www.infoglobe.cz » ČR, Semily – Riegrova stezka

ČR, Semily – Riegrova stezka

Publikováno: 12.7.2018
Pokud přemýšlíte o romantické procházce divokou přírodou a Semily pro vás nejsou příliš daleko, potom je Riegrova stezka tou správnou volbou. Vede podél řeky Jizery po červené značce. Na stezce na vás čeká visutá lávka nad řekou, nádherná vyhlídka na Jizeru a vodní elektrárna, projdete tunelem a napít se můžete ze studánky s nádherně osvěžující vodou.

Své jméno má po semilském rodákovi, doktoru Františku Ladislavu Riegrovi. Historie stezky se píše od konce 19. století, kdy Klub českých turistů vybudoval tzv. starou část. V roce 1909 se začalo s budováním tzv. nové části, a to od Podspálova do Semil. O náročnosti stavby svědčí 12metrový tunel a 80metrová visutá galerie nad hladinou Jizery. Na stavbu se použilo přes 300 g trhaviny a trvala 3 měsíce.

visutá lávka

My jsme dojeli autem do Bítouchova, městské části Semil. Sjeli jsme pár metrů pod tenisový kurt, odkud vede šipka Riegrova stezka parkoviště. Vydali jsme se po louce aVodní brána jako první se nám ukázal krásný pohled na Jizeru a visutou lávku, dlouhou 77 metrů a umístěnou 5,4 metrů nad hladinou. Hned naproti se tyčí monumentální skalní věž Vodní brána a na ní pro horolezce vytvořená první česká ferrata. O kousek dál jsme došli k jímacímu jezu, jenž je součástí vodní elektrárny v Podspálově. Poté začínáme stoupat a odměnou nám bude nádherný výhled na řeku (Böhmova vyhlídka). Jsou zde k dispozici stoly a lavičky na občerstvení. Po celé délce stezky jsou naučné tabule s unikátním kódem – bodem záchrany pro snadné určení polohy. Jako například metamorfóza, ordovik a silur nebo vrásnění. Další zastávkou byl 12metrový tunel, vytesaný do skály.

12metrový tunel   jímací jez

Po cestě jsme narazili na dvě studánky, kde se můžete občerstvit pitnou vodou. Jedna se jmenuje Hvězdiččina a druhá Antala Staška. Na konci stezky (resp. v polovině, ještě nás bude čekat cesta zpět k autu) se před námi rozprostřela vodní elektrárna Spálov, která byla postavena již v roce 1921 na soutoku řek Jizery a Kamenice. Je to krásná stavba, která přežila i období 50. let 20. století a je dokladem šikovnosti našich předků. Za ní je již Spálov, železniční zastávka a významný rozcestník turistických tras. Nachází se zde také hotel a restaurace Pod Spálovem, vítaná zastávka v polovině trasy. Po přestávce se můžete vrátit buď stejnou cestou, nebo pro zdatnější turisty po nejprve modré a pak po žluté značce zpátky k autu do Bítouchova.

vodní elektrárna Spálov   studánka Antala Staška

Stezka měří 7 km a není příliš náročná, zvládnete ji i s většími dětmi. Občas se jde do kopce a je na ní mnoho kořenů, není tedy vhodná pro kočárky.

GPS: 50°36'56.2"N 15°18'33.0"E

 

Text a foto: Filip DyršmídDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Český ráj: krásná místa jihovýchodně od Turnova – VIDEO
Publikováno: 25.7.2017
Vítáme vás u pokračování naší cesty po chráněné krajinné oblasti Český ráj. Tentokrát se vydáme směrem jihovýchodně od Turnova, kde na nás čekají například překrásná skalní města. Výchozím bodem je pro nás Turnov, město obklopené Českým rájem. Naše kroky budou přímo kopírovat červenou turistickou značku – Zlatou stezku Českého ráje.

