www.infoglobe.cz » ČR – skalní hrad Sloup

ČR – skalní hrad Sloup

Publikováno: 19.7.2018
Česká republika nabízí mnoho krásných zřícenin, hradů a zámků. Jednou z památek je hrad Sloup, kterým vás dnes provedu. Nachází se na severu Čech, nedaleko Nového Boru. Okolí vesnice je protkané mnoha turistickými stezkami, které vás provedou především kolem skalních masivů a věží, které jsou pro tuto oblast velmi typické. Z tohoto důvodu asi nikoho nepřekvapí, že hrad Sloup se nachází na skále. Projíždíte-li z Nového Boru do Zákup po hlavní silnici, v obci Sloup v Čechách si nemůžete nevšimnout skalního bloku po pravé straně. Právě na tomto pískovcovém bloku se strmými stěnami se nachází hrad.

Pokud jedete autem, zamiřte rovnou na placené parkoviště severovýchodně pod skalním blokem (platí se 40 Kč na 2 hodiny). Na parkovišti najdete stánky se suvenýry, točenou zmrzlinu a trdelník. Přímo odsud vede dnešní vstup na hrad, který se využívá od 19. století. Původní vchod byl ze severu přes spodní dvůr, který je nyní uzavřen. Ze spodního dvora vedou nahoru dvouramenné vstupní schody (taktéž nepřístupné, ale jsou krásně vidět z tzv. horní plošiny).

skalní podstavec hradu Sloup

Z parkoviště se po východní stěně dostanete na schodiště vytesané ve skále, které vás dovede až k dřevěné terase s pokladnou (původně barokní zahrádka). Vstupné pro dospělou osobu činí 70 Kč, snížené vstupné je za 40 Kč. Na pokladně můžete koupit i mapku nebo si zaplatit průvodce.

Historici nejsou schopni přesně určit, k čemu osídlení skály původně sloužilo, zda již od počátku jako hrad či panství, nebo jestli skála pouze skýtala lidem útočiště v době ohrožení. Předpokládá se, že první náznaky místností po obvodu skály jsou od prostých občanů, až později bylo dotvářeno systematické opevnění. Zřejmě byly vytesané prostory doplněny přístřešky a dalšími dřevěnými přístavbami, protože ve skále jsou staré kapsy k ukotvení tehdejších trámových konstrukcí. Od počátku 14. století až do století 17. patřilo sloupské panství převážně Berkům z Dubé, příslušníkům rodu Ronovců. Místu se nevyhnuly válečné události, které opevnění pobořily.

pozůstatky místností v severní části hradu

Nejvýrazněji se do historie zapsalo období baroka a hrabě Ferdinand Hroznata z Kokořova, který koncem 17. století zahájil rozlehlou přestavbu zanedbaného skalního místa. Měl ideu poutního místa, která však nebyla zcela naplněna. Měl zde být oddělen prostor řeholníků od přicházející veřejnosti (tedy prvky kláštera). Tehdy vznikl jak kostel s lucernou, tak jižní terasy s nikami křížové cesty a později vinicí. Jedná se tedy o zcela zásadní změny. S dalšími léty se vystřídali na hradě další majitelé, kteří provedli drobné stavební zásahy. V r. 1945 byl celý majetek znárodněn a skalní útvar byl později prohlášen kulturní památkou.

jižní ochoz hradu   jižní terasy

místnost v jižní části   skalní místnost s historickými obrazy

Nejzajímavější částí prohlídky je zajisté již zmíněný kostel ve skále z roku 1693, jehož věž (tzv. lucerna) je dominantou patra nad kostelem – východní plošiny. Na východní plošině se dále nachází dvě umělé jeskyně – boží hrob a vzkříšení. Obrazy však asi nikdy nebyly do mělkých výklenků osazeny. Nyní je ochoz velmi romantickou částí prohlídky – terasy s vinicí a výhledem na hradní rybník. Na vrchní terase můžete přes mříže nahlédnout do další z místních zajímavostí, kterou je středověká zásobnice na obilí, která má tvar džbánu a je hluboká 7 m (tento vstup byl protesán až v 17. století). Vršek zásobnice je taktéž odkryt, proto je možné do ní nahlédnout (či hodit minci pro štěstí) přímo z vrchu, z tzv. horní plošiny, která je porostlá trávou a stromy.

skalní domek   věž kostela na východní plošině – tzv. lucerna

GPS: 50°44'10.6"N 14°34'50.5"E

Text: Martina Kefurtová

Foto: Martina Kefurtová, Wikimedia Commons: VitVitDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Česká Lípa: ideální stanoviště při toulkách po českém severu - VIDEO
Publikováno: 16.7.2013
Další ze skoro povinných zastavení při putování Máchovým krajem je Česká Lípa. Její historické jádro leží na pravém břehu řeky Ploučnice, která městem protéká.

