www.infoglobe.cz » Itálie, Bologna – monumentální bazilika a další památky

Itálie, Bologna – monumentální bazilika a další památky

Publikováno: 17.11.2017
V dnešním článku se opět budeme věnovat krásné Bologni.

Procházku zahájíme návštěvou archeologického muzea Museo Civico Archeologico. Najdete ho nedaleko Piazza Maggiore v samém srdci města. Muzeum se nachází ve velmi atraktivní budově, v paláci Palazzo Galvani z 15. století. Má jedny z vůbec nejvzácnějších archeologických sbírek v Itálii a jeho pokrytí dějin Bologně a okolí je velmi obsáhlé. Vystaveny jsou exponáty od prehistorie po období římské říše. Nechybí ani exponáty vztahující se k tajemné civilizaci Etrusků, Keltů či Egypťanů. Sbírka egyptských artefaktů patří k těm nejpřednějším v Evropě. Uvidíte sarkofágy, vešebty, stély atd.

archeologické muzeum

Abyste se dostali k dalšímu zajímavému místu v Bologni, popojdete pouhých několik metrů zpět na Piazza Maggiore, kde stojí masivní Basilica di San Petronia, která se tyčí do výšky 47 metrů. Její stavba započala koncem 14. století a v podstatě dodnes nebyla zcela dokončena. V 16. století se dokonce ujal ambiciózní plán, aby místní bazilika svou velikostí předčila chrám svatého Petra v Římě. Ovšem papež Pius IV. se proti tomu postavil a celý projekt pozastavil. Od té doby má bazilika svou charakteristickou, nedokončenou fasádu. Sice bylo mnoho architektů pověřeno tím, aby ji dokončili, nicméně dodnes se tak nestalo.

bazilika di San Petronio

Uveďme si i rozměry chrámu, abyste si udělali bližší představu o jeho velikosti. Na délku měří 132 metrů a 66 na šířku. Je největším kostelem postaveným z cihel na světě a desátým největším kostelem na světě vůbec. Pro srovnání: katedrála svatého Víta na Pražském hradě je dlouhá 120 metrů a 60 metrů široká. Největším křesťanským chrámem světa je pak bazilika svatého Petra v Římě, která je 220 metrů dlouhá a 150 metrů široká.

Santuario della Madonna

Dalším významným kostelem v Bologni je bazilika Il santuario della Madonna di San Luca, kterou můžete hledat na kopci jihozápadně od historického centra Bologně. Kostel byl postaven v 18. století. A co ho z hlediska architektury činí kostelem světového významu? Je to vůbec nejdelší portikus na světě – s 666 oblouky o celkové délce čtyř kilometrů. Každoročně se z baziliky di San Petronia vydá procesí nesoucí ikonu patrona města – svatého Petronia – až nahoru do baziliky di San Luca. A portikus měl ikonu chránit před nepřízní počasí.

bazilika di San Petronia

V předchozím díle jsme se zmínili o výtečné boloňské kuchyni. Pokud si místní pokrmy chcete vyzkoušet, pak pro vás máme skvělý tip. Jedná se o Bologna Walking Food Tour, tedy prohlídkový okruh, jehož cílem nejsou památky, ale gurmánské zastávky. Začnete ochutnávkou čokolády v nejstarší čokoládovně ve městě, která byla založena v roce 1796, navštívíte Quadrilatero – nejslavnější trh v Itálii, ochutnáte skvělé sýry a v neposlední řadě božské italské gelato. Takže hurá do Bologně!

GPS: 44°28'45.6"N 11°17'55.6"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Sphilbrick, Edward the Confessor, NessunNessun (2), Sailko, Carlo Pelagalli Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Florencie – kolébka renesance I.
Publikováno: 8.12.2017
Minulý týden jsme vám představili renesanční Sienu a zmínili jsme, že jejím velkým konkurentem byla Florencie. A abyste si o Florencii (italsky Firenze) udělali lepší představu, v dnešním článku se vydáme do jejích uliček.

Itálie, Siena – renesanční městečko
Publikováno: 1.12.2017
Na mapě najdeme Sienu v centrálním Toskánsku, regionu, který byl kolébkou renesance a jehož obyvatelé jsou pro svou regionální uvědomělost často považováni za národ v národě.

Itálie, Cinque Terre – návštěva malebných městeček
Publikováno: 24.11.2017
Chráněná jako národní park a zapsaná v UNESCO, to je Cinque Terre, oblast v Itálii, kterou budete milovat. Možná zde nenajedete monumentální antické nebo středověké památky jako v Římě, Bologni nebo Pise, ale tomu se hravě vyrovná skvělá místní atmosféra. Cinque Terre je totiž oblast okolo pěti nádherných městeček (Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare). Ještě relativně nedávno (v 60. letech 20. století) turisté o těchto městečkách skoro vůbec nevěděli a i kdyby, velmi těžko se k nim dostávalo. Dnes se sem sice dostanete autem, ale nečekejte, že jízda bude procházka růžovou zahradou.

