www.infoglobe.cz » ČR: Vysoká u Příbrami – vyrážíme za Antonínem Dvořákem

ČR: Vysoká u Příbrami – vyrážíme za Antonínem Dvořákem

Publikováno: 17.8.2017
Nebýt Antonína Dvořáka, který ve Vysoké u Příbrami rád pobýval a tvořil, většina z nás by o ní nejspíš nikdy neslyšela. Kromě vzpomínek na slavného hudebního skladatele se sem ale vyplatí vyrazit i za krásnými okolními lesy nebo výhledy na šumavský masiv, který se otevírá z mnoha okolních míst.

Památník Antonína Dvořáka

Vesnice je poprvé zmiňována už v roce 1367, kdy tu stávala tvrz Vysoký. Ta byla později přestavěna na dvoupatrový zámek. Do dnešních dnů se ale nedochoval, teď na jeho místně stojí pozdně empírová vila, kterou si zde podle návrhu architekta Čeňka Gregora nechal postavit hrabě Václav Kounic v roce 1887. A právě díky němu sem začal jezdit Antonín Dvořák. Ten se totiž oženil s Annou Čermákovou, mladší sestrou Kounicovy ženy Josefíny, tím pádem byl s Václavem Kounicem v příbuzenském vztahu. Při svých návštěvách skladatel nejprve pobýval ve správcovském objektu na okraji parku, později ve vsi zakoupil vlastní dům.

Dvořákův pomník

Kounicova vila je často nazývaná zámeček, stojí při okraji lesa a je obklopena anglickým parkem se dvěma jezírky a altánkem. V budově je umístěna expozice připomínající Kounicovu rodinu, kromě Antonína Dvořáka zahrnuje i dalšího slavného českého hudebníka – Josefa Suka, manžela Dvořákovy dcery Magdaleny. V památníku najdeme malý koncertní sál a pokoj věnovaný manželům Kounicovým, v prvním patře uvidíme makety ze scén Dvořákových oper a kostýmy z opery Rusalka. V Galerii Václava Kounice dostávají prostor krátkodobé výstavy.

Sládkovna   jezírko parku

Rusalčino jezírko

Inspiraci nejen k opeře Rusalka prý mistr nalezl na procházkách po okolních lesích a okolo Rusalčina jezírka. Od vily není daleko, dostanete se k němu po modré turistické značce. Jedná se o malý slatinný močál, v létě občas bývá ozdobený kvetoucími lekníny. Místní krajina přitahovala i jiné umělce. V bývalé myslivně (dnes nazývané Sládkovna) se zotavoval další z Kounicových přátel, básník Josef Václav Sládek. Objekt leží u hlavní brány parku a je využíván jako kavárna. Pamětní deska umístěná před loukou za zámečkem zase připomíná místo, kde žil Josef Kholl, bojovník proti nacismu.

Rusalčino jezírko    pamětní deska

Vila Rusalka

Antonína Dvořáka zdejší krajina natolik inspirovala, že se rozhodl zakoupit zde vlastní nemovitost. Od svého švagra koupil ovčín na východním okraji vsi a přestavěl ho na vilu, kde pravidelně trávil celé léto. Vilu najdete snadno, leží přímo u silnice mířící na Narysov, před ní se nachází pomník připomínající slavného skladatele a jeho nejvýznamnější díla. Rusalka je stále majetkem Dvořákových potomků a veřejnosti je nepřístupná. Budete se tak muset spokojit s pohledem přes plot. Výjimečné prohlídky se občas konají – většinou v období června, kdy se zahrada zámečku rozezní hudbou v rámci pravidelné Muzejní noci.

vila Rusalka

Přístup a otevírací doba

Do Vysoké se nejsnadněji dostane z Příbrami nebo z Rožmitálu pod Třemšínem. V obou případech najedete na silnici číslo 18 a u bohutínské základní školy odbočíte na vedlejší silnici doleva (pokud pojedete od Rožmitálu, odbočíte doprava). Odtud jsou to do Vysoké asi 2 kilometry. Milovníci pěších túr se na zámeček mohou vydat z Příbrami pěšky. Cestu značí modrá turistická značka a vede podél unikátní technické památky – tzv. struh, které přiváděly vodu z brdských nádrží do příbramských dolů. Bohužel jsou dnes už na mnoha místech poničené a zasypané.

zámeček   struhy

GPS: 49°38'12.0"N 13°56'26.6"E

Text a foto: Eliška GregorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Tetín – poutní místo a hradiště nad Berounkou – VIDEO
Publikováno: 22.5.2018
Chcete spojit výlet do krásné přírody s výletem do české historie? Vyrazte do obce Tetín nedaleko Berouna. Nejenže tu podle pověsti sídlila Krokova dcera Teta, ale také tu ve zdejším hradišti zavraždili kněžnu sv. Ludmilu.

