www.infoglobe.cz » ČR, Tábor: naučná stezka Pintovka

ČR, Tábor: naučná stezka Pintovka

Publikováno: 9.4.2015
Lesním komplexem, který navazuje z jihozápadní strany na centrum města, se klikatí hned několik turistických tras a naučná stezka se stejným jménem jako samotný lesopark - Pintovka.

Pintovka

Jak uvádějí zdroje a turistická mapa, naučná stezka je okružní a začíná v Táboře pod Švehlovým mostem. Nám se však zdála příliš krátká, a tak jsme okruh rozšířili o zelenou a červenou trasu, které ještě spolu s modrou trasou různě naučnou stezku křižují. Ať se tedy vydáte přímo z centra po zelené nebo se někde cestou napojíte, naše první zastávka je klášter Klokoty. My jsme parkovali u rybníku Jordán, prošli parkem pod hradem kolem Housova mlýna, a stoupali k poutnímu místu (ul. U Klokotského kláštera). Také se můžete vydat po zelené značce ul. Lipová alej přímo od hradu s věží Kotnov.

areál KlokotyPintovka

Klokotský barokní areál vyrostl (17.-18. stol.) na místě pramene léčivé vody, která tu vyvěrala dle dochovaných materiálů již ve středověku. Prohlídka kostela, kaplí, křížové cesty a sousedícího hřbitova zabere tak hodinku. Pokračujeme dále po zelené značce.  Pod námi se nachází geologická expozice, ke které jsou od turistů vyšlapány cestičky z celkem prudkého kopce, my ale zelenou značku opouštíme v místech pozvolnějšího srázu a sejdeme k lesní restauraci Harrachovka, oblíbeného místa všech pěší i cyklo turistů. Jsme zhruba v polovině cesty a zasloužíme si odměnu. Posezení na terase či v altánu s bublající Lužnicí se nám nechce ani opouštět…

restaurace Harrachovkalávka u Harrachovky

Odtud vede asfaltka až k lávce u Harrachovky, kde se schází opět se zelenou značkou. Nedávno opravený betonový mostík vás převede přes řeku a na levém břehu můžete pokračovat po červené turistické značce buď po proudu až k zřícenině hradu Příběnice (7 km), čímž si vycházkový okruh značně prodloužíte, nebo se vydat vlevo proti proudu cestou podél toku. My se vydáváme vlevo, mineme rozcestí Vlčí důl s kaskádovitě padající vodou a kolem Benešova mlýna, kde se mění koryto řeky, přijdeme k poustevníkovu obydlí.  Podle legendy tam kdysi ve stráni na skalním ostrohu žil a také skonal poustevník, o kterém nikdo nevěděl a kterému se za podivných okolností dostalo posledního pomazání.

Vlčí důlmísto poustevníka

Podél lesních cest jsou umístěny poučné a informační tabule, takže se cestou dozvíte něco o historii parku Pintovka, koloběhu vody, cyklu přírody a soužití různých společenstev s člověkem. Asfaltovou rovinkou se dostanete pod most A. Švehly, kam ústí všechny barevně značené cesty i naučná stezka, a společně pokračují k přírodní památce Granátová skála. Otevírá se vám nádherný pohled na jádro města a jeho strategickou polohu, a hned je vám jasné, proč husité kdysi na hoře Tábor založili královské město a obranný hrad. Místo má ještě dřívější historii, tak 2 století př. Kr. tu podle všeho bývalo oppidum a kolem roku 1267 zde Vítkovci založili město Hradiště spolu s hradem.

Na naleštěné ploše torza granátové skály můžete zkoumat stavbu horniny s množstvím třpytivých bodů – táborských granátů, které sice nemají nic společného s tzv. českým granátem, ale z hlediska geologie jde o hodnotné místo, prohlášené za přírodní památku Granátová skála.

Závěrečný úsek stoupáte po schodišti, které ústí mezi městskými hradbami do středu města. Popsaná cesta má kolem 10 km.

Text a foto: Monika BabickáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Ratměřice: Naučná stezka sedláka Oneše
Publikováno: 14.3.2019
Obec nedaleko Vlašimi se dostala do povědomí lidí díky tomu, že sousedí se známou obcí Jankov, kde se odehrála důležitá bitva evropského významu. Osudy obcí se prolínají nejen v historii. Dnes je propojují dvě naučné stezky, které vám přiblíží období bitvy u Jankova. Z návsi Ratměřic vede okružní stezka dlouhá 3 km s komiksovým příběhem místního sedláka Oneše a my se vydáme po jeho stopách.

