www.infoglobe.cz » ČR, Třebíč – nejmladší zářez na pažbě UNESCO

ČR, Třebíč – nejmladší zářez na pažbě UNESCO

Publikováno: 29.6.2017
Zatím posledním zápisem českých hmotných památek v prestižním seznamu světového dědictví UNESCO jsou židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa. Seznam UNESCO zdobí teprve od roku 2003, město Třebíč ale o stovky let déle. V následujícím článku vám ukážeme, oč jste přišli, pokud jste tam ještě nebyli.

Bazilika sv. Prokopa

Nádherná středověká stavba byla založená už ve 13. století nad řekou Jihlavou jako klášterní kostel benediktinského opatství. Původní kostel byl zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie, ale do života konventu fatálně zasáhla válka Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem, konvent zanikl, po roce 1525 byl kostel odsvěcen a využíván asi 200 let i ke světským účelům. Sousedící benediktinský klášter byl v 16. století Vadštejny přebudován na zámek, ve kterém dnes sídlí Muzeum Vysočiny.

Bazilika, ač v baroku rekonstruovaná, dožila dnešních časů převážně v podobě, v jaké byla založena. Nese stopy románského i gotického stylu, odborníci si ji cení pro patrné vlivy francouzské i německé stavební školy. Co uhrane každého laika, je krása vnitřního prostoru.

bazilika a zámek přes domky židovské čtvrti

I ti, kteří uvnitř dosud nebyli, mohou vědět, jak bazilika vypadá, a to z mnoha historických filmů, které se tu natáčely a které se pro svou estetiku a výpravnost těší zájmu a oblibě filmových diváků. V nedávno uvedeném filmu Hlas pro římského krále představovala bazilika katedrálu Notre-Dame ve scéně, kdy se žení Karel IV. s Blankou z Valois. V historickém dramatu Jan Hus si zase zahrála bazilikální krypta ve scénách výslechu Jana Husa v Kostnici. A jistě postřehnete stejné interiéry i v dalších historických dramatech, např. V erbu lvice, Markéta Lazarová, Podivný host…

    bazilika sv. Prokopa   detail původní výdřevy kleneb v kryptě   oltář v bazilice

Dovnitř se vstupuje impozantním románským portálem (podobným tomu svatoštěpánskému ve Vídni) tzv. Rajskou bránou, za níž se ocitáte ve 13. století. Vnitřní prostor je trojlodní a má barvu tmavého kamene – žuly a pískovce. Mimo dobu pravidelných bohoslužeb si můžete prostor prohlédnout buď sami, nebo s průvodcem. Provází se česky, anglicky a německy. To doporučuji, dozvíte se spoustu zajímavostí a detailů o výzdobě kostela, barokních sochách, kazatelně a křtitelnici a vzácném novogotickém oltáři. Pak určitě zajděte do krypty. Jde o nejstarší část stavby, dokonce s původní výdřevou v některých polích klenby. Čtrnáct zdobených sloupů nese pětibokou křížovou žebrovou klenbu nezvykle rozlehlého prostoru, kde se budete krásně bát. Hezký zážitek je tu třeba Noc kostelů, během které uvidíte kryptu osvětlenou svíčkami a zažijete zde společnou modlitbu. Při takové mimořádné příležitosti je přístupná také „trpasličí“ galerie, ochoz v horní části obvodového zdiva presbytáře. Vchází se na něj malými dvířky po úzkém točitém schodišti a sestupuje symetricky na druhé straně. Celý ochoz je opravdu titěrný, prostě trpasličí.

Rajská brána, vstup do baziliky   kamenický detail výzdoby chrámu

A nakonec tajemství – v labyrintu podzemních klášterních chodeb je ukrytý benediktinský poklad. Když se k Třebíči blížila Žižkova vojska, opat nařídil všechny cennosti řádně zabalit a ukrýt. Přestože Žižka plenit nikdy nepřijel, poklad zůstal pro jistotu ukrytý a posléze byl dokonce zapomenut. Ale pšššt, nechte si to pro sebe.

