www.infoglobe.cz » Indonésie IX.: Expedice 2011 – Neobvyklá obydlí a drevařská zručnost obyvatelů Bali

Indonésie IX.: Expedice 2011 – Neobvyklá obydlí a drevařská zručnost obyvatelů Bali

Publikováno: 10.9.2012
Den devátý - výlet do města Ubud, po cestě návštěva hinduistické rodiny, dřevořezbářské dílny a nakonec šnorchlování a úžasná masáž v Padangu.

Po dni vegetování v resortu u moře jsme nastoupili do mikrobusu, zapnuli klimatizaci a vydali jsme se na Bali, přesněji do jeho historického hlavního města - Ubudu. Dopravní situace v BaliZákladní pravidla dopravy, jak jsme je znali na Jávě, se nezměnily. A ani hustota dopravy. Stejně hustá byla i zástavba. Bali od severu k jihu měří necelých 120 km, od východu na západ asi 150. Myslím, že nedosahuje ani rozlohu západního Slovenska, a ještě jeho dost podstatnou část tvoří sopky a přírodní rezervace, a přesto podle posledního sčítání obyvatel tam žijí už 4 miliony lidí. Takže půda v obytné části je buď zastavěná nebo ji tvoří rýžová pole, ale ta jsou až dále na sever.

Zvláštní obydlí
Co se ale změnilo, byla architektura domů. Dům na Bali je pro nás opravdu zvláštní. obětní miskaDá se za něj pokládat celá plocha, kterou rodina obývá. Od ulice je oddělena zděným plotem, který je přerušen vstupní branou. Brána nemá dveře, pouze postranní části, které musí být dost vysoké. Tím se zajistí, že zlí duchové se dovnitř nedostanou. Lidé a psi ano, pro ně je brána stejnou překážkou jako pro nás dveře bez dveří. Uvnitř je postaveno několik domků. Prvním je kuchyň, nemá okna ani komín, sporák tvoří ohniště. Celá výbava uvnitř kuchyně tomu odpovídá, je černá od kouře. Druhým domečkem je pak ložnice rodičů a dalším dětský pokoj. Na rodinné oslavy se používá další stavba bez stěn - něco jako náš altán. No a dost velkou část plochy obydlí vyplňuje rodinný chrám. Je to oplocená část s bránou stejného typu jako u vchodu do obydlí. Uvnitř jsou sochy rodinných bůžků, kterým je neustále potřeba přinášet oběti. Oběť je mistička s květinami a vonnou tyčinkou, ale i se zbytky rýže nebo jiné potravy. Oběti se nosí a ukládají všude. Je to asi důležité. Jeden z našich průvodců měl obětní misku i na přístrojové desce v autě.

           obydlí Balijčanůkuchyně na Bali

obydlí obyvatelů Bali

Po cestě jsme se zastavili v jednom z takových domů. Kromě zmíněných staveb měl ještě i domek na rýži. Také byl beze stěn, rýže byla uskladněna rovnou pod střechou. A pod ní se líně povalovala nejnižší kasta, tedy pes domácí.

Neuvěřitelní dřevořezbáři
Po několika kilometrech jsme se zastavili v dřevořezbářské dílně. Viděli jsme při práci lidi, kteří seděli na zemi v tureckém sedu, nohama jak svěrákem si přidržovali kus dřeva a dlátem ho opracovávali. To by ještě bylo normální, to se dá. Mohu si vzít kus dřeva, po turecky si sednout, přichytit si ho nohama a opracovat ho. Co bylo skoro neuvěřitelné, byl výsledek takové činnosti. Dokonalé a neskutečně složité sošky Buddhy, Šivy nebo kohokoli a čehokoli jiného. Po paměti. Bez obrázků, náčrtků, projektů. Dědí se to z otce na syna," řekl Mate, a dělá se to po paměti." Pracovat bych tam nechtěl. S mojí pamětí.

dřevořezbáři

Nákupy a relax po Balijsku
Dále nás očekávalo město Ubud. Bývalé hlavní město. Pobyli jsme tam krátce, pamatuji si obchody u cesty, milion lidí a Jarka si koupila halenku. A Maroš si koupil nožík v dřevěné pochvě, která byla z toho nejkrásnější. Aby s nožíkem nezaútočil na pilota, odebrali mu ho později na letišti v Singapuru.

Bali

Po dalších kilometrech jsme se dostali k poslednímu místu výletu - do Padangu. Vzali jsme brýle a ploutve a skočili do moře, které bylo 100krát krásnější než u našeho resortu. Rázem jsme se ocitli v akváriu. Ryby a rybičky všech barev, čistá voda. Bylo to krásné místo. Když jsem vyšel z vody, už mě tam netrpělivě čekala masérka, které jsem slíbil, že když vyjdu z moře, dám se promasírovat. Tak jsem se dal a protože můj příklad následovala i Jarka 1 a Jarka 2, dostal jsem grátis přídavek. Masérka měla i s botami sotva 40 kg, ale ruce měla pevné a přesně našla místa, která bylo třeba najít.

