www.infoglobe.cz » Indonésie V.: Expedice 2011 – přesun vlakem do města Yogyakarta

Indonésie V.: Expedice 2011 – přesun vlakem do města Yogyakarta

Publikováno: 13.8.2012
Den pátý - přes rýžová pole a vesnice jsme se vlakem přesunuli do Yogyakarty (Jogjakarty) - bývalého hlavního města Jávy.

Ráno jsme se odhlásili z hotelu a Idong nás odvezl na hlavní stanici, kde náš vlakjsme nastoupili na vlak, směřující do bývalého hlavního města Jávy - do Yogyakarty. Přátelsky jsme se rozloučili s Idongem, pro kterého se tím jeho práce s námi ukončila. V Yogyakartě na nás měl čekat další průvodce.

Klidný život vedle železnice
Na stanici neměli vybudované podchody - problém přechodu mezi nástupišti je vyřešen jednodušeji. Vozy jsou průchodné. Na jedné straně se do vagónu vejde a cesta vlakemna druhé bez problémů vyjde a jste na dalším nástupišti. Mlčky se předpokládá, že vůz se s vámi nehne a neodveze vás někam, kam vlastně vůbec nechcete jet. To se ani nám nestalo, a tak jsme se pohodlně usadili v klimatizovaném voze a vyrazili na dlouhou cestu podél Jávy až do jejího středu, do bývalého hlavního města. Střídavě jsme pospávali a pozorovali krajinu za oknem. Byl to zcela jiný pohled než z mikrobusu. Kolem železniční tratě si lidé nestaví obydlí, obchůdky, hotely jako kolem silnice. Železnice peníze nepřináší. Nikdo za jízdy nevystoupí z vagónu, aby si něco koupil. A tak se dají pozorovat vesnice "odzadu", nádherná terasovitá rýžová pole, krajina. V porovnání s pohledem ze silnice je toto rozhodně malebnější. Malební byli také cestující, kteří postupně přistupovali. Většinou to byly rodiny s dětmi, na dvou sedadlech se usadily pohodlně a sofistikovaně i čtyři, a spokojeně cestovaly hodiny a hodiny krajinou. Navečer jsme dorazili do cíle. Vyklepaní a utrmácení jsme vystoupili na stanici v Yogyakartě.

rýžová pole

                        život za okny vlakuživot za okny vlaku
Po cestě je potřeba se osvěžit
S tabulkou tam na nás už čekal náš další průvodce - Wudy i s mikrobusem, který mnoho důvěry nevzbuzoval. Po chvíli se ho ale podařilo nastartovat, a tak jsme se odvezli do hotelu Ibiza, kde jsme měli zajištěné ubytování. Hotel byl propojen s nákupním centrem, ve kterém byl i bankomat, a tak jsme načerpali další miliony. Podle informací byl na našem patře i bazén, i jsme ho našli, ale byl to spíš bazének. Na základní osvěžení těla ale stačil. No a stále bylo dobře, na osvěžení ducha jsme měli stále calvados. Z hotelového bazénu bylo vidět i sídlo zdejších bohů - třítisícovou sopku Murapi. Ne vždy přívětivých bohů, před pár měsíci chrlila popel a lávu, přičemž zahynulo i mnoho místních obyvatel.

Na ulici jako v úlu
Večer jsem vyšel na chvíli na ulici před hotel. Po deseti minutách jsem se v panice vrátil. Rikšy, skútry, auta, množství lidí na chodníku a každý mi chtěl něco prodat. Chtělo to nervovou soustavu v jiné kondici než jsem měl tehdy já.

Text a foto: Stanislav Lupták

Překlad: Stanislava Waniová

Triton systems

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Indonésie I.: Expedice 2011 - cesta do krajiny ostrovů
Publikováno: 16.7.2012
Expedice byla v zemi, kde se voda točí obráceně, na nebi chybí velký vůz, jezdí se ohleduplně, šíleně a vlevo, občas se zatřese zem nebo vybuchne sopka a při odchodu od bankomatu je člověk vždy milionář. Na chvíli. Ale největší zázrak byli Indonésané, jejich úsměvy, spokojenost, ochota a dobrá nálada.

Indonésie XI.: Expedice 2011 – Cyklovýlet od jezera Batur do města Ubud
Publikováno: 24.9.2012
Den dvanáctý - část naší výpravy dnes absolvovala výlet na kolech, jehož součástí byla i návštěva místní hinduistické rodiny přímo v jejich příbytku.

