www.infoglobe.cz » Itálie, Le Roncole – po stopách Verdiho

Itálie, Le Roncole – po stopách Verdiho

Publikováno: 16.5.2018
V Itálii můžete obdivovat mnoho turistických zajímavostí z oblasti módy, přírody, gastronomie a umění. Tato země je neodmyslitelně spojena i s hudbou. Dnes navštívíme malou vesnici Le Roncole, kde světlo světa poprvé spatřil jeden ze světově nejznámějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdi.

Cestou mezi pláněmi, poli, alejemi a usedlostmi regionu Emilia Romagna si budete myslet, že v tomto klidném kraji žádné turisty nepotkáte. Ale opak je pravdou. Právě sem – do nenápadné vesničky Le Roncole – směřují kroky mnohých. Jejich cílem je slavný rodák, jehož jméno si přidali i k názvu obce. Roncole Verdi je nápis, který vás při vstupu do malebné vesničky přivítá.

rodný dům G. Verdiho

Na turisty jsou zde připraveni. Auto můžete nechat na velkém parkovišti nedaleko rodného domu slavného skladatele Verdiho, který určitě nepřehlédnete. Na malý domek zemědělské architektury již z dálky upozorňuje tabule „Casa natale Giuseppe Verdi“ (rodný dům Giuseppe Verdiho, 18. století) a bronzová busta skladatele z r. 1913.

rodný dům G. Verdiho

busta G. Verdiho Dům a zároveň muzeum s moderní audiovizuální expozicí má své otevírací hodiny. Nezapomeňte tedy před návštěvou kouknout na stránky muzea, kde se dále dozvíte ceny vstupného, můžete si objednat hromadné prohlídky a dočtete se o kombinovaných vstupenkách.

Chladný dům bez jakýchkoli ozdob měl jen několik pokojů a díky své poloze na křižovatce cest sloužil jako hostinec. Byla to spíš hospoda a prodejna potravin, kde pracoval vesnický řezník a hostinský Carlo Verdi. Jeho manželka Luisa Uttini se věnovala praní a starala se o jejich byt v poschodí. V roce 1901 se stal dům národní památkou.

kostel a reliéf – pomník

Když je muzeum zavřené, okna zakrývají staré dřevěné okenice, ale přes jedno přece jen můžete nahlédnout. A tak se na chvíli alespoň v představách přenesete do minulosti. Můžete vidět schody, které vedou do uzavřené místnosti v patře. Zde se Luise v neděli 10. 10. 1813 narodil syn Giuseppe Fortunino Francesco Verdi.

rodný dům G. Verdiho

Naproti domu dnes stojí nový hostinec, který funguje právě díky turistům. Posedět si zde můžete na letní terase u kávy s výhledem na Verdiho rodný dům

Budete-li pokračovat podél letní terasy mezi zeleň, objevíte studánku s osvěžující chladnou vodou. Jak je v Itálii zvykem, v každém městečku je studánka s pitnou vodou, abyste se mohli kdykoliv v horku osvěžit. V tomto zákoutí obce je v zeleném porostu ukrytý pomník věnovaný pravděpodobně Verdimu, vždyť kdo jiný by tu mohl být zobrazen na reliéfu, jak hraje na klavír.

kostel a reliéf

Tato cesta od domu vás dovede k raně středověkému kostelu San Michele Arcangelo, který získal současnou podobu v 16.–17. století. V tomto trojlodním chrámu zdobeném freskami Verdiho pokřtili. Ten v dětství pravidelně navštěvoval kostel jako ministrant a hrál na kostelní varhany své první noty. Dominantní zvonice kostela s hodinami se stala místem záchrany malého Verdiho, který se zde spolu se svou matkou ukryl před ruskými vojáky, kteří procházeli obcí, přičemž plenili vše, co jim přišlo do cesty.

Za kostelem je hřbitov, kde je pohřben italský katolický novinář a spisovatel Giovannini Guareschi (4. 5. 1908 Fontanelle di Roccabianca – 22. 6. 1968), který vytvořil slavnou postavu Dona Camilla.

kostel San Michele Arcangelo

Le Roncole je klidné místo, kde se dá na chvíli zastavit během cesty regionem Emilia Romagna. I obchodník z Busseta – Antonio Barezzi – se v hostinci Carla Verdiho často zastavoval. A nejen kvůli obchodům s vínem, které od něj Verdi nakupoval do své hospody. Barezziho zaujal hudební talent krčmářova syna a stal se jeho prvním mecenášem. Giuseppe v r. 1824 odchází za hudebním vzděláním do pět kilometrů vzdáleného Busseta. Ale celá léta si chodí pěšky (s botami v rukou, aby si je nesedřel) vydělávat na živobytí hrou na varhany z Busseta do Roncole.

GPS: 44°57'06.8"N 10°04'20.3"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Amalfitana – za sluncem na jih Itálie I
Publikováno: 19.1.2018
Dnes se podíváme do italského regionu Kampánie. Její převážně kopcovitou krajinu naleznete na jihu země. Kampánii budete milovat. Její pobřeží je nádherné, historie bohatá a jídlo návykové. To celé je zabalené do krásné přírody a jako perlami je region posetý okouzlujícími městečky.

Itálie, Cefalu – vzhůru na sever Sicílie
Publikováno: 16.3.2018
Cefalu se nachází v nádherné lokalitě na severním pobřeží Sicílie. Ve městě, které zdobí malý a útulný rybářský přístav, žije okolo 14 tis. lidí. V jeho historickém centru si můžete projít úzké uličky, jež skrývají např. normanskou katedrálu. Kousek od historického centra naleznete také písčitou pláž.

