www.infoglobe.cz » Dolinou Velkého Sokola

Dolinou Velkého Sokola

Publikováno: 17.9.2010
Aktivní dovolená II. Jak už jsme si v první části našeho putování naznačili, je kemp v Podlesku ideálním výchozím bodem pro návštěvy těch nejpůsobivějších dolin, jako je Suchá Belá či 4 km západně položené Piecky, resp. 6 km vzdálený Vel'ký Sokol a právě ten bude cílem naší dnešní výpravy.

Slovenský ráj je svým profilem regulérní pohoří a tak i zde musíme počítat s nevyzpytatelností počasí a především pak srážek, které mohou za pár hodin proměnit relativně schůdné vodní cesty, žebříky a dřevené lávky v docela dobrodružný survival, kde suchou nohou jen tak neprojdete. Útěchou Vám však může být, že často přeplněné rokliny za nepřízně počasí osiří od davů natěšených turistů, kteří především zdržují, nadšeně hýkají nad krásami přírody a nekontrolovatelně skáčou do záběru přesně ve chvíli, kdy vyndáte fotoaparát. Samozřejmě, kempování v dešti nepatří mezi naše oblíbené koníčky, ale o to víc radím vydat se na cestu ve chvíli, kdy ostatní návštěvníci „ráje“ mrzutě vykukují z provlhlých stanů, kde donekonečna odpovídají na otázky svých ratolestí: „Kdy už půjdeme na výlet?“

My však vyrazíme hned! Náš cíl, Velký Sokol, se nachází necelých 6 km proti  proudu a částečně i korytem bystřiny Biela voda. Po zelené turistické značce, která Vás dovede nejprve k neméně působivé dolině Piecky u osady Hrabušická píla, kde se můžete mimo jiné občerstvit, ale především zde zaplatíte vstupní poplatek (1,5 €) za vstup do přilehlých dolin. K ústí Velkého Sokola však musíme pokračovat o další dva kilometry dál, kde narazíme na levostranný přítok říčky Sokol, jejíž vody, které daly jméno i ráz celému kaňonu, nám budou zanedlouho důvěrně známy! Zpočátku je tato roklina široká a značně plochá, v téměř neznatelném stoupání procházíme kolem zpevněného koryta říčky a velké nádrže - Tajchu. Asi po půlhodině chůze pohodlnou lesní cestou se dostáváme do místa, kde se roklina konečně zužuje, proud sílí. Do té doby byla většina brodů schůdná takřka suchou nohou, což platí především za „suchého“ počasí, během mé návštěvy jsem se tou dobou již brodil, neb se mi nechtělo řešit dilema zda jít s jednou botou „durch“ nebo čvachtat oběma. Zvolil jsem druhou variantu a vyplatilo se. Na rozcestí pokračujeme vlevo poměrně strmým úsekem, kde je výstup podpořen řadou umělých jistících pomůcek. Romantika začíná!

  

Po několika kilometrech (kilometráž je zde opravdu zavádějící údaj) hopsání po více či méně stabilních kamenech a balancování na slizkých dřevěných kládách se dostáváme do Kamenných vrat, úzkého kaňonu, v němž se nachází nejvíce exponovaných úseků této rokliny s řadou vodopádů a peřejí, které jsou navíc blokovány mnoha popadanými kmeny, jenž dodávají místu i výstupu na dramatičnosti. Letitá trouchnivějící torza stromů jsou sem tam přemostěna stupadly a některé již samy o sobě poslouží jako lávky, které jsou však za velké vody často zaplaveny, kloužou a vůbec dávají cestě ráz opravdového dobrodružství. Ale co je hlavní, vytrvalý déšť pod hustým příkrovem stromů není prakticky znát a když, jen to dotváří atmosféru neopakovatelného survivalu. Navíc jste zde naprosto osamoceni a to je ve Slovenském ráji jev takřka nevídaný! Okolní příkré srázy, porostlé hebkým mechovím a kapradinou, se ostře zařezávají bezmála 300 metrovým srázem do planiny Glac. Bystřina Sokola stále slábne a to přímo úměrně našim silám. Stoupáme, lávky a klády nás postupně dovedou k několika vodopádům, z nichž jsou nejpůsobivější Malý, Velký a k nim přiléhající Kaskádové vodopády, jejichž převýšení překonáme za pomoci kovových žebříků pevně fixovaných do skalního masivu. Zdoláváme i poslední překážky a pozvolna přecházíme do Rothovy rokliny, která je i závěrem doliny Velkého Sokola.

