www.infoglobe.cz » ČR, Svatý Kopeček – místo víry a oddechu

ČR, Svatý Kopeček – místo víry a oddechu

Publikováno: 12.2.2017
Poutní místa mají jakousi nepopsatelnou atmosféru, která láká tisíce z nás k jejich návštěvě. Nedávno jsme se pokochali krásami Svatého Hostýna, který nám učaroval. Možná i proto jsme se krátce nato rozhodli vidět další významné poutní místo v Česku – Svatý Kopeček.

Svatý Kopeček je součástí Olomouce, se kterou je propojen i přímými linkami městské hromadné dopravy. Díky 393 m n. m. a premonstrátskému klášteru s bazilikou Navštívení Panny Marie je v poměrně rovinaté krajině výrazným prvkem, kterého si nelze nevšimnout.

Svatý Kopeček od Olomouce

Vznik tohoto poutního místa, které bylo ještě do 17. století zalesněné, se váže ke jménu bohatého olomouckého obchodníka s vínem – Jana Andrýska, který dal postavit malou kapličku na nynějším kopci (kdysi nazývaném Svatá hora). Traduje se, že místo bylo zvoleno na základě zjevení Matky Boží ve snu, který měl. Kaple byla postavena na pozemku premonstrátského opatství a již brzy nato se stala vyhledávaným místem věřících lidí.

Svatý Kopeček od Olomouce

Dějiny tohoto místa pokračovaly zničením kaple během třicetileté války a výstavbou chrámu Navštívení Panny Marie. Postupně přibyly další účelové stavby, a tak se nám v dnešní době naskýtá pohled na velmi cenný barokní komplex ze 17. a počátku 18. století. O bohatou vnější a vnitřní výzdobu se postarali přední umělci té doby. Mezi největší architektonické skvosty patří chrámové průčelí s bočními křídly ozdobenými alegorií božských ctností. Nechybí zde ani sochy světců a dvanácti apoštolů. Vnitřní prostor chrámu se skládá z hlavní a příčné lodi, nad kterou se nachází impozantní kupole, po stranách je umístěno až osm bočních kaplí. K vidění je zde bohatá umělecká výzdoba či nádherné varhany. Je až neuvěřitelné, že ani dvě světové války či požár toto poutní místo nezničily.

chrám Navštívení Panny Marie

Svatý Kopeček přivítal i mnohé osobnosti, např. Marii Terezii, papeže Jana Pavla II., který chrám povýšil na „baziliku minor“, nebo krakovského arcibiskupa Stanisława Dziwisza.

chrám Navštívení Panny Marie

Na Svatém Kopečku se nachází i zoologická zahrada, která na ploše 42,5 ha nabízí k vidění přes 1 800 zvířat různých druhů. V jejím areálu můžete navštívit i 32 metrů vysokou vyhlídkovou věž, avšak k dosažení jejího vrcholu musíte překonat 128 schodů. Najdete tu i lanový park, nedaleký hospic či Wolkerovu vilu, kde bydlela babička slavného básníka Jiřího Wolkera, který zde trávil prázdniny. Jako upomínku na toto období složil i báseň „Svatý Kopeček“.

Svatý Kopeček

Tímto poutním místem prochází i několik turistických tras či cyklostezek. Upozorňujeme, že pokud byste chtěli zdolat Svatý Kopeček pěšky nebo na kole, tak počítejte s převýšením přibližně 70 metrů. Pod vrcholem se nachází také naučná stezka Svatý Kopeček, která se zaměřuje na historii a současnost zdejšího kraje. Délka naučné trasy je 7,1 km a má 9 zastavení. U čtvrtého zastavení se nacházejí pozůstatky zříceniny Kartouzky, kde působil mnišský řád kartuziánů.

chrám Navštívení Panny Marie   alej

Svatý Kopeček je místem klidu, víry, nádherných staveb a několika turistických atrakcí. Konají se zde svatby, křty, velkolepé bohoslužby či celonárodní poutě. Půvab tohoto místa dotvářejí stánky se suvenýry či malým pohoštěním.

GPS: 49°37'44.7"N 17°20'15.4"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Olomouc – město světových unikátů I
Publikováno: 15.2.2017
V následujících řádcích navštívíme středomoravské město Olomouc, které se ve světě proslavilo nejen syrečky či památkami, ale i květinovou výstavou nebo bohatou historií.

ČR, Olomouc – město světových unikátů III
Publikováno: 1.3.2017
Po návštěvě Dolního náměstí a obhlídce Žerotínova náměstí jsme pokračovali spletí uliček a dostali jsme se znovu na Horní náměstí, v jehož těsné blízkosti se nachází unikátní kostel sv. Mořice.

ČR, Svatý Hostýn – poutní místo
Publikováno: 25.1.2017
Tentokrát se vydáme k nejvýše položenému mariánskému poutnímu místu na Moravě, které již celá staletí přitahuje poutníky nejen z blízkého okolí, ale i dalekých krajů. Tím místem je Svatý Hostýn.

