www.infoglobe.cz » ČR: Ústí nad Labem - outsider mezi turistickými cíli. Neprávem.

ČR: Ústí nad Labem - outsider mezi turistickými cíli. Neprávem.

Publikováno: 18.9.2014
Město Ústí nad Labem je tu pro cyklisty, turisty i jejich děti, aby je povzneslo, ohromilo i pobavilo. Přečtěte si, jak na to jde. Jste-li Ústečan a máte pocit, že v tomto městě vás nemá co překvapit, čtěte také. Nejspíš zjistíte, že i pro vás má město pár novinek, o nichž jste nevěděli.

Cyklostezka Labe, fenomén mezi evropskými cestami, měří jen v Ústeckém kraji plných 96 km a přivádí do města v sezóně tisíce cyklistů každý víkend. Ústí má pro ně netradiční zajímavost: střekovské Masarykovo zdymadlo, k němuž
musí vystoupat po schodech. Za námahu však budou odměněni procházkou po
zdymadle, národní technické památce. Za odměnu se pak mohou po zdymadle projít a prohlédnout si ho. Jinak je ale cyklostezka vhodná pro rekreaci rodin s dětmi, dálkové cyklisty i bruslaře, vozíčkáře i seniory a cestu po ní si lze zpestřit výletem do Tiských stěn nebo Krušných hor a k tomu využít ústecké cyklobusy.

Větruše

Přijedete-li autem, zaparkujte nejlépe v Obchodním centru Forum v centru města. Lanovka na Větruši má spodní nástupní stanici právě zde a tuto atrakci musíte zvolit, pokud se chcete do tohoto tradičního výletního místa dopravit. Pěší cesta je kvůli současné dopravní infrastruktuře téměř nedostupná, ale jednosměrné jízdné za 18 Kč vám díru do peněženky neudělá a jízda lanovkou vám pomůže ušetřit síly na procházku po naučné stezce Větruše – Vrkoč. Samotný zámeček ukrývá hotel, restauraci a věž, která je celoročně přístupná pro vyhlídky. Zvládnete 111 schodů?

U paty zámečku se s dětmi vyřádíte v zrcadlovém bludišti, za pěkného počasí si můžete volně probloudit venkovní labyrint vysázený z tújí. Odbočka ze žluté značky vede k historickému popravišti, zřízenému v roce 1543, nově opravenému. Na konci 18. století, kdy město ztratilo hrdelní právo, začal kamenný objekt pustnout. Dnes se ale opět skví v plné kráse, osazený vysokým křížem. Působivé a tajemné místo posledního skonu na okraji skály.

Na Větruši začíná zmíněná 4,5 km dlouhá naučná stezka, která vás zavede k dvanáct metrů vysokému Vaňovskému vodopádu a skalnímu útvaru Vrkoč z čedičových sloupků. Cesta nenudí, rozkryje vám řadu výhledů do Labského údolí a na hrad Střekov.

hrad Strekov

Ostatně vyhlídky jsou velkou turistickou devizou města a dlužno říci, dobře využitou. Na vedlejším kopci Malém Sedle se nabízí Střekovská vyhlídka. Na torzu kamenné letecké pozorovatelny je venkem vedeno schodiště z akátového dřeva, a tak tato osmimetrová rozhlednička s upraveným okolím čeká na svého výhledů lačného turistu. V korunách blízkých stromů můžete zahlédnout třeba žluny.

Přímo v centru města se tyčí Mariánská skála. Na té pozor, výhledy nejsou zabezpečeny zábradlím a pokud jdete s menšími dětmi, vezměte je raději kousek dál, na Erbenovu vyhlídku. Vede k ní značená stezka Bertiným údolím, tak romantickým a zeleným, že nebudete věřit, že jste stále ještě pár kroků od centra a hlavně od rušné silnice. Po celý rok přístupná rozhledna, rekonstruovaná v roce 2006, nabídne pohled  na město, Bukovou horu, Milešovku, Bořeň a část Krušných hor.

Mariansky most

Nechcete-li ale cíleně obcházet rozhledny, o dramatické pohledy ani tak nepřijdete. Meandr Labe zde do krajiny vybrousil hluboký kaňon a vydáte-li se Ústím kamkoli, nabídne se pokaždé nový pohled na skály, řeku a město. Kromě výšin město nabízí i podzemí. Loupežnická jeskyně ve svahu Zámeckého vrchu je asi 100 m dlouhá šikmá skalní puklina se vstupem nad třímetrovým stupněm. Šest až 5 m vysokých síní je propojeno sotva půlmetrovými plazivkami. V horších časech zde obyvatelé schovávali majetek, dnes byste tu vyrušili netopýry. Raději se vypravte objevit dílo lidské ruky. Nově otevřené Muzeum civilní obrany najdete ve skále pod Větruší. Jde o bývalý kryt CO, jehož 750 m štol bylo vyraženo během 1. světové války. Díky partě nadšenců je nyní přístupných 500 m chodeb a část původních štol. Mezi exponáty jsou např. plynové masky z roku 1920 nebo technické zajímavosti a předměty nalezené v okolí.