Itálie, Pisa – Campo Santo a skvosty města
Publikováno: 3.11.2017
V prvním díle o italské Pise jsme navštívili trojici památek, které jsou hned vedle sebe. K těm dalším to také není daleko, takže nebojte, nenachodíte se.

Itálie, Bologna – nejen boloňské špagety
Publikováno: 10.11.2017
Turisté často považují Bolognu za jedno z nejatraktivnějších měst v Itálii – a to ne jen pro místní vynikající jídlo, které má mezinárodní dosah. Ale než se pustíme do jídla, měli bychom se ve městě trochu porozhlédnout.

Itálie, Pisa – okolo slavné věže
Publikováno: 27.10.2017
Ve starověku byla Pisa významným římským přístavem. Ovšem řeka Arno se od té doby zanesla bahnem a mezi Pisou a mořem tak vznikla desetikilometrová mezera. Určitě Pisu znáte jako domov slavné šikmé věže, ale možná už nevíte, že kromě ní se mezi hlavní památky řadí také hřbitov Campo Santo nebo místní katedrála.

Itálie: Benátky – město mezi vodními kanály I
Publikováno: 17.6.2017
Jestli jste ještě nebyli v severoitalských Benátkách, je ideální čas tam vyrazit. Centrum nezná hluk aut ani chaos na silnicích a hlavním dopravním prostředkem je zde loď jakékoliv velikosti, rychlosti a pohonu. Díky své svéráznosti láká mnoho turistů v kterémkoliv ročním období. Mimo sezonu je tu sice méně turistů, ale i v létě se sem vejdete. Dnes vám poskytneme pár praktických rad.

Itálie, Benátky – město mezi vodními kanály II
Publikováno: 24.6.2017
Jak se do Benátek dostaneme a kolik peněz si na cestu vzít, již víme. Pojďme si nyní pomalu představit zajímavosti Benátek. Jejich nedílnou součástí je samozřejmě gondola. Tu si můžete zaplatit téměř kdekoliv za sjednocenou cenu (u hlavních památek i v úzkých kanálech).

Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu II – Vatikán
Publikováno: 16.3.2017
Asi žádná prohlídka Říma by se neobešla bez návštěvy slavného městského státu – Vatikánu. Jedná se o nejmenší a nejméně obydlený stát na světě. Každoročně však láká miliony turistů na prohlídku nejrůznějších muzeí, Sixtinské kaple či baziliky sv. Petra. Celé území je ohraničeno hradbami a v souhrnu se skládá z Vatikánských zahrad, Svatopetrského náměstí, baziliky sv. Petra, Apoštolského paláce a následně dalších kulturně významných budov.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Benátky – město na vodě
Hlavní město severoitalského regionu Benátsko nabízí turistům během celého roku nezapomenutelné z...

Itálie: Benátky – Pestrobarevný karneval
Carnevale di Venezia nebo Benátský karneval každoročně do Benátek přiláká množství turistů z celé...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Chrámy a kostely

1. 11. – 31. 12. 2017
1. cena:
Kniha Vietnam s vůní koriandru z produkce CA Gaudium
2. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z internetového knihkupectví bux.cz
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 2 noci se snídaní a vstupem do saunového světa a zážitkového bazénu v hotelu Panorama**** Trenčianské Teplice
2. cena redakce:
Roční licence českého fotografického programu Zoner Photo Studio X v krabicovém balení s 8GB flash diskem a aktualizovanou praktickou příručkou
3. cena redakce:
Roční elektronické předplatné časopisu National Geographic

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.12.2017
Prestižní World Ski Awards mají své letošní vítěze. V České republice získal titul Nejlepší lyžařský resort 2017 již potřetí Skiareál ve Špindlerově Mlýně, ve Slovenské republice Jasná v Nízkých Tatrách. Nejlepší lyžařské středisko na světě je pro rok 2017 francouzské letovisko Val Thorens.
11.12.2017
Jedna z největších turistických atrakcí zimních Tater – Tatranský ledový dóm na Hrebienku přivítá návštěvníky již popáté a nabídne krásu ledu i nezapomenutelné koncerty.

10.12.2017
Nenechte si ujít vánoční trhy v Pezinku, které kromě typického vánočního zboží a občerstvení nabízejí také kulturní program, dobročinný bazar, betlém a vánoční orloj.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – PERU:

Nejčtenější články:

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 12. 12. 2017
svátek:Simona
dnes:
úterý 12.12.
7 °C
zítra:
středa 13.12.
4 °C