ČR: Maková hora – poutní místo uprostřed nádherné přírody
Publikováno: 10.5.2018
Poutní kostel na Makové nad Smolotely je krajinnou dominantou, která se právem pyšní přezdívkou barokní perla středního Povltaví, ale také oázou klidu obklopenou překrásnou přírodou.

ČR, Brdy: Kam na běžky?
Publikováno: 1.2.2018
Nebojte se vyrazit do Brd i v zimě, zdejší krajina je totiž krásná v každém ročním období.

ČR: Bohutín – Vesnice s hornickou minulostí
Publikováno: 26.10.2017
Pokud se vydáte z Příbrami směrem na Plzeň, projedete celý Bohutín od začátku až do konce. Vesnice je spojena s hornictvím a díky své výhodné poloze je také ideálním výchozím místem pro poznávání Brd.

ČR, Příbram – procházky po městě
Publikováno: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdské vrchoviny a pyšnit se může například bohatou hornickou minulostí a jedním z nejznámějších mariánských poutních míst u nás.

ČR: Příbram – Hornické Březové Hory
Publikováno: 24.8.2017
Příbram asi nejvíce proslavilo hornictví a mariánské poutní místo Svatá Hora. V dnešním článku se vydáme právě na havířské Březové Hory.

ČR: Renesanční zámek Březnice
Publikováno: 2.6.2016
Nedaleko historického hornického města Příbrami leží renesanční zámek Březnice, který se může chlubit opravdu bohatými dějinami. Návštěvníkům nabízí několik prohlídkových okruhů, ale i odpočinek v parku či parkánové zahradě nebo příjemné posezení v zámecké kavárně.

ČR, Mníšek pod Brdy: město na Zlaté stezce - VIDEO
Publikováno: 29.4.2014
Mníšek pod Brdy ležící na úpatí Brdského hřebene se nabízí turistům jako ideální výchozí bod po nádherném okolí Brd. Zajímavé je i město samotné.

ČR: Dobříš - místo pod rakouskou nadvládou - VIDEO
Publikováno: 13.9.2011
Ta Dobříš, ne ten Dobříš, jak se mnozí mylně domnívají, je město bezmála 50 kilometrů vzdálené od Prahy. V Dobříši se lidé stavují hlavně, aby viděli místní Chateau.

ČR: Zámek Blatná – sídlo rodu Hildprandtů
Publikováno: 5.5.2016
Jižní Čechy jsou proslulé množstvím vodních ploch a ani Blatensko není výjimkou. Dnes se vydáme na zámek Blatná, který spolu s Červenou Lhotou patří mezi nejkrásnější vodní panská sídla. A nejen zámek je cílem turistů, k areálu totiž patří i anglický park.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj kraj

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Kniha Brdy známé i neznámé z knihkupectví bux.cz
2. cena:
Nepostradatelný průvodce na cestách Cestovní deník
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Výlety podél Sázavy
3. cena redakce:
Kost, brožura z řady vlastivědných průvodců nakladatelství Putujme

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.5.2018
V sobotu 26. května na brněnském výstavišti začíná Festival RE:publika. Připomene sté výročí vzniku Československa a devadesát let od otevření výstaviště. Důležitou součástí festivalu bude výstava ALFONS MUCHA: DVA SVĚTY, která zkombinuje dva protipóly tvorby světoznámého secesního malíře Alfonse Muchy – majestátní cyklus Slovanská epopej a sbírku plakátů.
23.5.2018
Během června bude v hlavním městě Slovenska probíhat v pořadí již 11. ročník festivalu Dolce Vitaj, který nabídne výběr současného italského umění ve všech žánrech.
22.5.2018
Jubilejní desátá Noc kostelů se bude konat v pátek 25. května. Návštěvníci tak budou mít příležitost nahlédnout do věží, sakristií, kaplí, křížových chodeb a nechat se provést slovem, hudbou či potěšit setkáním.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ISLAND:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 24. 5. 2018
svátek:Jana
dnes:
čtvrtek 24.5.
24 °C
zítra:
pátek 25.5.
23 °C