Židovská čtvrť

Na dohled od baziliky mezi řekou a zeleným svahem kopce Hrádek leží pozoruhodněv Zadní synagoze zachovalá čtvrť, která byla kdysi židovským ghettem. Jde o jedinou židovskou památku (kromě Jeruzaléma) zapsanou samostatně na seznam UNESCO. Je zde celkem 120 domků uspořádaných tak, jak od 17. století vznikaly. Malé, trochu stísněné až pitoreskní baráčky slouží stále jako bydlení, ale v mnohých jsou kavárny a restaurace, kde je příjemné posedět. Projděte si křížem krážem všechny uličky a otevřené průchody a až dobloudíte k informačnímu centru, navštivte sousedící Zadní synagogu. Na její ženské galerii je vystavený model celé čtvrti 1 : 100 tak, jak vypadala v roce 1850. Z infopanelu si můžete pustit výklad k některým významným stavbám. Se synagogou sousedí dům Seligmanna Bauera, kde je malé muzeum košer řeznictví. Ve čtvrti bylo vše – radnice, synagogy, škola, mikve, špitál, šlachta… Jen nečekejte skanzen, domy jsou obydlené a nedostanete se tedy úplně kamkoli. Kdo je zvědavý na detaily a zajímá ho historie soužití židů a křesťanů v Třebíči, může si projít 12 zastavení naučné stezky Po stopách opatů a rabínů. Vede městem, takže na infopanely narazíte i náhodně.

židovský hřbitov

Z židovské čtvrti proklouzněte některou z uliček mezi zadními dvorky dozadu na Hrádek. Směrovky vás dovedou k židovskému hřbitovu. Máte-li atmosféru takových míst rádi, bude se vám tu líbit. Náhrobní kameny nejsou přesně spočítané, jen odhadem jich je 3 000, hebrejské nápisy na náhrobcích dosud čekají na své přečtení a rozbor. Nejstarší náhrobek je prý z roku 1625. Kde se pohřbívalo do té doby? Nikdo neví. Tajemství je tu, jak vidíte, ještě dost.

Zadní synagoga a židovská škola   židovská čtvrť a městská věž v pozadí

A nakonec na rozhlednu

Na celou Třebíč vám stačí jeden den. Doporučuji ještě prohlédnout si celé město z výšky, takových možností je tu víc. Na Hrádku je hned několik vyhlídkových míst, je to pěkná odpočinková procházka v zeleni nad řekou. Cesta vás povede kolem Žižkovy mohyly a zříceniny městské obranné věže.

Asi se budete chtít podívat i na Karlovo náměstí do centra města. Z něho už je to jen pár kroků k městské věži u kostela sv. Martina, na kterou se dá vystoupat a z výšky 35 m vidět Třebíč jako na dlani.

Karlovo náměstí a židovská čtvrť z městské věže

A třetí možnost je na jižní straně města rozhledna na Kostelíčku, vystavěná na torzu městské vodárenské věže. Vede sem zelená turistická značka a z centra je to po ní asi půlhodina cesty.

Parkování: ideální polohu má placené parkoviště na Žerotínově náměstí na začátku židovské čtvrti GPS: 49.2169292N, 15.8761339E, je ale poměrně malé. Zámecká parkoviště jsou zde: 49.2160772N, 15.8743431E a zde: 49.2175925N, 15.8702364E nebo je možné parkovat na Karlově náměstí (placené).

 

Text a foto: Radka SnížkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Vysočina – hrady a zámky nad řekou Sázavou
Publikováno: 14.7.2016
Během jednoho dne můžete navštívit tři klenoty nacházející se při řece Sázavě. Hrad v Ledči nad Sázavou, historické centrum a zámek ve Světlé nad Sázavou a na závěr majestátní hrad v Lipnici nad Sázavou.

ČR, Telč – Benátky na rybnících i renesanční galerie
Publikováno: 13.7.2017
Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči je doslova renesanční galerií pod širým nebem. Tedy s kapkou baroka, abych to upřesnila. Telči se přezdívá Moravské Benátky, neboť její střed je obehnán rybníky, které sahaly až k hradbám, a město se tak mohlo proměnit v nedobytnou vodní pevnost. Právě historické jádro si do dnešní doby uchovalo až na drobné úpravy svou renesanční tvář, díky této unikátní celistvosti bylo historické centrum zapsáno již roku 1992 na seznam kulturního dědictví UNESCO.

ČR: Jaroměřice nad Rokytnou – Moravské Versailles
Publikováno: 7.9.2017
Slavné francouzské Versailles bylo již ve své době inspirací pro mnohá šlechtická sídla. Jedním z takových je i zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou, kterému se přezdívá Moravské Versailles. Nejde o žádnou klamavou reklamu ve snaze přilákat na tuto barokní perlu co nejvíce turistů. Jan Adam z Questenberka si opravdu přál v Jaroměřicích svoje Versailles vybudovat. Jaroměřice měly být kulturním střediskem regionu, centrem zábavy i umění a domovem múz. I když – jak už to tak bývalo – plány byly velkolepé, ale kvůli nedostatku financí mohly být uskutečněny pouze částečně, ale centrem kulturního života se zámek stal a dějištěm kulturních událostí je i dnes.

