www.infoglobe.cz » Kypr, Protaras – kdysi rybářská vesnička, dnes oblíbené turistické letovisko

Kypr, Protaras – kdysi rybářská vesnička, dnes oblíbené turistické letovisko

Publikováno: 21.8.2013
Pár dní před dovolenou jsme stále netušili kam pojedeme. Peněz jsme neměli nazbyt, a tak jsme opravdu pečlivě zvažovali, kde si budeme moci dovolit nejen přiměřené ubytování, ale také nějakou zábavu a noční život tak, aby nás to úplně nezruinovalo. I když by se mohlo zdát, že poměrně vzdálený Kypr asi nebude tou nejsprávnější volbou, opak byl pravdou.

Jak je již pro nás zvykem, opět jsme necestovali s žádnou cestovkou, ale na vlastní pěst. Nejlevnější letenky směrem na mezinárodní letiště v kyperské Larnace jsme našli až z Krakova. To nás však neodradilo, protože tam máme kamarádku, u které jsme mohli na pár dní přespat. Setkáváme se pravidelně, někdy přijede ona na pár dní k nám do Bratislavy, jindy my na pár dní do Krakova nebo se setkáme jen tak na půli cesty někde v horách a společně zdoláme nějaký turistický výstup. Ihned jsme jí zavolali, zda její termín našeho výletu vyhovuje a za pár dní jsme už balili kufry.
Krakov
Zastávka v překrásném Krakově
Tři dny v Krakově stály za to. Vždyť Krakov patří k nejkrásnějším polským městům, dovolím si dokonce tvrdit, že k nejkrásnějším městům v rámci celé Evropy (fotogalerii Krakova si můžete prohlédnout zde). Příjemné setkání s kamarádkou, které bylo plné dlouhých rozhovorů a posezení v útulných krakovských hospůdkách, nám uběhlo jako voda a my jsme opět balili kufry.

Na letišti v Krakově jsme se setkali s kamarády pocházejícími z východního Slovenska. Během roku se kvůli vzdálenosti, která nás dělí, vídáme jen zřídka, a tak jsme byli velmi rádi, že na dovolenou na Kypr pojedeme společně.