Navečeřeli jsme se u moře v české restauraci se slovenskou vlajkou a s hodinami, které šly pozadu. Domů jsme se dostali po dálnici poměrně rychle.

Text a foto: Stanislav Lupták

Překlad: Stanislava Waniová

 

 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Indonésie I.: Expedice 2011 - cesta do krajiny ostrovů
Publikováno: 16.7.2012
Expedice byla v zemi, kde se voda točí obráceně, na nebi chybí velký vůz, jezdí se ohleduplně, šíleně a vlevo, občas se zatřese zem nebo vybuchne sopka a při odchodu od bankomatu je člověk vždy milionář. Na chvíli. Ale největší zázrak byli Indonésané, jejich úsměvy, spokojenost, ochota a dobrá nálada.

Indonésie XI.: Expedice 2011 – Cyklovýlet od jezera Batur do města Ubud
Publikováno: 24.9.2012
Den dvanáctý - část naší výpravy dnes absolvovala výlet na kolech, jehož součástí byla i návštěva místní hinduistické rodiny přímo v jejich příbytku.

Indonésie VIII.: Expedice 2011 – Oddechový den na Bali
Publikováno: 3.9.2012
Den osmý - na Bali jsme přiletěli už včera večer, ale pomaličku poznávat jsme ho začali až dnes. Pomaličku proto, že dnes jsme téměř celý den jen leňošili. Ráno jsme si přivstali na bleskový východ slunce, celý den jsme "vegetili" u moře a večeři jsme si vychutnali přímo na pláži.

Indonésie XII.: Expedice 2011 – Poslední odpočinkový den u moře a odlet domů
Publikováno: 1.10.2012
Den třináctý - celodenní relax ve špičkovém přímořském středisku Collection. Den čtrnáctý - poslední snídaně, masáže, zkrášlovací procedury, utrácení posledních statisíců místní měny, balení, loučení se s Bali a odlet domů.

Indonésie X.: Expedice 2011 – Relax u moře a poznávání džungle
Publikováno: 17.9.2012
Den desátý - nesl se ve znamení úplného relaxu. Strávili jsme ho na hotelu a u moře. Den jedenáctý - výlet do džungle. Opět přesun mikrobusem a objevování krás místní přírody.

Indonésie VII.: Expedice 2011 – návšteva chrámu Prambanan, hinduismus a jeho filozofie
Publikováno: 27.8.2012
Den sedmý - čekal na nás ptačí trh, stříbrná dílna, navštívili jsme Prambanan - největší hinduistický chrámový komplex v Indonésii a současně jeden z největších v jihovýchodní Asii a nakonec jsme odletěli na Bali.

Indonésie VI.: Expedice 2011 - Borobudur, duchovno a realistické divadlo
Publikováno: 20.8.2012
Den šestý - návštěva největšího buddhistického chrámu Borobudur, velmi zajímavý průvodcovský výklad a výborná nálada, návštěva divadla, které umí diváka opravdu překvapit, tak nějak bychom mohli stručně charakterizovat náš šestý den v této okouzlující zemi.

Indonésie V.: Expedice 2011 – přesun vlakem do města Yogyakarta
Publikováno: 13.8.2012
Den pátý - přes rýžová pole a vesnice jsme se vlakem přesunuli do Yogyakarty (Jogjakarty) - bývalého hlavního města Jávy.

Indonésie IV.: Expedice 2011 – Kráter Domas a návšteva čajové plantáže
Publikováno: 6.8.2012
Den čtvrtý - výlet na kráter Domas, návštěva čajové plantáže a resortu s teplou vodou. Při návratu káva s kukuřicí a absolutní dopravní zácpa.

Indonésie III.: Expedice2011 – Botanická zahrada a safari cestou do města Bandung
Publikováno: 30.7.2012
Den třetí - nekonečný přesun do města Bandung. Po cestě zastávka v nádherné botanické zahradě a návštěva pro našince exotického safari.

Indonésie II.: Expedice 2011 – Jakarta, město plné života
Publikováno: 23.7.2012
Den druhý - výlet po Jakartě, 12 milionů obyvatel, skoro tolik skútrů, teplota nad 30 ˚ C, téměř 100% vlhkost. Viděli jsme památník osvobození a muzeum. V Jakartě vyrůstají z chatrčí mrakodrapy a obchodní centra.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

11.12.2018
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 14.–19. prosince do kouzelné atmosféry vánoční vesničky. Doprovodný kulturní program s předními umělci, živým betlémem a čerty z Rakouska doplní prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
10.12.2018
I letos nabídnou Košice svým návštěvníkům jedinečnou předvánoční atmosféru s pestrým programem plným zábavy, dobrého jídla či bohaté výzdoby.
9.12.2018
Poslední letošní akce v Muzeu slovenské dědiny ve městě Martin bude vonět Vánocemi. Již dnes se v době od 10 do 16 hodin uskuteční Vánoce na dědině, během kterých nebudou chybět ani ukázky pečení oplatek či zdobení perníčků.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ARMÉNIE / GRUZIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 11. 12. 2018
svátek:Dana
dnes:
úterý 11.12.
4 °C
zítra:
středa 12.12.
2 °C