www.infoglobe.cz » ČR: Vlašim – srdce Podblanicka s unikátním zámeckým parkem

ČR: Vlašim – srdce Podblanicka s unikátním zámeckým parkem

Publikováno: 19.4.2018
Půvabné město se pyšní unikátním zámkem a rozsáhlým zámeckým parkem.

Něco málo z historie

Dominantou města ležícího v údolí řeky Blanice je bezpochyby zámek, který vznikl přestavbou původního hradu. Tu inicioval arcibiskup Jan Očko z Vlašimi. Hrad byl přestavěn na u nás velmi vzácný kastel francouzského typu. Poté několikrát měnil majitele, nakonec v 18. století připadl Auerspergům. V zámku je dnes muzeum přibližující návštěvníkům přírodní poměry a historii Podblanicka. Vystoupat se dá také na zámeckou věž, ze které uvidíte celé město jako na dlani.

Panoráma města doplňují ještě věže dvou kostelů. První z nich je zasvěcen svatému Jiljí a pochází ze 16. století, druhý patří Církvi československé husitské. Oba se nacházejí takřka naproti sobě nedaleko Husova náměstí.

zámek   kostel

Na procházku vlašimským parkem

Zámek obklopuje rozsáhlý anglický park, který začala budovat Marie Josefa z Trautsonu a její manžel Karel Josef z Auerspergu na místě dřívější obory a zámecké zahrady na konci 18. století. V této době byly v módě rozsáhlé krajinářské parky zabydlené romantickými stavbami a vlašimský park patří mezi nejlepší příklady tohoto stylu.

Vlašimské brány

Hlavní vstupy do parku jsou tvořeny mohutnými bránami – Vlašimskou, Domašínskou a Znosimskou. Pokud se k zámku vydáte z Husova náměstí, Vlašimskou bránu nemůžete minout. Dnes v ní sídlí Podblanická galerie, před tím měl v prvním patře věže ateliér malíř Stanislav Příhoda. Domašínská brána střeží vstup do parku od vesnice Domašín, v současnosti se v ní nachází restaurace. Možnosti občerstvit se nabízí také brána Znosimská. Všechny tři brány jsou o něco mladší než samotný park, vznikly až během úprav v 19. století.

Domašínská brána

Romantické stavby

Čínský pavilonV parku se původně nacházelo kolem dvaceti staveb a sochařských dekorací, mnoho se jich do dnešních dnů ale nedochovalo. I tak je zde ale pořád co obdivovat. Jedním z dochovaných objektů je Čínský pavilon. Původně byla součástí celého komplexu také věž spojená s pavilonem můstkem, celek byl obklopen ptačími voliérami. Právě přes věž také vedla jediná přístupová cesta do pavilonu. Po jejím stržení bylo schodiště zabudováno přímo do pavilonu.

Další romantickou stavbou je Starý hrad. Nachází se nadekorace pavilonu stráni nad řekou Blanicí, jen kousek od zámku. Je vystavěn v pseudogotickém slohu. Původně se mu říkalo Kouzelný hrad. V jeho interiéru prý před zraky návštěvníků pomocí tajného mechanismu pod podlahou mizel nábytek.

Do parku i zámku můžete celoročně, v areálu parku se nachází také dětské hřiště a zastřešené kluziště. Můžete se také vydat na komentovanou prohlídku parku a podívat se do interiérů jeho staveb, nejvýznamnější místa tu spojuje naučná stezka.

Starý hrad

Pro milovníky přírody

V parku se dobře daří nejrůznějším živočichům a rostlinám. Je plný staletých dubů a rostou tu vzácné druhy rostlin, jako je například lilie zlatohlavá.

údolí Blanice v parku

Pokud odejdete Vlašimskou bránou, přímo naproti najdete budovu místní pobočky Českého svazu ochránců přírody. Ten pomáhá s údržbou parku, provozuje Podblanické ekocentrum a ParaZOO. Zde žijí nejrůznější divoká zvířata, která byla odchycena a léčena v místní záchranné stanici pro živočichy, ale do volné přírody už se zpátky vrátit nemohou. Najdete tu řadu, dravců, sovy, vydry ale také třeba mluvícího krkavce.

Jestli ještě nemáte plán na víkendový výlet, vydejte se sem.

GPS: 49°42'22.2"N 14°53'35.2"E

 

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Jitka ErbenováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Vlašim - život na zámku a v podzámčí - VIDEO
Publikováno: 20.12.2011
Historické centrum Vlašimi kouzlí všemi možnými způsoby. Jeho půvab jen podtrhuje kopcovité podloží, na kterém se rozkládá.

ČR, Benešov: nejen dopravní uzel, ale i kus historie - VIDEO
Publikováno: 23.10.2012
Důležitá obchodní i dopravní křižovatka, moderní a dynamické město, ale také místo plné historie – takový je Benešov, vzdálený od Prahy necelých padesát kilometrů.

ČR, Ratměřice: Naučná stezka sedláka Oneše
Publikováno: 14.3.2019
Obec nedaleko Vlašimi se dostala do povědomí lidí díky tomu, že sousedí se známou obcí Jankov, kde se odehrála důležitá bitva evropského významu. Osudy obcí se prolínají nejen v historii. Dnes je propojují dvě naučné stezky, které vám přiblíží období bitvy u Jankova. Z návsi Ratměřic vede okružní stezka dlouhá 3 km s komiksovým příběhem místního sedláka Oneše a my se vydáme po jeho stopách.

ČR: Divišov – Lbosín: rozhledna Špulka a naučná Ptačí stezka
Publikováno: 17.6.2014
Do Středočeského kraje na Benešovsku letos přibyla nová rozhledna v podobě dřevěné špulky na nitě, podle níž dostala i svůj název. Špulka je také synonymem pro vzájemné propojení 21 obcí sdružených v mikroregion CHOPOS, který se stal hlavním aktérem výstavby. Cestou k rozhledně se pomocí informačních panelů dozvíte něco málo o ptačí říši.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Ratměřice: po stopách sedláka Oneše
Okruh naučné stezky vás provede okolím obce Ratměřice. Jednotlivá zastavení vám prostřednictvím s...

ČR: Hrad Červený Újezd
Pokud máte rádi historii, zkuste navštívit v okrese Praha – západ soukromou stavbu nadšenců, kteř...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.5.2019
Slovenský rekord za největší vertikální nápis v exteriéru získala obec Kružlová. Místní obyvatelé jej postavili v Údolí smrti, kde se uskutečnila největší tanková bitva v rámci karpatsko-dukelské operace.
23.5.2019
Tato akce se koná každé dva roky a je zaměřena na prezentaci 21. základny taktického letectva Čáslav. Dynamické ukázky vojenské letecké techniky s doprovodným programem uvidíte v sobotu 25. května od 9 do 17 hodin. Vstup je zdarma.
22.5.2019
V sobotu 1. června se Svatoplukovo náměstí v Nitře opět stane dějištěm oblíbené akce Festival chutí Nitranského kraje. Na náměstí a v přilehlých uličkách vyrostou stánky plné gastronomických specialit z nitranského regionu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALBÁNIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 24. 5. 2019
svátek:Jana