Protaras - ráj rekreantů
Za několik hodin jsme už vystupovali z letadla na mezinárodním letišti v Larnace. Ještě doma jsme si přes internet zarezervovali poměrně velký, plně klimatizovaný apartmán pro 5 osob se dvěma ložnicemi, kuchyní, prostornou koupelnou, sluneční terasou a rozkládací sedačkou v obývacím pokoji za velmi rozumnou cenu. Ten však na nás čekal v přibližně 45 km vzdáleném městečku Protaras. Jelikož nás bylo pět, rozhodli jsme se na celé období naší dovolené zapůjčit si menší auto. A dobře jsme udělali. Půjčení auta na zhruba týden nás při rozpočítání na pět, vůbec nevyšlo draze a navíc jsme se mohli pohybovat kdykoliv a kamkoliv.
Výhled z terasy apartmánu – Protaras
Protaras byl, podobně jako snad nejznámější a nejnavštěvovanější letovisko Ayia Napa, původně jen rybářskou vesničkou na jihovýchodním výběžku ostrova. Přivítal nás nádherným západem slunce a neuvěřitelně teplým mořem, do kterého jsme se vběhli hned po převzetí klíčů od apartmánu a převlečení se do plavek. Za posledních 25 let se Protaras proměnil na oblíbené turistické letovisko, které nabízí opravdu komplexní služby všech cenových kategorii. V porovnání s letoviskem Ayia Napa, zde není problém ani v hlavní turistické sezóně najít volný útulný apartmán za rozumnou cenu.
Protaras
Celou dovolenou jsme si opravdu užili. Počasí jsme měli ukázkové, vždyť Kypr je známý tím, že rekreanty láká především příjemným ostrovní klimatem a v průměru až 300 slunečnými dny v roce, a tak turistická sezóna na Kypru patří k nejdelším v rámci celé oblasti Středozemního moře.
Dovádění na vodním skútru
Celou oblast Protarasu zdobí překrásné pláže se zlatavým pískem, průzračné azurové moře a nádherné přírodní scenérie. I zde je samozřejmostí široká nabídka fakultativních výletů, či různých vodních sportů a atrakcí, které si můžete zakoupit přímo na pláži. My jsme se autem vydali do nedalekého aquaparku, kde jsme strávili celý den hraním si na tobogánech a jiných vodních atrakcích. Také jsme absolvovali příjemnou půldenní plavbu lodí spojenou s koupáním a spouštěním se na skluzavce do otevřeného moře přímo z paluby. A nenechali jsme si ujít ani dvouhodinovou plavbu lodí, která má prosklené otvory v podpalubí, a tak jsme se alespoň na chvíli mohli cítit jako v ponorce. Protaras se může pochlubit i jednou z nejkrásnějších pláží na Kypru, známou jako Fig Tree Beach, z níž je nádherný výhled na záliv Fig Tree Bay (Zátoka fíkovníků). Dalším poznávacím znamením Protarasu je obrovské množství větrných mlýnů, které lemují jeho okolí. Asi deset minut jízdy autem je mys Cape Greco, který patří k nejkrásnějším místům na ostrově.
 Protaras – koupání na odlehlé plážiNedaleký aguaparkProtaras – pláž
Ani po večerech se zde člověk nenudí. Krásné bary přímo na pláži, věčně plná promenáda v centru městečka, příjemné restaurace, které nabízejí především jídla vycházející z tradic řecké a turecké kuchyně, doplněné vlivem italské, jsou zárukou ať už skvělého gurmánského zážitku, nebo příjemného posezení u sklenky vynikajícího kyperského vína. K nejoblíbenějším místním pochoutkám patří grilovaný sýr halloumi, který se tradičně podává s čerstvou zeleninou, bylinkami a chlebem. Určitě ho musíte ochutnat. Je znamenitý! Pokud by vás lákal spíš noční život, doporučuji vám navštívit nedaleké letovisko Ayia Napa. Zde jsou diskotéky a bary otevřené téměř nonstop.
  Protaras – cestou ke kostelíku na kopciKostelík na kopci je otevřený nonstop
Z Kypru jsme se vrátili opravdu dobře odpočatí a krásně opálení. Jelikož se nám podařilo sehnat útulný apartmán nedaleko od pláže s vlastní kuchyňkou a skvělou terasou s grilem, většinu peněz, které jsme měli na letní dovolenou vyhrazené, jsme mohli investovat do zábavy a výletů. Dovolená na Kypru opravdu nemusí vyjít draho. Pokud ještě stále nevíte, kde strávíte svou vysněnou letní rekreaci, Kypr vám mohu vřele doporučit.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Polsko: Unikátní solný důl Velička (Wieliczka)
Publikováno: 19.12.2010
Světoznámý starý solný důl ve Veličce (Wieliczka) patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v Polsku. Leží jen pár kilometrů jižně od města Krakov, jež je hlavním městem Malopolského vojvodství.

Kypr: Ostrov dvou světů II – Kyrenia
Publikováno: 25.3.2017
Z hlavního města Nikósie vyrážím směr Kyrenia (Girne). Míříme do hor, které přejedeme a už je vidět moře a severní pobřeží Kypru. Pod námi je přívětivé město Kyrenia s malebným přístavem a působivým hradem.

Kypr: Ostrov dvou světů I – Nikósie
Publikováno: 18.3.2017
Jestli jste ještě nebyli na Kypru, měli byste se sem vydat, zaručeně vás okouzlí – možná svými horami, starobylostí či půvabem měst. Ať je to jak chce, takovou rozmanitost zážitků hned tak všude nezískáte.

Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě II
Publikováno: 20.3.2016
Na pláži zasvěcené bohyni lásky a krásy Afroditě jsme si dokonale odpočinuli a můžeme pokračovat v objevování památek a přírodních krás Kyperské republiky.

Kypr – Země zasvěcená bohyni Afroditě I
Publikováno: 13.3.2016
Kypr je po italských ostrovech třetím největším ostrovem Středozemního moře. Nachází se jižně od Turecka. Od roku 1974 je rozdělen na dvě části, a to tzv. Zelenou linií. Na severní části ostrova se rozkládá Severokyperská turecká republika a na jihozápadě Kyperská republika, která je členem EU.