Vetruse z mostu Edvarda Benesa

Ani podzemí, ani rozhledny? Nevadí, rozhlédneme se po ulicích. Symbolem města se stal v posledních patnácti letech Mariánský most, který byl dokonce zařazen v ustecky kostolik so sikmou vezoumezinárodní odborné anketě mezi deset nejkrásnějších světových staveb. Most není k přehlédnutí kvůli nápadnému tvaru konstrukce a chodník pro pěší a cyklisty vede po vyvýšeném středovém pásu.

Přímo v centru města je další evropská rarita – kostel se šikmou věží. Při bombardování Ústí za druhé světové války bylo zasaženo i bezprostřední okolí kostela Nanebevzetí Panny Marie a jeho věž se vychýlila ze svislé osy o cca 2 stupně. Odklon v horní části věže činí 2 metry a pěkně jej můžete pozorovat z blízkého nákupního centra, kde je v patře na výloze nakreslený srovnávací rastr. Vně kostela jsou instalovány drobné kamenné památky z okolí, například kamenný krucifix s Máří Magdalenou.

Od kostela pár kroků, na Mírovém náměstí, které poznáte socha sv. Antonina Paduanskehopodle vysokého sloupu se sochou sv. Antonína Paduánského, je otevřeno turistické informační centrum. To doporučuji navštívit, zde vás s milou ochotou vybaví mapkami a informacemi o tom, co určitě nevynechat. Vezměte si třeba letáček s názvem Vilová architektura a projděte si šumnou trasu kolem vil významných architektů, například Albina Camillo Müllera (geometrická secese) nebo Ervína Katona (funkcionalismus).

Nově rekonstruovanou památkou je kostel sv. Floriána v areálu zámku Krásné Březno. Kostel je unikátní památkou tzv. saské renesance a do dnešních dnů se v tomto stavebním slohu dochoval téměř beze změn. Nespokojte se s obhlídkou exteriéru, zajděte i dovnitř. Žebrová síťová klenba s hřeby či diamantové portály, patrové empory, unikátní hlavní oltář s alabastrovými reliéfy z počátku 17. století a nezvyklý motiv oltáře, to vše stojí za vidění.

V infocentru na Mírovém náměstí začíná vaše cesta i v případě, že chcete připravit dobrodružné odpoledne dětem. Vyzvedněte si zde „pas“ a pokyny k hledání a putujte za pokladem Labské královny. Dvě nezávislé hry, různě obtížné, založené na geocachingovém hledání podle GPS souřadnic vás provedou po místech spojených s pověstmi o Labské královně a jejich pomocnících. Projdete-li úspěšně všechna stanoviště, budete si moci v infocentru odemknout truhlu s pokladem.

zamok Krasne Brezno

Dalším zážitkem pro děti bude jistě návštěva zoo. Cvičení lachtanů nebo procházka slonů po zahradě nestačí? Můžete se stát na den chovatelem nebo si zaplatit zážitek- krmení zvířete.

Ve Vaňově zase mají Pohádkový les. Truhlář Josef Kašpar vyřezal ze dřeva přes dvacet postaviček a rozmístil je v lese podle zelené turistické značky na cca pěti kilometrech. vyhlad na Usti

Kdyby vašemu ústeckému výletu nepřálo počasí, je tu také Městské muzeum nebo Muzeum modelové železnice na zámku Trmice.

Až budete mít příležitost Ústí nad Labem navštívit, stanete se jeho fanouškem. Pokud už jím nejste.

Text/foto: Radka Snížková

 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Pravčická brána – dominanta Českého Švýcarska – VIDEO
Publikováno: 26.6.2018
S rozpětím 26,5 m a výškou 16 m jde o největší pískovcovou skalní bránu v celé Evropě. Právě její majestátnost proslavila České Švýcarsko nejen u nás, ale i ve světě, proto když do našeho nejmladšího národního parku vyrazíte na výlet, určitě byste Pravčickou bránu neměli minout.

Německo, Saské Švýcarsko: Světoznámá pevnost Königstein
Publikováno: 28.9.2023
Famózní skalní komplex, labské esíčko, nedobytná sláva, outdoorová lákadla, výstava fotografií, cestovatelské přednášky, poučné a cestovatelské hry pro děti.

ČR, Ústí nad Labem – Střekov: symbol města - VIDEO
Publikováno: 18.3.2014
Vysoko na kopci nad Labem, jen krátce před tím, než nejdelší českou řeku začnou lidé nazývat po německy Elbe, stojí ozdoba průmyslového města Ústí nad Labem – hrad Střekov.

Skalní bludiště Tiské stěny
Publikováno: 7.11.2009
Pískovcový masív Tiských stěn leží na okraji Labských pískovců na severu Čech a dosahuje nadmořské výšky až 613 metrů. Přesto je zdejší procházka velmi příjemná a nemusíte vůbec překonávat žádné kopce či přelézat skály, opomenete-li poslední výstup úseku, kam jste takřka na začátku slézali.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Ústí nad Labem
Pro někoho možná překvapivý turistický cíl, ale svým návštěvníkům má co nabídnout: hrad Střekov,&...




Souvisejicí videa

ČR, Ústí nad Labem – Střekov: symbol města
Hrad Střekov je beze sporu symbolem průmyslového města Ústí nad Labem. Stojí vysoko na skalním os...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X