Itálie, Arco – bouldery pod východní stranou hory Colodri
Publikováno: 31.8.2015
Arco je mezi lezci italským rájem, jelikož se zde nachází přes 20 lezeckých oblastí různých obtížností a délek. Na své si zde přijdou i bouldeři a milovníci zajištěných cest (ferat). Městečko samo o sobě je příjemným místem k návštěvě pro své malebné historické centrum plné restaurací, ale také lezeckých obchodů. Dominantou Arca je hrad, který městečko z výšky střeží.

Itálie, Benátky – město mezi vodními kanály II
Publikováno: 24.6.2017
Jak se do Benátek dostaneme a kolik peněz si na cestu vzít, již víme. Pojďme si nyní pomalu představit zajímavosti Benátek. Jejich nedílnou součástí je samozřejmě gondola. Tu si můžete zaplatit téměř kdekoliv za sjednocenou cenu (u hlavních památek i v úzkých kanálech).

Itálie, Bibione – ideální destinace na dovolenou
Publikováno: 17.7.2016
Asi už každý z nás slyšel o severoitalském přímořském středisku Bibione, které již léta patří mezi nejlevnější a zároveň nejoblíbenější dovolenková letoviska. Samozřejmě pokud přidáme poměrně malou vzdálenost od naší vlasti, tak rozhodnutí zda jet, nebo nejet padne rychle.

Itálie, Bergamo – další historické městečko
Publikováno: 2.3.2018
Bergamo je hned po Miláně nejnavštěvovanější město v Lombardii. Sestává ze dvou části – Citta Alta, což je v podstatě historické centrum, které se rozkládá na kopcích, a Citta Bassa, živé a uspěchané finanční centrum. Obě části města, které jsou propojeny lanovkou, nemohou být rozdílnější. Navíc je dělí mohutné benátské opevnění ze 16. století.

Itálie, Bologna – monumentální bazilika a další památky
Publikováno: 17.11.2017
V dnešním článku se opět budeme věnovat krásné Bologni.

Itálie, Bolzano – Ötziho město I.
Publikováno: 14.8.2015
Bolzano je centrem autonomního regionu Tridentsko-Horní Adiže. Za čtyři roky tomu bude sto let, co Itálie tuto oblast, dříve patřící Rakousko-Uhersku a jeho předchůdcům, anektovala. Pod rakousko-uherskou vládou se region nazýval Deutschsüdtirol.

Itálie, Brescia – zajímavé město mezi Benátkami a Milánem
Publikováno: 23.2.2018
Brescia patří ke skrytým klenotům severní Itálie a je snadné ji přehlédnout, protože v okolí je mnoho jiných měst, která jsou turistickými průvodci protěžována. Jmenujme například Milán nebo nedaleká jezera Gardo a Como. Přitom v Brescii je toho k vidění poměrně hodně. Navíc považte, že město leželo na důležité římské obchodní stezce.

Itálie, Cortona – výlet po památkách
Publikováno: 20.4.2018
Dnes navštívíme jedno z vůbec nejstarších měst v Itálii, jehož dějiny sahají do doby, kdy zemi ovládala tajemná civilizace Etrusků. Z města se pak stala římská kolonie. Později se stejně jako jiná toskánská města dostala Cortona do područí mocné Florencie. Hlavním dějištěm města je náměstí Piazza della Republica, kterému vévodí Palazzo del Popolo a Palazzo Comunale.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Starověká kráska – Řím
Pojďte se s námi podívat do srdce Itálie a vychutnejte si všechny známé stavby. Nezapomenutelná a...

Itálie, Bibione – moře na dosah
Pokud nechcete dlouho cestovat, ale máte rádi přímořskou atmosféru, tak ideálním místem pro vás j...

Itálie: Benátky – město na vodě
Hlavní město severoitalského regionu Benátsko nabízí turistům během celého roku nezapomenutelné z...

Itálie: Gargano, poloostrov v Apulii
Pobřeží poloostrova Gargano tvoří až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jeskyněmi a bělostný...

Itálie - ostrov Ischia
Vodní terapie v přírodě zeleného ostrova, to je důvod, proč sem míří tisíce turistů. Účinky teplý...

Itálie, Sicílie: Agrigento I.
Projít padesátitisícové Agrigento znamená bloudit, často do kopce, spletitými, úzkými a prázdnými...

Itálie: Pompeje
Vítejte v Pompejích, ve městě, ktěré bylo chloubou římské říše a zaniklo živelnou katastrofou... ...

Itálie: Maják v Bibione
Málokdo z návštěvníků jadranského letoviska Bibione na Benátské riviéře viděl zblízka maják Al Fa...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj kraj

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Kniha Brdy známé i neznámé z knihkupectví bux.cz
2. cena:
Nepostradatelný průvodce na cestách Cestovní deník
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Výlety podél Sázavy
3. cena redakce:
Kost, brožura z řady vlastivědných průvodců nakladatelství Putujme

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.5.2018
Jubilejní desátá Noc kostelů se bude konat v pátek 25. května. Návštěvníci tak budou mít příležitost nahlédnout do věží, sakristií, kaplí, křížových chodeb a nechat se provést slovem, hudbou či potěšit setkáním.
21.5.2018
V rámci Dnů města Ružomberok se uskuteční v pořadí již 32. Ružomberský jarmark, který bude probíhat na náměstí Andreje Hlinky 1. a 2. června.
20.5.2018
V sobotu 26. května se v Amfiteátru nad Bôrami (Těrchová) uskuteční další ročník Mistrovství světa ve vaření a jedení brynzových halušek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ISLAND:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 22. 5. 2018
svátek:Emil
dnes:
úterý 22.5.
26 °C
zítra:
středa 23.5.
22 °C