Menší říčka z počátku naší cesty zde připomíná spíše větší horský pramen, kterým skutečně také nedaleko je a nám nezbývá, než z posledních zbytků sil vystoupat po žluté značce příkrý lesní svah, jenž nás dovede na Glackou cestu (899m) – spádový koridor pro většinu místních dolin, vedoucí zpět do kempu Podlesok. Z rozcestí půjdeme vlevo cca půl hodiny po červené značce směr horská louka, nesoucí název Glac - bývalá horáreň (990 m). Bohužel i na ní budeme mírně stoupat, ale i tak Vám bude lesní cesta po předchozím kaňonu připomínat spíš lázeňskou kolonádu. V případě, že jste neodolali a vstoupili do chladných vod Sokola, nastala zde ta pravá chvíle k přezutí, či výměně ponožek, pakliže nechcete, aby Vás Vaši souputníci častovali poznámkami jako „nekvákej“ apod… Za dobré viditelnosti jsou z horských luk a v průsecích lesa krásné výhledy na Nízké Tatry s dominantní Kráľovou hoľou. Příliš si jich však neužijete, protože takových míst je zde pomálu. Od vrcholu Glace se již magistrála svažuje až do nepříjemného klesání v serpentinách nad Podleskem, kde dostanou zabrat především Vaše kolena a kotníky, takže krom obinadel zde oceníte i trekkové hůlky.    

Po kilometrovém sestupu příkrým svahem vycházíte jen několik desítek metrů od vstupu do kempu, ale především nemůžete minout útulně zrekonstruovanou restauraci, kde jistě oceníte kvalitu místní kuchyně a v rozumné míře i léčivost lokálních likérů, z nichž dominuje Tatranský čaj, jehož 52% postačí k hřejivému zakončení náročného dne.

·  Obtížnost túry: středně náročná až těžká a dlouhá túra – podle počasí (výšky vody)

·  Délka túry: 4 a ½ až 5 a ½ h

·  Celková délka túry: 6 až 7 h

·  Celkové převýšení: výstup 450 m, sestup 450 m

·  Základní trasa: Podlesok - Hrabuš.Píla - Veľký Sokol - Glac - Podlesok

 

V dalším pokračování projdeme Prielom Hornádu, Kláštorskou roklinu a vystoupáme na Kláštorisko.

Text/foto: Jan Chaloupka



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Turistická NEJ Slovenského ráje  
Publikováno: 14.5.2009
Jedinečné přírodní lokalitě Slovenského ráje jsme se v našem článku věnovali nedávno. Dnes se zaměříme na jeho konkrétní a zároveň nejzajímavější části, kde se nacházejí a jak se k nim nejlépe dostat.

Cesta do Slovenského ráje
Publikováno: 9.9.2010
Aktivní dovolená I. - Pakliže Vás již omrzelo cestování do dalekých destinací za mořem, palmovím a nekončícím sluněním na často přelidněných plážích, máme pro Vás tip na zajímavou a především aktivní dovolenou, během které navštívíme a projedeme mnohá ze zajímavých i romantických míst Slovenska a později i České republiky.

Dobšinskou ledovou jeskyní
Publikováno: 1.10.2010
Všechno jednou končí, stejně tak i náš pobyt v ráji. Poněkud zvláštní věta na úvod seriálu o aktivní dovolené, ale bohužel, je to tak. Aby naše dovolená byla skutečně aktivní, musíme se nyní přesunout za dalším dobrodružstvím po trase, na které navštívíme Dobšinskou ledovou jeskyni, projedeme tajemnou Muránskou planinou, abychom v podvečer dorazili do N. Tater. Na jeden den aktivit více než dost!

Muránskou planinou
Publikováno: 8.10.2010
Definitivně opouštíme malebný kraj Slovenského ráje a po návštěvě ledové jeskyně nás čeká přesun do Nízkých Tater, kde bude naše aktivní dovolená pokračovat. Mezi Nízkými Tatrami a naší výchozí pozicí se však nachází kraj, jehož krásu nelze jen tak opomenout a pakliže na své cestě nespěcháte, dovolíme si dnes udělat malou odbočku tak, jak jsem jí udělal já.

Z Chopku na Ďumbier
Publikováno: 22.10.2010
Mírná odbočka přes Muránskou planinu nikterak nenarušila plán naší aktivní dovolené, která dnešním dílem pokračuje v podhůří Nízkých Tater. Od města Brezno je to pod vrcholek masivu, jemuž dominuje vrchol Ďumbier, už jenom kousek.

Procházka Banskou Bystricou
Publikováno: 29.10.2010
Naše aktivní část dovolené pomalu končí, ale stále nám zbývá více jak polovina cesty, na které dnes navštívíme historickou i moderní Banskou Bystrici.

SR, Krásnohorské Podhradí - Mauzoleum Františky a Dionýza Andrássyových
Publikováno: 27.4.2014
Malebné Slovensko v sobě ukrývá mnoho přírodních krás, za kterými se vyplatí cestovat i na druhý konec republiky. Stejně tak je protkáno hustou sítí historických památek, které každoročně přilákají nejen domácí, ale i zahraniční návštěvníky. Dnes společně navštívíme východ Slovenska, kde se ukrývá i jedna unikátní památka - Mauzoleum Františky a Dionýsa Andrássyových.


Souvisejicí fotogalerie

Slovenský ráj - Velký Sokol
Fotografické putování po jedné z nejpůsobivějších dolin Slovenského ráje. Pakliže chcete o tomto ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X