www.infoglobe.cz » Indonésie IV.: Expedice 2011 – Kráter Domas a návšteva čajové plantáže

Indonésie IV.: Expedice 2011 – Kráter Domas a návšteva čajové plantáže

Publikováno: 6.8.2012
Den čtvrtý - výlet na kráter Domas, návštěva čajové plantáže a resortu s teplou vodou. Při návratu káva s kukuřicí a absolutní dopravní zácpa.

Další den jsme měli naplánovaný výlet na kráter Domas, čajovou plantáž a koupání v termální vodě. Opět jsme se vydali na cestu podél nekonečné řady obchůdků, restaurací a hotelů, která v těchto místech byla již ale občas přerušovaná rýžovými poli.

rýžová pole

Rýžová pole - krása a jistota
Rýžové pole považuji za úžasný výtvor člověka, motyky a přírody. Je to vlastně terasa s hrází, zaplněná do výšky 10 - 20 cm vodou s nasazenými řadami rýže. Jednotlivé terasy jsou propojené důmyslným systémem kanálů a kanálků, kterými neustále protéká voda. Obdělávají se hlavně motykou, občas mechanismem, za kterým se v blátě brodí člověk. Traktor by zapadl do bahna až po uši, je tedy nepoužitelný. A tak se v blátě brodí rolníci s motykou a trpělivě a opravdu svědomitě obdělávají svá rýžová pole, svého živitele, a jedinou jistotu v tomto bláznivém světě. Za odměnu mají jisté snídaně, oběd i večeři. Rýžové pole považuji za největší tamní zázrak, vytvořený lidskýma rukama, za větší než všechny chrámy a památky, kterých je tu nesčetně. Pole jsou ozdobou krajiny.

Kráter Domas s vůní pekla

kráter Domas

Kráter Domas je stále trochu činný, vypouští na lidi síru. Asi je nemá příliš rád, nedávno vytlačil své smradlavé bahno až na úbočí. Kdyby byli domorodci křesťané, věděli by, že pod ním je peklo. Mohamedáni ale asi peklo se zápachem síry nemají, a tak to nevědí. Vědí ale, že turistické místo s parkovištěm nad kráterem je ráj pro obchodníky se suvenýry. Je jich tam nejméně sto a mnoho stánků. Neustále útočí na city a peněženku turistů. Jsou jako mouchy, odehnat se nedají. Ceny se dají snížit o 70%, jak nám řekl Idong. A tak jsme nakonec i nějaké suvenýry koupili.

obchůdky se suvenýry u kráteru Domas

Náročný život na čajové plantáži

Po cestě dolů jsme se zastavili na čajové plantáži. Čaj sem přinesli Holanďané, byl to i s kořením výnosný obchod, tak ho tu zavedli a čaj se pěstuje dodnes. Já bych ale na čajové plantáži pracovat nechtěl. Nasbírat 50 kg čajových lístků za směnu, což je tu norma, znamená odtrhnout nejméně 50 000 lístků, pokud každý váží jeden gram a to bych v tom teple nerad. Těch 50 kg lístků se po zpracování změní na mnoho porcí čaje. Jak se to děje, jsme viděli v závodě na zpracování čaje, který jsme si prohlédli. Viděli jsme jak se z čajových lístků stává čaj bílý, zelený a černý. Ale ani tam bych pracovat nechtěl.

   čajová polečajová polečajová pole

Ani zadarmo se nevyplatí zkusit všechno
Na závěr dne jsme se měli vykoupat v termální vodě. Vyklubal se z toho ale maličký a grilovaná kukuřice s čili kořenímnepříliš lákavý bazén u restaurace, kde jsme se mohli vykoupat zdarma, pokud si pak dáme oběd. Tak jsme se nekoupali. Trochu jsme se prošli po resortu, který se zbytkem Indonésie mnoho společného neměl. Mnoho společného s krajinou ale měla restaurace - bufet nebo co to bylo u cestydopravní zácpa domů. Dali jsme si Java kávu a grilovanou kukuřici s chilli kořením a někteří členové expedice také využili s úspěchem místní toaletu. Poseděli jsme si tam docela příjemně, po turecku. Méně příjemný byl návrat do Bantungu. Pravděpodobně v důsledku lijáku vypadly semafory a na běžný dopravní chaos jsme vzpomínali s nostalgií. Nakonec jsme vystoupili z mikrobusu a prošli posledních 200 m pěšky. Ušetřili jsme tak asi půl hodiny.

Den jsme ukončili slavnostní večeří, na kterou nás vezl Idong asi hodinu. Byla v restauraci na kopci nad městem a Idong řekl, že to tedy jeho třída není, že už kolem té restaurace šel, ale že s námi v ní u stolu sedět nebude, a že na nás počká v autě. Po celém dni jsem byl přímo extrémně hladový, a tak jsem spolkl předkrm jako jednohubku. Pak následovala jakási mezipolévka a na závěr hlavní polévka, obě výborné a obě jsem zvládl jen ochutnat. Když na závěr přinesli ještě zákusek, považoval jsem to za špatný vtip. Nalodili jsme se znovu do mikrobusu a Idong nás vezl další hodinu zpět na hotel.