ČR, Český ráj: krásná místa severně od Turnova – VIDEO
Publikováno: 1.8.2017
Jižní část Českého ráje máme již zmapovanou a naše putování pokračuje. Pojďme si tedy představit poslední část – jeho sever.

ČR, Český ráj: Turnov a příroda na jihozápadě – VIDEO
Publikováno: 18.7.2017
Český ráj je velmi oblíbený a lidé se sem rádi vracejí. Tato oblast, která se nachází 80 km severovýchodně od Prahy, je chráněnou krajinnou oblastí (CHKO) od roku 1955, je tedy první chráněnou krajinnou oblastí tehdejšího Československa. CHKO Český ráj vznikla především díky unikátním skalním městům, které je potřeba chránit pro další generace. Kromě skalních měst najdete klid i u nádherné přírody v okolí jezer a také se zde nachází mnoho historických památek, které můžete navštívit.

ČR, Doksy – dovolená pro celou rodinu
Publikováno: 3.6.2017
Léto a prázdniny se blíží a je pomalu čas vybírat, kam na víkend či na delší dovolenou. Pobyt v zahraničí u moře je sice lákavý, ale časově a finančně trochu náročnější. Co ale dělat, když přijdou i k nám tropy a je potřeba uspokojit celou rodinu? I v Čechách máme skvělé prázdninové letovisko, jsou jím Doksy u slavného Máchova jezera. Ať máte děti věkově od sebe hodně vzdálené, či rozdílné zájmy s partnerem, nebojte se sem vyrazit.

ČR, Krkonoše: Vrchlabí
Publikováno: 8.9.2016
Sjíždíte z kopce do údolí, které kolem dokola svírají zelené kopce. Kontrastně vás oslní zářící bílá nespočtu budov výrobního autozávodu. Jsou to haly Škodovky, kde se od roku 2012 vyrábějí převodovky. Naše cesta ale směřuje dál do centra. Dominantou Vrchlabí je místní zámek a chrám sv. Vavřince, jehož věž se mi stěží vejde do záběru fotoaparátu.

ČR, Semily: Via Ferrata Vodní brána
Publikováno: 15.12.2014
Máte-li chuť jít si vylézt nějakou ferratu a nemáte prostor vyjet do zahraničí do hor, jsou samozřejmě i možnosti místních ferrat. Jedna z nich se nachází v Semilech, v severních Čechách. Jedná se o mladou cvičnou ferratu v krásném prostředí, je vybudována na skále na břehu řeky Jizery, naproti je turistická stezka (červená), která právě v těchto místech vede přes vysuté lávky vybudované na boku skály.


Souvisejicí videa

ČR, Český ráj: krásná místa severně od Turnova
V dnešním videu se podíváte do severní části Českého ráje, nejprve se vydáme po turistické magist...

ČR, Český ráj: krásná místa jihovýchodně od Turnova
Dnes se spolu projdeme po Zlaté stezce Českého ráje. Vyjdeme z městské části a přírody bude přibý...

ČR, Český ráj: Turnov a příroda na jihozápadě
Do Českého ráje se snad každý rád vrací, je to místo klidu, krásné přírody a historických památek...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.2.2019
Se zajímavým nápadem přišla paní Marcela Kotrčová, majitelka apartmánů v Nových Hradech.
14.2.2019
Jihoitalské město Matera získalo titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2019. Zároveň je i hlavním městem stejnojmenné provincie. Ještě před několika desítkami let bylo považováno za město chudých a hrozil mu postupný rozpad. Dnes se těší ochraně UNESCO a ročně ho navštíví tisíce návštěvníků.
13.2.2019
Přijďte se podívat na výstavu nejznámějších legend a pověstí, která se koná v OC Max Nitra, a to až do 28. února.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – JAPONSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 15. 2. 2019
svátek:Jiřina
dnes:
pátek 15.2.
10 °C
zítra:
sobota 16.2.
11 °C