www.infoglobe.cz » Indonésie VII.: Expedice 2011 – návšteva chrámu Prambanan, hinduismus a jeho filozofie

Indonésie VII.: Expedice 2011 – návšteva chrámu Prambanan, hinduismus a jeho filozofie

Publikováno: 27.8.2012
Den sedmý - čekal na nás ptačí trh, stříbrná dílna, navštívili jsme Prambanan - největší hinduistický chrámový komplex v Indonésii a současně jeden z největších v jihovýchodní Asii a nakonec jsme odletěli na Bali.

Ráno nás Wudy opět naložil do mikrobusu a vyrazili jsme na prohlídku Prambananu - největšího nyní pro změnu hinduistického chrámu na ostrově. Po cestě jsmdílna na výrobu stříbrných předmětůe se však nejprve zastavili na ptačím trhu. Podle sortimentu a množství nejrůznějších nabízených ptáků a klecí má chování ptáků v domácnostech pro zdejší obyvatele zřejmě velký význam. Kromě nich se dal na trhu vidět i přinejmenším čtyřmetrový had, králíci a pestrobarevně pomalovaná kuřata. Další zastávkou byla dílna na výrobu stříbrných předmětů. Vyráběli je z tenkého stříbrného drátu. To co z něj dokázali vytvořit bylo opravdu překvapivé. Od kopie Borobuduru až po drobné náušnice. Pracovat bych tam ale nechtěl. A kdybych i chtěl, tak bych nemohl. Takové pedantnosti a soustředění bych nebyl schopen. Koupili jsme tam nějaké drobnosti, přičemž jsme dostali "výrazné slevy". Dlouho nám při odchodu mávali.

klícky na ptačím trhu                                          ptačí trh      had na ptačím trhu

Chrám a jeho bohovéPrambanan
Po prohlídce trhu a dílny jsme se dostali k hlavnímu bodu dnešního programu - k prohlídce Prambananu. V době svého vzniku měl mnohem větší množství chrámů než má dnes, ale území, na kterém stojí, postihlo velké zemětřesení, a tak bylo mnoho chrámů zničeno. UNESCO, které v minulém století financovalo obnovu, nechalo opravit pouze hlavní chrámy a několik vedlejších, protože z ostatních se už nezachoval dostatečný počet částí. Prambanan je hinduistický chrám, starý přibližně stejně jako Borobudur. Ve stejné době tedy vyrostly nedaleko od sebe mohutný buddhistický Borobudur a stejně velký hinduistický Prambanan. Hinduismus dostal názevPrambanan od mohamedánů, kteří tak označovali ty nevěřící, co žili za řekou Indu. Je to prastaré náboženství, uctívaly ho miliony lidí dávno před vznikem křesťanství nebo islámu. Na rozdíl od buddhismu, bohy má. Má jich obrovské množství, každá rodina má své vlastní, stejně jako osada. Hlavní bohové jsou ale tři - Brahma - stvořitel, ViPrambananšna - udržovatel a Šiva - ničitel. Této trojici bohů je zasvěcen i Prambanan. Brahma je zobrazován s hlavou se čtyřmi tvářemi, každou obrácenou jiným směrem. Je to logické, při stvoření světa měl nekonečně mnoho práce, musel na všechno dohlížet, a tak aby se nemusel stále ohlížet, dostal raději čtyři tváře dívaje se všemi směry. Vytvořil toho skutečně mnoho, a tak se Šiva ničitel zobrazuje často se čtyřma rukama. Pravděpodobně proto, aby stíhal zničit to, co Brahma vytvořil. Obecně má Brahma nejméně chrámů, jeho práce už skončila, zadobře je třeba být s udržovatelem Višněm a ničitelem Šivem. V Prambanane má ale největší chrám uprostřed právě Brahma.