Text a foto: Stanislav Lupták

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Indonésie I.: Expedice 2011 - cesta do krajiny ostrovů
Publikováno: 16.7.2012
Expedice byla v zemi, kde se voda točí obráceně, na nebi chybí velký vůz, jezdí se ohleduplně, šíleně a vlevo, občas se zatřese zem nebo vybuchne sopka a při odchodu od bankomatu je člověk vždy milionář. Na chvíli. Ale největší zázrak byli Indonésané, jejich úsměvy, spokojenost, ochota a dobrá nálada.

Indonésie XI.: Expedice 2011 – Cyklovýlet od jezera Batur do města Ubud
Publikováno: 24.9.2012
Den dvanáctý - část naší výpravy dnes absolvovala výlet na kolech, jehož součástí byla i návštěva místní hinduistické rodiny přímo v jejich příbytku.

Indonésie X.: Expedice 2011 – Relax u moře a poznávání džungle
Publikováno: 17.9.2012
Den desátý - nesl se ve znamení úplného relaxu. Strávili jsme ho na hotelu a u moře. Den jedenáctý - výlet do džungle. Opět přesun mikrobusem a objevování krás místní přírody.

Indonésie IX.: Expedice 2011 – Neobvyklá obydlí a drevařská zručnost obyvatelů Bali
Publikováno: 10.9.2012
Den devátý - výlet do města Ubud, po cestě návštěva hinduistické rodiny, dřevořezbářské dílny a nakonec šnorchlování a úžasná masáž v Padangu.

Indonésie VIII.: Expedice 2011 – Oddechový den na Bali
Publikováno: 3.9.2012
Den osmý - na Bali jsme přiletěli už včera večer, ale pomaličku poznávat jsme ho začali až dnes. Pomaličku proto, že dnes jsme téměř celý den jen leňošili. Ráno jsme si přivstali na bleskový východ slunce, celý den jsme "vegetili" u moře a večeři jsme si vychutnali přímo na pláži.

Indonésie VII.: Expedice 2011 – návšteva chrámu Prambanan, hinduismus a jeho filozofie
Publikováno: 27.8.2012
Den sedmý - čekal na nás ptačí trh, stříbrná dílna, navštívili jsme Prambanan - největší hinduistický chrámový komplex v Indonésii a současně jeden z největších v jihovýchodní Asii a nakonec jsme odletěli na Bali.

Indonésie VI.: Expedice 2011 - Borobudur, duchovno a realistické divadlo
Publikováno: 20.8.2012
Den šestý - návštěva největšího buddhistického chrámu Borobudur, velmi zajímavý průvodcovský výklad a výborná nálada, návštěva divadla, které umí diváka opravdu překvapit, tak nějak bychom mohli stručně charakterizovat náš šestý den v této okouzlující zemi.

Indonésie V.: Expedice 2011 – přesun vlakem do města Yogyakarta
Publikováno: 13.8.2012
Den pátý - přes rýžová pole a vesnice jsme se vlakem přesunuli do Yogyakarty (Jogjakarty) - bývalého hlavního města Jávy.

Indonésie XII.: Expedice 2011 – Poslední odpočinkový den u moře a odlet domů
Publikováno: 1.10.2012
Den třináctý - celodenní relax ve špičkovém přímořském středisku Collection. Den čtrnáctý - poslední snídaně, masáže, zkrášlovací procedury, utrácení posledních statisíců místní měny, balení, loučení se s Bali a odlet domů.

Indonésie III.: Expedice2011 – Botanická zahrada a safari cestou do města Bandung
Publikováno: 30.7.2012
Den třetí - nekonečný přesun do města Bandung. Po cestě zastávka v nádherné botanické zahradě a návštěva pro našince exotického safari.

Indonésie II.: Expedice 2011 – Jakarta, město plné života
Publikováno: 23.7.2012
Den druhý - výlet po Jakartě, 12 milionů obyvatel, skoro tolik skútrů, teplota nad 30 ˚ C, téměř 100% vlhkost. Viděli jsme památník osvobození a muzeum. V Jakartě vyrůstají z chatrčí mrakodrapy a obchodní centra.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Nejhezčí vzpomínka

1. 1. – 28. 2. 2019
1. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety na tajemná místa z Knižního klubu + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS
Cena redakce:
Voucher pro 2 až 4 osoby na pobyt v Apartmánu MK v Novohradských horách + bonus: 2 vstupenky na veletrh FOR CARAVAN a FOR BOATS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.1.2019
Všichni milovníci psů se mohou těšit na jedinečnou akci plnou soutěží, psích vystoupení, lavinových her atd., která se uskuteční během víkendu 9. a 10. února v Tatranské Lomnici.
22.1.2019
Přijďte zažít atmosféru staročeské zabijačky a ochutnat zabijačkové speciality v sobotu 26. ledna do Národního zemědělského muzea v Praze. Prohlídka muzea včetně vstupu na akci bude za snížené vstupné 50 Kč, děti do 140 cm a senioři mají vstup zdarma.
21.1.2019
Chtěli byste sjíždět řeku Dunajec na raftových člunech v zimě? V pátek 25. a v sobotu 26. ledna budete mít příležitost, protože se uskuteční 11. ročník vodácké verze masopustu – Zimní splav Dunajce.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 23. 1. 2019
svátek:Zdeněk
dnes:
středa 23.1.
-1 °C
zítra:
čtvrtek 24.1.
-2 °C