město Tábor se se svými cca pětatřiceti tisíci obyvateli nachází v Jihočeském kraji na řece Lužnici, kde je druhým největším městem po Českých Budějovicích. Díky centru města, které je památkovou rezervací, je významným centrem cestovního ruchu.

ČR: Tábor – husitská bašta na Lužnici – VIDEO
Publikováno: 2.12.2014
Mohutné opevnění, nekonečný shon a krčmy plné statečných mužů, tak mohl vypadat jihočeský Tábor v době husitských válek. A přinejmenším část opevnění a duch dávných hrdinů městu zůstaly. Po Českém Krumlově je druhým nejoblíbenějším cílem zahraničních turistů v kraji, a to rozhodně právem. Pojďme se tedy společně podívat do míst, která byla němými svědky nejdůležitějších rozhodnutí husitských armád.

Město Sedlčany
Publikováno: 5.11.2010
Sedlčany jsou městem s ranou historií, doloženou již z konce 10. století. Své stopy zde zanechal i Jakub Krčín, jeden z nejznámějších českých rybníkářů, který po roce 1580 nejen spravoval Sedlčany, ale založil známé třeboňské rybníky Svět a Rožmberk.

ČR, Český Šternberk: gotický klenot Sázavy - VIDEO
Publikováno: 8.7.2014
Vítejte na hradě Český Šternberk, jednom z nejkrásnějších starobylých sídel ve středních Čechách. Už název samotný napovídá, s kým se pojí jeho historie.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Ratměřice: po stopách sedláka Oneše
Okruh naučné stezky vás provede okolím obce Ratměřice. Jednotlivá zastavení vám prostřednictvím s...

ČR: Hrad Český Šternberk
Jeden z mála hradů v soukromém vlastnictví, kde majitel s rodinou obývá přízemí a nad hlavou se m...

ČR, Tábor: Lesopark Pintovka
Území s ekologickou rovnováhou na ploše 144 ha, které bylo zahrnuto do regionálního biocentra Pin...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.5.2019
Zveme vás na prohlídku rozária, kde najdete více než 800 odrůd kulturních růží a 80 druhů botanických růží v rámci akce Dny růží, která se uskuteční od 3. do 9. června.
19.5.2019
Víly, vodník, princezny a jiné pohádkové bytosti vás čekají pod Smolenickým zámkem, aby dospělé a samozřejmě hlavně děti provedli cestou dobrodružství.
18.5.2019
Židovské muzeum v Praze uzavře od 1. června 2019 kvůli plánované rekonstrukci Španělskou synagogu, která je součástí návštěvnického okruhu a patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze. Práce potrvají do posledního čtvrtletí roku 2020.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 20. 5. 2019
svátek:Zbyšek