ČR, Olomouc – město světových unikátů II
Publikováno: 22.2.2017
Minulý týden jsme začali poznávací procházku po Olomouci a ve stručnosti jsme si řekli o její historii. Naším výchozím bodem bylo Horní náměstí, jehož dominantou je sloup Nejsvětější Trojice, ale i budova radnice s věží.

ČR, Teplice nad Bečvou – Hranická propast
Publikováno: 14.12.2016
Poté co jsme minulý týden začali procházku po lázeňském areálu obce Teplice nad Bečvou (na levém břehu Bečvy), se dnes přesuneme na pravý břeh, abychom po krátkém turistickém výstupu mohli naplno obdivovat nejhlubší propast na světě.

ČR, Teplice nad Bečvou – lázně obdařené přírodním bohatstvím
Publikováno: 7.12.2016
Před nedávnem jsme objevovali krásu města Hranice. Po několikahodinové procházce jsme v našich toulkách pokračovali dál. Ani jsme se nenadáli a už jsme opět parkovali u obce Teplice nad Bečvou, která je jednou z nejvýznamnějších přírodních i lázeňských oblastí v České republice.

ČR, Hranice – město, které je škoda nenavštívit
Publikováno: 20.11.2016
Geomorfologický celek Moravská brána se může pochlubit krásnými přírodními zákoutími, ale i zajímavými městy, mezi které dozajista Hranice patří. Toto 23 kilometrů od Přerova vzdálené město je již od pravěku křižovatkou silnic, kde se snoubí historie s modernou.

ČR, Přerov – město opevněné historií
Publikováno: 30.10.2016
Dnes se budeme toulat po Moravě, přesněji po Olomouckém kraji, kde navštívíme město Přerov. Toto jen něco přes 20 kilometrů od Olomouce vzdálené město je důležitou dopravní křižovatkou a zároveň zajímavým výletním tipem pro cestovatele.

ČR, Bystřice pod Hostýnem – město ohýbaného nábytku
Publikováno: 5.2.2017
Po návštěvě poutního místa Svatý Hostýn jsme nemohli vynechat ani tři kilometry vzálené město Bystřice pod Hostýnem, které je proslulé výrobou ohýbaného nábytku. Samozřejmě nábytek není zdaleka vše, co toto městečko nabízí.

ČR, Holešov – historie, osobnosti a památky
Publikováno: 29.1.2017
Na západním okraji Hostýnských vrchů v okrese Kroměříž se rozprostírá městečko Holešov, které je známé hlavně díky raně baroknímu zámku s velkolepým francouzským parkem a poměrně bohatou židovskou historií.

ČR, Rymice – obec s nádechem minulosti
Publikováno: 1.2.2017
Přibližně 11 kilometrů od Holešova se nachází obec Rymice, která láká turisty na pamětihodnosti lidové architektury.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Olomouc a Svatý Kopeček
Moravská metropole Olomouc nabízí všem cestovatelům skutečné dobrodružství. Vydejte se poznávat p...

ČR, Holešov a Rymice – dva rozdílné světy
Město Holešov se nachází na západním okraji Hostýnských vrchů a nabízí návštěvníkům procházku po ...

ČR, Teplice nad Bečvou – lázně a světová propast
Málokterá obec se může pochlubit tolika přírodními unikáty jako Teplice nad Bečvou. Díky výjimečn...

ČR, Hranice – křižovatka cest
V dnešní fotogalerii se vydáme na procházku po městě Hranice, které se nachází v okrese Přerov. N...

ČR: Ostrava – Moravská a Slezská
K dominantám města patří vyhlídková věž Nové radnice, odkud máte celé město pěkně na dlani. V pří...

ČR, Brno – metropole Moravy
Hlavním kulturním, společenským a vzdělanostním centrem Moravy je druhé největší město v ČR – Brn...

ČR, Moravský kras – vápencová nádhera
Zavítejte prostřednictvím naší fotogalerie do Moravského krasu, který patří mezi nejvýznamnější k...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Městská džungle

1. 1. – 28. 2. 2018
1. cena:
Kniha Procházky po pražských hřbitovech z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA
1. cena redakce:
Švýcarské hodinky Sea Force v hodnotě 9 290 Kč od firmy Wenger
2. cena redakce:
Výpravná a výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
3. cena redakce:
Dvě vstupenky na veletrhy FOR CARAVAN, FOR BOAT, FOR TRAVEL a HLUBINA

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.1.2018
Zažijte netradiční posezení v rámci cyklu Setkání s minulostí pod Zelenou klenbou už 24. ledna v expozici Středoslovenského muzea v Banské Bystrici.

18.1.2018
Návštěvníci Prahy budou zklamaní, orloj na věži Staroměstské radnice totiž uvidí tak za půl roku. Čeká ho spolu s kaplí, apoštoly a kalendáriem restaurování.
17.1.2018
Pokud jste milovníky lidové hudby, neváhejte nad účastí na 14. ročníku celoslovenské prohlídky heligonkářů s názvem Svatoantonská heligonka.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - INDONÉSIE:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 1. 2018
svátek:Doubravka
dnes:
pátek 19.1.
4 °C
zítra:
sobota 20.1.
2 °C