www.infoglobe.cz » Indonésie VIII.: Expedice 2011 – Oddechový den na Bali

Indonésie VIII.: Expedice 2011 – Oddechový den na Bali

Publikováno: 3.9.2012
Den osmý - na Bali jsme přiletěli už včera večer, ale pomaličku poznávat jsme ho začali až dnes. Pomaličku proto, že dnes jsme téměř celý den jen leňošili. Ráno jsme si přivstali na bleskový východ slunce, celý den jsme "vegetili" u moře a večeři jsme si vychutnali přímo na pláži.

Letiště v Denpasaru, hlavním městě Bali, připomínalo spíše větší autobusovou stanici. Z letadla jsme přešli pěšky do haly letiště, kde nás už čekal Mate, náš nový průvodce. Protože na Bali je dominantní hinduismus, už ze jména nám bylo jasné, že se jedná o druhorozeného syna (viz Indonésie VII.). Byl z deseti sourozenců, nízké kasty, to mu ale nebránilo v dobré náladě a v úsměvech. Protože věděl, že jsme ze Slovenska, přivítal nás slovy: "Dobre, dobre, jak se mas?" Naložil nás do mikrobusu a odvezl do Hotelu Bintang - to si pamatuji, protože to byl i název piva, co jsme v Indonésii kupovali - ležícího v oblasti s názvem Nusa Dua na jižním cípu ostrova. Je to jeden z resortů, kterých je tam na pobřeží nepočítaně, perfektně postavený s dokonalou obsluhou a jídlem, zkrátka katalogový. Se zbytkem ostrova měl společnou zeměpisnou polohu a ještě to, že tam pracovali Balijčané. Jinak to byl jiný vesmír.

     Hotel Bintang na BaliHotel Bintang na Bali
Měli jsme tam apartmány De Luxe, velké, perfektní a asi i dost drahé. Před apartmány byl bazén a za ním začínalo moře.

Bleskurychlý východ slunce
Ráno jsme si přivstali a šli se podívat na východ slunce. V dálce se v oparu nad mořem rýsoval mohutný vulkanický komplex Batur, jehož vnější kaldera dosahuje rozměry 10 x 13,5 km. Tato kaldera vznikla při mohutném výbuchu přibližně před 29 300 lety a tehdy způsobila jednu z největších katastrof v relativně blízké historii Země. Dnes je její severozápadní strana zalita vodou stejnojmenného jezera Batur. V kaldeře dodnes dřímá aktivní sopečný kužel opět nazvaný jednoduše Batur, který je vysoký 1717 metrů. V tomto zajímavém vulkanickém komplexu dodnes probíhají středně silné exploze provázené občasnými výlevy čedičové lávy.

východ slunce, v pozadí sopečný komplex Batur
Slunce na sebe nedalo dlouho čekat a vyskočilo z moře. Východ i západ slunce na rovníku je mnohem rychlejší než ten, který známe my. Bylo to "hezké divadlo". Přes den jsme "vegetili" u moře, občas jsme se vykoupali. V podvečer přišel Mate a dohodli jsme se s ním na výletech, které chceme na Bali absolvovat: výlet do města Ubud, pak do Padangu trošku šnorchlovat, další den pauza, a pak do džungle a na závěr ještě cyklistický výlet od jezera Batur do Ubudu.

"Nevinná" večeře na pláživečeře na pláži
Večer jsme zašli na pláž, kde již byly prostřené stoly, na moři se houpaly rybářské čluny a hrála hudba "emeriken kantry mjuzik". Měli jsme tam večeři, zařídil nám ji Mate. Byla výborná, cena byla nekřesťanská, ale asi i nehinduistická, těch pár milionů, co jsme tam nechali, vydělá rodina na ostrově tak za několik měsíců. Byli jsme v tom ale nevinně, chtěli jsme od něj, aby objednal večeři v místní domácí restauraci, jak jsme zažili u Prambanane. Možná byl v tom ale nevinně i Mate. Možná tam žádná taková nebyla...

        večeře na pláživečeře na pláži

Bali

Text a foto: Stanislav Lupták

Překlad: Stanislava Waniová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Indonésie I.: Expedice 2011 - cesta do krajiny ostrovů
Publikováno: 16.7.2012
Expedice byla v zemi, kde se voda točí obráceně, na nebi chybí velký vůz, jezdí se ohleduplně, šíleně a vlevo, občas se zatřese zem nebo vybuchne sopka a při odchodu od bankomatu je člověk vždy milionář. Na chvíli. Ale největší zázrak byli Indonésané, jejich úsměvy, spokojenost, ochota a dobrá nálada.

