www.infoglobe.cz » Hrad Landštejn

Hrad Landštejn

Publikováno: 9.11.2008
Zřícenina hradu Landštejna je nejrozsáhlejší a nejlépe dochovanou zříceninou románského hradu v Čechách. Hrad byl vybudován na žulovém vrchu ve výšce 665 m. n. m. asi 10 km východně od Nové Bystřice poblíž místa, kde se setkávají hranice Čech, Moravy a Rakouska.

První písemná známka o hradu Landštejnu pochází z roku 1231, kdy byl jeho prvním držitelem Hartlieb z Landštejna. Vzájemným přepadům a oboustrannému plenění česko - rakouské hranice učinil přítrž sňatek krále Přemysla Otakara II. s Markétou z Babenberka, po němž byl hrad Landštejn s okolím natrvalo připojen k Čechám. Toto mocenské zajištění a správní sjednocení území otevřelo cestu k nástupu jihočeského rozvětveného rodu Vítkovců. V držení pánů z Landštejna pak hrad setrval až do roku 1375.

Hrad LandštejnHrad LandštejnHrad Landštejn

Prvního velkého rozkvětu dosáhl Landštejn v době, kdy byl jeho majitelem Vilém z Landštejna, to jest od roku 1315. V tomto období se výrazně posílil politický a ekonomický význam vlastního hradu. Jeho vojenské síly a strategické postavení bránily území proti možným výpadům z jihu. Spolu s ostatními Vítkovci se tato větev stala významnou oporou českých šlechtických stavů, a to natolik silnou, že spolurozhodovala o vzestupu či pádu Lucemburků v nástupu na český trůn.

Do padesátých let 14. století kontroloval Landštejn významnou obchodní stezku, která vedla z Itálie přes Rakousko do vnitrozemí a dále na sever. Tato cesta procházela mezi hradem a původním Landštejnem, údolím, které dodnes můžeme spatřit takřka v jeho nezměněné podobě. Ekonomický výnos z této stezky pro Landštejn je nasnadě. Proto se tato stezka stala jablkem sváru mezi příbuznými – Vilémem z Landštejna a Jindřichem z Hradce. Jindřich v zájmu získání finančního prospěchu z obchodu stezku odklonil na Jindřichův Hradec. Pro Viléma z Landštejna měla tato skutečnost dvojí tragický dopad, a to sice, že znamenala hospodářskou ztrátu a především přivodila jeho předčasnou smrt, neboť roku 1356 podlehl zraněním utrpěným v souboji s Jindřichem.

Hrad LandštejnHrad LandštejnHrad LandštejnHrad Landštejn

Po Vilémově smrti se rozkvět hradu zastavil. Panství bylo rozděleno mezi syny Litolda a Ojíře. V blíže neurčené době připadlo celé zboží zpět králi a roku 1381 je Václav IV. postoupil směnou svému oblíbenci, nejvyššímu hofmistrovi Konrádu Krajířovi z Krajku. S ním v krajině zakotvil na dobu téměř dvou set let rod Krajířů. Jejich příchod znamenal pro Landštejn nový rozvoj jak ve smyslu politickém, tak i architektonickém. Hrad se změnil v náročnou a výstavnou rezidenci, která patřila mezi přední feudální sídla v Čechách v prvné polovině 16. století. Velkolepá přestavba hradu započala v druhé polovině 15. století vybudováním obranné obytné věže vně jižní hradby. Tím se uzavřel původní vstup do hradu a ve východní straně nádvoří byla proražena nová brána. Modernizace pokračovala zvýšením obou věží a paláce mezi nimi o jedno patro. Před původní románský palác dostavěli směrem do nádvoří nové obytné křídlo s novou kaplí. Později dovršili obestavění nádvoří vestavěním mohutného křídla renesančního paláce, jehož vnější stranu tvořila průvodní hradba.

Tato faktická likvidace vlastních hradeb znamenala současně budování nového obranného systému. Tím došlo k výraznému zvětšení půdorysu celého hradu, jehož obranný systém byl doplněn rozsáhlými příkopy s hradbami a baštami. Velkolepé architektonické projekty nejen na tomto krajířovském sídle vyčerpaly rod natolik, že byl roku 1579 nucen hrad prodat. Od té doby Landštejn často střídal majitele, chátral a definitivní zkázu pro něj znamenal rok 1771, kdy po zásahu bleskem zcela vyhořel. Vzhledem k zadluženosti tehdejšího majitele nebyl obnoven a od té doby se měnil ve zříceninu.

 

Text: Denisa Arvajová

Foto: Wikimedia Commons, Daniel Baránek, č.2, č.3, č.4, č.5, č.6, č.7, č.8



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 29. 3. 2024
svátek:Taťána
dnes:
pátek 29.3.
6 °C
zítra:
sobota 30.3.
11 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X