ČR, Náměšť nad Oslavou – několik podob zámku
Publikováno: 21.9.2017
Sezona hradů a zámků už pomalu končí, ale pár víkendů ještě zbývá. Pokud jste se nenabažili historie přes léto, určitě ještě vyrazte. Čtyřkřídlý renesanční zámek se tyčí jako jasná dominanta na kopci nad městem Náměšť nad Oslavou. Pokochat pohledem na něj se můžete třeba z kamenného barokního mostu přes řeku Oslavu a úchvatný pohled na město zase nabízí zámecká zimní zahrada, do které se můžete v rámci prvního prohlídkového okruhu podívat. Není divu, že si tento zámek vybral prezident Beneš jako své letní sídlo.

ČR: Městečko Brtnice a hrad Rokštejn – poutníkova čistá radost
Publikováno: 16.6.2016
Dnes vás chci pozvat do jednoho z těch půvabných míst, kam hluk civilizace nedoléhá, kde v památkové zóně malého města hnízdí čápi a nedaleko v lese čeká na své objevitele nádherná hradní zřícenina.

ČR: Znojmo – víno, okurky a úctyhodná historie – VIDEO
Publikováno: 19.7.2016
Nedaleko hranic s Rakouskem se na jihu Moravy rozkládá krásné historické město Znojmo. Proslavilo se hlavně svým vínem a okurkami, málokdo ale ví, že v něm najdete například relikvii svatého Bonifáce a mnoho středověkých památek nebo že se v něm koná jedna z velmi oblíbených konferencí TEDx. Pojďme se nyní prostřednictvím videa a fotoreportáže do Znojma společně podívat.

ČR, Jihlava: česko – moravská metropole - VIDEO
Publikováno: 11.9.2012
O Jihlavě slýcháme ve zprávách snad denně. Aby taky ne – Jihlava je totiž statutárním městem Kraje Vysočina, a tak není divu, že se v místě, které obrazně rozděluje Čechy a Moravu, sem tam něco zásadního semele. Aby bylo úplně jasno v tom, kudy hranice vlastně vede, nechala Marie Terezie v Jihlavě „postavit“ čtyři hraniční kameny.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Znojmo - poklad jižní Moravy
Historické město Znojmo na vysokém břehu nad údolím řeky Dyje patří k nejpozoruhodnějším památkám...


Souvisejicí videa

ČR: Znojmo – víno, okurky a úctyhodná historie
Znojmo se proslavilo zejména okurkami a svým vínem, ale najdete v něm i mnoho krásných památek. R...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Jarní výlet

1. 3. – 30. 4. 2018
1. cena:
Kniha Česko v kostce z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Průvodce po Kalábrii - Film o krásách regionu na DVD + podrobná turistická mapa
1. cena redakce:
Voucher v hodnotě 2000 Kč na ubytování ve Wellness hotelu Vyhlídka**** v Náchodě
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Příroda z vydavatelství Extra Publishing
3. cena redakce:
Kniha Jak si užít cestování z nepřeberné nabídky cestovatelských knih Knižního klubu

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.4.2018
Zahájení v pořadí již sedmé litomyšlské lázeňské sezony proběhne od středy 25. do neděle 29. dubna. Opět po roce ožije lázeňská promenáda slavnostním průvodem, hudební i divadelní produkcí. Chybět nebudou ani oblíbené lázeňské prameny, lázeňské lavičky, výstava historických vozidel a veškeré dění bude pod dohledem prvorepublikového četnictva.
20.4.2018
Největší cestovatelský portál na světě opět sestavil žebříčky těch nejoblíbenějších destinací na světě.
19.4.2018
Historický festival v Libušíně u Kladna má už svoji tradici. Letošní 27. ročník přinese setkání dvou tisícovek šermířů do údolí pod bývalé hradiště kněžny Libuše. Rytířské turnaje, doprovodný program a zatím největší středověká bitva v ČR se koná v sobotu 21. dubna od 12 hodin.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KAMBODŽA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 21. 4. 2018
svátek:Alexandra
dnes:
sobota 21.4.
25 °C
zítra:
neděle 22.4.
24 °C