Indonésie XI.: Expedice 2011 – Cyklovýlet od jezera Batur do města Ubud
Publikováno: 24.9.2012
Den dvanáctý - část naší výpravy dnes absolvovala výlet na kolech, jehož součástí byla i návštěva místní hinduistické rodiny přímo v jejich příbytku.

Indonésie XII.: Expedice 2011 – Poslední odpočinkový den u moře a odlet domů
Publikováno: 1.10.2012
Den třináctý - celodenní relax ve špičkovém přímořském středisku Collection. Den čtrnáctý - poslední snídaně, masáže, zkrášlovací procedury, utrácení posledních statisíců místní měny, balení, loučení se s Bali a odlet domů.

Indonésie X.: Expedice 2011 – Relax u moře a poznávání džungle
Publikováno: 17.9.2012
Den desátý - nesl se ve znamení úplného relaxu. Strávili jsme ho na hotelu a u moře. Den jedenáctý - výlet do džungle. Opět přesun mikrobusem a objevování krás místní přírody.

Indonésie IX.: Expedice 2011 – Neobvyklá obydlí a drevařská zručnost obyvatelů Bali
Publikováno: 10.9.2012
Den devátý - výlet do města Ubud, po cestě návštěva hinduistické rodiny, dřevořezbářské dílny a nakonec šnorchlování a úžasná masáž v Padangu.

Indonésie VII.: Expedice 2011 – návšteva chrámu Prambanan, hinduismus a jeho filozofie
Publikováno: 27.8.2012
Den sedmý - čekal na nás ptačí trh, stříbrná dílna, navštívili jsme Prambanan - největší hinduistický chrámový komplex v Indonésii a současně jeden z největších v jihovýchodní Asii a nakonec jsme odletěli na Bali.

Indonésie VI.: Expedice 2011 - Borobudur, duchovno a realistické divadlo
Publikováno: 20.8.2012
Den šestý - návštěva největšího buddhistického chrámu Borobudur, velmi zajímavý průvodcovský výklad a výborná nálada, návštěva divadla, které umí diváka opravdu překvapit, tak nějak bychom mohli stručně charakterizovat náš šestý den v této okouzlující zemi.

Indonésie V.: Expedice 2011 – přesun vlakem do města Yogyakarta
Publikováno: 13.8.2012
Den pátý - přes rýžová pole a vesnice jsme se vlakem přesunuli do Yogyakarty (Jogjakarty) - bývalého hlavního města Jávy.

Indonésie IV.: Expedice 2011 – Kráter Domas a návšteva čajové plantáže
Publikováno: 6.8.2012
Den čtvrtý - výlet na kráter Domas, návštěva čajové plantáže a resortu s teplou vodou. Při návratu káva s kukuřicí a absolutní dopravní zácpa.

Indonésie III.: Expedice2011 – Botanická zahrada a safari cestou do města Bandung
Publikováno: 30.7.2012
Den třetí - nekonečný přesun do města Bandung. Po cestě zastávka v nádherné botanické zahradě a návštěva pro našince exotického safari.

Indonésie II.: Expedice 2011 – Jakarta, město plné života
Publikováno: 23.7.2012
Den druhý - výlet po Jakartě, 12 milionů obyvatel, skoro tolik skútrů, teplota nad 30 ˚ C, téměř 100% vlhkost. Viděli jsme památník osvobození a muzeum. V Jakartě vyrůstají z chatrčí mrakodrapy a obchodní centra.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Opuštěné světy

1. 11. – 31. 12. 2018
1. cena:
Výjimečná knižní publikace Mapy měst z Knižního klubu
2. cena:
1. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X
2. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Naše příroda
3. cena redakce:
Výpravná publikace Černá země? Mýtus a realita 1918–1938 Galerie výtvarného umění v Ostravě

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

11.12.2018
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 14.–19. prosince do kouzelné atmosféry vánoční vesničky. Doprovodný kulturní program s předními umělci, živým betlémem a čerty z Rakouska doplní prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
10.12.2018
I letos nabídnou Košice svým návštěvníkům jedinečnou předvánoční atmosféru s pestrým programem plným zábavy, dobrého jídla či bohaté výzdoby.
9.12.2018
Poslední letošní akce v Muzeu slovenské dědiny ve městě Martin bude vonět Vánocemi. Již dnes se v době od 10 do 16 hodin uskuteční Vánoce na dědině, během kterých nebudou chybět ani ukázky pečení oplatek či zdobení perníčků.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ARMÉNIE / GRUZIE:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 11. 12. 2018
svátek:Dana
dnes:
úterý 11.12.
4 °C
zítra:
středa 12.12.
2 °C