www.infoglobe.cz » ČR: Svatojánské proudy – krásný podzimní výlet kousek od Prahy

ČR: Svatojánské proudy – krásný podzimní výlet kousek od Prahy

Publikováno: 19.10.2017
Jelikož se počasí v Čechách na nás ještě na posledních pár dní usmálo, nehodlali jsme tuto příležitost promarnit a rozhodli se vyrazit na příjemný výlet. Ze Smíchovského nádraží v Praze jsme vyrazili autobusem číslo 390 do Štěchovic, které lze využít jako startovní místo pro přibližně 10kilometrovou naučnou stezku Svatojánské proudy.

stezka Svatojánské proudy

Ve Štěchovicích jsme prošli podél pěkné hasičárny a pak pokračovali přes malý most, za kterým jsme objevili první informační tabuli o místní památce, která na nás shlížela z nejbližšího kopečku. Jednalo se o stylový secesní kostel sv. Jana Nepomuckého, který byl vystaven v letech 1911–1915. Svatojánské proudy dostaly své jméno právě po tomto slavném mučedníkovi. Poté jsme již objevili první zelenou značku, která nás upozornila, že jsme se správně napojili na naši dnešní stezku. Místní kolemjdoucí nám navíc byla doporučena i trasa po červené, že prý nabízí lepší výhledy.

cesta kolem hasičárny   most od hasičárny směrem na stezku, vlevo kostel sv. Jana Nepomuckého

kostel sv. Jana Nepomuckého

Nejdříve nás čekalo krátké strmější stoupání, v jehož závěru se nám otevřel krásný výhled na štěchovickou vodní nádrž a vodní elektrárnu Štěchovice, kterou nám opět více přiblížila další z mnoha informačních cedulí nacházejících se podél stezky. Přehrada byla vytvořena zatopením úseku nazývaným právě Svatojánské proudy v letech 1937–1945 kvůli regulaci odtoku vody z Vltavy. Ihned za přehradou nám toto malebné údolí nabídlo neskutečné množství výhledů na nádhernou krajinu zalitou hřejivým sluncem se stromy, jejichž listí hýřilo snad všemi podzimními barvami. Čas od času jsme potkávali vodáky na kajacích či výletníky na motorových člunech, prošli jsme maličkou chatovou oblastí a jedna z dalších informačních tabulí nás poučila, že naše stezka byla první značenou českou turistickou trasou Klubem českých turistů.

stezka Svatojánské proudy  stezka Svatojánské proudy  stezka Svatojánské proudy

Dalším známým mezníkem naší cesty byla trampská osada Ztracenka (celým názvem Ztracená Naděje), kde se již opékaly vuřty a dělaly nejrůznější opravy na dřevěných příbytcích. My jsme však pokračovali směrem na vesnici Štěchovice-Třebenice, protože nás již trochu tlačil čas. Okolní krajina se mírně změnila z klasické lesní na skalnatou a nabídla nám opět nové a neméně nádherné výhledy přes malebné údolí. Vyhlídky byly střídány občasnými skalními tunely a tu a tam jsme na sluníčku pozorovali vyhřívající se maličké ještěrky.

stezka Svatojánské proudy – trampská osada Ztracenka

S blížícím se koncem stezky jsme pomalu scházeli níže ze skal a znovu se kolem nás začaly objevovat zvolna rozšiřující se chatové osady. V jedné z nich nás na okraji stezky čekal osamocený stoleček s nejrůznějšími suvenýry (pohledy, magnetky, náramky či turistické známky) s mističkou plnou peněz. Bylo příjemné vidět, že zde funguje systém bez prodavače a turisté poctivě zaplatí za vybrané zboží. Stezka se postupně rozšířila i pro auta a my jsme dorazili až ke známé přehradě Slapy. Před ní nás ještě jako bonus čekaly dlouhé schody vedoucí nahoru do Třebenic, avšak za odměnu nás zavedly až k místní restauraci, kde jsme si rádi dali pivo i pozdní oběd a krásně tak zakončili dnešní příjemný výlet.

stezka Svatojánské proudy   stezka Svatojánské proudy

stezka Svatojánské proudy

Na závěr by bylo určitě dobré zmínit, že stezka vede strmým úbočím a určitě není vhodná pro cyklisty a pro ty, kteří mají problémy s pohybovým ústrojím. Autobus jezdí o víkendu v půlhodinových intervalech (z Prahy do Štěchovic), nicméně pak z Třebenic do Prahy jsou již intervaly dvouhodinové, proto je dobré si výlet raději trochu časově rozplánovat.

GPS: 49°49'23.3"N 14°26'13.1"E

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Mníšek pod Brdy: město na Zlaté stezce - VIDEO
Publikováno: 29.4.2014
Mníšek pod Brdy ležící na úpatí Brdského hřebene se nabízí turistům jako ideální výchozí bod po nádherném okolí Brd. Zajímavé je i město samotné.

Karlštejn: Solvayovy lomy
Publikováno: 20.2.2018
Pokud chcete vyrazit na procházku, udělejte si výlet na Karlštejn a zároveň do Solvayových lomů, které jsou nedaleko.

ČR: Dobříš - místo pod rakouskou nadvládou - VIDEO
Publikováno: 13.9.2011
Ta Dobříš, ne ten Dobříš, jak se mnozí mylně domnívají, je město bezmála 50 kilometrů vzdálené od Prahy. V Dobříši se lidé stavují hlavně, aby viděli místní Chateau.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Báječná dovolená

1. 7. – 31. 8. 2018
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Průvodce po tajemných místech z internetového knihkupectví bux.cz Nejkrásnější výlety na tajemná místa + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v Ubytování na jedničku (penzion Daniela) na Lipně + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lanovkou + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.7.2018
Již v sobotu 21. července ožije krásné prostředí prievidzského lesoparku hudbou, divadlem a zábavou. Místní amfiteátr bude hostit akci Všichni máme zelenou, kterou chce připomenout myšlenku ochrany životního prostředí a snižování ekologické stopy společným cestováním.
17.7.2018
Metropole má novou veřejně přístupnou rozhlednu. Jmenuje se Doubravka a vyrostla na Černém Mostě. Jedinečná stavba od světoznámého architekta je vyplétaná z akátového dřeva a doplněná prvky modřínu a oceli.
16.7.2018
V roce 2018 si připomínáme 25. výročí vzniku Národní banky Slovenska. Při této příležitosti se příznivci Muzea mincí a medailí v Kremnici, které je součástí NBS od roku 1994, mohou těšit na sérii volných vstupů do vybraných expozic muzea – přesně 25krát v průběhu letošního roku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - MALAJSIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 18. 7. 2018
svátek:Drahomíra
dnes:
středa 18.7.
26 °C
zítra:
čtvrtek 19.7.
27 °C