Kypr: Ostrov dvou světů III – Famagusta
Publikováno: 1.4.2017
Famagusta neboli Gazimagusa se kdysi dávno nazývala Ammochostos, což znamená „pohřbený v písku“. Krajina je tu celkem rovinatá, ale s úrodnými poli, kde jsou vidět zelená potrubí. Ta přivádějí vodu z Turecka podmořským potrubím, které je funkční teprve od minulého roku. Tady na Kypru je totiž vody nedostatek.

Polsko: Krakov – město králů a jednoho draka
Publikováno: 12.9.2011
Krakov – kdysi hlavní město Polska, dnes jeden z nejkrásnějších architektonických skvostů v Evropě. Celé město dýchá středověkem a tento dojem podtrhuje i neobyčejné množství zeleně, která ve velkých městech často chybí. Krakov představuje dílo zručných řemeslníků, kteří nenechávají nikoho na pochybách, že byli mistry svého oboru.

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Publikováno: 26.12.2012
Každý z nás si pod ideální dovolenou představuje něco jiného. Někdo rád leží na pláži, jiný překonává sám sebe během náročných horských výstupů, nebo alespoň přes dovolenou popustí uzdu odpovědnosti a vrhne se do víru bujaré zábavy. Pro mě je to kombinace všeho, od vylehávání na pláži, přes bláznivé sporty, poznávání krás okolí až po ochutnávání místní kuchyně.

Egypt, část 1.: Krajina nevšedních zážitků
Publikováno: 24.5.2012
Egypt je velmi zajímavá severoafrická přímořská krajina, obklopující se Středozemním a Rudým mořem, zejména tehdy, když ani nevíte, že tam pojedete. Její historie je neodmyslitelně spojena s legendami opředenou řekou Nil, která ovládala náboženský, hospodářský i společenský život již za dob starověkých Egypťanů.

Černá Hora: Divoká krása I. – Dlouhá cesta
Publikováno: 31.10.2012
V našem novém miniseriálu o Černé Hoře, malém státě na Balkánském poloostrově, se dozvíte nejen o historii a přírodních památkách, ale i o svébytném žití místních obyvatel. V první části absolvujeme strastiplnou cestu do této "ekologicky nejšetrnější" země Evropy, tedy alespoň podle cestovatelských bedekrů.


Souvisejicí fotogalerie

Kypr: turistické letovisko Protaras
Městečko Protaras, vzdálené asi 45 kilometrů od mezinárodního letiště v Larnace, bylo kdysi malou...

Chorvatsko: Letovisko Baška na ostrově Krk
Známé chorvatské rekreační letovisko Baška, které je díky nádherné architektuře považováno za jed...

Egypt a jeho krásy
Egypt je jednou z oblíbených prázdninových destinací, kterou si v poslední době vyhledá...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj kraj

1. 5. – 30. 6. 2018
1. cena:
Kniha Brdy známé i neznámé z knihkupectví bux.cz
2. cena:
Nepostradatelný průvodce na cestách Cestovní deník
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
Kniha tipů na výlety Výlety podél Sázavy
3. cena redakce:
Kost, brožura z řady vlastivědných průvodců nakladatelství Putujme

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.5.2018
5. ročník populární akce Dny energie a ekologie na Slovensku – DENS 2018 se uskuteční začátkem června v Bratislavě (OD IKEA, 2. 6.), Ostravě (nám. A. Hlinky, 6. 6.). a v Banské Bystrici (nám. SNP, 8. 6.).
26.5.2018
Mezi moravskou metropolí a německým Lipskem, které je považováno za univerzitní město s bohatou kulturní historií, panuje již řadu let partnerství. Jedním z projektů je i interaktivní výstava 25 Her(t)z, která ve dnech 28.–31. května představí Lipsko jako město hudby.
25.5.2018
Den dětí v Bardějovských lázních bude mít už pátý rok za sebou slavnostní atmosféru. V neděli 27. května vás čeká akce plná her a zábavy za jakéhokoli počasí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ISLAND:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 27. 5. 2018
svátek:Valdemar
dnes:
neděle 27.5.
28 °C
zítra:
pondělí 28.5.
29 °C