Prambanan

Hinduismus a jeho filozofie
Hinduismus
je známý hlavně systémem kast. Z hlediska stability společnosti je to vymyšlené téměř dokonale, až z toho jde hrůza. To, zda se člověk narodí v privilegované nebo nízké kastě je důsledkem jeho předešlého života, jeho karmy, kterou během života dosáhl. Protože smrt je jen čárkou v dlouhé větě, je jeho život jen pokračováním předchozího života v jiné formě. Pokud se choval extrémně špatně, může se reinkarnovat až na psa. A tento úděl musí celý život snášet. Není z něj úniku. Až v příštím životě si může polepšit, opravdu, pokud se bude dobře chovat v nynějším životě. A aby bylo hned jasné, kdo ze které kasty pochází, tvoří její název první slovo jeho jména. Druhé jméno je dáno pořadím, ve kterém se kdo narodil, například prvorozený syn je vždy Vajan. No a na třetím místě je konečně jméno rodiny. Pokud bych tento systém vztáhl na nedávno minulou dobu socialismu, jmenoval bych se Prac.int. Vajan Lupták, tedy prvorozený syn příslušníka pracující inteligence Luptáka. A tak už při představení je jasné, kdo kam patří. Dalším důležitým prvkem náboženství je princip předurčenosti. Všechno už je někde napsáno a člověk ať dělá, co dělá, i tak se stane, co se má stát. Příliš to od něj nezávisí. Celý život je utrpení přerušeno smrtí, po které následuje znovuzrození. Vysvobodit se z tohoto koloběhu mohou jen příslušníci nejvyšší kasty dosažením mókša. Buddha systém kast a předurčení odmítl a slíbil nirvánu každému, kdo si ji zaslouží. To byl jeden z důvodů velkého úspěchu jeho učení.

Loučení a odlet na Bali
Po prohlídce chrámu jsme zašli ještě na večeři. Wudymu jsme řekli, že upřednostníme normální jejich restauraci, žádnou bombastickou pro turisty. A Wudy neskvělá rybazklamal. Zavedl nás do blízké restaurace na břehu říčky, ztracené v lesíku stranou od hlavních silnic. Jako vždy milá obsluha a asi nejlepší ryba jakou jsem během dovolené jedl. Za překvapivě nízkou cenu.

No a pak jsme už jen zašli do hotelu pro věci, rozloučili se s Wudym, Yogyakartou a s jejím podle mého názoru z celého našeho pobytu nejkrásnějšími obyvatelkami a sedli do letadla, abychom přistáli na Bali, v novém časovém pásmu a v novém náboženství. Umírněný islám jsme vyměnili za ještě přátelštější hinduismus. Přátelštější, barevnější a jiný. Hodinky jsme nastavili o 1 hodinu dopředu, rozdíl mezi Slovenskem a Bali už byl šest hodin.

Text a foto: Stanislav Lupták

Překlad: Stanislava Waniová

Triton systems



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Indonésie I.: Expedice 2011 - cesta do krajiny ostrovů
Publikováno: 16.7.2012
Expedice byla v zemi, kde se voda točí obráceně, na nebi chybí velký vůz, jezdí se ohleduplně, šíleně a vlevo, občas se zatřese zem nebo vybuchne sopka a při odchodu od bankomatu je člověk vždy milionář. Na chvíli. Ale největší zázrak byli Indonésané, jejich úsměvy, spokojenost, ochota a dobrá nálada.

Indonésie XI.: Expedice 2011 – Cyklovýlet od jezera Batur do města Ubud
Publikováno: 24.9.2012
Den dvanáctý - část naší výpravy dnes absolvovala výlet na kolech, jehož součástí byla i návštěva místní hinduistické rodiny přímo v jejich příbytku.

Indonésie X.: Expedice 2011 – Relax u moře a poznávání džungle
Publikováno: 17.9.2012
Den desátý - nesl se ve znamení úplného relaxu. Strávili jsme ho na hotelu a u moře. Den jedenáctý - výlet do džungle. Opět přesun mikrobusem a objevování krás místní přírody.