Indonésie X.: Expedice 2011 – Relax u moře a poznávání džungle
Publikováno: 17.9.2012
Den desátý - nesl se ve znamení úplného relaxu. Strávili jsme ho na hotelu a u moře. Den jedenáctý - výlet do džungle. Opět přesun mikrobusem a objevování krás místní přírody.

Indonésie IX.: Expedice 2011 – Neobvyklá obydlí a drevařská zručnost obyvatelů Bali
Publikováno: 10.9.2012
Den devátý - výlet do města Ubud, po cestě návštěva hinduistické rodiny, dřevořezbářské dílny a nakonec šnorchlování a úžasná masáž v Padangu.

Indonésie VIII.: Expedice 2011 – Oddechový den na Bali
Publikováno: 3.9.2012
Den osmý - na Bali jsme přiletěli už včera večer, ale pomaličku poznávat jsme ho začali až dnes. Pomaličku proto, že dnes jsme téměř celý den jen leňošili. Ráno jsme si přivstali na bleskový východ slunce, celý den jsme "vegetili" u moře a večeři jsme si vychutnali přímo na pláži.

Indonésie VII.: Expedice 2011 – návšteva chrámu Prambanan, hinduismus a jeho filozofie
Publikováno: 27.8.2012
Den sedmý - čekal na nás ptačí trh, stříbrná dílna, navštívili jsme Prambanan - největší hinduistický chrámový komplex v Indonésii a současně jeden z největších v jihovýchodní Asii a nakonec jsme odletěli na Bali.

Indonésie VI.: Expedice 2011 - Borobudur, duchovno a realistické divadlo
Publikováno: 20.8.2012
Den šestý - návštěva největšího buddhistického chrámu Borobudur, velmi zajímavý průvodcovský výklad a výborná nálada, návštěva divadla, které umí diváka opravdu překvapit, tak nějak bychom mohli stručně charakterizovat náš šestý den v této okouzlující zemi.

Indonésie XII.: Expedice 2011 – Poslední odpočinkový den u moře a odlet domů
Publikováno: 1.10.2012
Den třináctý - celodenní relax ve špičkovém přímořském středisku Collection. Den čtrnáctý - poslední snídaně, masáže, zkrášlovací procedury, utrácení posledních statisíců místní měny, balení, loučení se s Bali a odlet domů.

Indonésie IV.: Expedice 2011 – Kráter Domas a návšteva čajové plantáže
Publikováno: 6.8.2012
Den čtvrtý - výlet na kráter Domas, návštěva čajové plantáže a resortu s teplou vodou. Při návratu káva s kukuřicí a absolutní dopravní zácpa.

Indonésie III.: Expedice2011 – Botanická zahrada a safari cestou do města Bandung
Publikováno: 30.7.2012
Den třetí - nekonečný přesun do města Bandung. Po cestě zastávka v nádherné botanické zahradě a návštěva pro našince exotického safari.

Indonésie II.: Expedice 2011 – Jakarta, město plné života
Publikováno: 23.7.2012
Den druhý - výlet po Jakartě, 12 milionů obyvatel, skoro tolik skútrů, teplota nad 30 ˚ C, téměř 100% vlhkost. Viděli jsme památník osvobození a muzeum. V Jakartě vyrůstají z chatrčí mrakodrapy a obchodní centra.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Svět zvířat

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Nejkrásnější výlety lanovkou, kniha tipů na výlety pro rodiny s dětmi z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu
1. cena redakce:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci se snídaní v hotelu Agnes Bohdaneč a prohlídka palírny.
2. cena redakce:
Roční předplatné tištěné verze časopisu Koktejl

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.10.2018
Podzimní nadílka plná výzev, adrenalinu, otlaků a zápachu nekvalitního benzínu. Pro všechny milovníky cestování přichází svátek v podobě podzimního vydání cestovatelského festivalu Cestou necestou v 16 městech na Slovensku.
18.10.2018
Svátek slavený každý rok třetí sobotu v říjnu s sebou přináší společenské a kulturní akce na téma archeologie. Například v klášteře Plasy je pro zájemce objevování v sobotu 20. října připraven archeologický výzkum na vlastní kůži.
17.10.2018
V parku Budatínskeho hradu budou 20. a 21. října probíhat Polsko-slovenské řemeslné dny, které odprezentují tradice tohoto pohraničního regionu.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – Myanmar:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 10. 2018
svátek:Michaela
dnes:
pátek 19.10.
17 °C
zítra:
sobota 20.10.
14 °C