ČR, Třeboň: Historické město obklopené rybníky
Publikováno: 10.8.2017
Malebné město se zachovalým historickým jádrem leží v jihočeské krajině plné rybníků, nejen ty však stojí za jeho slávou.

ČR: Zámek Červená Lhota – pohádka nad hladinou
Publikováno: 21.4.2016
V krásné přírodě jižních Čech (asi 17 km od Jindřichova Hradce) se nachází jedno opravdu romantické a pohádkové místo – vodní zámek Červená Lhota. Stojí na malém skalnatém ostrůvku uprostřed rybníka a s okolím ho spojuje jen kamenný most.

České Budějovice: výstava orchidejí
Publikováno: 11.2.2016
Kdo v únoru 2016 od 12. do 21. navštíví Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, bude mít možnost obdivovat krásu královské květiny orchideje. Výstava orchidejí, bromélií a jiných exotických květů je doplněna i o zástupce z živočišné říše.

Jindřichův Hradec: Malá silvestrovská jízda párou
Publikováno: 29.12.2015
Poslední příležitost svézt se parním vlakem po kolejích úzkého rozchodu se vám letos naskytne 30. prosince. Malou silvestrovskou jízdu zimní krajinou uvítají nejen milovníci staré techniky, ale i rodiny s dětmi.

ČR: Votice – sv. Martin klepe na dveře
Publikováno: 9.11.2015
Vůně podzimních hroznů, pečené brambory, svatomartinská husa, staročeská řemesla, sladký trdelník, střílení prakem, chléb se škvarky a sklenička prvního vína je každoroční tradicí ve středočeských Voticích.

ČR: Tábor – husitská bašta na Lužnici – VIDEO
Publikováno: 2.12.2014
Mohutné opevnění, nekonečný shon a krčmy plné statečných mužů, tak mohl vypadat jihočeský Tábor v době husitských válek. A přinejmenším část opevnění a duch dávných hrdinů městu zůstaly. Po Českém Krumlově je druhým nejoblíbenějším cílem zahraničních turistů v kraji, a to rozhodně právem. Pojďme se tedy společně podívat do míst, která byla němými svědky nejdůležitějších rozhodnutí husitských armád.

ČR: Sedlčansko – cesta krajem kamenů
Publikováno: 26.1.2014
Ne nadarmo se sedlčanskému, petrovickému a sedlecko-prčickému regionu říká „krajina kamenů“. Pojďme se přesvědčit, jaké krásy skrývá neživá příroda tajuplného kraje na pomezí středních a jižních Čech, a vydejme se na pěší túru po páteřní turistické stezce křižující Votickou pahorkatinu.

ČR, Tábor: Geologická expozice Pod Klokoty
Publikováno: 10.2.2014
Město Tábor se se svými cca pětatřiceti tisíci obyvateli nachází v Jihočeském kraji na řece Lužnici, kde je druhým největším městem po Českých Budějovicích. Díky centru města, které je památkovou rezervací, je významným centrem cestovního ruchu.

Bechyně
Publikováno: 19.7.2008
Bechyně je město v jižních Čechách na řece Lužnici. Má necelých 6 000 obyvatel a je známo výrobou keramiky a lázněmi. Velmi dobře zachovalé historické jádro města představuje od roku 1990 jednu z nejhodnotnějších městských památkových zón v Čechách.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Ratměřice: po stopách sedláka Oneše
Okruh naučné stezky vás provede okolím obce Ratměřice. Jednotlivá zastavení vám prostřednictvím s...

ČR, Tábor: Lesopark Pintovka
Území s ekologickou rovnováhou na ploše 144 ha, které bylo zahrnuto do regionálního biocentra Pin...


Souvisejicí videa

ČR: Tábor - Lužnice a husité
Husité město založili v roce 1420 a pojmenovali ho podle posvátné hory Thabor u Nazaretu ve Svaté...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.5.2019
Slovenský rekord za největší vertikální nápis v exteriéru získala obec Kružlová. Místní obyvatelé jej postavili v Údolí smrti, kde se uskutečnila největší tanková bitva v rámci karpatsko-dukelské operace.
23.5.2019
Tato akce se koná každé dva roky a je zaměřena na prezentaci 21. základny taktického letectva Čáslav. Dynamické ukázky vojenské letecké techniky s doprovodným programem uvidíte v sobotu 25. května od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma.
22.5.2019
V sobotu 1. června se Svatoplukovo náměstí v Nitře opět stane dějištěm oblíbené akce Festival chutí Nitranského kraje. Na náměstí a v přilehlých uličkách vyrostou stánky plné gastronomických specialit z nitranského regionu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 24. 5. 2019
svátek:Jana