Indonésie IX.: Expedice 2011 – Neobvyklá obydlí a drevařská zručnost obyvatelů Bali
Publikováno: 10.9.2012
Den devátý - výlet do města Ubud, po cestě návštěva hinduistické rodiny, dřevořezbářské dílny a nakonec šnorchlování a úžasná masáž v Padangu.

Indonésie VIII.: Expedice 2011 – Oddechový den na Bali
Publikováno: 3.9.2012
Den osmý - na Bali jsme přiletěli už včera večer, ale pomaličku poznávat jsme ho začali až dnes. Pomaličku proto, že dnes jsme téměř celý den jen leňošili. Ráno jsme si přivstali na bleskový východ slunce, celý den jsme "vegetili" u moře a večeři jsme si vychutnali přímo na pláži.

Indonésie XII.: Expedice 2011 – Poslední odpočinkový den u moře a odlet domů
Publikováno: 1.10.2012
Den třináctý - celodenní relax ve špičkovém přímořském středisku Collection. Den čtrnáctý - poslední snídaně, masáže, zkrášlovací procedury, utrácení posledních statisíců místní měny, balení, loučení se s Bali a odlet domů.

Indonésie VI.: Expedice 2011 - Borobudur, duchovno a realistické divadlo
Publikováno: 20.8.2012
Den šestý - návštěva největšího buddhistického chrámu Borobudur, velmi zajímavý průvodcovský výklad a výborná nálada, návštěva divadla, které umí diváka opravdu překvapit, tak nějak bychom mohli stručně charakterizovat náš šestý den v této okouzlující zemi.

Indonésie V.: Expedice 2011 – přesun vlakem do města Yogyakarta
Publikováno: 13.8.2012
Den pátý - přes rýžová pole a vesnice jsme se vlakem přesunuli do Yogyakarty (Jogjakarty) - bývalého hlavního města Jávy.

Indonésie IV.: Expedice 2011 – Kráter Domas a návšteva čajové plantáže
Publikováno: 6.8.2012
Den čtvrtý - výlet na kráter Domas, návštěva čajové plantáže a resortu s teplou vodou. Při návratu káva s kukuřicí a absolutní dopravní zácpa.

Indonésie III.: Expedice2011 – Botanická zahrada a safari cestou do města Bandung
Publikováno: 30.7.2012
Den třetí - nekonečný přesun do města Bandung. Po cestě zastávka v nádherné botanické zahradě a návštěva pro našince exotického safari.

Indonésie II.: Expedice 2011 – Jakarta, město plné života
Publikováno: 23.7.2012
Den druhý - výlet po Jakartě, 12 milionů obyvatel, skoro tolik skútrů, teplota nad 30 ˚ C, téměř 100% vlhkost. Viděli jsme památník osvobození a muzeum. V Jakartě vyrůstají z chatrčí mrakodrapy a obchodní centra.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Svět zvířat

1. 9. – 31. 10. 2018
1. cena:
Nejkrásnější výlety lanovkou, kniha tipů na výlety pro rodiny s dětmi z internetového knihkupectví bux.cz
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu
1. cena redakce:
Pobyt pro dvě osoby na dvě noci se snídaní v hotelu Agnes Bohdaneč a prohlídka palírny.
2. cena redakce:
Roční předplatné tištěné verze časopisu Koktejl

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.10.2018
Plynulé propojení Bardějovských lázní s městem Bardějov přinese nový turistický singletrack HERKULES pro cyklisty i pěší. V těchto dnech ho dokončují místní oblastní organizace cestovního ruchu.
21.10.2018
Nenechte si ujít noční prohlídky hradu Beckov, které budou probíhat v úterý 30. a středu 31. října, vždy od 18.00, 19.00, 20.00 a 21.00.
20.10.2018
V industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic se začala stavět pobočka Národního zemědělského muzea. Rekonstrukce dvou bývalých továrních hal potrvá 15 měsíců. Ostrava tak získá první státní muzeum.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – Myanmar:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 22. 10. 2018
svátek:Sabina
dnes:
pondělí 22.10.
15 °C
zítra:
úterý 23.10.
9 °C