www.infoglobe.cz » ČR: Zelená hora u Žďáru aneb božský Santini

ČR: Zelená hora u Žďáru aneb božský Santini

Publikováno: 12.5.2016
Dokud bude stát kostel na Zelené hoře u Žďáru, bude tu přítomen závan geniálního ducha. Ducha odvážného, vzdělaného, bohem políbeného barokního architekta Jana Blažeje Santini Aichela.

Podíváme se dnes na místo, kde stojí stavba, která je pro svou architektonickou výjimečnost zapsána na prestižním seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Je to kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, stavba nepodobná žádné jiné v Čechách. Své smělé vize inspirované křesťanskou kabalou, respektující symboly a skrytý řád světa zde realizoval drobný, tělesně postižený Santini mezi lety 1719 a 1722, a to na základě objednávky opata místního cisterciáckého kláštera Václava Vejmluvy. Ten byl, jak je doloženo, velkým ctitelem Jana Nepomuckého ještě v době před jeho blahoslavením. (Jen pro úplnost – Jan Nepomucký zemřel mučednickou smrtí z rukou přisluhovačů krále Václava IV. podle legendy proto, že odmítl porušit kněžský slib a vyzradit zpovědní tajemství.)

Zelená Hora

Když se na jaře roku 1719 našly v hrobě Jana Nepomuckého ve svatovítské katedrále zachované tkáně (prý jazyk), byl to pro opata jasný signál započít s přípravami stavby kostela na počest tohoto mučedníka. Santini měl tedy konkrétní zadání, mohl tak do plánů promítnout Janovu symboliku. Jedná se především o pět hvězd, které se prý zjevily v okamžiku jeho smrti. S čísly a kružítkem Santini pracoval nejraději. Na Zelené hoře proto do pěti napočítáte mockrát. Jako druhé číslo si zde zvolil trojku – symbol svaté Trojice. Půdorys samotného kostela má tvar pěticípé hvězdy a je uzavřen v ambitech tvaru deseticípé hvězdy s pěti branami a pěti kaplemi. Uvnitř kostela je dominantní sochou samozřejmě sv. Jan Nepomucký, stojící na zeměkouli a stoupající do nebe. Pět osmicípých cisterciáckých hvězd zde zastupuje pět kontinentů, na nichž je šířeno křesťanství. V nejvyšším místě kopule je umístěna schrána ve tvaru jazyka, v níž je snad uchována vzácná relikvie světce – kousek kosti s přirostlým jazykem. Některá okna v kostele mají také tvar jazyka, jiná připomínají biskupskou mitru, což je odkaz na opata Vejmluvu, a další pravidelný třícípý tvar symbolizuje svatou Trojici.

světlo, foto Lenka Houbová

kostel na Zelené hoře, foto Lenka Houbová  pohled do kopule, foto Jiří Spurný  oltář, foto Jiří Spurný

Kostel tak nabitý symboly a odkazy je věčným zdrojem dohadů příznivců heretických disciplín i ctitelů sv. Jana, udivuje matematiky i numerology, inspiruje architekty, vzrušuje historiky. Je to stavba, kde každý oblouk něco znamená, každý detail na něco odkazuje. Až budete sami v kostele stát, zkuste se soustředit na hru světel pronikajících okny. Průvodce vás jistě upozorní na vše, co byste neměli přehlédnout. Komentovanou prohlídku můžete absolvovat v návštěvnické sezoně od dubna do října a lze ji dohodnout i v anglickém nebo německém jazyce.

Nádvoří mezi kostelem a ambity sloužilo jako hřbitov, dnes je snahou přesunout hroby na nové místo na úpatí hory.

hlavní brána, foto Jiří Spurný

A název Zelená hora? Místu se původně říkalo Černý les. Ten byl vykácen před zahájením stavby a i dnes je pahorek udržovaný bez porostů, které by kostelu clonily. Název Zelená hora je odkazem na Zelenou horu u Nepomuku, odkud pocházel světec a kde stál už tehdy domovský klášter cisterciáků.

Za hezkého počasí se nabízí v okolí dva vyznačené vycházkové okruhy. Nejsou nijak dlouhé (do 3 km) a jsou pohodlné i pro kočárek či invalidní vozík. Nabídnou vám pěkné výhledy na poutní místo a dovedou vás ke statku Lyra a Dolnímu hřbitovu, na jejichž vzniku se také podílel Santini. A dalším nepominutelným turistickým cílem je žďárský zámek, který vznikl přestavbou cisterciáckého kláštera.

Zelená hora na podzim, foto Lenka Houbová

A na závěr ještě pár slov k Santinimu. Není nikdo, kdo by poznal jeho stavby a neptal se na individuální příběhy a osud tohoto muže. Narodil se pražskému kamenickému mistrovi Santini Aichelovi a jeho ženě roku 1677. Od prvorozeného se čekalo, žeSantiniho pomníček v pražské Šporkově ulici půjde v otcových stopách, nicméně bylo jasné, že tomu bude bránit jeho vrozená tělesná vada. Zklamání z této situace rozpustil jeho brzy projevený výtvarný talent. Vyučil se malířem a architektem zároveň. Po návratu z tříleté tovaryšské cesty (do Říma) začal pracovat pro představené mnoha klášterů, a tak jeho stavby můžeme dnes obdivovat v Plasech, Kladrubech, Mariánské Týnici, Sedlci u Kutné Hory… Za pouhých 23 let aktivní práce navrhl přibližně 80 staveb (přesné číslo je předmětem sporů), všechny realizace jsou na území ČR. Jako zámožný muž vlastnil dva domy v pražské Nerudově ulici. Zemřel roku 1723 a byl na své přání pochován na Malostranském hřbitově u sv. Jana v Oboře, zhruba v místech dnešní Vlašské ulice. Hřbitov byl ještě v 18. století zrušen a o Santiniho ostatcích nemáme žádné záznamy. Až donedávna neměli jeho obdivovatelé žádnou možnost, kam mu položit květinu. Od prosince 2015 je ale malé pietní místo vytvořeno v Praze na adrese Šporkova 2, tedy blízko místa jeho posledního odpočinku. Na zdi je připevněna pamětní deska a pod ní v dlažbě vyskládaný pravidelný úhledný obrazec – půdorys kostela na Zelené hoře.

GPS: 49°34'48.2"N 15°56'30.7"E

www.zelena-hora.cz

 

Text: Radka Snížková

Foto: Radka Snížková, Miluše Svátková, archiv Zelené hory

S poděkováním paní Lence Houbové, kastelánce poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí fotogalerie

ČR, Sázava – vodní klenot Česka
Vydejte se spolu s námi k řece Sázava, která nabízí kromě zlatavé hladiny i nádherné přírodní sce...


Souvisejicí videa

ČR, Žďár n./S.: střípky historického jádra města
Na podobě historického jádra Ždáru nad Sázavou, města ležícího na pomezí Čech a Moravy, se podeps...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X