ČR, České Švýcarsko: Jetřichovice a Mariina vyhlídka – VIDEO
Publikováno: 17.7.2018
Nenápadná obec na Děčínsku má o návštěvníky postaráno. Jetřichovice totiž patří mezi jedno z center národního parku České Švýcarsko a nedaleké Jetřichovické stěny lákají výletníky všech typů. Od rodin s malými dětmi až po milovníky lezení.

ČR, Svojkov – tipy na výlety v okolí
Publikováno: 2.8.2018
Svojkov je malá obec v okrese Česká Lípa, na trase mezi Novým Borem a Zákupy. V krajině na severu obce najdete dva vrcholy – Tisový vrch (540 m n. m.) a Slavíček (535 m n. m.). Obec také na severu obklopují Svojkovské skály (pískovcové skály), které protínají dvě turistické trasy: červená (dálková) trasa a zelená (místní) turistická.

ČR, Hořovice: kousek na Kokořín i do Českého krasu - VIDEO
Publikováno: 3.9.2013
Středočeské Hořovice se přímo nabízí jako povinná zastávka při putování mikroregionem Hořovicko. Jsou známé také díky kvalitně obsazeným parkurovým závodům.

ČR, Doksy – dovolená pro celou rodinu
Publikováno: 3.6.2017
Léto a prázdniny se blíží a je pomalu čas vybírat, kam na víkend či na delší dovolenou. Pobyt v zahraničí u moře je sice lákavý, ale časově a finančně trochu náročnější. Co ale dělat, když přijdou i k nám tropy a je potřeba uspokojit celou rodinu? I v Čechách máme skvělé prázdninové letovisko, jsou jím Doksy u slavného Máchova jezera. Ať máte děti věkově od sebe hodně vzdálené, či rozdílné zájmy s partnerem, nebojte se sem vyrazit.

ČR, Děčín - zámek: klenot Českého Švýcarska - VIDEO
Publikováno: 1.4.2014
Kdo kdy mířil podél Labe do Německa, nemohl si nepovšimnout, jak rozmanitá a krásná je krajina kolem říčního koryta. Podobné přívlastky patří i městu Děčín, ležícímu na soutoku dvou řek - Labe a Ploučnice. Na skále přesně nad bodem, kde se obě řeky stékají, stojí zámek Děčín – dominanta města.

ČR, Děčín: Růžová zahrada - VIDEO
Publikováno: 8.4.2014
Děčín – to je spojení historie a přírodních krás Českého Švýcarska. O děčínském zámku jsme si povídali minulý týden. Dnes se budeme věnovat Děčínu samotnému, Růžové zahradě, která je součástí zámku a která nabízí dokonalé výhledy na město i nádhernou okolní přírodu.

ČR, České Švýcarsko: Výlet do soutěsek Kamenice – VIDEO
Publikováno: 3.7.2018
Pokud vyrazíte na výlet do národního parku České Švýcarsko, rozhodně byste neměli minout jednu z nejoblíbenějších částí – soutěsky řeky Kamenice nedaleko Hřenska, kde vás mimo jiné čeká plavba na lodičkách a spousta majestátních skalních útvarů.

ČR: Pravčická brána – dominanta Českého Švýcarska – VIDEO
Publikováno: 26.6.2018
S rozpětím 26,5 m a výškou 16 m jde o největší pískovcovou skalní bránu v celé Evropě. Právě její majestátnost proslavila České Švýcarsko nejen u nás, ale i ve světě, proto když do našeho nejmladšího národního parku vyrazíte na výlet, určitě byste Pravčickou bránu neměli minout.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Svět zvířat

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Nejkrásnější výlety lanovkou, kniha tipů na výlety pro rodiny s dětmi z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu
1. cena redakce:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci se snídaní v hotelu Agnes Bohdaneč a prohlídka palírny.
2. cena redakce:
Roční předplatné tištěné verze časopisu Koktejl

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.10.2018
Plynulé propojení Bardějovských lázní s městem Bardějov přinese nový turistický singletrack HERKULES pro cyklisty i pěší. V těchto dnech ho dokončují místní oblastní organizace cestovního ruchu.
21.10.2018
Nenechte si ujít noční prohlídky hradu Beckov, které budou probíhat v úterý 30. a středu 31. října, vždy od 18.00, 19.00, 20.00 a 21.00.
20.10.2018
V industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic se začala stavět pobočka Národního zemědělského muzea. Rekonstrukce dvou bývalých továrních hal potrvá 15 měsíců. Ostrava tak získá první státní muzeum.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – Myanmar:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 22. 10. 2018
svátek:Sabina
dnes:
pondělí 22.10.
15 °C
zítra:
úterý 23.10.
9 °C